Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Youtube

Recommended Posts

Va salut! Sunt nou pe forum. de 6 luni posesor de leganza motor 2000(prima mea mașină) cdx .se mai organizează întâlniri ?

Share this post


Link to post

Iata cum ne clampane tenisii pe ulita in cazul amortizoarelor bulite de unde adio aderenta si hop : copacu', aratura, capra podului, vizita neanuntata alor cu casa-n curba s.a.m.d

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Si asta duce si la o uzura prematura la tot ce e articulatie pe-acolo (bucsi, pivoti).

Asta pentru astia care zic las' ca il schimb eu la urmatoarea revizie. E posibil sa se schimbe toata partea din cauza unui amortizor.

Share this post


Link to post

Exact, Dj. In plus, aduce un mare minus si frinelor. Pai ... cine asigura contactul cu solu'? Normal ca amortizoru'. Iar de mie un 50% (sa zicem) din timp rotile mi-s in aer cum poate prinde roata (rotile, ma rog ... dupa caz) sa si frineze cind topaie ca necuratu' ? Nicicum, logic. Roata prinde pe-alocuri doar, de unde rezulta si o distanta mai mare a incetinirii/opririi.

 

Treaba e ca spagaru' n-o sa prinda nicicind ideea si nici n-o sa realizeze vreodata ca a platit cu minuta lui sa stea infipt in capra podului. Daca atit il ajuta bibilica ...

Share this post


Link to post

Sa vezi ce misto e cand ai si ABS combinat cu amortizoare proaste. Masina nu franeaza aproape deloc pe drum denivelat.

Share this post


Link to post

Logic. Roata in aer si (usor) blocata, habiesu' o lasa libera. Nu's cum se face da' mie unu habiesu' nu-mi inspira deloc incredere. Imi tot pune tensiunea la incercare, imi tot da senzatia ca n-o sa opreasca in timp. Zau de nu. Tot mai buna aia cheala cu posibilitatea larg deschisa de a mai pune ori lua o juma' de kil in pedala.

Share this post


Link to post

Pe mine nu ma deranjeaza, am invatat sa franez pe masini fara ABS si acum la asta noua foarte rar intra, in general stiu cat trebuie sa apas sa nu intre, si-a format piciorul un reflex chiar si la frana de urgenta sa nu se duca pana in ABS :)

 

Si ca un noroc, toate 3 masinile mele au cam acelasi stil de frana, acelasi feedback din pedala si cam aceeasi cursa pana blocheaza rotile.

Share this post


Link to post

De ce-i in stare matizu', nene ... Si eu de cind ma chinui a ridica plugu' (de zapada) de la sol si nu-i mai dau de capat.

 

Share this post


Link to post

Habar n-avean de existenta tragaciului. Interesanta dacioata, as alerga-o nitel pe ulita.

 

Share this post


Link to post

Foarte misto reportajul, merci Viktor!

 

Nu stiu daca urmariti canalul de youtube Engineering Explained, eu il consider f util avand in vedere ca nu am un background in mecanica.

Azi a uploadat un video despre noul motor de la Infinity cu compresie variabila:

 

Edited by ches

Share this post


Link to post

Stiu canalul si il urmaresc.

Referitor la variable compression thing pentru mine este in aceeasi categorie cu valvetronic, adica o chestie care nu aduce factorul "wow" dar in schimb complica motorul si mai mult, deci in umila mea opinie nu merita.

 

Pentru cine nu stie cum functioneaza valvetronic uite aci tot de la engineering explained

 

 

PS Singura modificare cu "wow" factor pentru mine din ultimii ani este este vvl, (v-tec la honda) eventual combinat cu vvt (vanos la bmw)

 

La fel, pentru cine nu stie uite aci.

 

 

 

Share this post


Link to post

Multiairul de la Fiat e cu o treapta peste VVT/VTec.. Din acelasi motiv ca si la BMW, se lipsesc in multe situatii de clapeta de acceleratie, e utilizata in mare doar pentru puteri foarte joase.. Si cred ca l-au scos inaintea celor de la BMW, are deja 6 ani.

 

Edited by mr_

Share this post


Link to post

S'apoi taxa pe aer, ca deh ...

 

 

 

Share this post


Link to post

Batrina Skoda cu vlaga.

 

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Cu ce tip de ulei ?

Ca eu unu n-am bagat de seama sa fi amintit pe undeva (ori mi-a scapat mie).

Share this post


Link to post

englezesc 😛

Share this post


Link to post

Habecedaru' de Pitesti.

 

Share this post


Link to post

Aftu' de sudura nu-si are concurenta, da' totusi, bun si-un lipici in caz de situatia impune. Intrebarea e de care ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...