Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Nu e vina lui (motociclistului) că e

perfect camuflat de trafic.

 

Desi imediat dupa incident cautam in mintea mea argumente sa dau vina pe motociclist, este clar pentru mine ca eu eram vinovatul.

Super, bine că ai menţionat! :grumpy:

 

Nu ştiu când unii or să înteleagă că nu e vina motocicliştilor că ocupă loc puţin şi îşi permit să înainteze mai repede decăt o faci tu cu maşina, dar în schimb e DATORIA ta să te asiguri şi prin actiunile tale la volan să nu-i pui lui viaţa în pericol, normal, la fel cum e şi a lui să adopte un condus... preventiv.

Share this post


Link to post

Daca motociclistul ar depasi coloana care sta ,cu o viteza de 20-30 km/h nu cred ca ar fi atatea accidente.Dar problema sunt motociclistii care trec cu viteza mare prin dreapta coloanei ,si cei cu scutere care 50% din ei nici nu cunosc vreo regula de circulatie.

Share this post


Link to post

Sa readuc in atentie accidentul cu pasarela daramata la Tancabesti...

 

Nicaieri nu se proiscteaza pasarele pentru un astfel de impact. Pasarela nu a fost lovita in picior.

 

Si obectu' din poza (care e doar un suport pentru indicatoare din cate imi dau eu seama), cum mama ciorilor de-a rezistat ?

post_11_12200365838633.jpg

Share this post


Link to post

Basculanta de la Tancabesti era mai cool :D

Fizica, nene, fizica. Mase, viteze, dracii... oricum, nu am mai vazut basculanta sa faca wheelie :D

Share this post


Link to post

Da, urmatoarea e si mai tare:

 

post_11_12201114585382.jpg

 

Deci oficial e clar, stam prost dpdv al pasarelelor si podetelor :D

Share this post


Link to post

Eu nu imi dau seama cum au lovit. In prima poza cel putin daca bena ar fi fost ridicata si basculanta ar fi fost pe roti nu ar fi avut cum sa atinga...

Share this post


Link to post

Incidentul cu podul este trucat: bena, daca era ridicata, ar fi trebuit sa loveasca podul la intrarea sub el. Dar asa, gluma nu era atat de spectaculoasa pentru ca acea cabina nu se putea ridica peste nivelul inferior al podului. Asa, au dus bascula la iesirea de sub pod si au comandat ridicarea la maxim a benei.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Care este distanta de gabarit la care trebuie proiectata pasarela? De ce ar fi proiectata la impact cu o basculanta?

 

Hai mah, potoliti-va cu emiterea de verdicte daca nu va pricepeti!

Share this post


Link to post

Shhhht! Go away! Daca nu ne plangem de Romania, ce vrei sa facem? Sa muncim?! :scarpin:

Share this post


Link to post

Bey, vedeti mai ca se pot construi pasarele rezistente care sint bena proof! =))

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Azi dimineata la intrarea in Saftica (dinspre Bucuresti), un X5 lovit puternic in spate de un Symbol. X5-ul oprise la trecerea de pietoni (aia pusa imediat dupa curba, nu prea ai cum s-o vezi din timp daca nu stii de ea), Clio isi comprimase compartimentul motor la vreo 25% din lungimea originala, 2 ambulante, ceva "schije" sub botul X5-ului - sper sa nu fi fost impins peste pietonii de pe trecere.

Share this post


Link to post
trecerea de pietoni (aia pusa imediat dupa curba, nu prea ai cum s-o vezi din timp daca nu stii de ea)

Nu era (pre)semnalizata, sau macar restrictie de viteza inainte?

Share this post


Link to post

Nu, e destul de in scurt pusa. Dupa iesirea din Balotesti si indicatorul de "sfarsit localitate", vine podul usor serpuit (coborare), apoi urci spre dreapta si imediat dupa pod e indicator de localitate, la 150-200 metri e trecerea de pietoni.

Share this post


Link to post

 

Scuterul, o adevărată maşinărie de ucis oamenii pasionaţi de andrenalină

 

Wow... adrenalina la 45kmh... wow... reporteru' pwulii... Nu putea sa pledeze pentru o legislatie ok in loc sa debiteze materie maro.

Share this post


Link to post

Mdea... sorry, nu vazusem. Din aia s-ar putea sa fie.

Share this post


Link to post

Ce adrenalina ca saracu om era imprastiat pe sosea. L-au tinut intins pe asfalt mort cum era vreo 4ore... Bine si aici se aplica vorba "paine si circ". Erau adunati romanii...glume, hohote de ras nici un stres ca langa ei era mort un om. Nu se dadeau nici de pe strada... Era in josul strazii unde stau eu, pe un bulevard destul de circulat, unde seara se cam circula cu viteza. Masina mie mi s-a parut a fi un passat break nu golf, si era sifonata doar in partea soferului. Soferul cu ambele maini in gips, probabil de la airbag, masina jumate pe contrasens. A avut sigur ceva viteza, de la locul accidentului cred ca mai erau vreo 20-30 de metri cel putin de unde era oprita. Scuterul era facut praf...o mica gramada de fiare. Cred ca omul cu scuterul a vrut sa faca stanga de pe o strada secundara, incalcand linia continua si probabil nu s-a asigurat calumea. Asta e cand oameni fara pregatire se suie pe scutere. Neavand nevoie de permis, toti tiganii au ajuns sa isi cumpere.

Share this post


Link to post

Uite ce poate face o muiere cretina la 85 Km/h cu un opel corsa. Era ocupata sa isi caute telefonul in poseta si sa dea radio mai incet cu masina ruland la 85 km/h. Rezultatul se vede mai jos. StateaM LANGA O STATIE DE TRAMVAI FARA REFUGIU (Zetari, capat tramvai 8 si 23) , in fata mea era un BMW. Rezultatele le puteti vedea mai jos. un aveo ( a mea) strivita intre doua masini. Opelul facut zob, BMWul , nu i se mai inchidea capota la portbagaj , a mea dupa cum se vede in poze. Masina a absorbit destul de bine socul. CAblul portocaliu e pus pt ca portbagajul nu se mai inchide. Sa mai aud ca aveo nu are siguranta la impact. Acul de vitezometru de la corsa ramasese blocat la viteza de mai sus. Nu a pus frana . Intrat direct in mine.

 

Femeile , cum sa zic , nu sunt bune la volan ci doar la cratita (unele nici acolo). La femei nu ar trebui sa se dea permis de conducere Nu am vazut femeie care sa stie cu adevarat sa conduca. Si tot ea era ofuscata ca vezi Doamne... asta e te-am lovit. Ea sa ales cu masina tandari facuta (bot praf , motor dizlocat , tot ansamblul fata stramb, a plecat cu rotile tarsaind de asfalt) BMWul din fata cu panoul spate si capacul de portbagaj muci , iar eu... ca mai jos) . Stiu , poate sunt misogin si or fi si femei pe aici pe forum precum si cititoare dar asta imi este opinia. SORRY.

post-17555-1220361982_thumb.jpg

post-17555-1220362022_thumb.jpg

post-17555-1220362041_thumb.jpg

post-17555-1220362056_thumb.jpg

post-17555-1220362103_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sincere pareri de rau .Lasa ca nici cu incepatorii nu mi-e rusine .In mine a intrat unul (in spatele masini)stand la semafor .Si a declarat politiei cu noosalanta ca vorbea la telefon.Succese ,si inarmeazate cu rabdare .La mine a durat o luna pana mi-a schimbat bara si prinderea .

Share this post


Link to post
Sincere pareri de rau .Lasa ca nici cu incepatorii nu mi-e rusine .In mine a intrat unul (in spatele masini)stand la semafor .Si a declarat politiei cu noosalanta ca vorbea la telefon.Succese ,si inarmeazate cu rabdare .La mine a durat o luna pana mi-a schimbat bara si prinderea .

 

1 LUNA ? :o Pai ii ia dracu p-astia de la servce de nu se vad!!! X( :spumelagura: . Mie mi-o face cand vreau. Azi o duc in cel mult 2 zile o vreau inapoi!!!!!!!!! :spumelagura: . Nu am timp de toti foscaitii pana se hotarasc ei sa se trezeasca. Maine ma duc la reconstatare. Vezi tu ce procese cu RADACINI si cu muierea lui gunoier care ma lovit voi avea daca nu am masina gata CAND VREAU EU! Fac si eu ca BECALI "EU IS MAI JMECHER". Urma ca pe 13 luna asta sa plec un pic. Dar gunoiera lui cur pictat isi cauta telefonul si dadea cass-ul mai incet si nu se uita inainte , cu masina la 85 la ora. I-a luat 3 puncte + 100 ron amenda. Eu ii luam permisul . DATA VIITOARE SA O LOVEASCA TRENUL PENTRU ASTFEL DE CHESTII !!!!!!! In fata nu e decat bara dar in spate ma tem ca e mai mult.

Share this post


Link to post

Ufff, bine ca ai scapat cu bine... :uff:

"Fierul" se schimba...

Share this post


Link to post

Baietii din serviceuri motiveaza ca nu au bara ,ca trebuie vopsita ,ca trebuie progamare etc .Uite iti pun poze cu fostul necaz.

post-8104-1220363488.jpg

post-8104-1220363499.jpg

post-8104-1220363510.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...