Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Merci Mircea! Ce nu intelegi este ca eu am dauna TOATALA, nu am CASCO si nici ala nu avea decat asigurarea obligatorie. OTP asigurari mi-a evaluat masina la 2800 ron si nu stiu pasii care trebuiesc facuti. Idiotii aia se pare ca sunt in concediu sau ceva ca nu raspund la telefoane. Exista vreo posibilitate sa iau ma multi bani pe masina lata decat actionarea in judecata a vinovatului?

Edited by Ticozaurus

Share this post


Link to post

Nu... Ei iti evalueaza masina conform catalogului si valorii de depreciere, apoi ai 2 variante:

1. se evalueaza epava la o anumita suma, iar tu primesti epava si diferenta de bani pana la evaluarea de catalog.

2. tu primesti intreaga suma, conform evaluarii dupa catalog.

Nu ai pe cine sa dai in judecata, este foarte greu sa demonstrezi ca masina valoreaza mai mult decat pretul de catalog. Practic si daca aveai CASCO, masina tot dupa catalog era evaluata, iar valoarea era trecuta in polita.

Ti-am dat linkul pentru ca suntem off-topic aici, despre legislatie si asigurari se discuta dincolo ;)

Share this post


Link to post

Si uite ca am si "prima trosneala" cu Yarisul.

 

Mergeam spre Tulcea, eram in coloana in spatele unei dube din asta micuta gen kangoo probabil un peugeot partner.

 

Ne sepaseste un Tucson ( un idot pe care tocmai il depasisem pentru ca mergea foarte prost ) intra cu 2 masini mai in fata si franeaza fara motiv. Eu aveam o distanta destul de mica fata de duba dar oricum cat sa imi permita sa franez in caz de ceva.

 

Ei bine masina din fata cand vede bou` cu Tucsonu ca opreste brusc reuseste sa franeze si dabea il atinge dar dubistu nu e atent si se face muci in fundu celei din fata ( aveo ).

 

Eu cand vad ca duba franeaza ( nu aveam de unde sa stiu ce e in fata ) franez si eu tare avand timp sa ma opresc doar ca duba fiind ajutata de aveo s-a oprit mult mai brusc decat ar fi putut prin fortele proprii.

 

Eu in fundu dubei evident. Dupa ce ne-am oprit ma uit ca prostu` la taicamiu si el la mine ( la fel )

 

Ne dam jos gandindu-ne cum ne-am stricat drumul. Cobor pe langa masina vad in stanga spoileru la linie taicamiu pe partea lui la fel.

 

Ei bine am fost fix centrati pe bara aia de cauciuc a peugeotului si tot impactul a fost in numar. Estimez ca daca mai aveam 10 cm ma opream singur.

 

Spoilerul nu are nici o zgarietura, am urcat masina pe rampa m-ma uitat pe la motor pe sub nu e indoit sau stricat nimic. Traversa dintre bara si radiator e perfect dreapta.

 

Am pus numarul si am plecat tremurand la drum. E primul accident in care am fost vinovat in cei 70 - 80k de cand conduc.

post-689-1219139767_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu acum 2 saptamani. Din vina mea, de nerespectare a distantei, (vorba vine, de fapt ma uitam in craci ) m-am infipt intr-un oltcit in Constanta. Am avut acelasi noroc, pana si numarul s-a indoit la fel. La el din pacate ii mutasem un pic bara pe spate in partea dreapta. Am scapat usor, omul foarte de treaba m-a lasat sa ma duc in treaba mea.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Interesant.

Share this post


Link to post
Eu aveam o distanta destul de mica fata de duba dar oricum cat sa imi permita sa franez in caz de ceva.

 

Fara suparare, iata ca nu ai avut distanta necesara sa opresti in caz de ceva... Trebuia sa iei in calcul si faptul ca "boul" se baga si franeaza aiurea.

Share this post


Link to post

wsc ... aveam o distanta necesara sa franez fara sa iau in calcul ca duba se opreste in alta masina. daca nu lovea Aveoul in frana maxima sigur mai parcurgea cativa metrii. Chiar si asa eu mai aveam nevoie de 10 cm.

 

Sper ca acum m-am facut inteles.

Share this post


Link to post

@wsc

Ei nu e chiar asa. Poti sa ai distanta pe care o consideri tu safe insa daca ala intra in cel din fata va opri mult mai repede decat tine, poti sa ai si mama ABS-ului. Daca ai lua in calcul si asta cand iti calculezi distanta "safe" ar trebui sa stai mult mai departe de ala, lucru aproape imposibil in Bucuresti fiindca sigur se gaseste cate un berbec sa ocupe spatiul din fata ta, vazandu-l liber. Este un risc asumat. Depinde si de viteza de deplasare. Daca nu era dubita probabil ca ar fi vazut mai bine prin luneta-parbrizul lui si nu s-ar fi intamplat. Bine ca nu a fost mai rau.

 

@steph Am postat simultan.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Exact cum a spus Dj_dark. Daca nu era duba vedeam ce e in fata si anticipam. A fost o intamplare nefericita deoarece niciodata nu stau in spatele unei masini prin care nu vad ce se intampla in fata. Tocmai ajunsesem in spatele dubei si asteptam momentul sa trec de ea. Oricum bine ca s-a terminat cu doar atat. Daca dubistu frana mai tarziu atunci era nasol pentru ca imi intarzia si mai mult reactia.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Totul e bine cand se termina cu bine, se putea mult mai nasol. Bine ca sunteti intregi, si bine ca si masina e ok.

Share this post


Link to post

Clar asta e cea mai buna varianta de a se termina o astfel de intamplare. :)

Share this post


Link to post
Accident in Timisoara...

 

http://stiri.rol.ro/content/view/142683/2/

 

 

Am fost la fata locului, am si poze si filmulete si pot da si mai multe detalii! Il stiam pe soferul masini! poate ma ajuta Venom sa descarc pozele si filmuletele pt ca nu imi merg usb-urile, si o sa punem mai multe poze. Ce nu stie multa lume e ca accidentul a fost provocat de un BMW, de la tipul cu BMW au urmat cele intamplate, masina respectiva...disparand imediat.

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Faceau o liniuta, ca baietii? :-W

Share this post


Link to post

Accident pe Dn 1 la intrarea in Otopeni, pana in pasajul cu calea ferata, la padure. O zafira cu nr de EU a intrat intr-un stalp si l-a culcat la pamant, paralizand 3/4 din trafic. Cozi ingrozitoare, de la Corbeanca si de la Baneasa pe sens invers.

Share this post


Link to post

Tu ai patit ceva ? Esti intreg ? Asta este mai important !

Share this post


Link to post

Accident usor in Cluj,in Manastur,intre 2 masini "infratite":BMW si Rover.Bineinteles ca vinovat este Bmw-ul care a iesit de pe o strada secundara ,crezand ca are timp sa treaca.A urmat o frana puternica a Roverului si un mic <bum>.Bineinteles ca a urmat si normala aglomeratie pana ce soferii s-au lamurit a cui este vina.

Cateva poze:

post-12023-1219246303_thumb.jpg

post-12023-1219246316_thumb.jpg

post-12023-1219246325_thumb.jpg

post-12023-1219246352_thumb.jpg

post-12023-1219246368_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu il cunosc direct pe personaj dar stiu oameni care il cunosc. Asta chiar ca e baiat de ban gata. Lumea vorbeste la colturi ca avand in vedere dimensiunea afacerilor familiei lui sigur nu o sa faca puscarie ...

Ferrari asta negru cu care a facut accidentu e al doilea pe care l-a avut. Cu ala rosu de dinainte i-am dat prioritate in trafic de fiecare data cand aparea in trafic.

Totusi e neclar de ce s-a grabit in asa hal in zona aia care e extrem de aglomerata in TM si e complet de neinteles de ce a fugit de la locu accidentului .. atentie autorul accidentului de formatie medic si o fugit de la locu accidentului ...nu o dat primu ajutor ...fie o fost baut fie i-o fost frica sa nu il linseze lumea... urata treaba o mai facut... jenant pentru pozitia lui sociala si educatia care i s-a dat.

 

mai adaug si eu link

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/cursa-...at-a-murit.html

 

 

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

De la unul cu număr de înmatriculare COC(K) la ce te poţi aştepta?

Nasol, foarte nasol. A murit băiatul ăla absolut aiurea...

Share this post


Link to post

din cate am citit pe forumul protv, proprietarul se numeste cocoana.

Share this post


Link to post

Au determinat doar posesorul vehiculului, nu si cine era la volan. Hai sa vedem cand aflam cine a condus.

Share this post


Link to post

Draga TopSer nici macar o zgarietura sau vanataie n-am avut... Carnea dracului ce sa-i faci dar am avut si noroc mult. Traversam o intersectie pe stradute dintre blocuri si unu cu un Matiza venea tare. Eu aveam prioritate dar nu l-am vazut. Chiar in mijlocul intersectiei am auzit frane din partea dreapta. Am prptit bine bratele in volan, am fixat cu umarul drept capul si am asteptat... M-a lovit in dreapta spate, ma ridicat pe rotile din stanga, m-a aruncat cu palfonul si haionul intr-o Octavia din 2008 careia i-am facut praf portbagajul si coltul aripii din dreapta spate iar cu ultimele puteri tico s-a rasturnat pe partea stanga. :) In timp ce loveam Octavia si ma rasturnam am spus: " 'Ai sa-mi bag p*la". Cand s-a oprit din rasrturnat, tarsait si alte alea, am oprit motorul, am iesit prin geamul din dreapta care era deschis, cu 3 nene am pus-o pe roti si i-am scos bateria. That is all folks.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...