Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Daca facea eschiva stanga lovea scuarul din mijlocul pietei. Dreapta si lovea pe partenerul de supt. Ar fi putut sa franeze si sa faca dreapta, dar, na, taticu nu a putut cumpara creieras la baiatu.

Nu avea ce scuar sa loveasca, mie mi se pare ca accidentul nu a fost la romana ci la trecerea de dinaintea McDonalds cum mergi spre romana. Putea sa-l ocoleasca prin dreapta fara nici o treaba, prin stanga era periculos intr-acolo mergea si pietonul.

Share this post


Link to post
Daca facea eschiva stanga lovea scuarul din mijlocul pietei ...

Care scuar, nu vedem acelasi film ? Cu max.2 secunde mai inainte au trecut masinile din sens opus pe acolo pe unde trebuia sa-l ocoleasca. Cel de pe banda din dreapta l-a vazut si l-a ocolit prin dreapta. 50 de cm trebuia sa ocoleasca prin stanga, atat, la masina aia si viteza aia, este tzac-pac.

 

Nu-i exclus ca, cele doua masini sa patrunda pe rosu si atunci se rastoarna totul. "Nu spune nimic, ca esti socat"

Share this post


Link to post

Aveti dreptate, nu e niciun scuar, e la McD, se vede sigla de la J'Info Tours.

Share this post


Link to post

"Da. Lasa ca analizam situatia si dupa aia declaratii. Acum s-ar putea sa spui adevarul" :) )

Nu exista scuar acolo. E unul din semafoarele dintre universitate si romana. Ala din stanga nu a vazut pietonul din cauza aluia din dreapta. Si cand l-a vazut a ramas fara reflexe (pe care oricum nu le avea). A franat (la furat frana in dreapta putin, se vede) dupa care a incercat stanga dar deja era prea tarziu.

 

Ori are permis de curand ori masina de curand (prima mai degraba). Asta explica lipsa de reactie. Oricum are o scuza, nu se astepta la asa ceva. Din pacate face parte din aceia care invata prea tarziu din greseli. Si a luat o lectie dura pe tema asta.

 

Totul depinde acum de declaratia martorilor (care la randul ei depinde de cati bani are taticul din pacate).

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Din cate vad eu ala e un M3 modelul nou de 420 de cai sau cat are. Deci daca facea liniuta(si cred ca facea) avea viteza considerabila.

Bine, pietonul e bou din start. Pietonul vede in ultimele momente ca e pe cale sa o pateasca si incepe sa fuga, dar reuseste sa fuga doar 1 metru. Nu prea ai de unde sa stii incotro se va feri pietonul si de obicei il iei pentru ca eschivezi in aceeasi directie cu el. Se vede ca soferul celeilalte masini vede pietonul din timp si trage f mult dreapta pentru a oferi spatiu de manevra soferului da BMW, din pacate mai putin experimentat. Atat am sa-i reprosez celui de-al doilea sofer ca nu a franat maxim ca sa ajute situatia.

Share this post


Link to post
Din cate vad eu ala e un M3 modelul nou de 420 de cai sau cat are. Deci daca facea liniuta(si cred ca facea) avea viteza considerabila.

Bine, pietonul e bou din start. Pietonul vede in ultimele momente ca e pe cale sa o pateasca si incepe sa fuga, dar reuseste sa fuga doar 1 metru. Nu prea ai de unde sa stii incotro se va feri pietonul si de obicei il iei pentru ca eschivezi in aceeasi directie cu el. Se vede ca soferul celeilalte masini vede pietonul din timp si trage f mult dreapta pentru a oferi spatiu de manevra soferului da BMW, din pacate mai putin experimentat. Atat am sa-i reprosez celui de-al doilea sofer ca nu a franat maxim ca sa ajute situatia.

 

Ca sa nu mai spun ca "cealalta" masina era putin inaintata, suficient ca sa nu vada un pieton ce alearga si apare brusc din fata aluia, in fata BMW-ului. Pietonul e dobitoc, indiferent daca ala avea viteza sau nu... la urma, urmei daca mergea cu viteza platea o contraventie si/sau poate i se ridica permisul.

Una peste alta ma bucur ca a scapat cu viata pietonul, astfel va fi bun de plata reparatiei la masina si a cheltuielilor de spitalizare... asa ii si trebuie. Sunt multi din astia care "stiu ei ce fac" si "lor nu li se poate intampla"....

Share this post


Link to post

Pe linga camerele alea nu e nici un dispozitiv de inregistrat viteza? Radar, bucla inductiva etc?

Oricum de pe film se poate calcula viteza.. Mie mi se pare ca avea mult tare.

Share this post


Link to post

Analiza nu trebuie facuta dupa relatarile reporterului, care nu este nici macar martor ocular. Mai multi pietoni anticipeaza si pleaca pe galben, vazand ca masinile de pe sensul opus opresc la semafor.

 

Acum cativa ani am fost martor ocular la un accident, la o trecere prin loc nemarcat, terminat cu deces. Reportajul de la tv relata o cu totul alta situatie. Reporterii urmaresc senzationalul, nu adevarul.

Share this post


Link to post

Din accidentul de aseara se trag doua concluzii clare: racerii aveau viteza iar pietonul a fost un BOU! Si merita sa o mierleasca. Eu ma uit de treijdeori pana sa traversez strada. Ala o mers ca pe la el prin casa.

Share this post


Link to post

"Sunt departe masinile, am timp sa trec...." De unde sa stie el ca masinile alea merg cu peste 100kmh?

 

Intrebarea simpatica este: de ce nu se mai pun radare pe Magheru? ;)

Share this post


Link to post

De acord cu intrebarea simpatica. NU sunt de acord cu principiul "masinile sunt departe, trec, chiar daca e rosu". Pietonul nu se uita ABSOLUT DELOC atunci cand traverseaza. Eu inclin sa cred ca ori nu era sanator la cap ori era beat. Acolo linia dreapta are peste 1 km, e imposibil sa nu vezi 2 masini care se apropie, e imposibil sa nu maresti un pic ritmul atunci cand vezi ca se apropie REPEDE. Oricat as incerca, nu pot sa am nici cea mai vaga urma de compasiune pentru pieton. Iar partea cu vina morala...aia e ca de obicei, la mijloc.

 

P.S. dpdv legal, singurele sisteme omologate de masurare a vitezei sunt aparatele radar. Asa ca oricat s-ar estima, calcula si paracalcula viteza bmw-ului, LEGAL nu are nicio vina.

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Ce vorbesti tu frantz? Nu are vina daca circula cu viteza legala si respecta toate regulile! Dosar i se face oricum, pentru ucidere din culpa, pietonul a murit. Viteza atrage culpa moncher.

Una e sa mergi cu 50 si sa sara ala in fata masinii, si alta e sa vii cu 300 si nu apuce nimeni sa se fereasca.

 

Lucian.. dar cum decizi tu ca ala merita sa o mierleasca, esti tu vreun dumnezeu sau satana?

 

Dar vina lui tacsu ca obstructioneaza ancheta? (Cica ar fi un importator honda)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
... Si merita sa o mierleasca ...

De ce, in buletinul lui scria adolf visarionovici ceausescu ?

Share this post


Link to post
Ce vorbesti tu frantz? Nu are vina daca circula cu viteza legala si respecta toate regulile! Dosar i se face oricum, pentru ucidere din culpa, pietonul a murit. Viteza atrage culpa moncher.

Una e sa mergi cu 50 si sa sara ala in fata masinii, si alta e sa vii cu 300 si nu apuce nimeni sa se fereasca.

 

Daca nu a fost inregistrat de radar (deci nu exista proba in instanta) e ca Brainiac. Demonstreaza tu ca avea viteza judecatorului, fara sa ai poza de la radar.

Legal soferul nu are nici o vina daca a trecut pe verde.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
... Demonstreaza tu ca avea viteza judecatorului, fara sa ai poza de la radar ...

Dupa distanta de franare, daca a franat. Daca nu, il trimit dupa zabrele impreuna cu oculistul care a semnat pentru el.

Share this post


Link to post

In fata legii pietonul e de vina,insa moral 100% soferul.

 

Traficul nu era aglomerat, soferul putea sa vada foarte bine ca un "bou",beat,indragostit,suparat,parasit de nevasta sau nu stiu ce,traverseaza agale...

 

Putea frana din timp.

Nu vreau sa cred ca o sa ajungem sa ne omoram unii pe altii(n-a fost cazul acum) pt o simpla culoare de semafor.

 

Nu l-as acuza moral pe sofer daca ala i-ar fi sarit brusc in fata sau ar fi facut slalom printre masini in fuga.

Share this post


Link to post
... Nu vreau sa cred ca o sa ajungem sa ne omoram unii pe altii(n-a fost cazul acum) pt o simpla culoare de semafor.

Pietonul a murit.

Share this post


Link to post

Se poate determina viteza masinii prin expertiza, care dupa mine se va face aproape sigur. Dar tinand cont de persoana careia trebuie sa i se faca expertiza accidentului tind sa cred ca rezultatul va fi : "Autoturismul circula cu 59km/h".

Share this post


Link to post

De acord cu ce scrie colegul Miste_R mai sus, dar moral, nemoral, legislativ, nelegislativ, asa cum zic si baietii de pe motociclism.ro in cazul alora care fac accident si n-au permis: comprimand situatia in cateva cuvinte: era rosu => pietonul nu trebuia sa se afle acolo => nu exista nici un accident.

 

Ca si soferul e idiot pe multe planuri, total de-acord; dar daca in locul M3ului era o Dacie 1300 circuland cu 70 km/h, nici aia nu frana pana in trecerea de pietoni; cauza ramane aceeasi: pietonul nu avea ce sa caute acolo.

Share this post


Link to post
Daca nu a fost inregistrat de radar (deci nu exista proba in instanta) e ca Brainiac. Demonstreaza tu ca avea viteza judecatorului, fara sa ai poza de la radar.

Legal soferul nu are nici o vina daca a trecut pe verde.

La dosar sunt trecute distanta de franare, inregistrari video, marturii, fotografii etc. Toate astea sunt vazute de instanta si poate cere o calculare a vitezei bazata pe proba video. Probabil ca o va face.

Domle, eu nu-s de acord sa se treaca pe rosu, asta e fara tagada, dar ca orice om normal la cap sunt pentru evitarea oricarui accident, dincolo de ascunderea in spatele unei legi.

 

Vaxxi, faptul ca daca pietonul nu se afla acolo nu era un accident, si toata lumea vroia asta mai putini unii care decid ca x sau y trebuia sa o mierleasca, nu il absolva de culpa pe sofer.

Au fost atatea si atatea cazuri si legea o spune clar: omor din culpa. Chit ca e culpa comuna.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

1. Am spus ca dpdv legal, in lipsa unei inregistrari video cu un aparat omologat pentru masurarea vitezei (recte RADAR), vina apartine 100% pietonului. Iar masurarea distantei de franare...hai sa fim seriosi. Doar aparatele celor de la BMW pot determina viteza pe baza distantei de franare. Politia romana nu are specificatiile masinilor, nu le pot determina gradul de uzura ale cacuciucurilor, al placutelor, presiunea aplicata in pompa de servo-frana, starea exacta a carosabilului, samd.

2. Dpdv moral vina este impartita. Cretinoidul de sofer o ardea, naucul de pieton n-avea ce sa caute in mijlocul drumului.

3. Ce-ati vrea sa faca parintii? Sa spuna "da, esti o lichea nenorocita, du-te la inchisoare"? Parintii vostri, ai celor care ii acuzati, asta ar face in cazul vostru?

 

P.S. omor din culpa se cheama si atunci cand unu se arunca de pe pasajul Muncii si inainte sa se mucifice pe asfalt tu-l iei in botul masinii si-l omori. E omor din culpa. Dar nu inseamna nimic, nu-ti suspenda nici macar permisul.

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Voi sunteti siguri ca semaforul arata verde pentru masini cand a avut loc impactul ? Se presupune ca pietonul a plecat pe rosu, pentru el. Si asta in raport de comportarea celuilalt. Eu pot spune ca a ajuns la impact pe verde, daca ma iau dupa incetarea fluxului de masini de pe contra-sens, cu vreo 2 sec inainte si dupa faptul ca ambele masini au plecat tare din stopul anterior (relatare de martor ocular) si din comportare, au incercat sa prinda verde si la urmatorul. Noi plecam de la premise (mi-a zis 2 vecini), o ancheta profesionista cauta probe. Doar o analiza pe timp a camerelor de supraveghere a traficului poate spune adevarul si asta, doar, daca este cineva interesat. Altfel, mortul este de vina.

Share this post


Link to post

Semaforul anterior este la aprox 300 de metri de asta si sunt corelate (teoretic), asa ca pentru un M3 decis sa "o calce" asta inseamna vreo 7-8 secunde. Daca iei in calcul ora (1.30 noaptea) putem presupune cu destula siguranta ca masinile care tocmai trecusera erau singurele masini care asteptasera sa se faca verde semaforul lor. Urmarind filmul vedem ca exact 8 secunde au trecut din momentul in care (presupunem) ca s-a dat verde si pana au ajuns vitezomanii la trecere. Si avand in vedere ca martorul (care venea din spate) nu a sustinut niciun moment ca semaforul ar fi fost altfel decat verde pentru masini, cred ca e destul de clar...

Share this post


Link to post

Poate s-a facut verde pentru o clipa si celalalt pieton care astepta nu a vazut. Un prost, sta acolo si nu face nimic interesant care sa ii ridice adrenalina.

Iar se dezbate mult pe fapte concrete si vizibile.

Share this post


Link to post

Brainiac, in cazul cu aruncatul de pe pasarela cam greu sa fie ucidere din culpa. Cred ca acolo se da NUP repede.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...