Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Starea drumurilor din tara

Recommended Posts

Multumesc @Em!l si @Nanutz pentru info... :)

Share this post


Link to post

Lacul Rosu - Gheorghieni e praf si pulbere. In Praid drumurile sunt foarte bune.

Share this post


Link to post
Lacul Rosu - Gheorghieni e praf si pulbere. In Praid drumurile sunt foarte bune.

 

Denumirea corecta e Gheorgheni si Gheorghieni, nu de alta dar cand pui pe GPS pot aparea probleme :)

 

Confirm! Am fost asta vara pe langa aglomeratie, drumul mi s-a parut foarte, foarte prost!

La fel de proasta e si ruta Gheorgheni-Miercurea Ciuc-Sfantu Gheorghe-Brasov. Soseaua e cariata/plombata si semnalizata prost. Lucrurile se imbunatatesc spre Brasov. Tot din Gheorgheni plecand spre Praid(via Bucin), drumul este acceptabil dar tot plombat si cu gropi ici colo o tii pana aproape de intrare in Praid.

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine strea drumului care face legatura de la Onesti,Comanesti,Miercurea Ciuc, Baile Tusnad!

Multumesc.

Share this post


Link to post

De la Comanesti spre M-Ciuc, mai exact pina la iesirea din jud. Bacau, drumu-i dezastru (ii perforat tot). Acu doua luni am trecut pe-acolo, am crezut ca-mi rup toata masina. OCOLESTE!!!

Share this post


Link to post

Ok...Multumesc...Vroiam sa merg la Lacul Sf.ANA...si asta era ruta cea mai scurta...Pe partea cealalata e foarte mult de ocolit si deja numai renteaza...

Multumesc oricum!

Share this post


Link to post

Intrarea pe A2 la Bucuresti este inchisa. Acum vin de acolo. Nu am vazut masini sa vina nici dinspre Constanta.

Share this post


Link to post

Drumul de la Hanu Ancutei la Tg. Neamt este... ok daca iti place sa maergi cu maxim 50/h si sa tii bine de volan cand te fura zapada. Masinile de interventie nu sia-u facut treaba cum trebuie, am intalnit ieri una pe sosea (mergeam la targ) si a trecut in mare viteza din sens opus, lama fiind destul de ridicata, in spatele ei ramanand zapada afanata, nicidecum "luata" de lama. Era un fel de raba cu o lama din aia mai mare in fata. Un greder ar fi facut treaba mai buna.

In Targ- aceeasi jale pe sosele- cel putin in intersectia de la Policlinica era zapada de - fara exagerare- vreo 15 cm, adunata frumusel in mijocul intersectiei. In urma mea venea un greder din ala mai mic, sper ala sa fi rezolvat treaba. Deci o bila neagra primarului, care nu-si face treaba cum trebuie. Nici primarul nostru nu pune wola cum trebuie la lucru, sunt stradute pe unde nu a intrat pana acuma niciun utilaj de dezapezire. La mine pe ulita nu a intrat pana acum decat masina de paine, un autobuz (a intrat intr-un gard, l-a scos o macara de la sonda de gaz) si cateva turisme.

Oricum, vad ca Neamtul nu mai are cod galben, cel putin la tv. Ca in realitate, inca mai ninge.

Share this post


Link to post

Adică nu mai e Băsescu de vină?

Deci doar când plouă e de vină?

:D

Share this post


Link to post

"Afara ploua !"

Share this post


Link to post

Da, dom'le, dar cel puţin plouă pe doar 84,5% din banii mei...

 

Revenind mai aproape de topic, în Bucureşti deja se circulă aproape OK (cu excepţia unor străduţe).

Să vedem mâine cu ce ne mai alegem, având în vedere noua avertizare. Oricum, pentru cât de puţin a nins de fapt în Bucureşti, "deszăpezitorii" s-au făcut de toate materiile fecale (ca să nu-l supăr pe smailmiami cu termenul pe care eram de fapt pe cale să-l folosesc).

Share this post


Link to post

A1 Pitesti - Bucuresti, se circula cat de cat intre Pitesti si km 50, dupa cu greutate. La km 30, spre Bucuresti, circulatia este oprita.

Dinspre Bucuresti spre Pitesti m-am intalnit cu 4 grupe de pluguri (8 masini), se circula.

Share this post


Link to post

Acum am ajuns in casa in Craiova venind de la Botosani. Judetele cu drumurile necuratate sunt:Botosani,si Suceava, drumuri curatate de mantuiala sunt Neamt si Iasi .Drumuri curatate bine sunt Covasna, Arges, Dolj. Drumuri curatate foarte bine Olt,Brasov.

Numai cuvinte de lauda pentru drumarii ce curata trecatoarea Rucar-Bran!Si miercuri seara si azi era curata la negru si ud pe jos.Desi urca la 1300m, si ninge mai mereu!

Bravo! Si ,apropo, are 83 de km lungime!

Share this post


Link to post

Eu am trecut ieri, în jur de 22:30-23 (tot "pe coborâre") şi comparativ cu jegul de pe A1 din timpul zilei, se circula excelent :)

 

Când am plecat din Craiova (pe la 13:30) îmi făceam probleme că nu am lanţuri şi deja îmi făcusem planul, în cazul în care ar fi fost nămeţi de netrecut fără lanţuri (pe Rucăr-Bran), să mă întorc tot pe DN1-A1. Şi de la mine nota 10 pentru drumarii din zonă şi (de la VAXXi citire) "daţi-vă foc" pentru cei ce au în gestionare A1 :|

 

 

Share this post


Link to post

Am inteles ca drumurile sunt daramate rau dupa ultima zapada. Pentru ruta Ploiesti - Calarasi ce-mi recomandati:

1. Ploiesti - Bucuresti pe DN1, apoi pe centura pana pana la A2 si pe A2 pana la Drajna

2. Ploiesti - Albesti - Urziceni - Slobozia - Calarasi

 

Apelez in special la cei care au trecut pe aceste rute in ultimele 24 de ore.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Are idee cineva in ce stare se mai afla DN1?

ms

Edited by Dr.L

Share this post


Link to post

Între ce "puncte"?

Share this post


Link to post

De la Bucuresti pana la Ploiesti

Am uitat ca e mai lung :>

Share this post


Link to post

Deci cel mai tare,cel mai penal drum national(Dn 73) o sa-l intalniti pe ruta Pitesti-Campulung catre Brasov.Un fel de categoria super grea la gropi.Cel putin pe o distanta de 15km de la iesirea din pitesti urmeaza adevarate transee.Efectiv pe portiuni bune drumul nu mai exista.Aviz amatorilor de munte.Se poate ocolii foarte bine si frumos prin orasul Mioveni cu o pierdere de 2 km.Eu cel putin cam de 1 an folosesc aceasta ruta ocolitoare.Si sa nu credeti ca daca aveti masini de teren scapati.E jale.Mare atentie,in special noaptea.

Share this post


Link to post

@Dr.L, e ok (bine, după topirea zăpezii în anumite zone au apărut gropane), comparativ cu secţiunea la care face referire colegul @Den, e "autostradă" :D

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Pe A1 se circula rezonabil (adica 80 km/h in siguranta, masina echipata de iarna) - de dimineata (18.01.2010 7:30).

Doar 2 accidente (o iesire in decor pe la km 90 si un Ford Fiesta lovit frontal pe la km 55).

Share this post


Link to post

Spre Bucuresti am depasit doar o masina de imprastiat antiderapant, dar spre Pitesti am vazut cel putin 6 masini.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...