Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Muzica In Ticolino

Recommended Posts

difuri pioneer ts-g series si un mp3 pioneer sau sony, inca in seriile 1-3 pioneer a invatat si el sa faca aparate proaste... si neaparat sub... depinde de buget ce/cate difuri si ce mp3 si sub...

Share this post


Link to post
...difuzoare in fapta poti sa iti pui niste Hertz de 10cm High Energy (parca asa le spune) sunt cam 4 mil dar merita fiecare banutz.

La aste trebuie amplificator.Daca nu folosesti amplificator, seria Dieci e cea mai potrivita ,de la Hertz. Si da, evita Sony, si ar fi de evitat si hypermarketul, cand faci o asemenea achizitie (mai ales la difuzoare).

Share this post


Link to post

hertz dieci si un pioneer cred ca ar fi de ajuns

Share this post


Link to post

Stie cineva de unde pot achizitiona un sub amplificat la 100 de W(tub)?

Share this post


Link to post

Asta nu. Mersi oricum. Exista unele foarte ieftine (evident deloc bune), dar la un buget mic e singura varianta de bass in tico. Mai am niste difuzoare alpine destul de bune pe spate, dar nu mi se mai pare de ajuns.

Share this post


Link to post

Va salut pe toti si ma bucur ca am gasit un forum care se poate vorbi si despre pasiuniile fiecaruia..de exemplu pasiune pentru Tico.Eu...unu sincer...nu as da aceasta masina pentru consumul mic care il are..fiabila..nu m-a lasat nicaieri..bine a fost si intretinuta..unic proprietar adica eu! :D Am si eu un sistem de sonorizare pe el: Cd player Sony mp3,wma.,boxe fata originale ale masini,boxe spate marca JBL in incinte..,in port-bagaj un Woofer JBL de 250W RMS cu o statie Xtreme de 300W RMS.Ce va pot spune..se aude de ti se clatina ochii in cap..!Si inca ceva pentru baietzii care au mai postat ca le face haionul urat si caroseria..TINETI MINTE!!!Conteaza si cat de forjata a fost masina..si stilul de condus al siferului care a mers pe ea..si mai multe chestii!Dar in special cum o intreti..ma refer sa nu iei toate gaurile care le vezi pe strada!O intrebare am si eu daca ma poate ajuta cineva..De unde pot gasi niste jenti de Tico din aliaj? :D

 

Nu mai folosi limbaj IRC! Posteaza fiecare problema pe care o ai acolo unde trebuie, in topicul dedicat.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Salutare,

am si eu pe ticalos un sistem audio mp3 player 4x50 si in portbagaj un imens subwoofer de 60 cm lungime... din fonta... si anume butelia de GPL :) )

Share this post


Link to post

salut

cu o intrebare deranjez posesorii de sub-uri in tico...

le poti asigura cat de cat antifurt? sa nu stau numai pe geam, dupa ce o sa-l montez? sau singura varianta e garajul/casa la curte?

orice sfat e binevenit...

Share this post


Link to post

Cea mai buna asigurare e CASCO-ul si nu e o gluma. :)

Share this post


Link to post

multumesc mult, chiar nu stiam... aveam impresia ca asigurarea casco se face doar pt casetofon, ma rog player.. o sa ma interesez, multumesc inca o data!

Share this post


Link to post

Unde pot sa gasesc un service in care imi pot monta niste boxe pe fata la tico dar sa aiba si distantiere la service-ul respectiv?

Share this post


Link to post

In berceni pe Bd C-tin Brancoveanu - service-ul se numeste Maris. Ca punct de reper: daca te indrepti de la McDonalds Brancoveanu spre spitalul Budimex la primul semafor faci dreapta si este la 50m in fata...pe fatada cladirii este o reclama la Blaupunkt. Eu acolo mi-am montat si aveau si distantiere...nu ma intreba cat a costat pt ca am uitat.

Share this post


Link to post

Am vorbit cu tipul care mi-a pus alarma si mi-a spus ca-mi poate monta boxe pe polita din spate si un cd-player. Nu vreau sa profite de faptul ca nu ma pricep. Cam in ce buget ar trebui sa ma incadrez? Multumesc!

Share this post


Link to post

Depinde la ce te referi, la montajul casetofonului si boxelor, care n-ar trebui sa depaseasca 50-70 ron, sau sa-ti cumpere el player-ul, boxele si apoi sa ti le monteze... Ca in cazul asta, se pot atinge si niste sume la care nu te gandesti :)

Share this post


Link to post

dar de ce sa dai bani ca sa iti montezze boxele si cd-playerul asta poti sa o faci si tu ! daca nu ai un ferestrau electric fa rost de o bormasina ... iar la casetofon firul negru se leaga la masa ... bafta !

Share this post


Link to post

Eu si montatul... :D No way.

Am retinut 50-70 ron, dar pt boxe si player ce buget sa-mi stabilesc? Nu vreau ceva ultra performant.

Share this post


Link to post

Mergi intr-un supermarket si sunt standuri cu playere si boxe. Ai sa gasesti si ceva asa mai de fata. La tico nici nu se merita sa pui ceva pretentios daca nu umbli si la izolarea fonica-altfel vibreaza ca dracu. Daca vrei doar sa ai muzica in masina cumpara-ti 2 boxe de 80 RON perechea si un player de vreo 2-3 mil (cu mp3). Cred ca iti este suficient.

Bafta

Share this post


Link to post

ok, multumesc! va tin la curent. :)

Share this post


Link to post

Putin off-topic :o fftopic: Am pe Ticolino sub de 250RMS...un JBl..problema este cu haionu,fibreaza..si daca apas pe el..nu mai scartaie..adik normal asa a-s vrea sa ramana..sa nu mais cartaie..in rest nu zdrangane nimic de la bass...credeti ca merita sa il insonorizez?si sa nu mai scartaie?Sau sa ma ocup de toata masina sa o insonorizez...astept pareri!Bafta!!!

Share this post


Link to post

Da se merita sa-l insonorizezi...eu am facut la al meu o insonorizare si pot spune ca a meritat.

 

PS. Leutzu a scris asta cu userul meu...

Edited by Tigrutza

Share this post


Link to post

Pentru Pesteimputit: Daca zici ca ai avut peste 2000W pe Tico...ma intereseaza wooferu JBL..in poza era 1600W Profesional Edition..bla bla bla..eu din cate stiu ala are 400W RMS.Dar..in poza pusa cand ai terminat toata treaba cu montajul..nu aveai magnet normal...parea woofer de competitie inchis in spate..cel de 1600W are magnetul imens si cantareste cam 15 KG din cate stiu,nu cred ca au fost facute woofere din gama asta de 1600W Competition...deci ma intereseaza ce woofer era!Eu tind sa cred ca era JBL de 4000W-700W RMS sau de 5000W cap de serie de 800W RMS Competition!Costa cam 15 milioane ultimul..!In fine vreau sa stiu ce woofer era..ma intereseaza si pe mine pentru Ticolino!!!Astept raspuns! > :)

Share this post


Link to post

Salut, am citit toate paginile cu referiri la muzica din Tico, dar am ramas cu unele intrebari.

Pana la urma ce dif pot monta in fata in bord?

Diam maxim este de 10cm. A incercat cineva improvizatii si daca da ce a iesit.

Merci mult.

Share this post


Link to post

Eu am băgat Hertz DCX 100, 10 cm diametru si sunt super, nu sunt cine stie ce la basi dar pe medii si inalte sunt faine, au o claritate foarte bună.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...