Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Ce faci AND?Iei pozitia de victima aici?Nu esti tu ala de te uiti din logan de sus in jos? aici cine se uita la alte masini ca la matiz?O sa te mai uiti mult si bine dupa ele pina cand dacia va ajunge la capatul drumului cel bun.

Share this post


Link to post

Hai lasa-ma coane , ca sti bine ca nu eu am inceput toate astea! Daca aveau pic de bun simt multi posesori de Matiz si nu faceau misto de Logan , nu ziceam nimic.

 

PS: Afirmatia din link-ul respectiv nu are legatura cu calitatea Matiz-ului ci cu dimensiunile sale. Stiu ca ai un fel de vendeta impotriva mea dar chiar trebuie sa stie toata lumea?

Edited by AND

Share this post


Link to post

Pai si de ce nu recunosti pe daciaclub ca posturile tale in legatura cu masinile daewoo sant false?

Share this post


Link to post
PS: Afirmatia din link-ul respectiv nu are legatura cu calitatea Matiz-ului ci cu dimensiunile sale. Stiu ca ai un fel de vendeta impotriva mea dar chiar trebuie sa stie toata lumea?

Bre eu am duba, asta inseamna ca ma uit de sus cam la toti mai putin tiruri si avioane? :-W :-W :-W

Share this post


Link to post

Eu nu m-am luat in viata mea de masinile Daewoo! Mai conduc si eu daewoo din cand in cand. Problema mea care mi-am si exprimat-o pe daciaclub este fata de posesorii Daewoo - ironic la fel cum spuneti voi ca aveti o problema cu posesorii dacia. Insa vad ca solutia voastra a fost sa faceti misto de masina si nu de posesor , pe cand eu nu m-am apucat sa zic niciodata ca vreo masina daewoo nu-si merita banii sau ca e PROASTA. Eu vroiam bine mersi sa-mi vad de treaba , sa postez linistit , sa ajut lumea daca pot si nu sa trebuiasca sa vad cum persoane cu masini mai slabe decat Logan (Tico,Matiz -nu zic si Cielo ca cine stie ce se intampla) isi permit sa faca un misto de el de parca n-ar fi nici macar la talia Novei din 95.

 

Nu ma face pe mine "the bad guy" aici pentru ca n-ai nici o sansa s-o dovedesti. O solutie ar fi sa-mi dai din nou ban ...daca te ajuta.

 

Edit @andreib : Fraza respectiva nu a fost impotriva Matiz-ului ci impotriva Clio-ului intr-un fel. Cuvantul Matiz a fost folosit doar pentru ca este cea mai cunoscuta masina de oras in romania.

Edited by AND

Share this post


Link to post
...sa trebuiasca sa vad cum persoane cu masini mai slabe decat Logan (Tico,Matiz -nu zic si Cielo ca cine stie ce se intampla) ...

cu ce e mai slab un stco fata de logan... doar ca e mai mic ca dimensiuni si motorul mai mic( excelent totusi, pe masura masini, de mai mare nu avea nevioe, e mai slab?

sau ce intelegi prin slab, ca nu incape sacul de cartofi in portbagaj?

macar tico si-a dovedit fiabilitatea, astept asta si de la logan

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Ma scuzi , Tico e peste Logan.

Share this post


Link to post

nu vi se pare ca s-au cam incins spiritele pe aici???????? ce ati zice sa mai luati(luam) o pauza cu loganul asta ehhh???

Share this post


Link to post

A compara Logan cu masini din alta clasa (Tico, Matiz) e dovada de slabiciune... Daca aia sunt dusmanii cu care se lupta Logan, la revedere, lupta e pierduta. Logan este din clasa compacta, deci trebuie sa se lupte (in ordine aleatoare) cu Megane 2 Sedan, Golf5, Focus 2, Astra H, BMW seria 1, Citroen C4 etc etc... Si pe acesti concurenti, si oricare ar fi fost omis, ii bate doar la pret. Deci e proasta. Simplu. Cuvantul e urat, dur si cum mai vreti. Dar sa bati in gama ta numai la pret e cam penibil... Si zic astea (scuzele se duc inca o data NUMAI catre Alex, stie el de ce) pentru ca daca mai vad aere de superjmeker la vreun proprietar de Logan (pe strada, aici nu am nimic cu nimeni) ii scot fluturii din cap chit ca uit de rodaj!

 

Later edit; completari la lista de compacte: Lacetti, Alfa 147, Audi A3, Stilo, Civic, Lancer, Almera, 307, Corolla...

Share this post


Link to post

Tico si cielo sant istorie , dar chiar si asa ingroapa un logan in km parcursi,intretinere si orice altceva .Nici urmatorul logan de peste 5 ani nu se va ridica peste matiz.Cand vorbesti de nova e ca si cum ai vorbi de prima serie de frigidere arctic la care nu se inchidea bine usa si se alterau alimentele.

In afara de topicuri de scandal si polemici nemotivate nu ai facut nimic altceva pe forumul asta.Ironia ta pe forumul dacia a mers asa de departe in cat orice masina e mai slaba decit loganul indiferent de comparatie.

Share this post


Link to post

Domnule... de cand a aparut Loganul pe piata s-a creat un val ciudat de mandrie amestecata cu prostie. Loganul impune nivelul social. Ai Logan, ai dreptul sa tai benzi, sa nu faci loc cand vin altii mai tare din spate, sa nu acorzi prioritate (toate mi s-au intamplat mie)...

 

Nu am nika cu masina, nu am nika cu proprietarii (fiecare isi ia ce vrea, chiar eu am dat un ochi prin ea cand imi cautam masina).

 

Ce e de nedapasit e atitudinea. Orice masina creaza (si e creata si desenata pentru a afisa) o atitudine.

 

Eeeee... aici mi se pare mie prosita mare, ca omu' obisnuit care si-a luat Logan (NU ma refer la anumite persoane) afiseaza o atitudine (aroganta) MUUULT peste nivelul masinii. Pentru el ala e A8 sau Serie 7... Cine pana mea isi permite sa mearga mai repede ca el pe autostrada? Si ce daca iti sare in fata ca sa depasesca pe altu' tu esti un fraier, ca el are Logan si oricum "te face"... Si bagi piciorul in frana... sa-i faci loc...

 

Si ce e si mai ciudat acesta atitudine aroganta e afisata si de angajatii dealerilor Dacia si probabil si de toti cei angrenati in producerea si distribuirea Logan-ului!

 

Daca de-a lungul perindarilor mele pe la toti dealerii (Suzuki, Hyundai, Ford, Skoda, Chevrolet) am fost tratat cu cea mai mare atentie, numai arogantii de la Dacia s-au gasit sa-mi dea de inteles ca aia e masina "de lux", si ca nu am eu fata sa-mi cumpar Logan. Eeeeeee... asta deranjeaza! Rau de tot.

 

Si se pare ca aroganta asta se "ia" cu masina la pachet...

 

Si sincer... masina nu merita atitudinea asta care se pare ca s-a impus in Romania.

Share this post


Link to post

logan este mai bun ( cel putin pana acum) decat Aro , lastun, dacia 1300,1310 si variantele, nova, supernova ... la oltcit ma mai gandesc.

restul masinilor ca solenza, si gama daewoo au dovedit pana acum ca sant masini bune, si fiabile. nu mai slabe nu mai grase..

am uitat de 1100, aia masina buna.

te intreb, ce crezi ca spuneau oamenii atunci cand s-a lansat oltcitul in romania...?

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Fratee... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Fratee...  :rolleyes:

 

 

Daca te mananca si esti ofticos...asta e o iei...dar au dreptate! :banana:

Share this post


Link to post

"Fratee", tu nu vei pati asta niciodata, dar eu am patit-o si cu Espero si cu Astra. Si nu sunt singurul... Si nu au fost cazuri izolate... Si nu numai in Bucuresti...

Share this post


Link to post

Double fratee :rolleyes:

Share this post


Link to post

OK, daca vrei tu: azi 2 au vrut la semafor sa ne jucam... Ambii cu Logan... Ambii cu priviri "fioroase"... Si asta in interval de 15 minute... Dar sunt cazuri izolate...

Share this post


Link to post

Aaaa. si mi-am adus aminte:

 

Cand cautam detalii pentru comparatia mea de aici, am dat pe DaciaClub de un mandru posesor de Logan care la simpla mea rugaminte de a mi se da cateva indicii despre dim. interioare ale Loganului pentru a le compara cu Kalosul, mi-a raspuns foarte mandru de el ca "el baga Matizul in Logan, si daca rabateza bancheta din spate (ii trebuie cheie pt aia, nu?) intra si Kalosul.".

Eeee... asta e atitudinea care "strica"... Si cifrele demonstreaza ca nu prea are cu ce sa fie "mandru"!

Share this post


Link to post

Eu nu pot sa le iau apararea posesorilor de logan care se uita de sus la altii si au impresia ca se afla in nu stiu ce megane...si nici nu vreau sa le iau apararea. Insa voi , cu rationament , si in calitate de moderatori , vedeti cat de urat si cat de penibil se face misto de aceasta masina. Eu stiu de o chestie numita respect. Doar ca cineva poseda un lucru si se lauda cu el nu inseamna sa urasti acel lucru si sa faci misto de el ; ci de proprietar poate. Nu mi-ar pasa daca as fi moderator pe forum daewoo , dacia , renault , peugeot , citroen , vw etc .. nu as avea nimic impotriva altor marci si in nici un caz nu as face misto de ele oricare motiv ar fi. Primul lucru care nu l-as tolera ar fi IGNORANTA.

Share this post


Link to post
Fratee...  :rolleyes:

din cate stiu am o sora, nu un frate... :D

de posesorii de logan ma feresc ca de taximetristi, incepatori si blonde..

40 % din ei merg prea incet pt ca au masina noua si sqa nu o strice, 40% au motoare de lotus sub capota si taie fata sau total aiurea, normal fara semnal, si recunosc sant vre-o 20% normali...

se lanseaza si peugeot 206 sedan... si-au dat seama ca romanilor le ramanea "ghiveta" pe afara cand bagau porcul in portbagaj...

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Sa lasam posesorii de logan cu atitudinea lor cauzata de frustrare in pace si sa revenim la ceea ce este signifiant: masina ca atare. Este o masina bazata pe ideile dacia despre necesitatile romanesti: mare, portbagaj imens(cat o remorca), calitate si pret reduse. Este o masina reusita din pdv economic pentru ca a prins in piata dar din punct de vedere automobilistic este ...insignifianta, ca sa nu spun ca este un regres.

Share this post


Link to post

E chiar penibil sa spui ca este un regres. Masina nu a fost gandita de Dacia pt Romania , ci de Renault pt Romania. Dar nimic nu mai poate fi spus ..

Share this post


Link to post

AND, nu te supara, nu te cunosc, asa ca nu o lua personal, da' si pe Dacia se face misto de Oltcit, Matiz, Tico, Cielo si alte masini fara mila. Daca critici aici facutul misto de masini (oricare a r fi ele), poate are trebui sa ai aceeasi atitudine si acolo. Nu? Zic si eu!

Share this post


Link to post

vad ca nu am liniste pana nu lamurim treaba.

avem 3 mari prioecte auto franceze in romania.. hai sa zic 4.

dacia 1100

dacia 1300

oltcit

logan

care e cel mai bun... ce se va alege de el ? in traditia romaneasca...

mai avem unul rusesc..gaz-aro

corean-daewoo

romanesti 100% -aro 10 si lastun

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Este un succes comercial pentru dacia si un insucces total din punct de vedere tehnic .Nu exista masina fara probleme si foarte important nici una cu aceleasi probleme.Asta rezulta din subansamble made in srl,mina de lucru ieftina si nespecializata in domeniul auto.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...