Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

Cred ca e doar diferenta de cum e scris... si se refera la faptul ca se misca 'bulbul' ca sa treaca pe lunga :)

 

Cat despre mersul pe ploaie... imi cam pare rau ca am luat 5000k si nu 4300 :D

Share this post


Link to post

Da eu cu 6000k ale mele sa ma vezi pe ploaie... O sa imi pun becuri in proiectoare de 100w sa compenseze :P Ing3r eram in vizita... PS: merge si cu bonuri de masa :D

Share this post


Link to post

Cum ti-am promis, cand am timp, scot ciupearca :) Ieri seara am avut timp, oarecum fortat si de faptul ca un far imi cam batea stramb si primeam niste flash-uri :)

 

Deci am scos ciuperca din capul xenonului... Cum ai zis si tu, ea nu prea mai avea un rol bine definit, intrucat xenonul avea si el ciuperca lui si batea doar in sus si lumina se reflecta inspre sosea, ciuperca respectiva blocand o parte din lumina. Sunt mai mult decat multumit, am reusit sa imi reglez farurile bine de tot si astfel incat sa nu deranjez pe nimeni...

 

De notat totusi ca eu am faruri clare, iar in cazul celor cu geam cu striatii, rezultatul s-ar putea sa fie altul :)

Share this post


Link to post

Pai si cum ai reusit sa scoti ciuperca aia ? A iesit pe gaura becului ? Sau ai dat geamul de la far jos ?

Share this post


Link to post

Am dat geamul jos :D

Share this post


Link to post

Nu esti sanatos, da nu dau geamul jos doar pentru caciulita aia nici sa ma bati.Am mers si eu noaptea, in locuri unde nu era iluminat stradal si sunt foarte multumit de cum bat,imi ajunge. Mai vreau si folii si gata ... ca am bagat destui bani in ea... urmatorul pas cred ca o sa fie vanzarea :)

Share this post


Link to post

Cu un uscator de par il dai jos in 10 minute :)

Share this post


Link to post

Sau ca sa intaresc spusele tale, Tbird, (cum ca sunt nebun) la cuptor scoti geamurile in 1 min 30 =)) Dar farurile astea care le am, nu au fost lipite calumea si cand le-am dat jos ultima oara nu le-am mai lipit cu nimic... Asa ca mi-a luat 30 de min toata operatiunea, cu tot cu reglat farurile :)

 

Si vanzarea cand va veni? In viitorul indepartat speram :)

Share this post


Link to post

Salex stiu... dar iti dai seama sa demontezi tot farul etc... Banzay eu ma abtin sincer :) ) . Probabil cand o sa prind si eu macar 2 zile libere... poate una o sacrific pentru faruri... daca zici tu ca e diferenta. Hmm vanzarea nu stiu, nu prea ma lasa inima sa o vand dar in acelasi timp as vrea alta... ma tot uit la o vectra b pe la nemti...

Share this post


Link to post

Stiu cum e sa tii la o masina, mai ales dupa cat ai muncit tu la a ta... Mie inca mi-e dor de matiz... mai ales cand il vad cum a ajuns... A fost si pocnit...eh, asta e... Si la cielo am muncit si chiar m-am atasat de masina... dar sa iti zic cum faceam ieri pe ploaie cand nu imi mai mergeau stergatoarele? =)) Trebuie sa imi iau altele ca s-au tocit canelurile de la brate, plus ca tremura, trebuie sa imi iau cam tot mecanismul in afara de motoras :)

Share this post


Link to post
Stiu cum e sa tii la o masina, mai ales dupa cat ai muncit tu la a ta... Mie inca mi-e dor de matiz... mai ales cand il vad cum a ajuns... A fost si pocnit...eh, asta e... Si la cielo am muncit si chiar m-am atasat de masina... dar sa iti zic cum faceam ieri pe ploaie cand nu imi mai mergeau stergatoarele? =)) Trebuie sa imi iau altele ca s-au tocit canelurile de la brate, plus ca tremura, trebuie sa imi iau cam tot mecanismul in afara de motoras :)

 

 

Banzay nu te mai complica cu stergatoare clasice [-X .Cumparati de silicon,am eu le poti vedea la masina mea.Fac toti banii.30 lei setul. ;)

Share this post


Link to post

Stergatoarele le am dealea late... ele sunt bune, sterg perfect, dar tremura... deci eu cu bratele si cu restul mecanismului (fiarele alea nenorocite) de pana la motoras am ce am > :) Alea s-au degradat in ultimul hal...

 

Scuze Tbird pt offtopic :osanale:

Share this post


Link to post

Nu e problema stai linistit, in ceea ce priveste vanzare prefer sa pastrez si cielo... il las lui tata vad eu. Asta in cazul in care o sa imi permit alta masina... :D Apropo am mers si eu noaptea pe intuneric, pe strazi neiluminate... ce misto este cu xenon :X

Share this post


Link to post

Stiu > :) Cat de vanzare...nici nu se merita sa dai masina... nu iti vei recupera banii, asta in primul rand si dupa... nu scoti cine stie ce bani, adica sa fie ceva notabil sa pui la fondurile pt cea noua...

Share this post


Link to post

O intrebare am si eu :) Din cate stiu cu xenon(nu de fabrica)..nu se mai poate da blitz..

Asa e?

Share this post


Link to post

Banzay sunt de aceiasi parere cu tine, nici nu vreau sa calculez cati bani am bagat :) . Luisspeed -> O nu... este o splendoare cand dau flesh-uri... dar doar daca am farurile stinse... zici ca e un fulger in spatele tau, in rest daca sunt pe faza scurta si dau flesh-uri este normal... ca la halogen nu am observat nimic schimbat.

Share this post


Link to post

Pai are aceeasi intensitate daca nu ma insel si pe lunga. Doar ca se misca pozitia becului fata de oglinda, deasta e moving-type, coil sau cum vreti sa ii ziceti :)

 

Chiar Tbird, esti multumit de faza lunga?

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Arata marfa blitzul ala cand aprinzi farurile...

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Salutare... nu am mai scris de mult pe aici. Impresii cu xenon dupa aproximativ 5000km efectuati .. sunt foarte multumit am condus noaptea de la Bistrita pana la Constanta.. superb parca acum am ochii :) , mi-au facut flash-uri cativa ca probabil ii deranja dar nu cred aveam in fata mea un prieten si pe el zicea ca nu il deranjeaza. Am mai zis eu printr-un topic pe undeva.. ca dupa vacanta petrecuta prin romania am avut probleme cu ceasurile de la apa si benzina nu mai indicau, am fost la electrician el mi-a zis sa cumpar ceasurile ca altfel nici nu se uita ca sigur sunt defecte, am fost si la mecanic el a zis ca sigur este sonda de pe chiulasa si plutitorul dus.. Auzid toate astea am fost sa cumpar ceasuri, ma duc la electrician sa le monteze.. el ca deobicei nu avea timp... cum nici eu nu aveam timp de stat dupa el m-am apucat sa le schimb eu, ca doar ala nu are 3 maini si eu 1 ciunga, si ca sa vezi nu aveau absolut nimic ceasurile si nici sonda de apa sau plutirorul. Totul cred ca se datoreaza drumurilor foarte bune din tara si probabil anvelopelor mele cu talon de 50, mufa din tabolul de bord se mai tinea intr-un singur piciorus, am curatat-o bine, am dat cu spray de contacte si ... merg de minune. Cu ocazia asta, daca tot am demontat bordu... aveam arse becurile la 3 butoane din bord... le-am rezolvat si pe alea .. pun si niste poze. Concluzia mea.. nu va apucati sa cumparati piese pana nu vedeti clar ca aia este defecta...

 

 

PS : Banzay, nu prea a fost nevoie sa folosesc faza lunga dar cat am apucat sa o folosesc este ok...singurul inconvenient care deranjeaza putin este ca aproape de masina nu prea mai vezi lumineaza prea departe :D

post-11852-1252829000_thumb.jpg

post-11852-1252829012_thumb.jpg

post-11852-1252829021_thumb.jpg

post-11852-1252829035_thumb.jpg

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Te-am vazut aseara prin Mamaia. Intr-adevar, farurile bat un pic cam sus dar nu deranjeaza prea tare.

Share this post


Link to post

Salutareeeee, nu am mai scris de mult nimic pe aici. Adevarul este ca nici nu prea mai aveam ce sa scriu, masina ruleaza pe asfalt perfect.. nu aveam cu ce sa ma plang. Dar... tot timpul este un dar, am ceva cu care sa ma laud acum :) ) , ieri am fost pe la Ramnicul Sarat ... si daca tot aveam eu un bec de pozitie ars mi-am cumparat unele cu led-uri. Ce ziceti sunt frumoase ? Parca ar fi fost mai misto daca aveau un unghi de iluminare mai mare nu ?

post-11852-1255684713_thumb.jpg

post-11852-1255684727_thumb.jpg

post-11852-1255684741_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poti face niste poze si noaptea pentru comparatiie cu becurile normale?

Share this post


Link to post

Normal ca da, pentru tine cum sa nu :D . Daca se opreste ploaia.. fac in seara asta :P

Share this post


Link to post

S-a oprit ploaia la C-ta :) Sunt marfa lejii aia si chiar se vad bine si cand bate soarele fix pe stopuri. Eu vazusem la un logan asa si era chiar multumitor rezultatul. Tbird, dar ce preturi? 7.5 lei ledul vad eu? La noi mai putin de 15 lei nu gasesti... :) Sa le aprinzi sanatos :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Dap 7.5 lei unul, si cei 2 pentru pozitii in far 3.8 RON ( eu credeam ca la noi nu se gasesc =)) , daia am dat buluc peste ele ). Am observat ca nu mai ploua... mai tarziu o sa pun o poza :P Pacat ca nu am gasit si duble... :|

Edited by TBird

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...