Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Practic fanii diesel care au un buget stramt , vor avea de ales intre Logan Laureate 1.5 dCi full options pe la 9000 DDP si masini de genul C3 1.4 HDi/MPI la oferte de genul 9500 - 10.000 DDP.

Share this post


Link to post

C3-ul HDI in varianta cea mai varza e ~11.200 cu tot cu reducerea de 1000 de euro.

Loganul nu e facut pe platforma de la Micra?

 

Overall, daca rezolva problemele cu tabla si vopseaua masina promite, sa vedem dieselul.

Share this post


Link to post

Sigur nu sare vopseaua de la trepidatii la diesel?

Share this post


Link to post

Nu,ca le vinde nevopsite!

=))

Share this post


Link to post

Probabil ca cele diesel vor fi fabricate numai vara pentru a evita aceasta problema. Era pe daciaclub o formula cum ca daca iei masina iarna inseamna ca a fost vopsita vara, si dupa o statistica specifica la dacia, cele care sunt vopsite iarna sunt predispuse la probleme cu vopseaua.

Share this post


Link to post

=)) =)) =)) buna asta...

cand un client la Logan face comanda acum si asteapta intre 2 si 3 luni ca sa-i vina masina, sigur e facuta de asta primavara.... =)) de fapt s-ar putea... si le tine in vaselina sa nu rugineasca si cand se face comanda le curata 3 luni si apoi le livreaza...

@ovi_jer tu-ti faci probleme de vopsea la trepidatii? eu ma intreb daca nu cumva le sare fuzeta la ralanti :) )

Share this post


Link to post

nu le sare ma nimic,ca o sa le vanda chele,adica numai tabla,ca sa nu mai fie plangeri ca s-a rupt,s-a desfacut,s-a exfoliat!si asa o sa fie toata lumea multumita! :D

Share this post


Link to post

da, chele, fara scaune, fara fuzete, fara roti si fara mai tot ce a creat probleme. Adica clientul plateste si merge cu autobuzul! =))

Share this post


Link to post

Chiar sunt curios,in afara de vopsea(unde sunt cativa care chiar au aceasta problema),o masina cu o mica zona de rugina(nu se stie inca exact cauza care a produs-o)si alti soricei prin masina(care de altfel se intilnesc si pe la alte marci)care ar fi marile problemele acestei masini?

ps...sa nu ziceti ca fuzeta,ca aia s-a rupt cand a dat cu ea in sant iar ala cu caseta de directie care cica s-a blocat(nu se stie daca a fost caseta de directie de vina sau sistemul servo)asa cum a aparut,asa a si disparut(ca magarul in ceata).

Share this post


Link to post

Mie mi-a placut ala cu tabla ciocanita de grindina... Tare de tot...

Share this post


Link to post

pentru curiosi si pentru cei ce au timp de pierdut ( ca sunt grase topicurile) detalii despre defecte si probleme la Dacia Logan (ZKR =)) ) gasiti acolo

Sa mai mentionez ca pritenii de pe forumul vecin le-au sintetizat intr-un topic separat ca erau prea multe???? :>

Share this post


Link to post

Am inteles ca reparatiile in garantie se fac si la Arctic Gaesti :) )

Share this post


Link to post

osirus, Logan e construit pe platforma B a grupului Renault, adica Nissan Micra, Renault Modus si Clio III. Acum, platforma inseamna din cite stiu eu sasiul masinii, cu prinderea suspensiilor si suspensiile propriu-zise; suprastructura e diferita de la model la model, cum e si firesc de altfel; in postul meu am fost cam inexact, ma refeream la caroserie in intregul ei, coasca de tabla; de unde ai lua-o, de la coada la cap sau de la cap la coada, caroseria LGN respira ieftinaciune prin toti porii (ma refer la acele mici detalii de prinderi, suduri, ansamble de rigidizare, etc., nu la cum arata, da?).

Share this post


Link to post
Chiar sunt curios,in afara de vopsea(unde sunt cativa care chiar au aceasta problema),o masina cu o mica zona de rugina(nu se stie inca exact cauza care a produs-o)si alti soricei prin masina(care de altfel se intilnesc si pe la alte marci)care ar fi marile problemele acestei masini?

ps...sa nu ziceti ca fuzeta,ca aia s-a rupt cand a dat cu ea in sant iar ala cu caseta de directie care cica s-a blocat(nu se stie daca a fost caseta de directie de vina sau sistemul servo)asa cum a aparut,asa a si disparut(ca magarul in ceata).

Scuze , dar tot pe site-ul vecin tipul cu directia blocata erau vre-o 3 !

Mica zona de rugina ????? Cred ca nu ai vazut cam cat era ( sub tot chederul de la usa din spate).......

Tuburile de la apa de stergatoare distruse( plasticul foootooot) unde sunt iar cativa .

Cel cu fuzeta rupta sunt iarasi 2 ( vezi site-ul vecin ) si ceea ce s-a dat la TV!

Iar topicul cu scartaieli are 28 de pagini pe site-ul vecin ...

Toate astea la o masina care nu are 1 an de cand a inceput vanzarea ... :D

So thanks but no thanks...

PS Tot pe site-ul vecin unul din cei cu probleme cu vopseaua ( care intr-adevar din pozele expuse e distrusa rau) a initiat o treaba ( respectiv o intalnire a celor care au pb cu Loganurile la Salonul Auto pt a incerca sa rezolve pb ) .Am uitat sa spun ca Dacia s-a oferit doar sa le revopseasca ( DOAR unora nu tuturor celor cu probleme cu vopseaua) masinile.

De curiozitata numai intrati si vedeti vajnicii aparatori de logan cum fac misto de saracii oameni care au probleme cu masinile .

ASTA E NATIA NOASTRA SI NU STIU CINE NE POATE INDREPTA?????

Ma intreb daca prin absurd asta s-ar fi intamplat in , exemplu aleatoriu , Germania cu Volkswagenul , asa ar fi procedat unii nemti ?

Si iarasi ma intreb daca respectivii aparatori ai loganului ar fi patit ei treaba asta ce ar mai fi comentat?????

Oricum eu personal le urez multa bafta baietilor astia !

Edited by body

Share this post


Link to post

eu le+as propune astora de la logan sa vanda logan CKD. adica sa vina omul sa ia sacosa de piese si as o asambleze acasa in sufragerie.. macar asa se incdreaza si ei in pretul de 5000 euro..

n-ar fi o idee buna?

Share this post


Link to post

Eu propun ca orice referire la forumul vecin sa se rezume DOAR la citate prin care sa alimentam mica noastra controversa de aici.

 

NU COMENTAM MODUL IN CARE ACTIONEAZA MODERATORII SI ADMINISTRATORII (PROPRIETARII) RESPECTIVUKUI FORUM.

 

@body: ai PM!

Share this post


Link to post

Corect Flex!Acelasi lucru l-am spus si eu intr-un post anterior(referitor la platforma)!Deci baza de plecare e destul de buna,dar la 6000E(cat costa logan,modelul de baza)e o masina excelenta.Ca e vopseaua subtire,asta e,nu e o problema a loganului ci ca producatorului,ca asa e de cand fabrica masini.Alta masina noua la banii astia nu exista!Intotdeauna vor exista carcotasi care sa se ia de cel mai neinsemnat lucru si sa faca din el un lucru general!

body sa i-mi arati si mie cei 3 tipi care au avut probleme cu caseta de directie(dar vino cu probe,nu ca a scris unu nu stiu ce bazaconie si restul o ia de buna).Ai vazut tu cu ochii tai,zona de rugina de "sub tot chederul de la usa din spate"?Nici macar pe poze nu stii sa te uiti...Iar la ala cu fuzeta,cand s-a rupt?Inainte sau dupa ce a lovit santul?Crezi ca ma intereseaza pe mine cate pagini are topicul cu scartieli,cand daca stai sa citesti sunt doar 2-3 hai 4 locuri de unde vin acele scartiieli(la cei care le au)si sunt solutii de remediere,deci nu e ceva iesit din comun,mai ales ca zgomote asemanatoare se regasesc si la masini cu pretentii!

Viper si mie mi-a placut aia ciocanita de grindina :D ...dar in general i-mi plac mie astea,mai ales cand vezi cate un clio,un bmw si chiar un cielo(masini vazute de mine)cu aceeasi ciocaneala!

Edited by osirus

Share this post


Link to post

ma bag si eu... desi eu consider logan o masina ok...si o mare evolutie de la daciile dinainte. Da eu am cielo de 10 ani si as vrea sa imi arati ciocaneala de grindina daca poti. Precizez in 10 ani masina a stat numai afara si in toate conditiile posibile. NU e normal ce se intampla cu tabla si vopseaua. Pacat ca au pus un motor bun si piese bune da ambalajul l-au lasat de izbeliste.

Share this post


Link to post

osirus faci tu vreo reducere sau de unde ai scos pretul de 6000 euro ?

Cel mai ieftin logan este 6230 euro.

Share this post


Link to post

ovi_jer

Scuze...am uitat de ultima scumpire :D ,dar tot pe acolo este!

Vlad,cielo respectiv era cu nr de BV si vazut in brasov,anul trecut.Pt cei din bucuresti care au drum pe sos. Stefanesti,la bariera unde este benzinaria,clio este al unui angajat de acolo si e albastru metalizat...e asa de vreo 2 ani!

Share this post


Link to post

osirus, fara suparare, dar in mecanismul de directie al LGN este un reper care in anumite conditii poate ceda. Renault stie despre ce e vorba, nu am idee daca a modificat reperul respectiv.

 

PS: mi se pare evident ca acele cazuri de pe de ce s-au rezolvat pe cale amiabila intre RR si respectivii, conditia fiind batista pe tambal, fireste.

Share this post


Link to post

Flex si eu stiu la ce reper te referi(daca te referi la caseta de directie)!Tot din acelasi material e si acum!Daca ei au considerat ca nu e nici o problema,din acest punct de vedere,eu zic sa avem incredere in ei.

Stii ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult?Cei care au reclamat marile probleme pe forumul vecin,nu au adus nici o dovada clara ca de vina a fost masina!Nu au facut altceva decat sa arunce o piatra in apa si au lasat restul cititorilor sa se chinuire sa o scoata!

Iar marele reclamagiu cu vopseaua lui,azi zice una si maine se suceste!Pai sa mai ai incredere in astfel de persoane?Iar dacia s-a oferit sa-i vopseasca masina pe cheltuiala ei,dar el a refuzat!O vrea omul alta masina noua si nu stie cum sa faca :D !

ps..si cum zici tu ca s-au inteles...pai nu ar fi aparut altii?si iar se intelegeau si iar apareau altii si tot asa!si eu zic s-ar fi auzit !

Edited by osirus

Share this post


Link to post

@osirus: "eu zic sa avem incredere in ei"

sa aveti :) ca eu unul nu am nevoie sa am

 

si de ce sa accepte revopsirea?

eu nu am vazut nici la daciile 1310 ca vopsitura de acasa sa se potriveasca.. cu cea din fabrica

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sa avem,sa avem...pai si ce ai vrea,sa i-i dea masina noua?Daca tie ti se strica cutia de viteze,tu refuzi reparatia si ceri masina noua? @-)

Share this post


Link to post

e altceva cutia, vopseaua nu mai iese ca in fabrica ...

si chiar daca arata bine, nu o sa mai tina cat tine cea noua

 

si .. omule e masina noua, abia ai cumparat-o.. iti convine sa mergi cu ea tencuita?

 

later edit: gandeste-te ca sunt oameni care au strans ani buni bani sa o cumpere, vor sa o aiba iarasi multi ani, nu au chef sa treaca prin aceleasi etape ca la berlina (antifonare, vopsire la cel mult 3 ani)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...