Jump to content
Sign in to follow this  
azzureus

Vibratii In Volan

Recommended Posts

Chiar daca s-a mai atins subiectul acesta, am deschis un topic nou, ca poate ma ajutati si pe mine cu vreun sfat, ca deja ma dispera problema aceasta.

Problema esta urmatoarea: de cind am luat masina, incepind cam de la 100 km/h, apar vibratii in volan (bate volanul), care se accentueaza tot mai mult pe masura ce viteza creste. La 130-140 la ora parca se rupe masina in bucati. Bineinteles ca atunci cind am testat masina nu am sesizat aceasta problema (am facut doar citiva km prin oras). Cind am luat-o avea ceva jafuri de cauciucuri de iarna pe fata, am zis ca poate de la alea e problema, asa ca mi-am luat 4 cauciucuri de vara Continental EcoContact 3 noi-noute. Echilibrate si ras-echilibrate, presiunea verificata, totul ok. Si totusi problema a ramas (nu atit de groaznic ca inainte, dar totusi e foarte deranjanta). Am schimbat si rotile intre ele, degeaba. Am facut si geometria, ca am zis ca nu strica. Au verificat baietii de la reprezentanta tot ce se putea verifica la directie (cind am fost la revizia de 3 ani), si absolut totul e ok. Apropo, cu cauciucurile noi am facut vreo 2000 de km, asa ca ar fi trebuit sa se aseze deja pe janta. Bineinteles ca am mai facut citeva echilibrari de atunci. Ma puteti ajuta cu vreun sfat? Ca nu mai stiu ce sa incerc. E si deranjant la drum lung sa iti bata asa volanul in maini, si plus de asta, ma gindesc sa nu se strice ceva si mai rau la directie daca tot umblu asa.

Share this post


Link to post

Masina e instabila la viteze mari ? Zgomote de la rulementi ? Si amortizoarele pot induce vibratii in volan.

Share this post


Link to post

Jantele sunt ok?

Share this post


Link to post

tind sa cred ca si niste capace de janta nestranse corespunzator sau deformate pot induce o oaresce vibratie in volan (e doar o teorie a mea)

Share this post


Link to post

Masina are jante de aliaj after market ???

Share this post


Link to post

Recent am schimbat si la Kalos-ul meu 2 anvelope Continental Eco Contact 3 din motive de carosabil. Amicul care a efectuat schimbarea a avut o mare dilema asupra comportamentului masinii dupa montarea celor 2 anvelope pe puntea fata, in sensul ca masina avea acum tendinta de a trage spre stanga. Ca sa faca o fapta buna pana la capat, a mers la un atelier de reglat directia care dori sa ajute, insa cerura sa se schimbe ceva capete de bara (bielete) pe la directie inainte de a efectua reglajul. In fapt totul se datora presiunii inegale a pneurilor - 15 / 12 psi spate si 41 / 45 psi punte fata. Asta in contitia in care valoarea recomandata este 30 psi / 2,05 barr. Pentru a fi sigur de presiune cauta un manometru care sa ofere o siguranta in masurare.

Daca nu ajuta poti incearca mai departe sa cantaresti cele 4 pneuri deoarece se poate sa existe intre ele o semnificativa diferenta de greutate stiut fiind ca unele anvelopele Continentalul de pe piata se mai fabrica si la Turcia :-? , iar calitatea poate fi ceva mai scazuta. Pneurile montate de mine sunt fabricate in Germania si au dat satisfactie de la primii km motiv pentru care sper sa tina ca si cele vechi, adica peste 50 000 km.

Ar mai fi de verificat si geometria jantelor care in timp pot fi afectate de diferite socuri suferite si care se pot indrepta/centra cu un dispozitiv special.

Succes! :thumbl:

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsuri, o sa va raspund pe rind.

@Salex: intr-adevar, masina este tare instabila, chiar si la viteze "normale". Rulmentii nu fac deloc zgomot. Test de amortizoare nu i-am facut (masina are doar 30.000 km), doar testul cu mina apasata pe masina (asa pare a fi ok). Oare sa fie amortizoarele de vina?

@EM!L: jantele au fost verificate vizual si sint ok, plus de asta am si schimbat intre ele jantele de pe fata pe spate.

@s0r|n3l: am testat masina si fara capace si tot asa face.

@elenyta: masina are jante de tabla (cele originale).

@safari hunter: am uitat sa precizez, masina si trage un pic spre dreapta (dar acest lucru nu mai stiu daca era si inainte cu cauciucurile vechi sau doar cu acestea noi). Presiunea am verificat-o atit la vulcanizare cit si la o benzinarie OMV, si era ok (2 bar). Pe cauciucuri scrie "Engineered in Germany" dar nu cred ca sint si facute acolo.

O sa incerc la primavara sa cer imprumut de undeva 2 jante+cauciucuri sa le pun pe acelea, macar sa elimin posibilitatea sa fie vreo janta sau cauciucurile de vina.

Share this post


Link to post

Eu nu prea inteleg cum adica "au verificat baietii de la reprezentanta tot ce se putea la directie" si n-au rezolvat problema? Ca nu se pricep la chestii mai delicate ne-am obisnuit, dar ca nu sunt in stare sa determine cauza unor vibratii in volan, asta nu-mi mai vine la socoteala.

Luand de bun ce s-a spus clar ca s-a facut (echilibrare, geometrie, cauciuce noi), mergem mai departe:

- jante (sunt "drepte"?)

- rulmenti (sunt "intregi"?)

- elementele de fixare a bratului totii (sunt in stare buna?)

- masina (a fost cumva lovita candva pe undeva?)

Share this post


Link to post

I-am tot bazait cu aceasta problema, au tras de toate, au verificat daca sint jocuri undeva, si totul a iesit ca fiind ok. Ca o paranteza, am dus-o la reprezentanta, ca oricit de huliti ar fi, tot am mai multa incredere in ei decit in alte service-uri mai mici (asta dupa ce am cautat fara succes un service/mecanic de incredere/priceput timp de 4 ani pentru cealalta masina). Dar asta e cu totul alta discutie.

Masina nu a fost lovita, asta e 99% sigur, dar in ce gropi a dat, asta nu mai stiu (eu am luat-o la 26.000 km).

Rulmentii au fost verificati si gresati la ultima revizie, au zis ca sint in stare buna. Jantele au fost verificate vizual.

Am mai citit pe un alt forum un topic al unui user care imediat dupa ce echilibra rotile, le mai punea inca o data pe aceeasi masina de echilibrat si iarasi erau dezechilibrate (si asta de mai multe ori, si la ateliere diferite). Sa inteleg ca aparatele de echilibrat au mici scapari?

Share this post


Link to post

Janta "stramba" nu inseamna ca se vede neaparat vreo urma de busitura pe ea. Poate fi insa "ovalizata", invizibil cu ochiul liber, dar observabil cand este pe o masina de echilibrat si o rotesti cu viteza mica (se vede cum... salta). Asta nu are legatura cu echilibratul. Poate fi echilibrata, dar tot stramba (dupa cum poate fi si invers :) ).

Cat de buna e o masina de echilibrat depinde de... la atelier la atelier :D

Share this post


Link to post

De la gropi sau alte denivelari mari luate cu viteza mare se poate strimba putin oala amortizorului. Din reglaje amortizorul poate fi facut (la geometrie) sa cada drept (ma rog, unghiurile sa se inscrie in intervalele prescrise), insa geometria sasiului nu mai este cea initiala. Ideea e ca se poate ca fiecare amortizor sa se inscrie cumva la una din extremele intervalului admis, insa conteaza mult si pozitia relativa a unuia fata de celalalt. Aducerea la stadiul initial se face pe un stand specializat, cu o gramada de dracovenii hidraulice, de preferat controlat de un computer. Deformarile pe care le-am descris duc la o instabilitate considerabila la viteze mari, dar se pot resimti si la viteze f. mici pe carosabil umed (foarte nivelat, de genul betonului lucios). Pina anul trecut eu as fi suspectat o buseala la masina in cazul unor astfel de simptome, insa am patit-o personal, am dat intr-o groapa tare de tot si s-a trimbat oala (chestie vizibila cu ochiul liber privind doar sub capota).

 

Jantele, daca au fost "inspectate" doar vizual, sa le puna pe masina de echilibrat. Singure, fara anvelopa. Cine stie ce surprize vor fi. Am patit si eu faze de genul celor descrise, respectiv roti ce "nu se pot echilibra, dom'le !". Cum bine zice AB, depinde mult de atelier. Masinile or fi ele italienesti in cea mai mare majoritate insa, ca orice masina de precizie, au nevoie de intretinere si calibrare la rindul lor. Unii poate fac asta in mod curent, altii poate nu o fac niciodata pe intreaga durata de exploatare a masinii ! De unde si diferentele ce pot sa apara.

 

O alta sursa de instabilitate si vibratii a fost bucsa din coada basculei.

 

Dintre toate parerile care au fost expuse aici, e absolut imposibil ca una dintre ele sa nu se potriveasca la masina ta. Cel mai nasol ar fi sa ajungi cu masina la standul de indreptat, cel mai simplu ar fi sa fie de la roti. Mai incearca inca o vulcanizare pentru verificarea jantelor si apoi a rotilor (janta + anvelopa) inainte de a trece la masuri mai severe.

 

Bafta si comunica-ne si noua cum s-a rezolvat.

Share this post


Link to post

Daca janta e stramba "salta" cum zice abramburel sau e stramba din butuc (ca roata de bicicleta optata) poti sa-i faci cate echilibrari vrei, iese bine pe aparat dar degeaba. Trebuie indreptate si roluite, daca erai in bucuresti iti ziceam si unde.

 

PS Indreapta-le mai repede si fa si o geometrie la roti, altfel e pacat de noile cauciucuri. Geometria o faci dupa ce indrepti jantele altfel o faci degeaba ca nu iese bine, aparatul de geometrie pe jante se prinde.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Din cite am vazut pe la atelierele de la noi, roluirea se face prin metoda romaneasca, adica cu ciocanul :)

Deci prima miscare o sa fie sa pun niste jante de imprumut pe masina si sa o testez asa, sa vad cum se comporta.

Share this post


Link to post

Exista masini de indreptat. Cea pe care m-au "lucrat" pe mine pe... fata :) functiona cam asa:

- punea janta (fara cauciuc evident) pe un ax si o invartea, in timp ce cu o creta se marca locul unde "bate"

- bloca roata in pozitia respectiva si o lua cu niste poansoane ajutate de o presa hidraulica; poansoanele erau de diferite forme si dimesiuni si cel mai adesea se lucra la marginea dinspre exterior (pare normal, nu?)

- procesul se relua, pana cand janta se rotea cat mai... rotund.

 

Ceea ce ma intriga la azzureus este ca mie imi vibra volanul doar la viteza mica din cauza jantelor strambe. Dar poate ca depinde de cat de strambe sunt :D

Share this post


Link to post

@abramburel

exact prin aceeasi metoda mi le-au indreptat si mie...dar si prin interior si prin exterior (pe marginea jantei)

Share this post


Link to post

La viteze mici nu se simte absolut nimic. Da vagi semne pe la 70-80 si de la 100 vibreaza deja tare. La 140 se rupe masina in bucati (nici nu am putut sa-i dau mai mult).

Share this post


Link to post

O combinatie de indreptat jante (aliaj in cazul meu, dar banuiesc ca procedura e aceeasi si pentru tabla) intre modul precizat de DJ_DARK si procedura descrisa de A.B. mi s-a facut la Autosoft (picior pod Fundeni). Avariile nu erau f. grave insa dadeau ceva vibratii in volan. Desi am fost avertizat ca firma nu isi asuma nici o responsabilitate in cazul in care janta crapa, operatiunea a avut succes deplin, nu am mai avut probleme de atunci (cca. 2 ani)

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fie amvelopa deformata "sa salte". Se vede si cu ochiul liber pe aparatul de echilibrat. De echilibrat se poate... dar ea o sa salte. Fa o incercare... redu presiunea din amvelope la 1.5 - 1.6 bari si fa o proba de drum pe un drum bun, toturi fara viteza prea mare. Daca vibratia se diminueaza simtitor, eu zic ca e de la amvelope sau jante deformate. Precizez ca metoda asta nu este oficiala, dar eu zic ca poate sa furnizeze imformatii despre cat de "rotunde" sunt rotile. :-?

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Revin cu o concluzie la acest topic. In sfirsit am reusit sa fac rost de 2 jante cu cauciucuri pe ele pe care le-am montat pe fata, si am facut ieri un test-drive cu ele. Surpriza (placuta): nu mai bate volanul. Deci ori jantele ori cauciucurile sunt de vina (inclin sa cred ca jantele sunt indoite). Oricum mi s-a luat o piatra de pe inima, ca nu e ceva mai grav.

Share this post


Link to post

Mie mi-au indreptat tot cei de la autosoft 2 jante la cielo de tabla, si nu a iesit grozav. La tabla sunt de parere se merita luate noi, mai ales ca pe 13-14 nu sunt scumpe si se gasesc usor, cele de 14 sunt ca cele de opel, etc.

Share this post


Link to post

Nu stiu, daca problema mea intra exact in topicul acesta ,dar...

De ceva vreme, adica 3-4 luni,am un sunet ciudat la calea de rulare(asemanator cu cel facut de un rulment uzat.Am fost de 4 ori cu masina in service,am schimbat bieletele de directie, am schimbat rulmentii, am schimbat cauciucurile si echilibrat rotile, zgomotul tot exista.Se aude indiferent de viteza masinii si variaza in functie de turatia rotilor.Aveti idee, careva din voi, ce as mai putea face?

Share this post


Link to post

La un zgomot asemanator, la mine a fost uzura accentuata pe marginile caii de rulare ... eventual ... cumulata cu presiune scazuta in pneuri. Pe mine m-au convins greu ca asta e ... cand ma dadeam de ceasu' mortii ce se aude. Acum le dau dreptate, cand am pus caucioacele de iarna a incetat sa se mai auda.

Share this post


Link to post

De la cauciucuri ar fi, insa ai zis ca le-ai schimbat. Sper ca nu le-ai schimbat intre ele, ca ai facut-o degeaba, tot se aude insa poate la alte viteze.

Share this post


Link to post

Cauciucurile le-am schimbat cu altele noi.Jantele masinii sunt din aliaj, cele originale, zgomotul ar putea fi de la jante indoite?(ochiometric nu se vede nimic la jante).Sa fie cauciucurile noi proaste?

Share this post


Link to post

Se poate sa fi pierdut vreun plumb de pe jante la demontare/montare si sa nu mai fie echilibrate. Oricum, la orice schimb de anvelope se recomanda o echilibrare !

Bafta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...