Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Scuze daca e putin offtopic.

Puchi, nu prea imi place ideea de a taia masina si a fi sudata...prefer indreptata...ca oricum e sub bara.. daca la sevice imi zicce ca poate sa o indrepte ok..prefer varianta asta..si mai am si alta problema..vreau ca masina sa stea cat mai putin posibil in service(chiar am nevoie de ea si nu am bani de aruncat pe rent a car-uri)..

Share this post


Link to post

Daca cunosti pe cineva roagai sa nu o taie e mult mai rau decat daca o indreapta si eu am avut pragul infundat' si toata lumea mia zis sa nu o tai plus ca indreptata se poate repara mult mai repede si am vazut ca asta te intereseaza.

Si acum o intrebare!

A suferit cineva din cauza poleiului vreun eveniment nedorit?

Share this post


Link to post

Asa arata fosta masina dupa ce un dobitoc a intrat in intersectie fara sa respecte semnificatia indicatorului "cedeaza trecerea" ...

Asigurarea lui mi-a dat 5500 ron ... am mai pus ceva bani si am cumparat un Cielo :)

post-20798-1231958837_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bine ca ai scapat tu in viata.

 

 

Bine ai venit in Club! :)

Share this post


Link to post

Am gasit pe alt forum un derapaj facut cu un Aveo urmat de o lovire se pare nefrontala cu o Dacie...nu s-au deschis airbagurile.

post4038371231190098thuza9.jpg post4038371231226395thuuf6.jpg

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Sincer nici nu cred ca era cazul. Partea frontala a masinii a absobit destul de bine socul, usile par sa fie la locul lor, plafonul e intact, cred ca daunele n-au ajuns la nivel de cusca de protectie a habitaclului.

Share this post


Link to post

Azi pe la ora 11:00, matizul meu a fost lovit pe la spate. La o trecere de pietoni, un taxi-logan a oprit sa dea prioritate. Eu m-am oprit in spatele lui. Un alt logan s-a oprit in urma mea. Din spatele lui a venit un logan-break, l-a lovit pe cel din spatele meu si l-a proiectat im mine.

M-am ales cu spoilerul infundat, bara spate indoita, a intrat cativa milimetri, in marginea oalei rotii de rezerva. Haionul trebuie trantit ca sa se inchida.

Am trecut pe la politie, ala vinovat a luat 120 lei amenda (in 24 ore), am copie dupa asigurare si certificatul lui, merg luni la firma de asigurare, apoi merg la un service.

Problema e urmatoarea: gasesc un service care sa-mi schimbe spoilerul (e un pic deformat pe mijloc), sa-mi indrepte bara si sa-mi indrepte oala, intr-o singura zi, asta ca sa fiu de fata, in Iasi?

Daca nu ma lasa langa masina, merita sa o las in service pentru o reparatie atat de simpla?

Share this post


Link to post

Pe la ora 14 ma duceam spre Baneasa pe Soseaua Sisesti. In apropiere de prima curba vad in fata mea un logan albastru cum pune frana, apoi un ceva rosu ce se izbeste de gard, apoi de un stalp de iluminat, cum sare ceva mare din el prin spate si o gramada de aschii care zburau intr-un mare nor, cu fum abur etc. Franez dau pe avarii, mai a oprit un baiat cu un Audi ce venea de pe contrasens, cel cu loganul, apoi au iesit paznicii unui santie, proprietarul casei etc. Am scos stingatoarele si eu si baiatul cu Audi, masina era zob, am stins motorul unde ardea ceva ulei si apoi am inceput sa ne uitam pe acolo. In partea stanga, langa masina era un baiat de vreo 25 de ani, mort, in spate pe un teren viran alti 2 loviti destul de rau, unul din ei ce sustinea ca a fost la volan era ceea ce vazusem eu ca a iesit prin spate, prin hayon... Am sunat la 112, destul de repede a aparut un echipaj de politie, apoi 2 masini de la SMURD si o ambulanta, i-au imobilizat pe cei doi raniti care erau destul de rau loviti, dar constienti...

Am lasat telefonul meu politistului sa ma sune daca are nevoie de vreo declaratie si am plecat...

Masina era un Golf 2, am vazut asta dupa ce m-am uitat in spate era zob facuta... M-a surprins cel cu loganul, in fata caruia s-a intamplat efectiv tot, care dupa ce a aparut politia a plecat bine mersi fara sa zica nimic... Noua ne spusese pana sa vina echipajul ca in momentul in care golful a trecut pe langa ei le-a miscat masina, asa viteza aveau, apoi nu a mai controlat masina, a pierdut spatele, a intrat cu fata in soclul gardului care era de beton si apoi a ricosat cu laterala dreapta in stalp, rasucindu-se in jurul lui. Impactul a fost atat de puternic incat panoul de gard zburase la circa 4 - 5 metri in interiorul curtii, iar una din lampile de iluminat de pe stalp a cazut, bucati din masina fiind imprastiate pe o raza de 7-8 metri. Aeratoarele din bord erau pe contrasens...

Sa nu uit, care aveti stingatoare spray, omologate, romanesti, aruncati-le. Un jet de maxim 3 mm in diametru care se termina in circa 30 de secunde... Noroc cu baiatul cu Audi care avea unul bulgaresc, de 2 litri si care a facut fata.

Share this post


Link to post

Urata experienta, oricum eu unul nu pun baza in stingatoare mult mai eficienta poate fi o patura care sa inabuse focul...in cazul unui om in lipsa paturii merge si haina de pe tine, e doar o carpa ce poate atenua din suferintele unui om sau cine stie poate chiar ii salveaza viata. O spun ca fost pompier in armata si ex-lucrator in ale protectiei muncii.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
[...] unul din ei ce sustinea ca a fost la volan era ceea ce vazusem eu ca a iesit prin spate, prin hayon...

 

Asta ar putea confirma cazul Dumitru Tinu.

Share this post


Link to post

Nu musai. In cazul respectiv masina era aproape intacta. Azi n-am recunoscut masina, a trebuit sa ma duc in spate la hayon sa vad exact. In plus fata de ce am zis mai devremeun amanunt zic eu destul de important: masina avea anvelope de vara destul de tocite...

Starsteel, oamenii erau pe camp deja, doar cel mort mai avea picioarele in interiorul masinii, prinse intre fiare, ceilalti doi erau pe camp, iar masina ardea undeva la motor, curgea benzina pe galeria incinsa si luase foc. Iti dai seama ca nu m-am gandit nici la haine nici la altele, abia acasa, dupa 4 ore am observat ca eram murdar de noroi pe pantaloni...

Stupida faza, oricum... La o ora dupa, cand se terminase adrenalina, imi tremurau mainile ca la draci... e al doilea accident grav pe care-l vad in ultimele 2 luni...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Sa nu uit, care aveti stingatoare spray, omologate, romanesti, aruncati-le. Un jet de maxim 3 mm in diametru care se termina in circa

 

Da si nu Mircica. Am stins flacara unei sobe cu motorina dintr-un magazin care s-a autoaprins datorita supraincalzirii. Se aprinsese motorina din tava de sub soba si care se scurgea din carburator.

Adevarat este ca la un incendiu mai mare nici unul de 5 - 8 L nu face fata.

Share this post


Link to post

Da, despre ei e vorba... Stalpul era insa metalic, daca era de beton poate s-ar fi rupt, asa doar a vibrat.

Share this post


Link to post

Cu puţin timp în urmă pe centura Craiovei

DSC02209.JPG

Din impact ambele au ajuns unde se vede, la vreo 10-12m de asfalt, pe câmp. Din câte am înţeles camionul voia să traverseze şoseaua. Curios e că, deşi din impact au ajuns tocmai acolo, Golful arăta surprinzător de bine.

Share this post


Link to post

Toti tembelii au in ziua de azi permisul in portofel :mrgreen:

Share this post


Link to post

Azi de dimineata: Dr. Taberei colt cu Cetatea Histria

post-5518-1232455553_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Azi dimineata la intersectia str. Labirint cu str. Traian un logan (a iesit dupa Lairint,unde ai cedeaza trecerea) nu a acordat prioritate la un clio ce circula pe sensul spre Hala Traian. Soferi erau ok, la clio i-a sarit airbagu la sofer, botul nu l-am vazut, ca am ocolit prin spatele lui iar ligheanul laterala stanga mai precis ambele portiere erau varza. Poze nu am putut sa fac pentru ca asta cu clio ramasese in mijlocul drumului si deja incepuse sa se nasolesca traficul.

Share this post


Link to post

Ieri in jurul orei 2 pe podul Grand am vazut un logan (taxiu) cu roata zburata cu tot cu sistemul de prindere al rotii. Masina nu fusese implicata intr-un accident, ci pur si simplu ai sarise roata.

Share this post


Link to post

Intersectia sos Pantelimon - str. Fantanica , acum vreo 15 minute, mazda(cred) a pierdut controlul (nu stiu din ce cauza) + 4 masini parcate...

Cielo-ul verde (a 5a masina) a scapat neatins.

post-4873-1232573798_thumb.jpg

post-4873-1232573824_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Asta seara- veneam din Piatra si vad o masina intr-un sant. Dau inapoi, luminez cu farurile, ma dau jos, ma uit in masina- nimeni. Sun la 112, aflu ca betivanu' de la volan e deja la politie, se drege. Am facut cateva poze, sa le am acolo (aveam rucsacul la mine).

post-75-1232660890_thumb.jpg

post-75-1232660935_thumb.jpg

Share this post


Link to post

daca cineva a vazut accidentul din 21 ianuarie 2009, din sos pantelimon intersectie cu fantanica in care a fost implicata o mazda arginitie va rog sa-mi scrieti pe adresa cumnatahaus@yahoo.com .

 

 

multumesc

Share this post


Link to post

Nu e vorba de cel "descris" în postul #3949? Poate îţi dă mai multe detalii @mkt.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...