Jump to content
Sign in to follow this  
asskickR

Alarma Kalos

Recommended Posts

Din manualul de service citire:

 

Remote Keyless Entry and Anti-Theft System

 

The remote keyless entry and anti-theft system can perform the following functions:

Remotely lock and unlock the vehicle doors by means of a hand-held, high-frequency transmitter.

Sense intrusion into the vehicle.

Activate a warning in the event of an intrusion.

Help the driver find the vehicle in a parking area.

Automatically re-lock the doors if the door or the trunk is not opened within 30 seconds after the vehicle has been unlocked by the remote keyless entry.

Communicate serial data to a scan tool to help diagnose system faults.

 

 

The remote keyless entry and anti-theft system consists of the following components:

Keyless entry and anti-theft control module/receiver.

Security indicator.

Trunk open switch.

Trunk tamper switch.

Front door tamper switches.

Door contact switches.

Central door lock relay.

Turn signal bulbs.

Siren.

Hood open switch.

 

 

Cu ocazia asta, m-am prins si de ce mi-au pus alarma... unde mi-au pus-o :P . O sa revin cu niste poze edificatoare. :)

 

Ok, deci:

- se identifica asta:

T3B19T03.png

- se identifica asta:

T3B19T02.png

 

Iar pinul 1 este pentru goarna. Simplu, nu? :)

Share this post


Link to post

Nu ti-au pus-o sub masca tunelului de transmisie, inaintea schimbatorului de viteza ??

Share this post


Link to post

Sa zicem ca pe acolo pe undeva... :P

 

PS: Doar nu vrei sa iti dau si telecomanda de la alarma :)

 

 

18 LT GRN Key Reminder Switch

19 YEL Security Indicator

 

Cine se plangea ca nu mai vrea piuit daca uita cheile in contact (lucru care mi se pare absurd, dar in fine) poate sa se joace cu pinul 18.

 

19 sa fie LED-ul din consola centrala? Oare de ce nu l-or fi folosit? Eu as vrea sa il folosesc cand activez alarma (dar sa ramana si ala vechi, de la alarma, pentru ca altfel ma aleg cu o gaura in bord inutila).

Share this post


Link to post

Azi mi-am montat in service goarna (doar) la alarma originala a masinii Kalos. Deci se poate :)

Alarma (originala) bipaie la armare iar dezarmarea se face silentios. In caz de declansare, alarma urla in intervale de cate 30 sec, timp de 5 minute (daca nu este dezarmata) pe urma se opreste.

 

Senzorii de soc pe alarma aceasta nu cred ca se pot montata, sau nu se stie exact cum ...

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Uite-te la goarna si zi unde se duc firele (firul) de la ea. :) Intra in manunchiul de langa sigurante sau este traseu separat?

 

Banuiesc ca nu ai stat langa masina, nu?

 

In schema din manual, nu se pomeneste nimic de posibilitatea de a monta senzori noi.

Share this post


Link to post

Zi-ne si noua unde e acel celebru conector pentru goarna ???

Nu ne lasa "cu ochii in soare" ...

Share this post


Link to post

Deci, dupa o analiza atenta a sistemului permit sa corectez:

 

1. se ia firul care vine la contactor.

2. se leaga in paralel inainte de contactor un fir de la senzorul de soc.

3. celalalt fir al senzorului de soc se leaga la masa.

4. se testeaza functionare...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Acel celebru conector pentru goarna este pinul 1.

Noi cercetam existenta firului (deja tras in compartimentul motor) :P

Share this post


Link to post
Sa zicem ca pe acolo pe undeva... :P

 

PS: Doar nu vrei sa iti dau si telecomanda de la alarma :)

 

Doar daca-mi promiti ca lasi si rezervorul plin iar actele in buzunarul de la portiera ...

Share this post


Link to post

N-am stat chiar langa del ce monta goarna, ca eram preocupat mai mult de altceva (mi-au instalat si senzorii de parcare pe ea, si ma uitam la cel care dadea gaurile :) pt senzori ).

Dar am observat ca au legat goarna la un manunchi de fire din zona stanga (sofer) langa palnia stropitorii (chiar au dat palnia la o parte pt operatiunea asta). Sigur n-au tras fir, am vazut ca au venit cu goarna (care avea niste fire scurte) si s-au legat la manunchiul respectiv (acu nu stiu care fir exact) :)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Conductorul are culoarea: DK GRN/WHT (Dark Ceva :) cu ALB)?

Share this post


Link to post

Hmm ... cred ca da, dar nu pot sa-ti spun 100% sigur - ca sa ma uit ar trebui sa scot stropitoare, sa demontez goarna si sa dezizolez niste fire ... cred ca mai simplu ar fi sa-i intreb pe cei de la service la o adica :D

Share this post


Link to post

Pai... unde naiba au pus goarna? Nu o vezi? ce fire pleaca de la ea? :)

Share this post


Link to post

Ok :) m-am mai uitat odata si lucrurile stau asa:

- exista un tub (separat) care are doua fire : unul maro (sau cafeniu) si unul verde-alb

- acestea doua si cu inca unul negru (ce-i legat la masa) par a se duce toate la goarna :-?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Verde alb!!! :) Bleah. S-o fi decolorat de la lichidul de parbriz :)

Share this post


Link to post

Nu cred ... dar s-ar putea sa fi schimbat firele din 2004 pana in 2005 , n-or mai fi avut din alea cenusii pe stoc si-au pus verde :) )

Share this post


Link to post

Intre timp m-am uitat la mine. Firul de la goarna intra in manunchi. Am o mica banuiala ca acolo se intalneste cu unu verde inchis care, in capatul celalalt nu mai este in alarma Kalosului ci in cea aftermarket.

Share this post


Link to post

Deci cum spuneam la 2005 model, exista un 'furtun' SEPARAT, DOAR cu cele doua fire (verde-alb + maro/cafeniu) cu un conector la capat. Cu goarna s-au legat din conectorul respectiv.

Share this post


Link to post

Asta vine din service?

Dar de ce 2? Era de ajuns una bucata.

Share this post


Link to post

@dinoc : Yahooo... se poate! Ce au zis de garantie? Ramane?

 

Lume, daca ma duc la Radacini sa-mi "opereze" si mie o goarna, si astia zic ca nu pierd garantia, trebuie sa fac reviziile la ei?

Share this post


Link to post

Da, asa vine din fabrica cu firele respective si conector. Are nevoie de 3 fire fiindca-i o sirena speciala comandata (nu-i o simpla sirena) .

 

Nu-ti pierzi nici o garantie stai linistit. Radacini sunt mai nou dealer Chevy.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post
Da, asa vine din fabrica cu firele respective si conector. Are nevoie de 3 fire fiindca-i o sirena speciala comandata (nu-i o simpla sirena) .

 

 

Ete zau... SI tu ai crezut nu-i asa? Cat ai dat pe dansa, asa de curiozitate?

Edited by alx

Share this post


Link to post

Alx, esti stresat sau ai o zi mai proasta :) care-i problema ?

Share this post


Link to post

@dinoc : :) ) Cat a fost goarna? Nu ai cum sa bagi niste poze de acolo? Eu am cautat firele alea de am tampit! De unde le-or fi scos aia?

 

Cat despre "sirena comandata", nu radeti, ca si mie imi zisesera tot asa ceva cand imi promisiesera goarna... ca cica nu merge una obisnuita, ca trebuie una "comandata". N-am intrebat ce inseamna...

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...