Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Ce naiba e norul ala alb? Si ce a patit copilul?

Share this post


Link to post

Norul alb e probabil pudra care exista in airbag... un fel de talc, ca sa-i faciliteze alunecarea.

 

Dupa stelele obtinute, copiii se pare ca n-au patit mare lucru! :thumbl:

Share this post


Link to post

Al naiba nor... a trecut prin parbriz.

Ce a patit copilul = cum a ajuns asa. Scaunul ala nu e prins de bancheta din spate?

Share this post


Link to post

Pe bancheta sunt doua scaune de copchii. Unul pentru copii mai mari, prins cu fata spre sensul de mers, si unul pentru copii mai mici, prins cu spatele spre sensul de mers.

Share this post


Link to post

Pai cum ziceam... COPIII!

Se pare ca au facut teste cu doua scaunele de copii. Unul asezat normal iar altul pus invers. Sunt si scăunele care se fixeaza invers, de obicei se folosesc pe scaunul din fata! N-ai vazut semnul ala de interzis de la airbag, unde iti zice ca daca pui copilul acolo sa dezactivezi senzorul pt airbagul din dreapta?

 

Uite si semnul:

noairbag.jpg

Share this post


Link to post

Aha! Eu credeam ca ala s-a rasucit pe acolo si nu intelegeam cum ca doar nu l-a atins nimeni.

Share this post


Link to post

A fost la TV (la Realitatea) testul Euroncap. Au zis c-a luat 3 stele, ca are succes in Occident ("vanzarile bune dovedesc existenta unor oameni saraci si in Occident"), a urmat o "poza de familie", cu el si ea tineri pe locurile din fata, zambind si uitandu-se unul la altul (nu ar trebui sa se uite la drum ?!? :mda: ), si 2 copilasi + soacra in mijloc, jucand jocul ala de bati palmele si canti :-&

 

N-am inteles o chestie: la testul de franare, Golful opreste la jaloane, iar Logan se duuuce, iar in timpul franarii iese un fum imens din cauciucuri (ziceai ca e efect special) ? wtf :scarpin:

Share this post


Link to post

" Montana Tires! We make your accidents look cool " Brand commercial

Share this post


Link to post
A fost la TV (la Realitatea) testul Euroncap. Au zis c-a luat 3 stele, ca are succes in Occident ("vanzarile bune dovedesc existenta unor oameni saraci si in Occident"), a urmat o "poza de familie", cu el si ea tineri pe locurile din fata, zambind si uitandu-se unul la altul (nu ar trebui sa se uite la drum ?!? :mda: ), si 2 copilasi + soacra in mijloc, jucand jocul ala de bati palmele si canti :-&

 

N-am inteles o chestie: la testul de franare, Golful opreste la jaloane, iar Logan se duuuce, iar in timpul franarii iese un fum imens din cauciucuri (ziceai ca e efect special) ? wtf  :scarpin:

 

La stiri au spuis ca Loganul este una din cele mai slabe masini din categoria medii de familie in privinta sigurantei , obtinand DOAR 3 stele Euroncap , astfel :

- la siguranta alora din fata 3

- la siguranta alora din spate 3

- la siguranta pietonilor 1 punct.

 

Acuma' la banii astia cat dai pe ea doar nu se astepta nimeni sa ia 5 stele.

Share this post


Link to post

Golful opreste ca are ABS care functioneaza... am avut si eu o experienta neplacuta cu ABS-ul de la Logan, care m-a oprit dincolo de zebra, pentru ca era asfaltul un pic ondulat si s-a cuplat aiurea si de la 40 la ora in loc sa opresc in max 10 metri am oprit in vreo 20... dupa faza asta m-am jurat ca nu mai plec cu loganul... cand nu e matizul disponibil, plec cu a mea, macar ma simt in siguranta! Si mai fac si reclama clubului :D

Share this post


Link to post

Pai 3 stele a luat si Matizul,nu?

Share this post


Link to post
Pai 3 stele a luat si Matizul,nu?

Nu Matizul comun, al oamenilor de rând, ci SE Power Plus Abs (aici în România) dar la "ei" avea si airbag la pasager. Acesta a luat 3 stelute!

Share this post


Link to post

Corect, dupa ce primele rezultatele au fost complet nespectaculoase, la prima prezentare Matizul neavand nici centuri pretensionate, fapt care i-au adus parca 2 stele. Dupa ce a fost retestat, a obtinut 3 stele. Si 2 la pietoni, dar stele albastre, de dinainte de 2002.

Share this post


Link to post

Toate astea dovedesc inca o data interesul pentru Romania al marilor si micilor producatori auto care vind orice & oricum fara sa se gindeasca la siguranta cumparatorului .

Share this post


Link to post
... vind orice & oricum fara sa se gindeasca la siguranta cumparatorului .

La fel cum si cumparatorul se gandeste cum sa elimine airbag-urile de pe lista ca sa coste mai putin. Mie nu-mi iese din cap faza cu: "dezactiveaza Nicule airbagu' din dreapta; costa scump daca se deschide" :dizzy: =))

Daca tot il ai nu-i mai bine sa fie acolo si nu mai bine sa fie folosit (sa si mearga totusi)? ca nu te opreste nimeni sa nu-l repari dupa aia daca n-ai bani, doar iti schimbi capacul de plastic si gata. E acelasi lucru cu a-l dezactiva. Ca doar nu ai incontinuu accidente in care bufneste, nu?

Share this post


Link to post

<moment vesel>

 

Reclama la noua Dacie Logan: - Tataaa, iar ai trecut de scoala ! - In p(an)a mea, nu vezi ca nu ma mai tin franele ?

 

</moment vesel>

 

 

 

HTML-istii stiu de ce.

Share this post


Link to post

Tare ..tare :) ) ..dar totusi ia gata! :mda:

Share this post


Link to post

Stai asa AND!Tu ai Audi A4,ai Tico si mai astepti un Logan,tot pentr tine??? :o :o :scarpin:

Share this post


Link to post

Are un top de A4 cum zicea cineva pe aici...Coli albe...80g/m

Share this post


Link to post

Ce rai sunteti ce aveti cu AND ?

Ce nu inteleg eu pentru un om economic (ca AND) de ce nu a mai asteptat pina in toamna si lua LOGAN dci .

Share this post


Link to post

Pai de cand un motor dci este economic?Cu 2,4 mil. un filtru de motorina si un injector 11 mil. numai economie nu este.

Share this post


Link to post

Pai si ce Loganul pe benzina este economic ?

Dieselul (dCI)este mult mai economic pe hirtie ca in practica asa e cum zici tu ,o revizie la dci este foarte scumpa cit e in garantie ,dupa care este mai ieftina dar nu mult mai ieftina .Filtrul de motorina este 1.1 mil dar nu e acceptat de service cit esti in garantie desi este tot reno :scarpin:

Share this post


Link to post

Pai ai fi de acord sa pui un filtru mai ieftin fara senzor dar sa stai cu martorul avarie motor aprins?

Share this post


Link to post

Stai linistit ca am un prieten care a rezolvat problema ,nu a stiut sa-mi explice cum se face sa se stinga senzorul da cica stiu aia de la servisul unde si-a facut el masina .Probabil ca se face o improvizatie definitiva tip RO. :) )

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...