Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

Sigur gaseste si in Constanta la aproape orice magazin, daca nu au pe stoc poti face comanda, asa am procedat si eu dar nu am mai ajuns sa le montez din anumite motive, nu ca ar fi stat rau pe Cielo.

Share this post


Link to post

Pai da, aveti dreptate m-am gandit si eu... la cele de astra g, dar alea trebuiesc lipite si eu nu vreau sa le lipesc. Daca se arde un bec cum il mai schimb ? Desfac aparatoarea de noroi de la roata ? ...Trebuie sa fie ceva care sa se potriveasca si la sistemul de prindere original ... :|

Share this post


Link to post

Da...cate becuri ai schimbat la Cielo, ma refer la cele de pe aripi, de cand il ai tu ai avut vreun bec ars la semanalizari? Daca se arde odata la 2 ani eu zic ca merita, dar...decizia e a ta. ;)

Share this post


Link to post
... la cele de astra g, dar alea trebuiesc lipite si eu nu vreau sa le lipesc.

 

Si cele originale se lipesc pe aripa...

Share this post


Link to post

Alea originale de cielo? La mine parca aveau ceva gen banda dinaia, dar nu dadea semne ca ar fi fost vreodata si adeziva, ci doar sa izoleze pe acolo sa nu intre apa...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

RD-Woo, ti-a raspuns banzay. Pana la urma am pus semnalizarile originale... arata prea urat cu gaurele acolo... m-am lasat la mana mea. Cu ocazia asta le-am si studiat, nici urma sa se lipeasca in vre-un fel :)

Share this post


Link to post

Tbird, stiu ca tu ai jante pe 15. Diametrul gaurii centrale la jantele tale e la fel ca diametrul butucului pe care intra? Ai inele de centrare ceva? Intreb pt ca la mine gauroiul de la roata e mai mare si mi-a recomandat cineva inele...

Share this post


Link to post

Daca nu bat si totul e in regula nu ai nevoie. Era un topic despre celebrele inele de centrare.

Share this post


Link to post

Pai asta ar fi treaba...cand bat dupa 110, cand dupa 120, o data dupa 90-100 s-a intamplat, cand nu bat... eu cu ochii mei am vazut ca erau echilibrate bine rotile cand le-au pus pe masina... :)

Share this post


Link to post

Vezi topicul dedicat. Mai mult ca sigur ai vre-o janta stramba sau vre-un cauciuc nasol "patrat". Echilibrarea este necesara dar nu suficienta.

 

PS. De-asta ma feresc eu de jante la SH. In ceea ce priveste cauciucurile niciodata de la SH. Nu as avea curaj sa urc mai sus de 80 la ora cu un sh pe masina.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Dj Dark, doar stii ca din cauza lipsei de inele imi bateau mie ( si cred ca exagerezi cu anvelopele la SH ). Banzay, fugi si fa inele neaparat pentru toate 4 rotile si o sa vezi diferenta... Eu m-am chinuit cu ele un an aproape, echilibrat peste echilibrat si etc... si tot bateau, pana nu am facut inele nu am reusit sa scap de jocuri in volan. Daca nu gasesti pe unde sa faci, te trimit unde am facut eu.

 

PS : Jentile la mine au fost cumparate noi + anvelope noi .

Share this post


Link to post

Trimite-ma te rog... :D Asa e, pana nu o patesti cu mana ta, nu te lasi... :) Asa e cam cu tot ce e SH... nu stii pe ce maini a fost inaintea ta :)

Share this post


Link to post

Ai 99 % din detalii pe PM pentru restul de 0.01% trebuie sa trimiti un sms in care sa scrii codul pentru o incarcare de 4E, pe reteaua vodafone :D :D :D

Share this post


Link to post

Nu merge asa...trebuia sa imi zici ca am castigat 3000E si sa trimit codul de reincarcare ca sa intru in posesie :D

 

Apropo... am crezut ca ti-am vazut masina pe soveja, in zona eden ieri... Culoarea semana, jantele semanau... dar era o problema: avea stopuri fumurii si folie :P

Share this post


Link to post

:o :o :o Cum adica sa semene culoarea ?? Mai vezi ca nu ai vazut bine... a mea este unicat :D Plus ca unde sta ea parcata nici astia de la Nato nu cred ca pot sa o vada... :D

Share this post


Link to post

Salutare, in sfarsit am reusit sa imi cumpar si eu o instalatie xenon. Azi am cumparat-o si in maxim 1 ora am montat-o singur. Pun si niste poze cu ea sa va dati cu parerea, in special cei din domeniu. Sunt bune de ceva sau tot Siemens-uri dalea care defapt Siemens nu a fabricat niciodata asa ceva ? Mai am vre-o doua intrebari... Am primit recomandarea sa scot gamalia din capul becului, aia din far e ok daca o scot ?(mentionez ca becul xenon are deja "caciula lui" ) ? . A doua intrebare... am gaurit capacele de la faruri.. pt a le monta... exista vre-un risc de condes ? Cum pot sa remediez ? Multumesc.

post-11852-1249223300_thumb.jpg

post-11852-1249223324_thumb.jpg

post-11852-1249223387_thumb.jpg

post-11852-1249225098_thumb.jpg

post-11852-1249225108_thumb.jpg

Edited by TBird

Share this post


Link to post

O poza cu rezultatul? Din ce am citit, e moving type? Sunt curios daca se vede mai bine decat cel pe care il are Banzay pe masina...O poza noaptea? :D

Share this post


Link to post

Tot siemens am si eu :) cumparate de la bogdanG. Foarte multumit, desi de farurile cu sticla clara nu mai sunt asa de multumit :) Capacelele le-am gaurit si eu si pana acum nici urma de condens :) Pune si o poza noaptea sa vedem ce si cum :D

 

Apropo, am fost la strungar, mi-am facut inele de centrare, le-am pus si acum nu mai tremura volanul :) Mersi Tbird!

Share this post


Link to post

Eu m-am exprimat gresit, ale mele cica sunt facute sub licenta Philips, nici o legatura cu Siemens... am zis eu... daca cumva sunt facaturi gen Siemens ca parca siemens-ul nu a fabricat niciodata instalatie xenon. Ma bucur ca ai rezolvat cu jentile.. eu eram sigur ca de la aia iti vibrau :P Ing3r o sa fac poza... inca nu am apucat sa circul cu masina noaptea... ieri pe zi le-am montat :P De caciulita aia ce stiti e bine sa o scot sau nu e bine?

Share this post


Link to post

Tbird, eu am scos caciulita (uitasem sa o pun la loc)... dar cand aveam halogene :) Lumina batea fix in copaci (desi farurile erau aranjate bine) si chiar daca se vedea mai bine pe sosea, orbeam pe toata lumea :) La xenon nu am mai scos caciulita ca am banuit ca ar fi acelasi efect.

 

Apropo... ai vazut cielo ala alb CT XX GNV? Arata super :D jante pe 16 sau 17, eleron gen bmw M, suspensie sport... simplu si de efect :)

Share this post


Link to post

Instalatia e moving-type? ce temp de culoare?

la cati bani? eu zic sa nu scoti "ciuperca" din capul becului,

intrucat ea a fost gandita sa disperseze lumina impreuna cu striatiile de pe geamul farului...

Share this post


Link to post

RD-Woo, o sa tin cont de sfatul tau. Oricum mi-ar fi foarte greu sa o scot... trebuie desfacuta sticla farurului...si daca vede asa e bine ( faza cu gandita sa disperseze lumina.. de acord, dar si bec-ul xenon are o caciulita ...deci in momentul asta sunt doua fesuri acolo ). Este o instalatie moving-type cu temperatura de 6000k. Mersi banzay de sfat... mai sa stii ca nu l-am vazut pe ala... in schimb am vazut unul care are o culoare foarte asemanatoare cu a mea :( .

 

PS : Am uitat sa zic pretul, cu toate taxele ...etc 400 RON.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Mai Tbird... hai ca m-ai facut curios... cred ca in seara asta scot eu caciulita si iti zic :) Ideea e alta, ma gandesc eu... la xenon, lumina bate in sus si e oricum focalizata deja cand pleaca de pe oglinda (eu am alt tip de oglinda pt ca am sticla clara) deci nu ar trebui sa faca probleme... o sa vad :)

 

Si... sunt 2 masini cu culoare asemanatoare ca cea din pozele tale :P Una e un cielo de firma care nu e intretinut deloc si a 2-a e un tip de il tot vedeam pe la campus anul trecut :)

 

Si inca ceva: ai mers pe ploaie cu xenon-ul? ;e vreo diferenta intre moving-coil sau moving-type? Saue vorba doar de cuvinte diferite, instalatiile fiind la fel...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Avand in vedere, ca ieri am montat instalatia... si nu a plouat deloc nu am mers :D A da ? Sunt si moving-type si moving-coil ? Atunci sunt bulversat... habar nu am de care este... o sa ma uit mai atent pe cutie. Eu am vazut un cielo asemanator la culoare pe caraiman... la fete acolo :D .

Share this post


Link to post

=)) Ce cautai tu acolo? :D

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...