Jump to content

Sign in to follow this  
starsteel

Jurnal De Bord Chevrolet Aveo

Recommended Posts

Am facut si eu operatiunea asta in urma cu mai multi ani la jantele de iarna ale Epicii. Au iesit decent, dar din pacate pe alocuri au fost probleme cu vopseaua care s-a cojit de pe grund (grundul a ramas pe janta). Am folosit acelasi spray de vopsea, lacul cu intaritor l-am dat la pistol ca sa tina mai bine.

Bafta si spor, sper sa iti iasa bine (sa pui poze la sfarsit). 

• Like 1

Posted (edited)
23 hours ago, ches said:

Am facut si eu operatiunea asta in urma ... 

Multumesc pt experienta impartasita, nu era in calcul si grundul, am unul gri asa ca inainte de vopsire o sa dau 1-2 mani de grund, pretentiile sunt mici pt aceste 2 jante de iarna sper sa reusesc un rezultat multumitor care sa tine macar cativa ani! E drept am ceva dubii de compatibilitate intre grund si vopseaua, nu am studit compozitiile! Oare imi ajung 400ml pt 2 maini la 2 jante si 2 mani la tamburii de frana?

grund.jpg

Edited by starsteel

Am folosit cu alta ocazie grundul din poza (pe tabla) si a fost OK.

Jantele de la Epica au iesit chiar bine, vezi pozele de pe forum. Cu exceptia catorva locuri unde s-au cojit (pe buza unde vine cauciucul si putin in gaurile de la prezoane) au tinut relativ bine la tavaleala, adica nu s-a jupuit vopseaua sau lacul de pe spite, chiar daca au fost purtate iarna.  

• Like 1

14 minutes ago, ches said:

Am folosit cu alta ocazie grundul din poza...

interesant jurnal, trebuie citit din "scoarta in scoarta"! 

• Like 1

Posted (edited)

Am vopsit cele 2 jante, daca eram mai migalos la operatiunea de slefuire atunci rezultatele erau excelente, pt ce mi-am propus totul ok. Am vopsit si capacele de tambur ruginite cu grund gri, am considerat ce de ajuns fara vopsea.

IMG_20210607_095933755.jpg

IMG-20210607-WA0014.jpeg

Edited by starsteel

In poze arata bine, de la distanta banuiesc ca se vede la fel. Nu va sta nimeni sa se uite cu lupa la ele daca nu spui ca le-ai vopsit tu 🙃.

Grundul nu e gandit sa sigileze singur suprafata, e mai permeabil la apa. Da-le niste vopsea peste sau macar niste lac...

Posted (edited)
1 hour ago, ches said:

In poze arata bine, de la distanta banuiesc ca se vede la fel. Nu va sta nimeni sa se uite cu lupa la ele daca nu spui ca le-ai vopsit tu 🙃.

Grundul nu e gandit sa sigileze singur suprafata, e mai permeabil la apa. Da-le niste vopsea peste sau macar niste lac...

operatiunea a fost completa, slefuire manuala, grund, vopsire, lac, fata/spate, toate spray-urile dupli-color...daca imi doream o calitate superioara a suprafetei trebuia slefuirea sa o fac mai temeinic, nu am mai slefuit si cu 240 cel mai fin pe care il aveam. La vechimea lor arata perfect, in poza de sus am pus una langa alta o janta aflata pe masina (nespalata) si una reconditionata, totul ok. Doar pe capacul tambur am dat numai cu grund, cel polonez, m-am gandit ca fiind o suprafata care se incalzeste se poate reconditiona mai usor daca nu este vopsea/lac.

spate.jpg

Edited by starsteel
  • Like 1

Posted (edited)

Super!

Edited by Akon