Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Muzica In Ticolino

Recommended Posts

aaa...

lasa credeam ca sunt ceva mai rasarit difuzoarele astea...

sal in general nu prea au specificatii, si cand au sunt pe langa...

plus ca in pagina aia nu iti arata decat un grafic cu frecventa de lucru(care mi se pare si aia nitel umflata, fie vorba intre noi)

Share this post


Link to post

Stiu ca sunt niste difuzoare ieftine dar cand le-am cumparat n-am avut bani sa-mi iau altceva. De aceea acum experimentez cu ele. Sunt realist si nu ma astept sa sune nu stiu cum si sa vibreze bordu etc.

 

Intrebarea cu gaura ramane valabila :D

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

mai bine le-ai lasa inchise.eventual baga si putina pasla sau ceva pe acolo...

ca sa faci incinta reflex trebuie o incinta din placaj tare cu un volum mai mare si cu un tub micutz (bass reflexul) si eventual captusit cu ceva fonoabsorbant (sau fara)...

Share this post


Link to post

Salutare. M-am gandit sa imi fac niste kick-pannels`uri pentru usile din fata. Dar dilema mea este : din ce material sa le fac? Am vazut ca cel mai comun este lemnul si fibra de sticla. Acuma intrebarile mele sunt :

1 - ce fel de lemn ar fi ideal pentru operatiunea asta... sa nu fie nici prea greu (ca vreau sa le fac dintr-un capat in celalalt al usii) si sa fie si cat de cat rezistent.

2- Fibra de sticla...de unde as putea gasi asa ceva? Cum se modeleaza ? Doar la temperaturi ridicate se poate modela? Costa mult asa ceva ?

Multumesc anticipat de raspunsuri

Share this post


Link to post

De unde ati scos voi denumirea de spuma Basotect? Basotect era un fel de burete fonoabsorbant cu o constructie speciala adaptata pentru audio! DE unde si pana unde spuma basotect? E diferenta daca au ceva acolo in spate si nu sunt lasate in aer, dar la dimensiunile alea si la materialele utilizate nu cred ca se pune problema de bass reflex sau alte inventii.

Share this post


Link to post

As vrea sa imi pun 2 boxe ovale 6" x 9" pe spate. Ce imi recomandati? Fonduri alocate 150ron. Nu am amplif deci nu-mi trebuie varfuri de gama doar sa se auda decent si mai bine ca cele de 17cm care le am acum, adica Pioneer TS-G1748 35W.

Share this post


Link to post

hertz dieci,

vorbeste cu vlad (sfigmo audio) sau cu claudiu...

Share this post


Link to post

La banii de care dispui, plus 30 ron, o solutie buna ar fi DLS 1269, montate pe placa din MDF. Detalii despre difuzoare la www. be-loud.ro

Share this post


Link to post

Trebuie sa fac o vizita la sfigmo. Peste ce preturi au Hertzurile? Ma gandesc la ECX 690 si HCX 690. E posibil sa aiba 100W/130W (200W/260W Peak)?

Share this post


Link to post

La ccele doua modele Hertz, preturile depasesc bugetul tau: ECX 690-124 EURO, iar HCX 690- 217 EURO.

Share this post


Link to post

Unde ai gasit preturile? Atunci ce boxe Hertz se incadreaza? DCX690?

Share this post


Link to post

nenea, ecx sunt din seria energy, iar hcx din seria high energy...

ca fapt divers la hertz seriile sunt (crescator)

dieci,energy,high energy,space, mille

 

eu iti recomand dieci ca sunt eftine, de aici te poti duca in sus..

si ca alt fapt divers Hertz nu trece specificatii aiurea, ce scrie pe foaie aia fac, paote chiar si nitel mai mult

Share this post


Link to post

Am inteles cum sta treaba cu seriile de la Hertz, defapt pe siteul lor sint in ordine descrescatoare de la mille pana la dieci. M-a mirat faptul ca 6x9 dieci scoate 90W iar majoritatea celorlalte marci exceptand (JBL si inca cateva) scot in jur de 60-80W. Un pret aproximativ stii cumva?

 

Later edit: Inca nu sunt nenea caci am doar 20 de ani :P just kiding!

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Dieci DCX 690 - 78 EURO. Preturile sunt cele de la Tottal Moto Bucuresti.

Share this post


Link to post

Intre timp am gasit MacAudio MX 69.3 90W/140W la 110ron. Ce parere aveti, tinand cont ca si un Sal de aceeiasi marime este mai scump cu 10ron?

Share this post


Link to post

DLS, de care vorbeam mai sus, sunt superioare Mac Audio si cred ca sunt cea mai buna solutie , in bugetul tau.

Share this post


Link to post

Am colindat tot orasu in afara de Sfigmo si am gasit cam asa (toate boxele sunt ovale 6" x 9"):

 

-Selgros Roadstar 90ron: nu am putut sa-mi dau seama cum merg doarece Selgrosul din Cluj ii la marginea orasului si semnalul radio in cam slab iar tipul de acolo nu a vrut sa puna un cd grrr

 

-Metro Sony X-pload 210ron: nu-mi place cum suna nu au claritate buna si pedeasupra sunt si scumpe

 

-Domo Panasonic 230ron: bassul cam slab in rest sunt ok

 

-Flanco JBL Gto 240ron: suna foarte bine si scut un bass bun

 

-Mag. Play Pioneer 220ron: putin sub JBL dar acceptabil

 

Am ascultat si diferite boxe no name care nici nu intra in discutie.

Nu am gasit nicaieri DLS, MacAudio :(

 

Vreun sfat, ceva... Am o oferta buna de vanzare pentru boxele Pioneer Ts-G1748 dar parca nu-mi vine sa le dau daca nu gasesc ceva pe masura la pret rezonabil...

Share this post


Link to post

du-te si asculta dieci..., o sa te incante

Share this post


Link to post

Pai asa o sa fac imediat plec sper sa se incadreze in buget...

Share this post


Link to post

"Intre timp am gasit MacAudio MX 69.3 90W/140W la 110ron. Ce parere aveti, tinand cont ca si un Sal de aceeiasi marime este mai scump cu 10ron?'

 

cum sint boxele SAL, a asculta cineva ? (banuiesc ca despre SAL asta e vorba: http://www.sal.hu/iranyit.html )

Share this post


Link to post

Deci am fost la Sfigmo si un 6"x9" Dieci costa 3 milionane dar nu aveau pe stock si trebuie facuta comanda. Mi-am bucurat auzul cu un HiEnergy (Hertz) 6"x9" care suna excelent, crystal clear, dar (ca trebuie sa existe si un dar :( ) pretul e pe masura, in jur de 7 milioane.

 

Deci acum am urmatoarele posibilitati:

-cumpar Dls 1269 (180ron) sau Mac Audio Mx69.3 (110ron) de BeLoud + transport + sau iau JBL gto 6"x9" din Flanco la 230ron

-sau recomdati-mi ceva boxe de 16/16,5/17cm in jur de 150 care sunt mai bune ca Pioneer Ts-G1748

 

@adrian_r5: Cum zicea cineva aici pe forum Sal sunt cele mai scumpe difuzoare ieftine.

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post
Cum zicea cineva aici pe forum Sal sunt cele mai scumpe difuzoare ieftine.

 

sincer eu te sfatuiesc sa mai stai nitel si sa iei hertz...

nu o sa fii dezamagit...

 

cat despre sal... sa zicem ca unele difuzoare suna bine (ptbanii lor), dar totul este la noroc, difuzoarele fiind niste nonameuri rebranduite; depinde foarte mult de ce noroc ai si din ce stoc fac parte...

Share this post


Link to post
M-a mirat faptul ca 6x9 dieci scoate 90W iar majoritatea celorlalte marci exceptand (JBL si inca cateva) scot in jur de 60-80W.

 

în plus 90W de la hertz parcă e mai mare.

am niste hi energy de 10cm şi toată lumea caută prin uşi ligheanele din care se aude sunetul la mine in maşină

nu am sta să verific de unde vine diferenţa de la 50W hertz la 50W alte firme

se pare că hertz sunt cinstiti si foarte multe alte firme mananca rahat. :dizzy:

eu nici macar nu am urmarit puterea - ci doar distorsiunile si liniaritatea...

cand m-am uitat prima data la un hcx100, nu mi-a venit să cred cât de bine arătau lipiturile, şi cât de îngrijit e lucrat...

Share this post


Link to post

Probabil voi mai astepta sa strang ceva bani si pana atunci (dupa ce vand pioneerurile) voi merge doar cu boxe Sal din bord :(

 

Cat costa filtrele pentru tweetere, ca as vrea 2 tweetere in fata, dar am inteles ca daca nu folosesc filtre se vor arde?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...