Jump to content
Sign in to follow this  
asskickR

Alarma Kalos

Recommended Posts

Exista un 'furtun' (nu stiu sa-i zic altfel, cel care contine firele respective si sunt izolate), care vine parca de undeva din spatele farului stang (sofer) - are un conector la capat - iar firele care intra in conector sunt cum am mai spus : verde-alb si unu maro (sau cafeniu) - culorile le vezi doar la baza conectorului (inainte de a intra in conector). Furtunul este destul de scurt - ajunge doar pana in zona palniei (stropitoare)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Hmmm... asta e! Inseamna ca exista si la mine... Nu trebuie decat "gasit".

Dinoc, tu ai model 2005, cu semnalizatoare integrate?

 

post-1015-1129913905_thumb.png

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Da, are abia 2 zile (atunci am ridicat-o de la dealer) :)

Pai din schema postata de tine, rezulta exact cum ti-am descris mai sus.

 

Care-i treaba cu alarma asta "silentioasa" (c-am mai intrebat si eu ce si cum):

- cica in anumite tari/locuri/comunitati - sirenele alarmelor ar fi interzise - si de aceea conectarea sirenei ramane o chestie ce tine de obiceiul locului :) , sau la latitudinea dealer-ului ... poate asa o fi :) , iar alti senzori soc/perimetru deasemena interzisi. Cica ar fi valabil si pentru alte marci auto celebre.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post
Are nevoie de 3 fire fiindca-i o sirena speciala comandata

 

Poate este sirena autonoma (daca i s-a dat comanda sa urle, urla chiar daca ii tai firele de alimentare).

Share this post


Link to post

Hmm :-? , adica este sirena cu backup ?

Share this post


Link to post

Sirena "comandata" este acea sirena care are:

- 2 fire de alimentare + si -

- 1 fir de comanda, care-i spune cand sa piuie

Avantajele ei sunt:

- se poate alimenta de la o sursa autonoma (cu masa comunca cu a masinii)

- necesita un semnal de comanda de putere mica

- se poate folosi si ca o sirena "ne-comandata" legand firul de comanda cu unul din firele de alimentare (teoria "securitatii" spune ca ar trebui comandata cu -, astfel incat daca unul incearca sa-ti "taie" alimentarea ea sa sune - presupunanad ca este alimentata autonom)

 

P.S. La kalos nu-i nevoie de una comandata, dar precum spuneam se poate folosi si asa ceva. A se remarca (pe schema) ca sirena se conecteaza intre + si faimosul pin (al lui Satori) de comanda, adica e (semi)comandata cu - (masa), deci e ca la carte ;)

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

NU cred ca e d-aia cu backup, ca aia, de obicei, are cheie pentru dezactivare!

Cred ca e un fel de sirena bitonala (ca asta de aici! )

 

Later Edit, dupa AB: AB stie mai bine!

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post
Alx, esti stresat sau ai o zi mai proasta :) care-i problema ?

 

 

Nu era nici-o problema. Man, incearca sa nu mai crezi orice iti baga pe gat unu' si altul. Dupa cum a detaliat AB mai sus, al 3-lea fir este pentru comanda, in stilul releelor si acest montaj are acelasi rol, sa nu incarce firul de comanda cu masa necesara pentru functionare. Si asta nu are legatura neaparat cu faptul ca are sau nu backup.

 

Nu ai raspuns la intrebare, cat a costat operatiunea? Manopera, goarna? Defapt ma intereseaza in principal cat a costat goarna...

 

In plus, acest montaj nu cred ca e neaparat necesar a se face la dealer/service autorizat deoarece este demontabil asa ca daca ai probleme la garantie, scoti goarna si gata...

 

PS: Daca nu crezi ca incerc sa te ajut, zi-mi si nu o mai fac... tac din gura/tastatura.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Omule sunt sensibil la "nuante" :) ... 100 RON a fost (cu manopera si factura). Am o oarecare incredere in cine mi-a montat alarma (ca-l cunosc).

N-am cerut prea multe detalii, dar mi-a spus ca trebuie goarna din asta cu 3 fire comandata.

Acum nu stiu daca asa o fi trebuind sau pretul e mare sau nu ... am dat si gata.

Puteti sa ma considerati un temerar si acu ca ati aflat ca se poate, sa vi le montati voi singuri mai ieftin :) )

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Adica cum il cunosti? Nu ai fost la service? Sau il cunosti pe electricianul de la service?

1 mil e mult dar ma rog, pentru profani nu e asa de mult... Ca sa-ti faci o idee, o goarna de alarma de casa, de exterior cu protectie la agenti exteriori, cu protectia la injectare cu spuma, apa, cu switchuri de protectie pe toate partile, cu 2 capace separate (redundante) si cu backup, cu loc de acumulator, este 40$. O prastiuta d-asta mica, chiar cu fir de comanda separat, nu e mai mult de 20-30 hai 50RON.

Manopera cat ti-a luat?

 

Later edit: Pai asa e ok. 1 mil cu totul e f bine domne, chiar e ieftin!

 

@satori: puneti un anunt mare prin care semnalati lipsa necesitatii unei alarme suplimentare pe kalos, sa afle si cei care-si vor lua!

Edited by alx

Share this post


Link to post

Ok ... dac-o gasiti mai ieftin, f.bine, v-o montati voi singuri si spuneti si celorlalti ce si cum.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

@dinoc:

sirena ta semnaleaza cand incui si descui usile? Cate semnale da pe incuiat si cate pe descuiat?

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Bipaie la armare (n-am remarcat de cate ori - cred o singura data) iar la dezarmare nu bipaie.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

multam. exact cum ma asteptam!

Share this post


Link to post

Acu' aduc eu problema iar in discutie - pe alarma asta originala a reusit careva sa puna si altfel de senzori : soc, perimetru, pager, ... ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Pai nu se poate. Nu are intrari pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

mai mult ca sigur se poate... trebuie sa vedem cum!

Le punem "peste" senzorii existenti (a se citi contactele de la usi)!

Hmmm... aici trebuie povestit cu schema in fata!

Din cate vad eu acolo, usile + portbagajul pun la masa iar contactul de capota pune la +.

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

"Electric" se pot pune. Dar "logica" modulului de alarma se duce in aia a calului.

Daca ce te intereseaza e doar sa urle goarna indiferent ce s-ar intampla, nu-i nici o problema. Asta nu inseamna ca pur si simplu rasucesti niste fire pe ici pe colo, dar nici nu-ti trebuie cine stie ce.

Asta e doar teorie. Oricum, cu toate ca mi-au luat una-alta, inca nu ma preocupa senzori de perimetru, interior si alte alea. S-ar putea sa regret, dar inca nu am gasit nici o utilitate reala. S-ar putea sa "nimeresti" sa auzi ca suna alarma, daca suna, daca nimeresti. Calculele mele de probabilitate inca nu s-au stabilizat.

 

Ca veni vorba de alarma. Chestia cu sirena. Astia au greseli prin scheme, dar cateodata din pacate nu e nici o greseala. Cine s-a uitat pe scheme, a observat probabil niste paranteze la chestia cu sirena pe care scrie ba "hatchback" ba "non-OBD. Ei bine, dupa cautari cu lupa, m-am convins ca nu e nici o greseala. Eu am "notchback" si, din cate zic altii, EOBD, deci nici urma de conector pentru goarna. Ceea ce ma intriga si mai tare este ca pentru pro-OBD zice ca nici pinul 1 de la modulul anti-hot (adica ala de sirena) n-ar prea fi. Oare EOBD e pro sau non-OBD?

Iar era sa zic una rasista despre inaltimea ochilor unora, dar...

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Ce ma face pe mine sa cred ca s-ar putea monta senzori pe alarma asta este faptul ca Nubirele (model 2002), nu de la noi din tara, aveau alarme din fabrica exact cum are Kalos-ul acum (am citit in manualul masinii cum ca optional la alarma (Nubirei) se pot opta pt senzori de soc, senzori perimetru, ...).

De ce cred ca si la Kalos s-ar putea ? Pentru ca este posibil sa fi pus aceeasi alarma si pe Kalos ( de ce-ar fi proiectat o alta alrma ... ). Doar o idee ... :-?

Share this post


Link to post

Uite conectorul la a mea:

 

post-1015-1131740989_thumb.jpg

post-1015-1131741011_thumb.jpg

 

El nu "sta" asa. Am bagat mana pe dupa palnie ca sa-l gasesc. Ca sa nu-ti zic ca il mai cautasem de vreo 3 ori acolo si nu-l nimerisem. E foarte bine "camuflat".

 

Uite cum l-am dibuit: baga mana pe dupa palnie, prin partea dinspre ECM... tine mana manununchiul de fire, pana gasesti un tub mai subtire "prins" de cel gros cu o bucata de banda... ala e! Daca continui pe firul subtire, intr-o parte el intra in manunchiul gros, si in partea cealalta (e intors ca sa nu se vada si e bagat sub matul ala gros) e conectorul...

 

Are semnal pe el cand trebuie (sa sune), si se poate monta o sirena normala (150k - la rusi)! Detalii pe PM, daca vrei... ;) Prietenii stiu de ce!

 

Despre partea cu senzorii, logic, ai dreptate. Daca cineva iti da un ciocan in parbriz sa-it ia ceva din masina , si tu ai senzorul de soc "pus" pe intrerupatorul de capota, eroarea semnalata la scanner e "capota fortata"! Ideea e sa sune masina cand se intampla asta...!

Nu stiu daca alarma cu care e echipat Kalosul are si loc pentru senzori suplimentari... Ceva imi spune ca nu... Oricum, din schema di manual nu ne putem da seama... probabil numai daca cineva vede modulul (cineva care se pricepe) poate sa spuna asta!

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Din ciclul "aventuri la malul marii" :

Dau se plec azi-dimineata la servici ca de obicei...Deschid potbagajul ca sa arunc inauntru geanta de servici si concomitent cu deschiderea portbagajului incep sa se aprinda intermitent avariile...Ce naiba inseamna asta, a fost fortata masina sau... N-am gasit nici o explicatie nici in manualul de service... acolo spune altceva despre semnalizari :

 

"Normal Condition: If there has not been an intrusion, and no fault has been detected, the control module/receiver will signal a normal condition when the UNLOCK button is pressed. The parking lights will flash twice for 0.5 second, with a 0.5 second pause between flashes.

Fault Indication: If there is a fault in the remote keyless entry and anti-theft system, the control module/receiver will signal the fault when the UNLOCK button is pressed. The parking lights will flash twice for 1 second, with a 0.5 second pause between flashes.

Alarm Indication: If there has been an intrusion since the last time the LOCK button was pressed, the control module/receiver will signal that there has been an intrusion when the UNLOCK button is pressed. The parking lights will flash twice for 0.5 second, with a 1.5 second pause between flashes."

 

Am deschis masina normal din telecomanda si ce mi s-a parut ciudat e ca toate usile s-au deschis mai putin a soferului...am mai deschis-o odata si totul a fost OK...Partea mai prosta a fost ca in momentul in care pulsa intermitent nu m-am uitat sa vad daca era vreo usa deschisa sau orice altceva...Nu se vad urme de fortare, nu lipseste nimic din masina...

Ceva idei aveti ?! :)

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Vezi zgarieturi pe geamul soferului, in dreptul tamburusului. Sau praf luat in aceea zona.

Share this post


Link to post

Verificat chiar acum 2 min : praful e la fel pe toata suprafata garniturii de la geam, la toate cele patru geamuri...nu se vad urme de zgarieturi, liniute sau altceva, folosite pentru deschiderea portierelor...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Din cele ce spui, pare un "fault indication". Nu trebuie neaparat sa fie ceva defect permanent. Daca ai fi avut vreo usa deschisa ar fi trebuit sa nu se armeze cand ai incuiat-o (parca ?) Nu mai imi aduc aminte nici cum era faza cu descuiatul portbagajului daca nu ai deblocat din cheie, dar daca zici ca intra in... rutina, nu-i de-acolo :)

Share this post


Link to post

Masina am incuiat-o normal sambata seara cand am venit cu ea acasa...si a fost inchisa ca de obicei din telecomanda de la cheie...Deocamdata ramane un mister si pentru mine o astfel de semnalizare si ce ar putea fi.

Nu cred ca ar vorba nici de "agresiuni" asupra masinii intrucat sta intr-o parcare relativ pazita, dar mai stii...

Voi incerca daca am timp sa fac diverse teste sa "provoc" aceeasi alarmare.

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...