Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Muzica In Ticolino

Recommended Posts

Astea costa cam 700 parai bucata! Sa-l intrebi pe proprietar daca am dreptate!

Share this post


Link to post

cum ai prins tubul de bas (intrebarea cum ajungi la roata de rezerva dac sunt probleme ????), si cum sa rezolv eu problema banchetei fiinda ca se misca de la trepidatii, va rog sa imi dati un raspuns.

Multumesc frumos

Share this post


Link to post

Pai normal ca sunt probleme tre sa dai tubu afara daca umbli la roata.Tubul se prinde cu chingile lui de bancheta sau il proptesti cumva acolo! Pentru cine era intrebarea? Eu nu am tub am cutie trapezoidala...

Share this post


Link to post

Dupa ceva cercetari, am reusit sa-mi montez boxe pe portiere fata la TICO-mobilul meu.

Cam asa arata...Multumesc membrilor ce mi-au raspuns la intrebarile referitoare la acest subiect...

 

Detalii:

-boxe JVC, diam 16cm, adancime 4cm.

-am folosit 2 inele distantiere (3cm adancime) pe care mi le-am facut la un prieten (sunt din lemn presat, PAF ii spun meseriasii din bransa);

-acum am un sunet mult mai complet in habitat...tinand cont ca pe spate mi-am pus boxe Alpine 50W (ovale http://www.alpine.ro/prod_details.php?pid=SPS-690A0)

post-2015-1128795998_thumb.jpg

Edited by abogdan

Share this post


Link to post

buuun

 

am si editat mesajul

 

se produc schimbari la mine

 

se renunta la boxele spate si se va trece pe boxe de 16cm in usi fata

jl audio

 

deasemenea wooferul va fi motorizat de un monobloc de 200w si wooferul probabil va fi tot un jl

 

cutiile se vor face de comanda in cluj

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

da..

se pare ca nu va fi chiar cum am spus sus dat va fii ceva destul de interesant :D

post-688-1131474656_thumb.jpg

post-688-1131474676_thumb.jpg

post-688-1131474684_thumb.jpg

post-688-1131474696_thumb.jpg

post-688-1131474702_thumb.jpg

post-688-1131474730_thumb.jpg

post-688-1131474746_thumb.jpg

post-688-1131474753_thumb.jpg

post-688-1131474784_thumb.jpg

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

As dori sa stiu si eu ce model de boxa si incadreaza fara modificari in bord la tico in locul celor standard.

Nu prea sunt adeptul modificarilor mai ales ca este si un loc foarte inghesuit :D

Share this post


Link to post

Poate model de difuzor ca boxe ai in casa nu in masina :) Mai ales in bord-ul de Tico. Intra difuzoare de 10cm! S-a mai discutat!

Share this post


Link to post

http://www.ground-zero-audio.com/english/04_tf10t.htm

 

eu le am p-astea de cam 10 zile si sunt ok. dar pana la un sistem e cale lunga, asa ca mai bine iti alegi difuzoarele in functie de ce player vei pune pe masina.

 

www.tottal.ro ---- intra aici pe site si pune intrebari.

 

sau http://www.car-hi-fi.ro.

 

sau http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewforum.php?f=12

 

 

 

in bord la tico poti pune dif de 10cm, dar sa nu te astepti la bass.

Share this post


Link to post

Stiu si eu ca se potrivesc cele de 10 cm dar am auzit ca unii dintre noi au facut si ceva modificari datorita faptului ca membrana atingea pe alocuri. Pe mine m-ar interesa concret un tip de difuzor care sa-l pot pune in locul celui standard(fara modificari) si eventual sa se auda ceva mai bine.

Share this post


Link to post

modificarile se refereau la un distantier pus intre dif si chestia aia de metal de vine fixat dif-ul pe ea.

Share this post


Link to post

Cam toate difuzoarele astea de 10 care merg acolo in bord au suspensia membranei mai umflata decat cele originale si de aceea ating. Singura solutie ar fi sa pui un distantier cum a zis Leutzu ca sa nu mai atinga acolo sau sa iei niste difuzoare cu suspensie din material textil, dar sunt mai greu de gasit la dimensiunile astea!

Share this post


Link to post
da..

se pare ca nu va fi chiar cum am spus sus dat va fii ceva destul de interesant :D

Cum se comporta acel model de cd player din fotografie?Ma intereseaza in primul rand cum suna bass-ul ,atunci cand este folosit fara amplificator,subwoofer,etc.

Share this post


Link to post

Si cum ai vrea sa-ti descrie in cuvinte...bum bum buuuum cam asa... e asa relativ totu ce difuzoare ai, ce filtre, ce setari, cum percepi tu...

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

si acum:

dupa cum urmeza va prezint DIN NOU sistemul de sunet care a suferit niste "mici schimbari"

Masina este realizata in cluj de catre mesterii Rellaxx si Sfigmo carora le multumesc din suflet pt felul in care au lucrat si fata de care am toata stima

 

HU + 10 cd mag + input adapter:

SONY 7750 + cd f601 + XA 300

Medii-Inalte:

JL TR 650 CSi

Amp Medii-Inalte:

JBL GTO 75.2

Subwoofer:

JBL GTi 15''

Amp Subwoofer:

JBL Px600.2

Cablaje: Lighting Audio 0awg (+)

Audison 8awg

Directed Audio Platinum 4awg

Conectica:

Audison Sonus

Cabluri RCA:

Directed Audio Golden Line + Audison Sonus

Antifonare:

Stinger Expert Roadkill

Baterie deep-cycle:

Stinger SPV35

 

 

ceea ce mai e de facut:

schimbat HU cu un anume clarion cu tot cu dspul aferent

 

 

acum o poza:

dsc033978da.th.jpg

 

restul aici:

 

http://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?p=295303#295303

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

foarte tare sistemul ..felicitari..dar parca era vorba ca ma suni cand ati terminat instaltia...

Share this post


Link to post

Acuma ii mai asteptam pe baietzii aia care puneau manele la intalnire ;)

Share this post


Link to post

imi pare rau ca nu te-am mai sunat dar sistemul s-a intins ca valoare cu mult peste asteptarile mele initiale...

Share this post


Link to post

Esti plecat ca sa zic asa... Dar e bine :) !!!!!!!

Share this post


Link to post

I-am mai zis unui prieten: Nu e "plecat" e pasionat, e altceva, unii nu inteleg acest lucru(nu ma refer la tine Pedala) ! :)

Share this post


Link to post

uiliuuuuuuuuuuuu...asta a venit din adancuri!

 

mergea pusa pe fundal melodia aia mai veche de la "La Familia"...Unii nu-nteleg...

 

 

 

ontopic: felicitari peste!

Share this post


Link to post

Eu zic ca e un exemplu clar ca unii oameni chiar tin la Tico si ca nu e chiar asa o masina in cazu tuturor de low budget...Peste daca vroia putea avea altceva pana acum dar dupa cum vedeti a preferat-o pe asta! (Parerea mea :) )

Share this post


Link to post

la banii care au fost bagati in ticoul asta crede-ma pe cuvant ca imi dadeam avansul pt un megane 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...