Jump to content
Sign in to follow this  
WRS

Am Luat Amenda

Recommended Posts

Sper ca am deschis un topic unde trebuia... pe search nu am gasit nimic...

 

Asta seara pe la vreo 3 noaptea am iesit sa dau cateva ture... la un semafor langa mine 2 frigidere plec tare ,unu` se tinea dupa mine 50 km/h era in spatele meu 60 vroia sa ma depaseasca ... nu`l las... turez la maxim dau a 2`a scartz ma duc pana in 90 schimb a 3`a 110 ... eram pe calea calarasilor ... o las mai usor intr`o intersectie , vine in dreptu` meu si ca sa vezi , 2 politisti disperati faceau semne sa opresc.In timp ce ma opream arunc centura repede pe mine las geamurile fata jos sa nu se vada folia...incepe detectoru` sa bazaie ,tocmai dadusera drumu la detectoru' din dotare.

Vine unu' dintre ei la mine foarte suparat si imi spune ca n-au reusit sa ma prinda pe radar ... imi cere actele ma pune sa-i ridic geamu ... folie , ii arat autorizatia , s-a prins ca-i falsa.

Ei bine... nici un chip sa puna botu' la bani mi-au dat 9 puncte amenda adica 175 ron in 24 ore si mi-au luat talonu'.

Ma duc astazi s-o platesc si dup-aia stie cineva ce mai trebuie sa fac ?

El mi-a spus ca trebuie sa ma duc la Udristei.

 

Daca stiti ce va urma scrieti-mi va rog...

Share this post


Link to post

Pai nu ti-a zis omul? Platesti amenda, dai folia jos si mergi sa-ti ridici talonul de la Udriste.

Share this post


Link to post

Lym`ule... si de unde stiu` ei ca mi-am dat-o jos ???? Ma verifica acolo ?!Mai platesc vre-un ban ?

Share this post


Link to post

Te duci la RAR sa-ti stampileze pe verso dovada, dupa ce se constata ca nu mai ai folie. Asa ca da-o jos.

Share this post


Link to post

"nu`l las... turez la maxim dau a 2`a scartz ma duc pana in 90 schimb a 3`a 110 ... eram pe calea calarasilor ..." @WRS mi se pare ca esti cel putin inconstient...la ora aia si noapte poate venea vreun pusti beat acasa pe 3 carari si mai intrai si la dosar penal...

Share this post


Link to post

Oricum, super tare liniuta cu masina politiei! =))

Share this post


Link to post

In alta ordine de idei: cum dracu autorizatie falsa?

Share this post


Link to post

Vezi ca aia sunt plictisiti rau la Udistre acolo. Banii pe amenda conteaza. Du-te acolo daca nu vrei sa le dai jos, arata-le ca le-ai platit amenda si ia-ti talonul, sunt sanse de 70% sa nici nu te intrebe daca ai dat folia jos. Incearca.

Share this post


Link to post

Mie mi-au ridicat talonul pentru o defectiune la sistemul de lumini, am platit amenda si m-am dus la ei. Nu mi-au verificat... nimic. Teoretic trebuia sa iasa sa vada daca s-a rezolvat sau nu. Acum poate s-o fi schimbat procedura, mie m-i s-a intamplat acum 2 ani.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

"Trebuia sa vin cu masina pana aici? Nu stiam"

 

Asta e un sfat, in trafic te injur ca nu vad din cauza ta.

Share this post


Link to post

Trebuia sa fii dur pina la capat, nu le dadeai nici un act.

Share this post


Link to post

... si te alegeai cu dosar penal :D

Share this post


Link to post
Ei bine... nici un chip sa puna botu' la bani mi-au dat 9 puncte amenda adica 175 ron in 24 ore si mi-au luat talonu'

 

Ce-a ajuns tara asta daca nici macar o spaga mica nu mai poti sa dai. Dupa tot ce ai povestit aici, eu nu inteleg la ce naiba iti mai foloseste talonul ala... da-l naiba, poti sa-ti faci altul oricand :mrgreen:

Share this post


Link to post

Eu le-as fi dat si o "casca in gura", vorba unui respectabil coforumist =D>

Share this post


Link to post

Nu te alegi cu dosar penal daca nu le dai talonul/permisul, primesti amenda. Cu dosar penal te alegi daca nu opresti.

Share this post


Link to post

Nici macar atunci, in unele cazuri.

Share this post


Link to post
Nu te alegi cu dosar penal daca nu le dai talonul/permisul, primesti amenda. Cu dosar penal te alegi daca nu opresti.

 

Ai dreptate, my bad. Eu asa aveam impresia :D

Share this post


Link to post
<br />In alta ordine de idei: cum dracu autorizatie falsa?<br />
<br /><br /><br />

 

Simplu ... mi-am montat folia la un tip 130 ron cu tot cu folie.In vreo 2 zile am facut rost de carticica aceea de la 3M care o dau si cei care o monteaza legal , am completat-o frumos , mai trebuia plastifiata si pus un sticker cu rar pe ea inainte s-o plastifiez, de 4 ori a mers, acum astia suparati ca n-au reusit sa ma ia pentru viteza... mi-au facut-o... probabil daca mergeam linistit ma lasau in pace.

 

Sincer nu mi se pare o viteza chiar asa mare la ora 3 noaptea ,nu era ud pe jos,strada luminata, Toyo are grija de mine ma salveaza de fiecare data ...

Si mereu ma voi lasa provocat de Frigidere sa le arat ca pana la 16 16v nu ma face nici un Logan...sa-si bage mintile-n cap...

Pe fata vroiam s-o dau jos ca vine iarna si nu prea vad prin ea ... in primavara o sa ma duc sa mi le fac fumurii.

Share this post


Link to post
... Si mereu ma voi lasa provocat de Frigidere sa le arat ca pana la 16 16v nu ma face nici un Logan...sa-si bage mintile-n cap...

:o fftopic: Sa inteleg ca ai anumite motive pentru care nu mai faci liniute cu Vento si Passaturi albe?

Share this post


Link to post
probabil daca mergeam linistit ma lasau in pace.

Aici am avut un licar de speranta...

 

 

...dar m-am linistit repede.

Si mereu ma voi lasa provocat de Frigidere sa le arat ca pana la 16 16v nu ma face nici un Logan...sa-si bage mintile-n cap...

 

Pai atunci iti doresc sa ramai mereu fara talon si chiar fara permis. Si te rog sa remarci ca iti urez de bine. ;) Ai putea sa ramai fara mult mai mult!

Share this post


Link to post
Si te rog sa remarci ca iti urez de bine. ;)

 

Si nu numai lui, ci si noua, celorlalti.

Share this post


Link to post

Pai eu zic ca daca WRS dadea adevarat in masina nu-l prindeau aia si nu ramanea fara talon, asa ca .. data viitoare da-i mai cu simt de raspundere :D

Share this post


Link to post

Stai ma putin ... nu m-au prins ei :) m-am lasat prins,am oprit de buna voie.

 

 

Amenda am platit-o, acum sa vad maine ce rezolv pe la politie.Oare m-oi duce la ghiseu , "ai dat folia jos ?!" - "daaaaaa"- " Ok...poftim talonu'" asa o fi ? :)

Share this post


Link to post

Tu cati ani ai?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...