Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Accidentul asta mai are putin si face o saptamana...acolo e o problema cu panoul publicitar care a disparut dupa cateva ore de la accident ca prin minune si nu mai stie nimeni ce firma l-a montat.Si neasigurarea la intrarea in intersectie a unuia din conducatorii auto iar daca stau sa ma uit putin mai atent si viteza excesiva.

Si cum ca in toate cazurile din Romania vinovat e mortu' ceilalti scapa basma curata.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Nu am auzit inca de vreun accident la care politia sa concluzioneze ca vinovatul principal a fost unul din soferi dar ca la accident au contribuit si altii de genul firma care a montat panoul publicitar, sau alti soferi care parcheaza camioane pe trecerile de pietoni marcate doar prin panou (invizibil dupa camion) si fara dungi pe sosea etc. Pare prea complicat sa faci o "compozitie" de vinovati cu grade diferite :( . Ma intreb cum o fi prin alte tari la asemenea evenimente...

Share this post


Link to post

Eu am auzit/vazut/trait un astfel de caz. Pe vremea cind Regulamentul prevedea ca, in cazul unei masini avariate (indiferent de cauza), macar o persoana sa fie amendata, am "scapat" fara amenda. E drept ca amenda ar fi fost mult mai mica decit pagubele datorate incidentului insa, pe PV, politistul a scris in clar ca accidentul s-a produs din cauza unor lucrari la drum nesemnalizate. E adevarat si faptul ca nici cei de la drumuri nu au fost amendati, de-abia prin Februarie 2003 a fost introdusa o astfel de prevedere in , prevedere ce m-as cam mira sa fi fost aplicata vreodata.

Share this post


Link to post

Pai ce rost are cand e mai simplu cu "nu a adaptat viteza la conditiile de drum" ?

Asta e la fel cu "nu a pastrat distanta" la lovitura din spate si ca aia cu "era pe trecere, esti vinovat"

Nimeni nu-si bate capul atata timp cat astea 3 se pot "intinde" sa acopere toate cazurile de genul asta. Dar astea deja sunt discutii de legislatie.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Incep sa cred ca romanii se uita prea mult pe Reality, si aplica inconstient fishtail maneuver. Prea multa lume crizata si speriata la volan, azi dimineata am claxonat o tanti cu Matiz alb (de Prahova) care trasese de timona prea brusc si intra in mine; rezultat: a tras si mai brusc inapoi de volan, de-a intrat in oscilatie biata masina. Cu reactii de-astea la viteze mai mari, nu-i de mirare.

Share this post


Link to post

Lume crizata, speriata si care in mod normal nu are ce sa caute in spatele unui volan, doar al unuia de "masinuta busitoare" de la balci.

Share this post


Link to post

Nu sunt ei vinovati, ci cei care le dau carnet atat de usor! Sau depinde cat iese din buzunar.

Share this post


Link to post

Chestia asta cu numerele de inmatriculare mi se pare putin aiurea, de-sigur ii doar parerea mea. Ex: numere de B, BC, GL. IL, BV ...s.a.m.d. o consider discriminare. Una ca intre oameni si a doua, Politist - conducator auto. Stiti voi cum stau lucrurile, da-l in ... de Galatean, dute-n de Prahovean si tot asa. Eu as schimba toate numerele, toti o apa si-un pamint.

Share this post


Link to post

Ai grait fix ca un pensionar suparat ca s-au scumpit rosiile, adica degeaba :) las' ca mai cresti si tu.

Share this post


Link to post

... dar cu cateva exceptii: BV, CT, PH, AB, GL...

 

De mai pui citeva la numar ... nu incapi de-o juma de tara. :) )

Share this post


Link to post

Ai grait fix ca un pensionar suparat ca s-au scumpit rosiile, adica degeaba :) las' ca mai cresti si tu.

 

Esti simpatic. Pentru tine, scot AB din lista...

Share this post


Link to post

Peste 2 luni o sa am si eu, nevoit fiind, numar de PH, dupa 4 ani de mers cu numer de B si in care am fost claxonat doar ca am incetinit la vreun speed-bump sau vreo groapa/linie de tramvai mai aiurea. Sa inteleg ca nici eu nu am ce cauta pe strazi, mai ales pe cele din Bucuresti? Sunt sigur ca o sa am concert de claxoane dupa mine, zilnic.

Asa a patit si un coleg, bucurestean, care dupa ce a condus 5 ani masina cu numar de B in care nu a avut probleme, acum are numere de AG. Este claxonat si injurat in trafic.

Share this post


Link to post

Asa a patit si un coleg, bucurestean, care dupa ce a condus 5 ani masina cu numar de B in care nu a avut probleme, acum are numere de AG. Este claxonat si injurat in trafic.

 

Trist. Totul datorita unor placute de inmatriculare, prost gindite.

Share this post


Link to post

Eh, multi uita sa spuna ca intra ca oile in bucuresti fara sa stie drumurile si fara sa fie obisnuiti cu traficul, strazile late si semafoarele multiple.

 

E utila lista lui Zmeu: eu am grija mare la masinile albe de BV, astia sunt cei mai periculosi, oglinda stanga e inutila pentru majoritatea dintre ei, nu putini cu AG sunt bezmetici, multi de CT navalesc chiar daca e rosu in fata, idem si altii din sud, sud-est.

La tiruri cei mai nesimtiti sunt de departe mandri purtatori de placuta cu SV.

Share this post


Link to post

Fiecare padure cu uscaturile ei, oricum placutele de inmatriculare dau un motiv in plus la capitolul clansoane, injurii, etc. Luind ca ex. colegul lui @closhkutza, cunoscind cred Bucurestiul, cu acelasi stil de condus, ii aiurea tare sa fie tinut in suturi pentru ca are AG sau orice ar avea. Acum nu ma refer strict la Bucuresti, ii aceiasi poveste oriunde-n tara, daca mai pun sa ai numere de-afara ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
. Luind ca ex. colegul lui @closhkutza, cunoscind cred Bucurestiul, cu acelasi stil de condus, ii aiurea tare sa fie tinut in suturi pentru ca are AG sau orice ar avea.

 

Acum... sunt convins ca cei care conduc prost nu-si dau seama ca sunt claxonati. Numai dupa ce gasesc un motiv dinainte stabilit, incep sa fie atenti la claxoane. Pana atunci, ce se auzea din spate nu era pentru ei.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ce va mai place sa faceti aprecieri fara sa cunoasteti persona in cauza. Datul cu parerea este sport national..

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai baieti, eu merg cu numere de TR in Bucuresti de 5 ani de zile si nu am nici o problema. Nu conteaza numarul, conteaza stilul de mers. Cel care nu e invatat cu traficul din Bucuresti se vede din primele 3 manevre, iese din tipar si atrage atentia :) . Intr-adevar, de cele mai multe ori are numar de provincie insa reciproca nu e automat valabila.

Parerea mea, monser!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Man, eu te cred, insa omul conduce zi de zi de 5 ani in Bucuresti.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Man, si dj-ul, si alti baieti pe care-i cunosc conduc in B de ani de zile cu numere dinafara si nu-i claxoneaza cineva.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu conteaza numarul! Ce acei care au numere de B (leasing si sunt prin provincie) sunt injurati ca fiind bucuresteni!

In alt aordine de idei, v-a gandit ca cei din provincie care intra in Bucuresti nu-s obisnuiti cu asa trafic (plus ca nu cunosc capitala bine deci sunt mai atenti la indicatoare, deci merg incet) pentru ca la ei in oras traficul e mai lejer. Asa ca mai bine catinel si cu ochii in 4. Bineinteles ca pentru cine cunoaste orasul totul e bine, indiferent de nr de inmatriculare.

Iar cu stilul de condus, ca-s de CT, AG, PH, SV sau altele asta depinde bunul simt si respectul fata de participantii la trafic

De ex in Bucuresti stiu sa ajung la diferite destinatii usor, dar daca sunt nevoit sa deviez de la ce stiu eu, normal ca ma asigur de 100 de ori plus ca opresc sa intreb una alta. Asa ca unul din spatele meu poate fi nervos, dar asta e, tara e pentru toti!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...