Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Pai improvizatie-improvizatie, dar credeam ca senzorul ala face ceva? Nu scoate motorul din parametri? Gen +consum, -putere sau -durata de viata?

 

P.S. Sa mai zica cineva ca nu e Dacie, ca e Renault :P

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

Hai nu mai fiti carcotasi. Atata timp cat exista BMW seria 7 pe GPL in Bucuresti e clar ca romanul gaseste "antidot" pentru orice. Si, asa suntem noi, romanii, ne luam masini pe care nu ni le putem permite apoi incepem sa le stricam cu ieftinaciuni. Chiar daca era Jaguar, un filtru de 1.1mil ar fi fost preferat unuia de 3mil si se facea adaptarea si pe masina aia.

Share this post


Link to post

mda...ii punea o sarma... probabil ca asa a facut si cu filtrul... a scurtcircuitat mufa, ca sa para ca acel contact e inchis si gata

Share this post


Link to post

Faptul ca Logan e facut de Dacia este doar un joc de cuvinte. Orice masina pe care pui piese adaptate pentru ca sunt mai ieftine devine dacie. Nu Dacia, ci dacie.

 

Carcotas sau nu, sper ca m-am facut inteles.

Share this post


Link to post

si de aici bineinteles derivatele: daciist, daciisme etc ... :drinkers:

 

p.s. am asa o presimtire ca in cativa ani o sa se transforme in: loganist, loganisme etc ... :D

Share this post


Link to post
p.s. am asa o presimtire ca in cativa ani o sa se transforme in: loganist, loganisme etc

Citiva ani?!? Esti optimist!

Au aparut deja.

 

Cred ca deja pot sa fac portretul robot al posesorului de Logan.

1. E shmeker ca are masina tare si nu se da in laturi de la a-ti da flashuri sa te dai din drumul lui, indiferent ca esti cu Matizul sau cu SantaFe-ul. Dupa care, inevitabil iti arunca acea privire "Bey fraiere, daca nu esti in stare, ca cauti pe strada?"

2. Iti taie fatza fara nelinisti, ca el e mare!

3. El tine la masina lui, dovada fiind plasticele de pe tetiere!

 

Si s-ar mai gasi...

 

Discalimer: Vorbesc de o majoritate pe care s-a intamplat s-o intalnesc eu pe strada. Nu chiar toti sunt asa, si nu intentionez sa jignesc pe nimeni. Mi-s indiferenti, dar ma distreaza aroganta pe care o arboreaza unii.

Share this post


Link to post

stiti melodia posesorului de logan (bineinteles, manea) ?

 

mai tin minte cateva versuri:

 

"Am un stil adevarat sa bag cheia in contact...

Sunt sofer adevarat, am aer conditionat... "

Share this post


Link to post

NFS, cred ca circulam prin colturi opuse ale bucurestiului :) .

descrierea mea a soferilor de logan:

in oras:

- uita sa accelereze, sau accelereaza foarte incet, ca are masina noua si sa n-o forteze.

- se uita drept inainte, lateralele si spatele nu exista.

- merg pe doua benzi si cand il claxonezi si injuri sa se dea la o parte, semnalizeaza dreapta, se asigura de vreo 3 ori si dupa aia trage (foarte) incet de volan dreapta.

 

in afara orasului e si mai terifiant, viteze maxime de 80km/h, depasiri de 30 de secunde (ori nu le trage ori nu stiu ei ca masina poate mai mult decat vechea lor dacie 1300).

 

bineinteles, mai sunt si copiii cu loganuri cu eleroane mai inalte ca masina care se incadreaza in categoria ta, dar nu stiu cum eu dau numai peste bosorogi care ar trebui sa stea acasa...

Share this post


Link to post

loganul se adreseaza romanului sarac, care-si ia dacie "ca e ieftina (si) de intretinut" (ca si-au luat teapa cu faza asta, e alta poveste).

 

eh, omul asta "clasic" isi ia logan sa-l tina toata viata, asa cum isi lua inainte masina. "apartamentul si masina le tii toata viata". uneori si nevasta :D

 

din cauza asta, si din cauza ca e nou, multi prefera sa-i faca "rodajul", minim 5000km, sau de fapt un rodaj continuu, ca sa fie siguri ca-i tine 20-30 ani.

 

in plus, am vazut si multe loganuri cu semn de incepator.

 

faptul ca nu vezi nimic in oglinzi, la fel, ii face pe unii sa mearga f. prudent.

 

PS. bineinteles, si loganistii descrisi de NFS exista, dar fiecare ii observa pe cei care-l deranjeaza mai tare.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Eu totusi nu cred ca masina este de vina pentru idiotenia posesorilor. Oamenii aceia s-ar comporta la fel si in bemveu si in dacie si in deu. E problema de om nu de masina.

Share this post


Link to post

@remix Lasa ma ca astia numai pe aia cu loganuri ii vad, nu se uita peste tot in jurul lor sa vada ca nu conteaza in ce masina esti! depinde doar de om! Dar incep sa ii dau dreptate regretatului Alx ca aici exista o comunitate anti-logan!!!

Share this post


Link to post

Nici eu nu am mare respect pentru Logan dar totusi incerc sa pastrez o atitudine corecta fata de aceasta masina care are si plusuri si minusuri.

Share this post


Link to post
[...] incep sa ii dau dreptate regretatului Alx ca aici exista o comunitate anti-logan!!!

Pst-pst! Nu-i mai spune "regretatul", ca asta e formula pentru a face referire la o persoana decedata. Nu a murit. Spiritul lui e viu in fiecare posesor de Logan!

Si nu, nu suntem o comunitate anti Logan. Pur si simplu unii colegi forumisti nu sunt de acord cu ridicarea in slavi a Loganului. Asta e tot.

Eu unul sunt impartial. Si gata, ca am scris de prea multe ori numele autovehicolului cu pricina si mi-e fica sa nu-mi apara bube pe dejte ;)

Share this post


Link to post

"Eu unul sunt impartial. Si gata, ca am scris de prea multe ori numele autovehicolului cu pricina si mi-e fica sa nu-mi apara bube pe dejte "

 

LOL, impartial !

Share this post


Link to post

Ironia era evidenta, amice.

Nu-mi place Loganul, dar nu-mi place cand cineva nu poate sa faca diferenta intre un grup care sustine o marca auto si un grup care blameaza o alta. Adica, nu este un grup anti Logan, ci un grup pro Daewoo!

Share this post


Link to post

Bun si.. care e, alternativa: NU Logan, DA Cielo & Matiz ???

Share this post


Link to post

Vezi ca este un topic separat in care se discuta despre "versus".

Din punctul meu de vedere, Matiz OR Cielo sunt alternative mai bune decat Logan. Pur subiectiv. Nu vreau sa ma justific, este alegerea mea personala.

Share this post


Link to post

Cred ca Loganul a avut destul de pierdut si din cauza unei parti din posesori, parte din clientii tintiti de marketingul Renault: acestia, multi din ei fosti posesori de berline si alte relicve, vazandu-se in Logan au simtit ca se afla intr-o SUPER CAR, THE CAR, THE BEST CAR MONEY CAN BUY si au inceput sa insulte cealalta parte de posesori auto prin comparatii care mai de care mai caraghioase... Un instalator de la mine de la serviciu, dupa ce si-a luat golan decreta cu un ton atotstiutor ca masina lui nici nu se compara cu: Cielo (care nu are comp. de bord si airbag), Megane (are portbagajul mai mic), Astra (are portbagajul mai mic), Golf (are portbagajul mai mic)), etc =)) =)) =)) Ce conta ca omul nici macar nu stia sa butoneze comp. de bord , masina lui era THE ONE.

Share this post


Link to post

Fiecare cu parerea lui si mai ales daca am putea sa ne laudam masina,ca ea e cea mai tare si mai mare si mai bengoasa e OK :spumelagura: .Eu unul am si logan,dar nu pot spune ca am o masina ca in descrierea de mai sus,dar decit matiz sau cielo,mai bine logan(modelul full).Deja de la espero in sus mai ma gindesc ce as alege(mai ales daca e full la dotari)dintre ele.Asa ca fiecare masina are + si - ei si in definitiv e alegerea fiecaruia.La 100 si ceva de mii de bucati cit a produs fabrica in mai putin de un an si la coada care mai este inca la achizitionarea ei,eu unul zic ca e o masina care i-si merita banii din plin.

Share this post


Link to post

Mai vorbim peste 2-3 ani despre asta; deocamdata putem spune doar ca loganul este o masina care-si merita cumparatorii din plin...

Share this post


Link to post

vulpea cand nu ajunge...

Share this post


Link to post

si care ar fi motivul wolfman?eu o am de 10 luni si nu a vazut service-ul(decit pentru schimbarea cricului :D )!o sa-l vada in curind pentru prima revizie.fiabilitatea a fost testata demult,pe modelele renault(de unde provin majoritatea componentelor).singurul lucru deficitar(in opinia mea)e lipsa izolarii fonice(este ea dar e redusa la minim),dar cu putin efort se poate remedia si asta.

Edited by osirus

Share this post


Link to post

Nu inteleg ce urmaresti de fapt. Sau ce incerci sa ne convingi. Fara sa par nepoliticos, iti recomand sa exprimi idei de genul acesta pe daciaclub. Acolo macar sunt apreciate la adevarata valoare. Sau acolo nu mai e asa respirabila atmosfera? :-?

Share this post


Link to post

Nu-i vorba de struguri acri aici, ci doar de optiuni... Eu chiar am fost printre primii care au asteptat cu sufletul la gura aparitia loganului, avand in plan schimbarea masinii in viitorul apropiat; insa acesta m-a dezamagit la inceput prin hidosenie (dar cu asta te poti obisnui pana la urma), apoi prin eternele probleme care iti fac viata amara la o masina noua (stiti voi mai bine - am enumerat unele cu cateva posturi mai sus), nu mai spun de pretul pieselor de schimb care este mult peste ceea ce a promis Renault... Eu n-am chef sa dau 7300 de euro pe o masina ca asta, mai bine iau un Cielo standard cu AC; acum nu zic, tu poti sa fi nimerit un exemplar fara hibe sau esti mai putin pretentios, dar norocul nu are ca cauta in achizitia unei masini.

Share this post


Link to post

Sunt multi care vorbesc in necunostiinta de cauza. Nu fac trimitere directa la cineva de aici. dar sunt multi (posesori de cielo) care zic: "ahh.. au scos si astia de la dacia un model cu adevarat nou dupa 40 de ani.. ce poate fi asa tare la el + mai are si fundul naspa".

 

Dar oare toti din cei care zic asa, au testat dacia logan ?

Eu unul am mers cu ambele (mai mult cu cielo, mai putin cu logan), dar pot spune ca logan nu mi-a lasat o impresie proasta. La capitolul confort prin gropile patriei pot spune ca se comporta chiar mai bine decat espero si ai o senzatie de masina mai compacta.

 

In plus.. chiar asa prosti sunt vest-europenii astia de cumpara logan in prostie?

Dupa cum probabil stiti in Franta, de cand a aparut logan, vanzarile la clio au scazut dramatic si s-au luat masuri impotriva cresterii.

 

Acum... totul e de gust, daca te simti fericit in lastun -aia e masina pt tine ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...