Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Muzica In Ticolino

Recommended Posts

Asta e aparatu ...azi am tras firele ... maine termin treaba :">

post-285-1124554066_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am si eu un sfat pentru cei care va achizitionati woofere amplif-uri: nu cumparati MAC audio, imi pare rau ca Leutzu deja le-a luat mi-a si cerut sfatul inainte, dar nu am stiut ce sa-i spun despre MAC audio. Am avut posibilitatea sa incerc fix sistemul lui care il are pe masina si inca un alt amplif tot mac audio: se incalzesc in draci, daca asculti muzica sa zicem 10 min mai tare, te frigi rau de tot daca atingi radiatorul statiei, plus ca ea singura intra foarte usor in protectie termica si se opreste. Ca sa nu mai vorbim ca pierde putere cand e fierbinte...sfatul meu, voi faceti cum vreti!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

trebuie sa te contrazi soran.Eu am si statie si boxe fata(componente) mac audio.Statie merge excelent nu a intrat in protectie niciodata si gainul e dat la maxim.Poate sunt diferite modele dar eu zic ca macurile sunt OK.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa mai zic, or fi si astea contrafacute nu stiu...ai statia pe componente pusa sau pe woofer? Un woofer o solicita mai tare...eu ce am testat erau noi instalate corect cu cabluri de calitate si...se intampla ce am scris mai sus!

Share this post


Link to post

Am statia pus pe woofer.Cablurile si la mine sunt de calitate.Statia si componetele nu sunt comparate in RO deci poate statie testata de tine era contrafacuta.

Share this post


Link to post

astazi, pe la amiaza am mai vazut un sistem subwoofer+statie Mac care dau gres... intra repede in protectie, nema putere, caldura in draci... Sorin poa sa confrme...

Share this post


Link to post

Ce statie era?Din ce serie?Si ce wofer?

Edited by pankrator

Share this post


Link to post

are un prieten mac mx1000 dar nu a intrat in protectie, desi se incalzeste mai tare decat alpine al meu care are are racire pasiva ( mx 1000 are cooler )

Share this post


Link to post

Nu stiu modelul dar este fix sistemul dupa masina lui Leutzu unu din ele!

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa zic dar si al meu se incalzeste, dar de intrat in protectie nu a intrat niciodata (si asculta la volum maxim din statie si la cass la 75 din 80 posibil).

Share this post


Link to post

Deci cei care ati ascultat ce parere aveti de noua mea sonorizare? Astept pareri! Mai trebuie sa bag niste medii asta stiu!

Share this post


Link to post

Intradevar din tot ce am avut pana acum respectiv Daewoo(nu modelu original), Panasonic, Sony si Kenwood , ALPINU' suna cel mai bine si bineinteles are corectii garla care iti permit sa jonglezi f usor cu sunetul. Urmatorul pas Nakamichi :) (sper ca am scris bine)

Share this post


Link to post

da...

ai scris bine..

si o sa te duc sa vezi cum suna ca sa te imbolnavesti de nervi...

si versiunea cu dac de 1 bit suna exaclent da mai poai aia cu dac de 24 bit...

Share this post


Link to post

Da acum sa fie si CD audio si original ...pai ma uit si la cartile tehnice si compar: singuru care se mai apropia de Alpine era fostu Kenwood. Deci pe partea de CD distorsiunile armonice la ALPINE nu depasesc 0,008% la 1kHz, raportul semnal zgomot 115dB raspuns 5-20.000Hz. Sa mergem intr-o zi la reprezentanta aia sa asculte si urechea noastra :)

Share this post


Link to post

acum sunt la reprezentanta aia si mi-am montat statia de la pewpipno pe spate si suna bestial...

statia e de 2*40w sau 100w in punte dar se aude bestial...

joi va fac un demo...

si cat de curand sper sa trec si eu la alpne...

Share this post


Link to post

Eu am Nakamichi CD 300 si 4 boxe Alpine SPE-1302 pe usi. Poate ajung si eu joi... :)

Share this post


Link to post

io mi-am vandut pioneer-urile de 25cm si caut sa le vand si pe alea de 20cm, ca sa-mi trag 4 jbl de 20 cm seria gto...sa se asorteze cu alea de 17cm din usi si cu ampliful gto 301.1 si subul gt4-15 (pacat ca jbl nu fac si head-unituri ca imi luam) si in curand strang bani si pt un amplif gto 75.2 sau 75.4...

offtopic: pesteimputit, zi-mi si mie te rog cum ti-ai facut flame-thrower-ul: ai cumparat kitul ala special sau ai folosit o simpla bobina cu o simpla fisa si o simpla bujie legate in paralel? si daca da (ultima varianta), zi-mi si mie unde ai infipt bujia, in finala sau langa galerie? ca am auzit ambele variante pana acum si nu stiu ce sa-i spun omului care face montajul si care habar n-are de flame-thrower, ca si mine de altfel...merci mult si scuze de off-topic

Share this post


Link to post

hmmm...

despre ce vrei tu sa afli vezi ca gasesti pe 4tuning...

aici nu mai scriu ca am incasat-o odata...

cya later...

btw nu te lacomi la 20cm ca nu sunt necesari..

daca esti din bucuresti treci diseara pe la intalnire sa auzi si niste 13cm :D

Share this post


Link to post

oricat de tari ar fi, nu cred ca sunt mai galagioase ca ale mele, n-au cum sa fie mai tari decat alea de 20 cm (90w rms)

stiu ca alpine au scos unele de 13 cm albastre care au nevoie de amplif, dar totusi...

nu sunt din bucuresti, as fi venit si eu sa vad minunea si sa comparam...

imi poti da un link unde ai scris pe 4tuning ?

Share this post


Link to post

http://www.hertzaudiovideo.com/default_en.htm

 

hi-energy sistem de 13. nu merge link direct

 

uite ca se poate. si nu numai la hertz. calitatea tine de mai multi factori, nu doar marimea difuzorului. pt calitate amplificarea conteaza enorm.

 

mai conteaza si ce vrei tu. muzica sau zgomot ;)

Edited by dann

Share this post


Link to post

buun de azi am in masina cablaje Directed Audio Platinum, seria de competitie , 4 AWG (groase ca degetul) , si rcauri din seria gold...

sunt foarte multumit de ele :D

poze in juma de ora

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...