Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Muzica In Ticolino

Recommended Posts

recomand Hertz Hi-Enegy 10cm coaxial pe faţă (HCX100)

cu toată orientarea aia dubioasă tot sună bine

aş încerca să fac nişte incinte

post-1022-1139580463_thumb.jpg

post-1022-1139580477_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu am facut incinta cutie carton si in interior am dat un start de spuma tip Basotect de la Bison. Cutia are 6,5cm adancime si se aude destul de bine, au si o idee de bass. Se aude diferenta cu/fara incinta (desi nu e profesionista) si nici boxele nu sunt de o calitate excelenta. (Sal 10cm)

Share this post


Link to post

In legatura cu incintele,eu am la Matiz, in spate , boxe ovale 6x9 ,montate pe tableta originala.Care solutie credeti ca ar fi mai buna, o placa din MDF sau doua incinte mici, tot din MDF ?

Share this post


Link to post

ZLI, cat costa o pereche de astfel de difuzoare Hertz?

Share this post


Link to post

@Senna, la Tottal, modelul acela costa 112 euro.

Share this post


Link to post

ZLI felicitari! Suna extraordinar... as fi fost curios doar ele doua fara restu cum se auzeau, insa si asa mi-am format o idee. Este acelasi sunet placut ca in masina lui Vlad! Cred ca daca nu schimb masina o sa imi iau si eu ceva de la Hertz.

Share this post


Link to post

sunt un idiot! trebuia să dau de un buton!

Share this post


Link to post

Nu fii asa dur :) Eu la Alpine am descoperit functii noi la cateva luni dupa ce ascultasem muzica multa! :)

Share this post


Link to post

oho, s-a convins lumea de ceea ce face tottal si hertz...

 

 

acum cateva luni cand urlam cu tottal in sus si jos, nu auzeam decat jbl din partea colegilor de froum. ciudat cum se schimba parerile, copii.

 

 

keep up the good work.

 

pana una alta m-am aranjat cu un deh-5730, dif-uri ground-zero, si cablaj dietz. la prima finantare va veni un amplificator GZ si un HE de 20cm.

Edited by dann

Share this post


Link to post

Stie cineva cam ce adancime maxima pot avea boxele montate in usile fata la Tico? Ma gandesc la nista boxe de 13 cm super flat...

Share this post


Link to post

Eu am montat niste boxe pe 13 cu adancime de montare 4 cm folosind distantiere de aprox 1,5cm.

Share this post


Link to post

Ce marca sunt boxele? Ca eu n-am gasit adancime mai mica de 4,6 cm. Sa inteleg ca este loc doar de boxe care au adancimea de 2,5 cm (4-1,5)???

 

Trebuie sa ma duc sa masor... o fi usa de Tico subtire da' nici chiar asa :D

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

eu am folosit o perioada asa ceva (vezi foto) pe difuzoare de 16,5 cm, dar cred ca renunt la ele cu tot cu difuzoare, pentru ca le acopera cele de pe spate din cauza pozitiei.

ce putere au acele hertz de 10 cm? (rms)

care ar fi cele mai puternice difuzoare de 10cm de la noi de pe piata?

erau unele de la alpine, albastre, fara con, alea costau acum 2 ani vreo 6,5 mil. si nu se mai gasesc...pentru alea iti trebuia amplificator neaparat

post-1649-1139938684_thumb.jpg

post-1649-1139938741_thumb.jpg

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post

Am masurat usa si are grosimea de aproximativ 6cm. Eu zic ca se pot improviza niste boxe care au o adancime de 4,6cm. Ce ziceti de boxele astea in fata tinand cont ca am de astea in spate? :D

 

Later edit: Oare daca prind boxele doar in panou de usa (adica placajul ala) vor sta bine fixate?

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Cand am cumparat cd-playerul Pioneer, am primit ca bonus, si o pereche de difuzoare ,modelul descris de tine. Nu te sfatuiesc, sunt foarte slabe, eu le-am folosit o saptamana si le-am schimbat. [-X

Share this post


Link to post

Mai precis care? Alea de 13 sau cele de 17? Alea din spate (17 cm) se aud bine au bass sufiecient zic eu plus ca scot si medii/inalte sufiecient. Sunt deschis la sfaturi... am buget pana in 150ron :)

 

De Clarion SRR1325 ce parere aveti?

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

La alea de 13 ma refer. Pentru ca adancimea sa nu mai fie o problema, poti folosi niste inele distantiere, si se imbuntateste ceva, ceva, si acustica.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Am tot auzit de inelele astea distantiere. Dar unde trebuie sa caut asa ceva? Ce fel de magazin...

Share this post


Link to post

Inele distantiere am pus eu, la Matiz. Ale mele sunt inclinate in plan vertical si au costat 400 000. Le gasesti la centrele de montat casetofoane si alarme. Alta solutie ar fi confectionarea lor din MDF.

Share this post


Link to post

Ale mele sunt Alpine SPE 1302. Inele distantiere am confectionat din niste blaturi de lemn rotunde.

Share this post


Link to post
eu am folosit o perioada asa ceva (vezi foto) pe difuzoare de 16,5 cm, dar cred ca renunt la ele cu tot cu difuzoare, pentru ca le acopera cele de pe spate din cauza pozitiei.

ce putere au acele hertz de 10 cm? (rms)

care ar fi cele mai puternice difuzoare de 10cm de la noi de pe piata?

erau unele de la alpine, albastre, fara con, alea costau acum 2 ani vreo 6,5 mil. si nu se mai gasesc...pentru alea iti trebuia amplificator neaparat

 

 

tu faci o mare greseala...

sunetul trebuie sa vin din fata si in nici un caz din spate asa cum o sa vina la tine...

ai mare grija ce faci ca dupa aia o sa vinzi foarte greu difuzoarele de 10 cm...

Share this post


Link to post

:o fftopic: @th3_grimreaper, desi nu suntem la bursa, daca renunti la ele, le cumpar eu.

Share this post


Link to post

Mi-am confectionat niste incinte pentru boxele din bord. Au dimensiunea de 10cm x 10cm x 7,5cm. Cam 7,5cm ii adancimea maxima ca incape, mai ales pe partea stanga. Baza ii din carton peretele interior e dat cu spuma de tip Basotect, care are o grosime de circa 1,5-2cm. Pe dinafara ii dat cu banda izolatoare.

 

Ce ziceti ajuta la ceva? :-?

 

post-1315-1140168814_thumb.jpgpost-1315-1140168824_thumb.jpg

 

Later edit: Le-am confectionat cu manutele mele :P

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

de ajutat e posibil sa ajute, dar la fel de posibil sa deranjeze.

problema se pune la modul urmator:

ce volum de aer ai inauntrul incintei si ce volum recomanda producatorul??

Share this post


Link to post

Eu sincer spun ca-i cam frectie la picior de lemn...nu prea merita chinuiala pt ca diferentele vor fi destul de mici..

 

nu te sup,data asta-i parerea mea!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...