Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

ESPEROdin ce an??? ca nu cred ca 2004.

plafoniera iti mai explic o data apuca cu degetele de marginea ei si misc-o in toate directiile posibile. Vei vedea ca are un joc in lacasul din tapiterie de 4-5 mm.

Mda, referitor la nr de membri m-as cam simti dator sa -l citez pe Lapusneanu... dar n-o fac, nu e un criteriu cantitatea, conteaza calitatea.

Share this post


Link to post

Ultima informatie e irelevanta... Pe Autoshow sunt inregistrati peste 6500 si activi cu adevarat sunt vreo 50... Pe Daciaclub cati sunt activi? Cati au peste 100 posturi?

Share this post


Link to post

daciaclub:

52 au peste 1000 posturi

521 au peste 100 posturi

 

:)

Share this post


Link to post

Si la noi cam 150 au peste 100. Cum stam cu proportia? Si aproape 20 cu peste 1000.

Edited by VIPER

Share this post


Link to post
... Acum 3 zile am mers cu inca 4 pers in masina , in spate doi barbati , unul 1.95 si vreo 90kg , altul 1.80 si intre ei o tipa care nici ea nu era foarte scunda , si toti mi-au zis ca au stat excelent.

Pai ce vroiai sa zica?! Ii mai luai alta data? :P

 

Si eu ti-as fi zis la fel! :) )

Share this post


Link to post

Nu mi-au zis pt ca i-am intrebat :) .. pur si simplu au fost surprinsi cat de bine stau toti 3 acolo in spate.

 

Dimensiuni ( le-am tradus ca erau in spaniola ) :

Clasa mica (logan era pus la clasa compacta insa l-am notat langa astea mici)

 

Front seats - lungime (cm)

smart forfour 85-110

Fiat Grande Punto 3p 85-109

Fiat Punto 5p 87-108

Rover Streetwise 86-107

Seat Ibiza 5p 83-106

Skoda Fabia 83-106

Citroën C3 86-108

Citroën C1 5p 83-105

Opel Corsa 3 y 5p 83-105

Ford Fusion 85-105

Ford Fiesta 5p 85-105

Mazda2 85-105

Fiat Panda 5p 87-105

Renault Clio 5p 2006 81-105

Toyota Aygo 83-105

Daewoo Kalos 83-104

Suzuki Swift 5p 81-104

Volkswagen Polo 81-104

Dacia Logan 83-103

Renault Clio 5p 83-103

Chevrolet Matiz 83-102

KIA Rio 5p 83-102

KIA Picanto 82-101

Toyota Yaris 5p 81-100

 

Front seats - latime (cm)

Rover Streetwise 137

Citroën C3 136

Daewoo Kalos 5p 136

Ford Fiesta 5p 136

Ford Fusion 136

Mazda2 136

Toyota Aygo 136

Toyota Yaris 5p 136

Volkswagen Polo 136

Fiat Punto 5p 135

KIA Rio 5p 135

Renault Clio 5p 134

Seat Ibiza 5p 134

smart forfour 134

Opel Corsa 5p 133

Skoda Fabia 133

Fiat Grande Punto 3p 132

Renault Clio 5p 2006 132

Citroën C1 5p 131

Dacia Logan 129

KIA Picanto 129

Fiat Panda 5p 128

Chevrolet Matiz 126

Suzuki Swift 5p 126

 

Front seats - inaltime (cm)

Mazda2 100-107

Citroën C3 95-101

Ford Fusion 94-100

Renault Clio 5p 2006 95-100

Suzuki Swift 5p 96-100

Fiat Panda 5p 93-99

Ford Fiesta 96-99

smart forfour 93-99

KIA Rio 5p 96-99

Citroën C1 5p 98

Fiat Grande Punto 3p 91-98

KIA Picanto 98

Seat Ibiza 5p 92-98

Volkswagen Polo 92-98

Opel Corsa 5p 93-98

Chevrolet Matiz 95-98

Toyota Aygo 98

Fiat Punto 5p 92-97

Dacia Logan 97

Toyota Yaris 5p 97

Skoda Fabia 90-96

Renault Clio 5p 90-95

Rover Streetwise 89-94

Daewoo Kalos 5p 91-94

 

Rear seats - lungime (cm)

smart forfour 58-73

Rover Streetwise 69

Ford Fusion 68

Suzuki Swift 5p 68

Toyota Yaris 5p 51-67

Dacia Logan 67

Skoda Fabia 66

Fiat Grande Punto 3p 65

Ford Fiesta 5p 65

Mazda2 65

Volkswagen Polo 65

KIA Rio 5p 64

Seat Ibiza 5p 64

Daewoo Kalos 63

Fiat Punto 3p y 5p 63

Opel Corsa 3 y 5p 63

KIA Picanto 62

Chevrolet Matiz 61

Citroën C1 5p 61

Fiat Panda 5p 61

Renault Clio 5p 2006 61

Renault Clio 5p 60

Citroën C3 59

Toyota Aygo 59

 

Rear seats - latime (cm)

Dacia Logan 140

Fiat Punto 5p 134

Mazda2 132

Renault Clio 5p 132

Rover Streetwise 132

Seat Ibiza 5p 132

Skoda Fabia 132

Volkswagen Polo 132

Citroën C3 131

Daewoo Kalos 5p 131

Ford Fusion 131

Opel Corsa 5p 131

KIA Rio 5p 130

smart forfour 129-124

Ford Fiesta 5p 129

Suzuki Swift 5p 128

Toyota Aygo 128

Fiat Panda 5p 127

Fiat Grande Punto 3p 127

Renault Clio 5p 2006 127

Citroën C1 5p 126

KIA Picanto 126

Chevrolet Matiz 124

Toyota Yaris 5p 124

 

Rear seats - inaltime (cm)

Mazda2 95

Dacia Logan 93

Citroën C3 93

KIA Rio 5p 93

Volkswagen Polo 93

Fiat Panda 5p 92

KIA Picanto 92

Seat Ibiza 5p 92

Citroën C1 5p 91

Fiat Grande Punto 3p 91

Ford Fusion 91

Opel Corsa 3 y 5p 91

Renault Clio 5p 2006 91

Skoda Fabia 91

Toyota Yaris 5p 91

Daewoo Kalos 5p 90

Fiat Punto 3p y 5p 90

Ford Fiesta 5p 90

Suzuki Swift 5p 90

Toyota Aygo 90

smart forfour 89

Chevrolet Matiz 88

Rover Streetwise 88

Renault Clio 5p 87

-------------------------------------------------------

Rear seats - latime (cm) clasa compacta

Dacia Logan 140

Ford Focus 5p (gama 2005) 138

Peugeot 307 5p 137

Toyota Corolla 5p 136

Citroën C4 5p 135

Daewoo Nubira 135

Fiat Stilo 5p 135

Ford Focus 4 y 5p 135

Mazda 3 5 p 135

Renault Mégane 5p 135

Hyundai Accent 4 y 5p 134

Renault Mégane Sedan (4p) 134

Seat León 134

Audi Sportback 133

Chrysler Neon 133

Opel Astra 5p modelo 2004 133

Honda Civic 5p 132

KIA Rio 4p/5p 133

Peugeot 306 5p 133

Skoda Fabia Sedan 133

Volkswagen Golf V 133

BMW Serie 1 132

Nissan Almera 5p 132

SEAT León 2005 131

Seat Córdoba 130

Alfa Romeo 147 5p 127

Edited by AND

Share this post


Link to post
ESPEROdin ce an??? ca nu cred ca 2004.

plafoniera iti mai explic o data apuca cu degetele de marginea ei si misc-o in toate directiile posibile. Vei vedea ca are un joc in lacasul din tapiterie de 4-5 mm.

E din 2000 masina,dar rugina a aparut acum..cred ca 1 an.Au aparut intai niste umflaturi mici in vopsea si cu timpul au crescut si pana la urma s-a gaurit tabla.Ca sa nu mai zic ca mai am un am un amic cu o nubira 2 la care usa din dreapta fata nu prea e la linie cu restul caroseriei :-? ,e o diferenta de 2-3 mm,ca sa nu mai zic ca am observat asta si la cielo si matiz la dealeri,deci masini noi noute!Dar am vazut treaba asta si la un passat din 2002,deci se poate intampla la orice.Referitor la plafoniera(ca mai zapacit cu ea :P )i-a fa mataluta aceeasi chestie cu degetele si la un clio...se misca cumva :mrgreen: ?Sa nu zici ca nu,ca e aceeasi si identica!

Share this post


Link to post

@AND: tu observi ca la multe dimensiuni Loganul e cat Corsa???

 

@osirus: parca Espero s-a fabricat doar pana in 1999...

 

@ambii: cat de relevant sa fie ca in Logan locurile din spate sunt mai late ca la multe altele, daca te duci la vale? Sincer, masina nu o iau pentru locurile din spate... Acolo stau copiii, daca se intampla sa stea si altcineva e temporar... In fata cred ca e mai important...

 

Vreau sa vad si eu ziua in care un posesor de Logan sa zica: masina e OK. Atat! Nu sa sara de koor in sus ca ce tare e, ce bine face aia si aialalta, ce spatioasa e etc... E ca si cum m-as duce io in fata unuia cu A3 (compacta, da???) sa-i zic ce masina bengoasa am... As fi penibil...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

osirus daca espero ala e din 2000 il cumpar eu si ofer pretul maxim de pe piata pentru ca vreau sa am ultimul epsero fabricat :P

Share this post


Link to post

Tocmai ce am vorbit cu omul la telefon...masina e din "99,dar e inmatriculata in 2000 :P .Sta pe A.Obreja,de la Cultural un pic mai sus spre str.Turnu Magurele,pe partea dreapta.Cine trece pe acolo poate sa o vada parcata,seara cand vine de la munca.

 

ps...Viper,eu unul zic ca e OK si nu zic ca e mai tare ca x sau y masina,pur si simplu e o masina ieftina,cu solutii tehnice ieftine,cu un grad ridicat de calitate si confort fata de ce oferea Dacia pana acum!E o masina facuta pe o platforma la care se pot adapta mult mai multe solutii scumpe,dar care costa si momentan nu o sa vedem asa ceva,scopul fabricantului fiind acela de a vinde o masina spatioasa la un pret cat mai mic,accesibil unui nr. foarte mare de oameni cu venituri mici!

Edited by osirus

Share this post


Link to post

Pai la preturile care le practica (9.200 euro) cu vopsea met. si garantie extinsa s-a apropiat serios de Chevrolet Kalos. Daca ar fi sa iei Loganu asta-n leasing cred c-ai iesi cam cu 20 euro in minus pe luna fata de Chevy ... suma care in ziua de azi nu se prea simte.

Share this post


Link to post

Gandeste-te ca sunt putini cei care pot sa cumpere o masina in leasing!Sunt mai multi cei care o cumpara cu banul jos(chiar daca au facut un imprumut la banca).Si nu se arunca multi la varianta cea mai scumpa!De pilda,de ce crezi ca nu au scos dieselul cu A/C?Sau de ce nu va fi niciodata varianta Ambition la diesel?Daca in cazul primei,au invocat lipsa momentana a licentei de fabricatie,dar adevarul aste ca vor sa vada cum va merge vanzarea si ce cereri vor fi si pentru A/C,in cazul celei din urma este pretul prea mare la care ajunge,fratele mai mare si anume simbol dci,fiind tot cam la acelasi pret!

ps...stii la ce pret se vinde renault logan in rusia?la 10699 varianta full!

Edited by osirus

Share this post


Link to post
ps...stii la ce pret se vinde renault logan in rusia?la 10699 varianta full!

 

In cazul asta nu prea se vinde...pentru ca la pretul asta sunt multe alte variante...

Share this post


Link to post

In ziua de azi aproape oricine poate face un leasing, nu e neaparat sa fie pe persoana juridica. Leasing poate fi si pe persoana fizica. Am avut o oferta foarte tentanta de la HVB in aceasta directie.

Share this post


Link to post
nu zic ca e mai tare ca x sau y masina,pur si simplu e o masina ieftina,cu solutii tehnice ieftine,cu un grad ridicat de calitate si confort fata de ce oferea Dacia pana acum

 

Acum iti dau dreptate, dar numai la partea cu solutiile ieftine. Permite-mi sa-ti spun ca eu nu consider 9200 o masina ieftina. Consider o masina ieftina o masina de 5-7000 euro. Eu 2000 de euro ii fac in 2 ani, punand deoparte si conteaza al dracului de mult. Crede-ma (am mai spus-o pe aici) daca loganul full era 6000 de euro, eram posesor de Logan acum, chiar daca nu-mi place cum arata! Asa am ales varianta de a-mi lua o Nubira de 2 ani care e net superioara cu 7000 euro.

Intradevar as fi tampit sa nu recunosc ca Logan este o reala evolutie fata de berlina si nova-supernova! Fata de solenza, ca aspect estetic sincer mi se pare o involutie... Oricum solutia aleasa a fost una de compromis si asta din ratiuni pur comerciale! Doar nu era ca Renault sa se faulteze singur... Dovada ca si acum incearca sa concureze cu Symbol, desi o sa-l scoata din fabricatie, pentru ca pe aceiasi nisa de pret este Logan. Dar la calitatea materialelor si a finisajelor, Symbolul este superior.

Ce nu pot suferi eu este atitudinea (pe care oricat ai spune si tu o ai) referitoare la calitatile Loganuluk care este "Cea mai tare frate!" urca-te in Octavia si mergi prin trafic si observa-i pe cei cu loganul. Obiectiv. Si ai sa-mi dai dreptate. E undeva sentimentul omului din 75 care s-a dat jos din Pobeda si s-a urcat in 11 sute. Toti prietenii mei care au Logan si care pana acum injurau Dacia, brusc au cea mai buna masina, care consuma 5% indiferent cat omor i-ar da, dar cand ies pe sosea fac coloana...

Am mai zis. despre logan si despre fiabilitatea solutiilor tehnice mai vorbim peste 2 ani. Dar nu mai sustineti ca e mai tare decat Cielo sau espero pana n-or sa-si demonstreze calitatea. Asta inseamna timp si kilometri.

Share this post


Link to post
Gandeste-te ca sunt putini cei care pot sa cumpere o masina in leasing!Sunt mai multi cei care o cumpara cu banul jos(chiar daca au facut un imprumut la banca).

Pai eu cred ca e tocmai invers. La ora actuala se poate face leasing pe persoana fizica fara nici o problema. Iar conditiile la leasing sunt mai putin stricte deoarece masina e proprietatea firmei de leasing iar riscul e de partea utilizatorului. Problema mare este ca mare parte din populatie habar nu au ce e ala leasing. Cand mi-am luat masina aproape toti care m-au intrebat despre costuri, au intrebat de ce nu am luat-o in rate. Asta denota cat stiau ei despre repsectiva modalitate de achizitionare.

Ar fi interesant de vazut o statistica cam cate Loganuri au fost luate in rate.

Share this post


Link to post
Ce nu pot suferi eu este atitudinea (pe care oricat ai spune si tu o ai) referitoare la calitatile Loganuluk care este "Cea mai tare frate!" urca-te in Octavia si mergi prin trafic si observa-i pe cei cu loganul. Obiectiv. Si ai sa-mi dai dreptate. Am mai zis. despre logan si despre fiabilitatea solutiilor tehnice mai vorbim peste 2 ani. Dar nu mai sustineti ca e mai tare decat Cielo sau espero pana n-or sa-si demonstreze calitatea. Asta inseamna timp si kilometri.

La faza cu atitudinea,ai dreptate!Dar de vina e omul si indiferent in ce masina ar fi el,tot aceeasi atitudine o va avea :D !Mi sa intimplat,de mai multe ori,sa fiu cu octavia la cate un semafor,si sa vina langa mine un logan condus de pusti si sa se uite cu coada ochiului la mine si il "simteam"ca vrea sa arate ce masina are el =)) !Dar stii ce e curios?Ca sunt si alti posesori de masini straine care au acelasi comportament.Nu de putine ori s-a intimplat sa vina cate unu cu o astfel de masina si sa "ma provoace" la o liniuta scurta(ca nu prea ai loc de mai mult si nici nu e normal sa faci asta in trafic)si unii chiar au ramas surprinsi de cat de sprintena e,cu toate ca majoritatea din cei cu masini puternice m-au lasat in urma de la a3a in sus(si mi se pare normal).

Referitor la calitate,eu unul zic si sustin ca este peste un cielo fabricat...sa zic din 2003 pana in prezent.Adica daca ar fi sa aleg intre cele 2 acum,as alege fara sa ma gandesc,Logan.Alte comparatii nu fac.Si sincer nu vad de ce nu ar fi fiabila la partea de rulare(pivoti,bucsarie,etc),daca pe mine ma tinut un pic peste 50 mii km o dsn,fara sa-i schimb nimic(in afara de radiator,care era romanesc si se stie ca a fost o greseala de proiectare),ca altceva nu prea vad ce sa se strice!

Share this post


Link to post

Sunt putin pe langa subiect, dar daca tot ati adus voi vorba de comportamentul loganistilor, sa va spun ca intr-o zi, dorind sa scap de o intersectie prin zona prin care stau, fiindca se repara drumul si mergeam bara-la-bara, am taiat-o pe niste stradute adiacente. Retineti ca ma grabeam, d-asta am facut asa...

 

Din pacate nu am mai stiut sa ies acolo unde doream eu si m-am pierdut, de fapt am ajuns pe un drum infundat la niste garaje. Atunci tocmai a iesit un tip (un baiat tanar, cam de varsta mea) cu un Logan pe care l-am abordat si a fost super amabil si s-a oferit sa ma scoata el exact unde aveam nevoie. M-am tinut dupa el, i-am multumit la sfarsit. :osanale: ..etc. Altfel nu stiu cum as fi iesit de-acolo...

 

Deci exista si exceptii (cere intaresc regula). Si pana la urma tine mult si de modestie. Eu am avut senzatia ca unele persoane si-au schimbat radical atitudinea fata de ceilalti dupa ce si-au cumparat o masina sau alte bunuri.

Share this post


Link to post
De pilda,de ce crezi ca nu au scos dieselul cu A/C?Sau de ce nu va fi niciodata varianta Ambition la diesel?Daca in cazul primei,au invocat lipsa momentana a licentei de fabricatie,dar adevarul aste ca vor sa vada cum va merge vanzarea si ce cereri vor fi si pentru A/C

 

Io cred ca daca ar fi putut, ar fi scos si Ambition diesel, la cit de fomist e ruminul dupa motorina si A/C, noua definitie a confortului suprem; mi-e teama sa nu se repete cumva scenariul SLZ 1.9D. O fi loc de compresor si radiator sub boneta frigiderului? ... asa, ochiometric, si la SLZ era ...

Share this post


Link to post

Este loc,ca a fost gandita pentru asa ceva!La solenza deabia s-a gasit loc pentru servodirectie...daca ar fi avut si A/C,era cea mai buna masina diesel(raport calitate/pret!).

Dar tare as vrea sa-l vad si eu pe ala care da...cat o costa ambitionul diesel...cand cu banii aia sigur iei clio!

Am fost azi la GTT si m-am interesat de Spark.La prima vedere m-am indragostit de ea :X !Ochiometric nu se compara cu matizul!Cam in doua luni(asa mi-a zis tipul de acolo)o sa fie la vanzare.Astept cu nerabdare momentul,mai ales ca vreau sa fac un test drive,si daca pretul e ok,am luat si eu un chevi :D !

Share this post


Link to post

Gica, era o exceptie, am vazut si eu astfel de soferi. Dar in general sa te feresti de tineri cu logan, "tunat" (a se citi ornament la esapament, geamuri negre, diverse inscriptii =)) ) si de cei in varsta cu o palarie de paie pe luneta (fosti posesori de 1300) si care zici ca-s in mercedes... ei nu se asigura, ei dau semnal! si sa te fereasca sfantul sa incerci sa-l depasesti, ca el atunci accelereaza, sau daca te depaseste iti arunca un ochi de sus din stanga asa... genul "bei fraiere, te-am facut, ce mai stai pe drumul asta".... :) )

Cat priveste diverse optiuni la Logan Diesel, daca nu e loc sub capota se gasesc solutii a se vedea galma de plastic de pe papuc diesel...

Osirus, la banii de pe Spark, cred ca-ti iei un matiz si jumatate, poate doar un leasing...

Share this post


Link to post

daca n-are loc la logan pentru servo ... il pune in portbagaj, si compresorul pe bancheta din spate, intre aia 3 pasageri

 

acuma lasand gluma, cred ca la logan este loc sub capota si pentru servo frana, daca monteaza motorul ceva mai in fata ca la benzina (acolo este un spatiu intre radiator si motor de poti sa faci gratar..)

cu afectarea balansului nu-i bai, ca oricum nu e grozav nici acuma

Share this post


Link to post

Mai, cum sa va spun eu ... uite, vreau sa fac o masina "globala" pentru oameni cu posibilitati limitate si am 2 posibilitati: fac o platforma "clasica" si vind masina cheala sau fac o platforma "inovativa - citeste mai slabuta, mai cu economie) si bag acareturi pe ea, ca sa se simta si rusul, romanul, columbianul, iranianul intr-o masina confortabila; deci mie mi se pare clar ca scopul principal urmarit de reno a fost sa faca o coasca cit mai ieftina, sa puna pe ea un motor slabut dar fiabil si de incredere, sa o limiteze in prestatii printr-o cutie de viteze orientata pe consum si apoi a aruncat in frigider tot felul de gadgeturi ca s-o aduc la standardele de confort/dotari contemporane ... ei, apai cind mai vin si cu un motor "de trend", cum e dci-ul asta hiperparaeconomic parca ma intorc impotriva propriei mele conceptii despre ce am vrut la inceput daca nu-i bag si racitor ... sincer, mi se pare al dracu' de ciudat ca n-au bagat A/C-ul din start (puteau sa economiseasca la altele, compul de bord sau geamuri si oglinzi electrice, ca sa nu se arunce prea sus cu pretul).

In fine, o fi "studiu de piata" ce fac acum frantujii, da' io unul tin bine minte ca la SIAB-ul de acu' 2 ani (parca) toti cei ce se inghesuiau la SLZ 1.9D intrebau disperati "da' A/C are?".

Share this post


Link to post

Voi spuneti dieselul ca n-are AC, lucru care l-am auzit si la radio, dar pe site-ul lui Dacia vad ca exista la Diesel versiunea Laureate, care la pagina de dotari apare cu AC. Ce sa mai inteleg...??

 

http://www.dacia.ro/fisa_logan.html

 

PS. Si in sfarsit vad si eu scris ca dCI-ul de 65 de CP are turbo, ca la Symbol nu eram lamurit...

Share this post


Link to post

Flex,daca nu ma insel eu,pe acea platforma "inovativa" e facut si Modus!Dar nu asta e marea problema.Asa cum e facuta,i-si merita banii din plin.

Si dieselul o sa aiba A/C(versiunea Laureat o sa para cam intr-o luna,maxim 2),o sa fie chiar si un model mai slab ca echipari(o sa apara cam peste un an),dar o sa aiba A/C optional(vezi slz Europa).Important e sa fie la un pret care sa atraga multi clienti fani diesel.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...