Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Pai si toba ce naiba a patit? S-a deplasat cumva din soc sau? Ca nu vad legatura.

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce, am un sentiment puternic ca ai incercat sa-l cam depasesti pe banda I... :P

In cazuri de genul asta, eu prefer sa raman in spatele masinilor mari. Bine ca nu ai patit nimic, dar cred ca ar trebui sa te gandesti cat se poate de serios daca nu cumva stiulul tau de condus e de vina. Prea multe intr-un unterval atat de scurt de timp... Totusi, esti profesionist, din cate-mi amintesc eu. Sau sa fii atat de ghinoinist? Si acum, hai, el nu te-a vazut. Dar nici tu pe el ? :D Chiar asa instant a facut manevra incat sa nu poti sa-l vertizezi cu vreun claxon, sau sa te refugiezi undeva?

Zilele trecute era sa o patesc si eu, tot in sens giratoriu. Eram cu Fiatul si urma sa ies din giratoriu la a doua iesire. Semnalizat intentia la intrarea in giratoriu, semnalizat intentia de virare la drepta in sensul giratoriu dar, un smecher cu o Solenza visinie a intrat in sensul giratoriu, fara sa-mi acorde prioritate. Putin de tot a lipsit sa-i sterg partea stanga a masinii. S-a uitat la mine cu un aer nevinovat in timp ce-l trimiteam la origini, cat se poate de clar, ca sa poata citi pe buze. Merita sa intru in el dar, atat de greu se gasesc elemente de caroserie pentru Polski Fiat. Si mi-e atat de draga masina...

Share this post


Link to post

Ieri in Piata Unirii din Oradea, un scuterist a intrat intr-un Logan care nu i-a acordat prioritate. Din pacate scuteristul nu purta casca si a suferit leziuni grave la cap.

Astazi pe bulebardul Decebal langa OMV, un motor era la pamant. Din pacate nu am aflat prea multe si nici nu am vazut starea motorului. Vine vremea buna si din pacate odata cu ea se inmultesc si accidentele cu cei pe 2 roti.

Share this post


Link to post

Cel de aici a intrat intr-un grup de persoane.

Si prin Craiova au (re)aparut cu gramada scuteristi. Ieri am vazut doi (probabil el ii arata fetei cum se merge smechereste cu scuterul) intinsi pe jos si un pic juliti, se pare ca au alunecat intro curba usoara, si zilele trecute un motociclist ce facea slalom printre masini, pe un bvd, a nimerit o groapa si a cazut. Din fericire nu a patit nimic grav.

Share this post


Link to post

Un astfel de scuterist s-a luat azi la "intrecere" cu mine (eram pe motor) pe Calea Bucurestilor in Craiova. Nu avea casca dar avea echilibru precar. Am incercat sa ii transmit "salutarile" mele dar nu cred ca a inteles nimic.

Share this post


Link to post

... nu era, cumva, Scutericeanu ?

Share this post


Link to post
Nu stiu de ce, am un sentiment puternic ca ai incercat sa-l cam depasesti pe banda I... :P

In cazuri de genul asta, eu prefer sa raman in spatele masinilor mari. Bine ca nu ai patit nimic, dar cred ca ar trebui sa te gandesti cat se poate de serios daca nu cumva stiulul tau de condus e de vina. Prea multe intr-un unterval atat de scurt de timp... Totusi, esti profesionist, din cate-mi amintesc eu. Sau sa fii atat de ghinoinist? Si acum, hai, el nu te-a vazut. Dar nici tu pe el ? :D Chiar asa instant a facut manevra incat sa nu poti sa-l vertizezi cu vreun claxon, sau sa te refugiezi undeva?

Zilele trecute era sa o patesc si eu, tot in sens giratoriu. Eram cu Fiatul si urma sa ies din giratoriu la a doua iesire. Semnalizat intentia la intrarea in giratoriu, semnalizat intentia de virare la drepta in sensul giratoriu dar, un smecher cu o Solenza visinie a intrat in sensul giratoriu, fara sa-mi acorde prioritate. Putin de tot a lipsit sa-i sterg partea stanga a masinii. S-a uitat la mine cu un aer nevinovat in timp ce-l trimiteam la origini, cat se poate de clar, ca sa poata citi pe buze. Merita sa intru in el dar, atat de greu se gasesc elemente de caroserie pentru Polski Fiat. Si mi-e atat de draga masina...

 

 

Din pacate mi`a distras atentia unul cu un Vw Golf care mi`a taiat calea (find nevoit sa opresc), in timp ce ma pregateam sa pun masina in miscare a venit asta dar nu stiu de unde si o data in mine serios de tot, curand o sa apara si pozele cu pagubele vizibile.

Share this post


Link to post

Eu zic ca e ceva tare in neregula cu modul tau de a conduce, vad ca reprezinti un veritabil pericol pentru tine insuti si pt altii.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Si kilometrii astia...decat sa ii faci degeaba si sa nu inveti sa conduci PREVENTIV, mai bine nu-i faci. Arzi gazul degeaba.

 

Acum serios vorbind, nu se poate sa fie doar ghinion. Am si eu un coleg de munca, are intr-un an cam 6 accidente, daune in valoare totala de 60.000 lei pana acum. Una dintre masini e dauna totala, nu o mai pun in calcul, a lui a fost rasturnata in sant, etc. De fiecare data spune ca nu e vina lui. Ultima data, cand a reusit sa bage masina in dauna totala, l-am intrebat a cui a fost vina :

 

- "nu a fost vina mea, a intors ala pe linie continua, nu am putut sa il evit, l-am luat in plin"

- "dar ce viteza aveai ?"

- "120"

- "in localitate?"

- "da, pe Elena Doamna...urcam spre Tg. Cucu"

- "dar erai foarte grabit? aveai pe cineva la pat, etc? "

- "aaaa, nu...era ora 1 noaptea...ma plimbam"

 

 

...

Edited by Cristaky

Share this post


Link to post

Nu se pune pbma chiar asa, una e sa alergi ca nebunu si alta e sa stai pe loc si sa te ia din plin pe motivul ca nu te`a vazut in oglinda, ca ai fost in unghiul mort. Este foarte usor sa judeci in prisma aparentelor.

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Nu te judec si nici nu te condamn, pt ca si eu fac uneori gafe si am momente cand trag prea tare de masina, nejustificat. E posibil sa ai insa asa de mult ghinion? Daca da...te compatimesc, sincer, si n-as vrea sa fiu in pielea ta :uff: .

Share this post


Link to post
Detalii despre accidentul de sambata de pe bulevardul Decebal.

Share this post


Link to post
Nu te judec si nici nu te condamn, pt ca si eu fac uneori gafe si am momente cand trag prea tare de masina, nejustificat. E posibil sa ai insa asa de mult ghinion? Daca da...te compatimesc, sincer, si n-as vrea sa fiu in pielea ta :uff: .

 

Da este posibil. Se pare ca sunt mai mereu omul nepotrivit la locul nepotrivit, s`au infipt tot felul de destepti in mine, o singura data a fost vina mea cand nu m`am asigurat la plecare de pe loc in urma cu vreo 2 ani, si atunci am recunoscut.

Share this post


Link to post

Pai, daca esti "omul nepotrivit la locul nepotrivit", atunci cum adica ai fost de vina o singura data ? Cred ca-ti scapa esentialul.

Share this post


Link to post

da la inceputurile mele ca sofer cand nu aveam experienta cine stie cata,iar instinctele si timpi de reactie erau mai putin dezvoltate. Dar nu stiu de ce imi bat capul mereu sunte`ti destepti si mereu le stiti pe toate cum am zis mai sus va este foarte usor sa judecati, nu va doresc niciunuia, din toti "desteptii" si "judecatorii, "norocul" meu pt simplul fapt ca ati ajunge la nebuni si v`ati da foc permisului dupa ce ati avea al 2lea accident consecutiv nevinovati in 3 luni, nu oricum stand pe loc, sau sa il feresti pe unu si sa dea altul in tine asa cum am patit de cele mai multe ori. =)) e cel mai crunt.

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Omule, fii sigur ca nimeni nu iti doreste raul. Dar din ce cred eu, poate ma insel, tu mergi mult obosit si mai faci cate o greseala.

Veneam de le Oltenita, toti eram obositi, erai in fata mea si a venit o curba usoara la dreapta pe care ai reusit sa o tai cu jumatate de masina inafar carosabilului, poate iti aduci aminte ca imediat te-am depasit si m-am dus.

NU VREAU SA TE ACUZ, dar conduci mult cand esti obosit si asta e periculos.

 

Greseala nu inseamna musai ca tu esti legal de vina!

Nu stiu daca intelegi, ma refer la ceva de genul: daca tu poti evita un tampit ce nu s-a asigurat, dar nu il vezi la timp, sau nu apreciezi corect distanta, eu zic ca asta e o greseala.

Incearca sa te linistesti ca nu iti vrea nimeni raul, circulatia nu e o loterie, si atentia trebuie sa o ai treaza in fiecare secunda, nu are nimeni nimic cu tine, incearca sa reactionezi cu calm, e un bun exercitiu.

 

Drmuri bune colega. ;)

Share this post


Link to post

imi aduc aminte de acel viraj, nu era bine semnalizat si atacat cam tare si ca sa ies in siguranta de pe el a trebuit sa o las putin mai mult dincolo de carosabil. curbe prost semnalizate sunt foarte multe, tre sa recunosc imi cam place uneori sa risc mai mult decat este necesar posibil, dar niciodata nu s`a intamplat nimic grav in acele momente, cat despre oboseala iti spun ca nu e chiar asa, toate belelele s`au intamplat atunci cand eram foarte odihnit.

Share this post


Link to post

"Hai, bre, Petre, deschide poarta! Nu a fost vina mea, nu era semnalizata curba. E adevarat ca mergeam prea tare si eram obosit, dar daca era semnalizata o vedeam."

Share this post


Link to post
(...) tre sa recunosc imi cam place uneori sa risc mai mult decat este necesar posibil, dar niciodata nu s`a intamplat nimic grav in acele momente, cat despre oboseala iti spun ca nu e chiar asa, toate belelele s`au intamplat atunci cand eram foarte odihnit.

Sfat: condu numai cand esti obosit, si risca-te la maxim. Dupa teoria ta nu ar trebui sa se intample nimic.

Acum serios, iti aduci aminte de faza de la Cheia de anul trecut? Cand ti-am atras atentia la ce ai facut radeai cu gura pana la urechi, dar daca ma dadeam jos la tine atunci lasam bucati din tine pana la Brasov.

Gandeste-te ca ai o problema si ca poate te-ai asorta mai mult cu o meserie mai pasnica.

Share this post


Link to post

Accident astazi in comuna Ciorani, DN 1D Albesti Paleologu - Urziceni soldat cu o victima. La ajungerea in zona victima era deja transportata la spital si dupa cum se vede se pare ca in ecuatie era si ceva viteza pe langa neatentia probabila a celui accidentat.

post-2099-1206214696_thumb.jpg

post-2099-1206214715_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am vazut si eu la stiri!

Merita batuti(politistii!!!) pana nu mai pot! Pare extremism ce zic eu insa in momentul in care cineva este victima a unui accident(din vina lui sau nu) nu-l lasi de izbeliste! Chemi o ambulanta, il intrebi de sanatate dar nu-i pui catusele si-l ameninti cu pistolul ca nu suntem in Texas. Desi tot pe la stiri am tot vazut sapt asta cum se taie/impusca in mijlocul capitalei, deci... sa traim bineeeee! :grumpy:

Share this post


Link to post

Exces de zel. Totusi, cand fugi de politisti, nu poti sa te astepti sa iti aduca flori si bomboane.

Share this post


Link to post

Nu zic ca nu trebuia sa-l opreasca pe tipu de pe motor, dar sa nu incerce sa-l omoare ca nu asta e solutia ;)

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca, in incercarea de a-l opri, politzaii au calcat putin pe bec. Dar nu prea tare. Uitati-va la americani ... daca nu opresti cand iti spune politzaiul ... te impusca fara sa te mai intrebe de ce n-ai oprit. Poc si gata.

 

Cred ca adevarul e undeva la mijloc ... da' mai aproape de politzai. Motociclistu' a sperat ca nu o sa-l prinda aia cu loganu ... ca doar el are motor bengos ... da' nu a luat in calcul si posibilitatea sa-i vina un logan de politie din fata (eu asa am inteles ... ca unul il fugarea din spate si altul a venit din fata).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...