Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Sa fi fost comanda speciala? Dacia n-a promovat niciodata negru pe SLZ sau LG

Share this post


Link to post

sigur sigur sigur.. si pe mine ma uimeste ca l-am vazut, poate e facut aftermarket de un pasionat.

Share this post


Link to post
Mercedes 1966 in trafic :o ...ce zici maniakule???

Pozele sunt facute astazi,am vazut masina si nu am mai avut timp sa setez data :P .

 

nu pot sa zic decat "pacat ca a ales culoarea asta-bleah"

in rest... =P~ =P~ =P~

Share this post


Link to post
sigur sigur sigur.. si pe mine ma uimeste ca l-am vazut, poate e facut aftermarket de un pasionat.

 

Sau unul care a vrut sa-si imbunatateasca grosimea stratului de vopsea :D

Share this post


Link to post

iar o luam de la capat... @Osirus, compara si tu ambreiaje similare, nu cel de octavia cu cel de logan...

Eu unul cand ma dau jos seara din Golan si ma urc in Nubira, mai sa scot pedala de ambreiaj prin podea , pentru ca mi s-a obisnuit piciorul cu taria (sa-i spun supletea?) ambreiajului de la Golan... Iar dupa o zi de condus golan prin Bucuresti, ma doare piciorul...fara exagerare.

Share this post


Link to post

De pe Libertatea de azi:

 

Gainatul - inamicul vopselei de Logan

Caroseria Daciilor Logan a inceput sa cedeze la numai un an de la lansarea oficiala a modelului. Mai multi proprietari de Logan se plang ca vopseaua a luat-o la goana de pe tabla, exfoliindu-se ca o foaie de ceapa. Unul dintre ei s-a trezit chiar cu pete de rugina la sase luni de la cumpararea masinii. Problemele care au urmat lansarii pe piata a Daciei Logan par sa nu mai conteneasca. Rasturnata de nemti, desfiintata de francezi chiar in Hexagon, iata ca masina se confrunta in Romania cu o noua problema. in ultimele luni, multi posesori de Logan au dat iama in service-urile autorizate dupa ce au inceput sa se confrunte cu aceleasi probleme pe care le-au avut si la clasicele berline de-a lungul timpului si pe care le credeau de mult uitate. Bucuresteanul Dragos Niculae si-a cumparat au-toturismul Logan in luna aprilie a acestui an si dupa cinci luni a constatat ca vopseaua de pe plafon a inceput sa-l paraseasca. Acum, tanarul de 30 de ani se poate "mandri" cu cateva gauri deloc neglijabile in culoarea "albastru marin" a Daciei pe care a dat 7.000 de euro. De parca nu era de ajuns, vopseaua de pe spoilerul din spate a disparut cu totul pe o suprafata considerabila, in urma unei reprize de spalare cu jetul de apa. in prezent, se poate decoji manual. "Problemele au aparut acum trei saptamani. Cei de la Dacia m-au chemat la o constatare, unde au tras concluzia ca pe plafon a cazut un gainat, deci a actionat un agent chimic extern, drept pentru care nu am dreptul la reparatie acoperita prin garantie. Spoilerul mi-l repara in schimb", ne-a marturisit Dragos Niculae. Tanarul spune ca nu l-ar fi deranjat atat de mult situatia in care a ajuns masina lui, daca nu s-ar fi lovit de atitudinea reprezentantilor Dacia. "M-am gandit sa-i dau in judecata. Dar stiu ca mi-as pierde timpul".

 

Pete de rugina dupa sase luni de la cumparare

 

in luna august, Catalin sugubete a constatat socat ca la chederul usii spate a Daciei Logan i-au aparut trei pete de rugina pe o suprafata de circa 5 cmp (foto). "Am cumparat masina acum 6 luni. Ma asteptam ca cel putin doi-trei ani sa nu mai aud de rugina la Dacia. Se pare ca m-am inselat! Un strat mai subtire de vopsea nici ca puteau sa dea", spune suparat omul. Pagubitul s-a adresat mai intai dealerului. "Explicatia lor a fost ca cei de la uzina cand au pus chederul la usa ar fi batut prea tare si ar fi lovit partea de deasupra, care a cedat. Vopseaua a crapat, facand loc astfel apei. Au lucrat mult la ea. Rugina era bine intrata in tabla. S-a curatat mult sa se ajunga la tabla neatacata. Mi-au reparat-o sub orice critica, au vopsit cu un burete", povesteste Catalin sugubete. Acesta sustine ca intr-un final a ajuns cu masina la Pitesti, unde producatorul ar fi recunoscut ca vina apartine muncitorului care a fixat chederul.

 

Garantia la tabla e de 6 ani

Oficialii Automobile Dacia sustin ca sunt la curent cu toate problemele Daciei Logan. "Am avut un singur caz semnalat in privinta vopselei si-l vom trata ca atare. Fiecare caz in parte e analizat cu atentie. Exista chiar un departament specializat care culege periodic date din teren, de la service-urile autorizate, si le prelucreaza. Logan este totusi un model nou", ne-a precizat Silviu Sepciu, purtator de cuvant al automobile Dacia. Potrivit acestuia, garantia automobilului e de 18 luni, iar cea pentru tabla de 6 ani.

Articol de: Catalin Ionita

Share this post


Link to post

dupa 6 ani... o sa mai aiba tabla doar pe jante...Pacat, lucru romanesc...

Share this post


Link to post

Asta nu inteleg iubitorii Loganului: noi nu "hulim" masina in sine ci felul in care a fost lucrata, adica in bataie de joc la adresa cumparatorului! Iar cumparatorul, in multe cazuri, e un om cu venituri mici care a strans din *** ca sa isi ia masina noua...

Share this post


Link to post
Iar cumparatorul, in multe cazuri, e un om cu venituri mici care a strans din *** ca sa isi ia masina noua...

 

...si a luat un jaf, dar n-ar recunoaste ca a luat un jaf nici in ruptul capului.... :) )

Share this post


Link to post

hai sa fim seriosi.. mai usor cu afirmatiile ca ar fi un jaf, sau ceva asemanator. O fi avand belele (orice masina poate sa aiba, iti pot da destul de multe exemple de vw passat cu probleme la fel de grave) insa ea in sine nu e jaf. E nesimtita doar atitudinea unora in service, si in general cred ca asta se acuza. Cat despre articolul din pubertatea, oare acel catalin despre care se povesteste, nu e chiar autorul articolului?

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Dragut..foarte dragut. Deci am luat un jaf .. Oltcit, 1310 , Nova , SupeRNova , Solenza , Tico , Matiz , Cielo nu sunt jafuri ..doar LOGAN e JAF! Dar JAF JAF! O MIZERIE! Nu merita nici jumate din pretul ei! Mai bine iei un Matiz sh! Da-o in colo de Dacie! Odata Dacie INTOTDEAUNA DACIE! Nici peste un milion de ani nu o sa faca Dacia MASINI , decat JAFURI! JAF JAF JAF.

 

Mircea ... inainte iti mai respectam parerea pe aici , dar mistourile ieftine sunt contagioase pe daewooclub.

Share this post


Link to post

Acum inteleg de ce sub avatar la tine scrie membru ofticos > :) .

 

PS: Daca ai scris cu majuscule ca sa tipi la noi sa stii ca nu e frumos, rabdarea si calmul sunt virtuti ;)

Share this post


Link to post
Acum inteleg de ce sub avatar la tine scrie membru ofticos > :) .

 

PS: Daca ai scris cu majuscule ca sa tipi la noi sa stii ca nu e frumos, rabdarea si calmul sunt virtuti  ;)

 

 

nu cred ca e oftica, ci faptul ca se stigmatizeaza o masina, uitandu-se ca nu e singura cu probleme. Si oricum, service-uri(caci cam acolo sta problema) nesimtite gasesti si la PBN, si la romcar si la eurial, si la automobile bavaria.. nu numai la cele din reteaua dacia. Eu cred ca judecati masina prea simplist

Share this post


Link to post
Deci am luat un jaf .. Oltcit, 1310 , Nova , SupeRNova , Solenza , Tico , Matiz , Cielo nu sunt jafuri ..doar LOGAN e JAF! Dar JAF JAF! O MIZERIE! Nu merita nici jumate din pretul ei! Mai bine iei un Matiz sh! Da-o in colo de Dacie! Odata Dacie INTOTDEAUNA DACIE! Nici peste un milion de ani nu o sa faca Dacia MASINI , decat JAFURI! JAF JAF JAF.

Pai demonstreaza contrariul atunci. Intamplator mi-am vazut acu 2 zile matizul prin oras si mi-am adus aminte ce masinuta am putut sa dau. Arata impecabil acum fusese reparata fara prea mari cheltuieli, avea cauciucuri Barum, singurele locuri in care a ruginit au fost marginea capotei de la pietricele, pragul din dreapta pe care l-am harcait intr-o piatra, aripa unde o busisem si scutul motor. NICAIERI NU IESISE RUGINA DE LA SINE PUTERE. Cand am fost la intalnire la Daciaclub si am suit-o pe rampa se intrebau aia de ce am scutul ruginit, ca cica la ei nu rugineste, ca-i protejat de uleiul ce curge din baie, i-am zis unuia ca la SLZ lui frana de mana tine doar pe o roata si ca nu-i bine, dar nu s-a mirat nimeni, s-au mirat si nu m-au crezut ca eu am luat ITP-ul fara spaga, m-am mirat si eu cand am auzit ca discurile de schimba la 20 de mii de km (eu la 40 schimbam placutele).

Din pacate dACIA ramane in continuare un JAF, CEL PUTIN IN OPINIA NOASTRA, A MEMBRILOR DAEWOOCLUB. Nu-ti convine asta, la revedere. Noi ne-am obisnuit ca sa ne cumparam masina, sa mergem doar la revizii cu ea si sa avem vreo vreo problema tehnica odata la 5 ani. Niciodata n-am plecat la drum cu ideea ca s-ar putea sa raman in drum.

DA, nici peste un milion de ani nu va face dacia MASINI, si asta din cauza mentalitatilor. Atunci cand imi vei arata o dacie care se va ridica macar la nivelul Daewoo (care-s facute tot in Ro, btw) atunci imi voi schimba parerea. Pana atunci poti sa pupi in fund in continuare dACIA, ca n-o sa ne convingi.

Share this post


Link to post
Mircea ... inainte iti mai respectam parerea pe aici , dar mistourile ieftine sunt contagioase pe daewooclub.

Sorry AND, dar nu era un misto! Mistouri, fac pe la caterinca. A fost o parere. Din pacate Dacia nu a facut nimic sa ma contrazica. In opinia mea Dacia este inca un jaf...isi bat joc de cumparatori, de utilizatori si de cine mai vrei tu. Sunt si exceptii la nivelul service-urilor si reprezentantelor (pardon, comisionarilor) oameni care stiu sa vorbeasca...dar cam atat si nu fac decat sa confirme regula. Este cineva pe aici care spera ca Renault va face vreodata masini competitive la Dacia? eu nu, nici eu n-as face, ca mi-as da singur la gioale...

Masini cu probleme, da, sigur sute sau chiar mii... recent GM a rechemat nu-stiu cate Cherokee inapoi sa le schimbe nu stiu ce...probleme in service si la daewoo si la porsche romania... daca te uiti prin posturile mele ai sa vezi ca le-am spus atunci cand le-am intalnit. Dar una este sa iesi in fata si sa spui Da ok sunt probleme hai sa le remediem si alta sa-ti bati joc de oameni.

De ce nu a retras Dacia de la vanzare in Ro masinile cu jante aliaj?

De ce nu a inlocuit autoturismele afectate de probleme de garantie grave - vopsea, rugina, mai ales, ca dupa cum sustineti voi sunt putine?

De ce iti livreaza masina dupa 3 luni?

De ce costa cat costa, si in plus, cand o ridici mai dai o gramada de bani si pe restul?

Tu cum ai cataloga asta? Eu ii spun bataie de joc!

Si asta doar la nivel de service.

La nivelul echiparii si finisarii masinii mi-am mai exprimat parerea... nu mai enumar problemele pe care eu le-am constatat...le vezi in postul asta si in altele. Si eu tot la bataie de joc le includ!

Share this post


Link to post

@laurentiu

Mai apar probleme si la Daewoouri , acum nu trebuie sa fim mai catolici decat papa.Eu am schimbat la matizul nevestimii de 2 ori amortizoarele pe spate si o data pe cele de pe fata in 14 luni si 18.000 km , dar si aici e un mare dar ERAU ROMANESTI !

In schimb nu se compara calitatea executiei la woouri cu cea de la Dacie , iar atitudinea meseriasilor cam la toate service-urile romanesti e aceeasi , adica mai mult decat nesimtita !

Oricum loganul are , parerea mea , prea multe probleme pt o masina care "vrea" cat de cat sa se respecte , ramanand Dacie !

Share this post


Link to post

eu zic sa privim problema si din alta perspectiva: multi din cei care isi iau dacii sunt la prima masina, de multe ori isi fac probleme aiurea,chiar si la cea mai mica scartaitura se alarmeaza, etc etc

 

 

Sa vb acum punctual:

 

De ce nu a retras Dacia de la vanzare in Ro masinile cu jante aliaj?

 

La faza asta au fost nesimtiti, insa nu s-a demonstrat fara tagada ca janta aia e de vina. Daca insa e fortata peste parametrii...

 

De ce nu a inlocuit autoturismele afectate de probleme de garantie grave - vopsea, rugina, mai ales, ca dupa cum sustineti voi sunt putine?

 

Arata-mi mie unde ai vazut tu masina inlocuita pentru asemenea lucruri? Era un tip pe daciaclub, care pentru vopseaua decojita vroia masina noua, cu toate ca cei de la dacia (intr-un sfarsit, aici iarasi au fost magari cei din service.. atentie cei din service, nu de la vocea clientului) s-au oferit sa ii revopseasca masina. Nu e asta atitudine de om batut in cap? Si culmea ca , ca si el sunt o gramada de oameni

 

 

De ce iti livreaza masina dupa 3 luni?

 

In general termenul de livrare acum e de 2 luni.. asta inseamna ca masina are succes, ceea ce zic eu ca e bine. De ce atunci cand astepti la o skoda sa zicem 3 luni e bine, iar la dacia e rau?

 

De ce costa cat costa, si in plus, cand o ridici mai dai o gramada de bani si pe restul?

 

Pe ce mai dai bani?Si ce ai vrea sa ai in banii astia?Masina asta are un anumit target, e construita intr-un anumit fel, si iti ofera maximul de dotari si dimensiuni la pretul asta.

 

 

Degeaba va luati de logan ca masina, ar trebui sa va luati de dacia ca colectiv(ca cei de la marketing, cei din service-uri).

 

 

 

Si spun asta din perspectiva unui om, care e posibil ca pana in iarna sa aiba si el un logan..

Share this post


Link to post

maximul de dotari, @maximus :) ... Cand am ridicat eu Loganul full, versiunea laureate, am platit extra 7.000.000 lei pentru urmatoarele:

Alarma (cea mai ieftina)

antifurt roti - lux, ca alea generale a zis dealerul ca se potrivesc cheile de la o masina la alta (si mi-a si aratat)

covorase cauciuc interior

presuri roti spate ca pe fata nu exista, iar cele pe spate le-au prins cu holtzsuruburi de rigips... asta apropos de nesimtirea Dacia&comisionari...

Prin comparatie la Matiz am avut covorase si alarma gratis, iar presurile la roti sunt standard de la cel mai mic pitic nivel de echipare!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Asta nu inteleg iubitorii Loganului: noi nu "hulim" masina in sine ci felul in care a fost lucrata, adica in bataie de joc la adresa cumparatorului! Iar cumparatorul, in multe cazuri, e un om cu venituri mici care a strans din *** ca sa isi ia masina noua...

Pai daca e asa cum zici,de ce sunt persoane care stramba din nas cand se urca sau coboara din ea si o fac jaf?De ce nu huliti personalul dacia si huliti produsul or finit?De facut misto se poate face foarte usor,indiferent de ce masina e vorba!Fiecare are + si - ei(unele mai mult,altele mai putin)nu exista nimic perfect pe lumea asta,cu atat mai putin o masina!

ps...si sa nu generalizati problemele aparute la cateva masini,cu restul de cateva zeci de mii(multe dintre ele ajungand si pe strazile altor tari europene)!

pps...dar la matiz trebuie sa cumperi plasticul ala care acopera locul proiectoarelor :) ) ...depinde mult dealerul...eu unul am primit gratis covorasele la masina!

Edited by osirus

Share this post


Link to post

@osirus La matiz sunt lasate goale pt cazul in care vrei sa-ti pui tu proiectoarele domnul meu !

Eu chiar m-am bucurat ca erau asa pt ca am cump proiectoare Daewoo Polonia pe care le-am montat super usor !

Nici nu vreau sa-ti spun cam ce mi-a dat mie dealerul la Kalos !Totul e sa stii cum sa vorbesti cu el !

Si totusi numarul de masini ( Logan)cu probleme este destul de mare ( repet - a se vedea site-ul vecin)!

Share this post


Link to post

faceti totusi raportul.. sunt peste 100.000 de loganuri vandute, daca ar fi sa facem acelasi raport la daewoo-uri,renault, skoda,vw (ca sa ne referim numai la cele mai vandute masini de pe piata romana.. ) is curios care ar fi rezultatul

Share this post


Link to post

Da body,dar nu mi se pare normal sa fie lasat locul ala liber!Tu ai montat proiectoare,dar altii 100 poate nu!Si sunt obligati sa dea bani pe asa ceva ca sa nu ramana locul gol! :P

Si cate sunt masinile alea cu probleme mari?Ia zi tu un numar,ca daca zic eu nu o sa va convina numarul :) ) !

Share this post


Link to post

@maximus, nu te enerva asa tare

este firesc ce se intampla in romania, e f. bine ca se fabrica loganul in romania, e f. bine ca oamenii il cumpara, si crede-ma .. daca aveau bani de bmw, luau altceva

 

dar gandeste-te la urmatorul lucru:

sunt pantofi de la 7-800 mii la pantofi de cateva milioane

tu.. de care iti cumperi?

 

presupunand ca sunt si oameni care cumpara pantofi de 7-800.. este corect sa fie in stare buna si sa nu le sara vopseaua la prima ploaie?

Share this post


Link to post

Omu' stai asa , pai modelul ala de Matiz am vrut EU SA-L cumpar !

Eu i-am pus proiectoare , cass super ok , cu 4 boxe (totul Sony X-Plode) , + multe alte chestii !Repet asta a fost modelul pe care eu l-am vrut ! La Kalos eu am vrut modelul full si pe asta l-am cumparat !

Fiecare se orienteaza la ceea ce vrea sa cumpere !

Iar Loganul continua , parerea mea , "calitatea" precedentelor modele Dacia!

Cum de asemenea nu trebuie sa uitam ca pe break am dat in jur de 3000 USD in 98 iar acum Loganul este in jur de 11.000 , cam de 3-4 ori mai mult ceea ce mie mi se pare prea mult pentru o Dacie !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...