Jump to content
Sign in to follow this  
closchkutza

Buburuza Albastra

Recommended Posts

Habar nu am. Mi-a zis ca mi-a strans caseta, ca vin cu joc din fabrica. Cred ca este cepul ala de miscsorare a jocului, de care zicea si ovi_jer. Treaba este ca nu a mai cloncanit inca, directia este un pic mai rigida si nu mai simt toate gropitele in volan.

 

Am primit azi oferta de la un coleg de munca s-o dau cu 6100 euro. S-o dau? :P

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Da-o !

Share this post


Link to post

Eu aş da-o fără să stau pe gânduri, la banii ăştia :mrgreen:

Share this post


Link to post

La banii astia mai clipesti?

 

 

Si iei vaporul de la cumnatu :D

Share this post


Link to post

Cum bre sa vinzi masina, credeam ca chiar esti pasionat. Colegul citeste forumul?

P.S. O mai ai? :D

Share this post


Link to post

La banii aia ii faceam vant de nu se vedea. :D

Share this post


Link to post

Da-o si ia un Daewoo mai vechi, din alea bune si rezistente!

Share this post


Link to post

Ia o Shkoda, sa nu mai scartaie, sa nu mai partzaie !

Share this post


Link to post

Eu nu sunt asa sigur ca voi nu invatati baiatul la rau..

Am fost marti cu matizu ca aveam de mers pe un drum accidentat.. si e absolut fantastic buburuzu'.. ce necajiti omu?

Share this post


Link to post
Da-o si ia un Daewoo mai vechi, din alea bune si rezistente!

Eu n-aş sfătui pe nimeni să dea maşina pe una mai veche. Indiferent de marcă, de dotări...

@Tommy, o fi fantastic buburuzu' da' la banii ăştia... Mai nasol e dacă dupa vânzare constaţi că nu prea ai diferenţa de bani până la preţul maşinii pe care să o cumperi in loc.

Share this post


Link to post

@Em!l

Spun asta deoarece: matizu' nostru e din 2003 sau 2004 :-? are 28.000 km si nu am avut probleme cu nici o piesa pana acum, a mers pe drumuri de numai drumuri nu se pot numi, in mare parte circula incarcat si nu are nimic! Nu s-a bulit nici un amortizor, directia e perfecta, nu troncane absolut nimic... Singura problema care am remarcato sunt discurile de frana, din cauza ca sta foarte mult timp fara sa fie folosita in ultimii 2 ani, oscileaza pedala de frana la franare (taicamiu a spus ca face asa de asta iarna cand a venit de la drum lung cu ea deci discurile incinse si a intrat in zapada cu masina... deci asta poate fi cauza).

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

In legatura cu ce am intrebat la postul #151, m-am gandit si raspunsul este NU! Nu o sa o dau. Motivele sunt urmatoarele:

1. Masina este ok, nu cad tablele de pe ea, asa cum poate isi inchipuie unii. Omul mi-a oferit pretul ala stiind despre toate bubele masinii, rezolvate sau nu, dar apreciind ca este o masina in care s-au investit bani si rabdare multa, pentru ca arata cat mai bine posibil si a merge cat mai bine posibil;

2. Daca voiam masina sh, imi luam de la inceput una, si sigur nu-mi luam matiz sh;

3. Nu vreau sa-mi cumpar ca urmatoarea masina o masina din segmentul de pret 10-13k euro(atat pot scoate acum din buzunar, sa zic asa) ca sa descopar aceleasi probleme numai ca le am la un pret mai mare; Tintesc mai sus de atat si pana cand nu o sa-mi pot permite aceea masina nu voi accepta un compromis mai scump.

 

Asa ca buburuzul va ramane in posesia mea o perioada de cel putin 2 ani de acum in colo. In el se vor investii in continuare bani, in special in partea de tren de rulare. De ce? Asa.

 

In alta ordine de idei, am impresia ca daca am incercat sa am grija de masina mea cat mai mult si am aratat lucrul asta si am fost preocupat de fiecare trancaneala, de fiecare scartait, de fiecare sunet, incep sa fiu luat in deradere, masina mea este considerata un harb, etc. Daca va deranjaza atat de mult incercarea mea de a rezolva toate problemele acestei masini si nu de a le ignora pe sistemul ia-ti cd-player si da muzica mai tare, atunci eu promit ca nu voi mai posta nimic ce tine de tehnica pe acest forum. Mi se spune din stanga si din dreapta ca masina mea este slaba, ca nu stiu ce an nu are nici pe dracu`, etc. Dar v-ati gandit ca poate este o problema de perceptie? Vad ca pentru majoritatea, este ceva normal sa troncane masinile astea si ceva foarte anormal sa-ti pese.

In consecinta, nu o sa mai vedeti posturi legate de chestii tehnice, troncaneli, etc din partea mea. Nu vreau sa mai deranjez acest forum cu tacanelile mele din cap si cu harbul meu ce este mai prost ca o masina de 5 ani.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
In consecinta, nu o sa mai vedeti posturi legate de chestii tehnice, troncaneli, etc din partea mea. Nu vreau sa mai deranjez acest forum cu tacanelile mele din cap si cu harbul meu ce este mai prost ca o masina de 5 ani.

 

:o fftopic:

Hai mai omule ce trebuie sa te superi acum pe toti. (din cauza unor colegi ,desii putini la numar ,care nu gandesc).Pai daca nu ne spunem ofurile( detali tehnice )ce forum mai e asta ,auto ?sau mistocarii.

Share this post


Link to post

Closcuta, am avut dreptate sau nu sa te duci la service? :D

Poate cu ocazia asta se prind si altii ca forumul nu e atelier auto =))

 

 

:o fftopic:

Hai mai omule ce trebuie sa te superi acum pe toti. (din cauza unor colegi ,desii putini la numar ,care nu gandesc).Pai daca nu ne spunem ofurile( detali tehnice )ce forum mai e asta ,auto ?sau mistocarii.

 

Putini zici? Eu zic ca din contra.. Dar cine zice ca sunt putini, inseamna ca ii poate nominaliza :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Poate cu ocazia asta se prind si altii ca forumul nu e atelier auto =))

Dar cine zice ca sunt putini, inseamna ca ii poate nominaliza :D

:o fftopic:

Pai si de ce e forumul? Nu de a schimba impresii (auto si nu numai)?.Sau de a face misto unii de altii?

Poate dintre cei putini te numeri chiar tu .Sau poate nu. (mai stii ?)

Edited by puchi

Share this post


Link to post
Closcuta, am avut dreptate sau nu sa te duci la service? :D

Poate cu ocazia asta se prind si altii ca forumul nu e atelier auto =))

Tommy, nu despre asta este vorba. Oricum ma duceam la service, pentru ca oricum masina nu se repara singura daca scrie cineva pe forum. Voiam doar niste explicatii. La chestiile la care nu am raspuns, intreb. De ce intreb? Pentru ca suntem o comunitate de iubitori auto, in speta a acestor masini, Daewoo, sau cel putin ar trebui sa fim, iar daca iubim masinile astea, atunci ar trebui sa incercam sa le gasim toate chichitele, sa le rezolvam problemele pe care altii nu si-au dat osteneala sa le rezolve, nu sa dam muzica mai tare si sa ne prefacem ca nu exista, sa mergem la service-uri si sa ni se zica ca "Asa face toate domle" sau "Ce vrei la 7000 de euro?" si noi sa inghitim galusca, sa ne consolam cu asta. Informatia este putere iar forumul asta, printre altele, ar trebui sa ne ajute sa fim informati, mai informati, inclusiv despre posibilele defecte al masinilor noastre, mai ales cand service-urile sunt cum sunt. Se pare ca pentru ca eu am intrebat, eu am cerut sfatul celorlalti, am ajuns o probleme, closchkutza si rabla lui. Ei bine, chestia asta se va termina.

Share this post


Link to post

Ca sa mai schimb un pic subiectul :) Cum Dumnezeu ai primit 6100 de euro pe ea?Mi se pare enorm de mult, avand in vedere valoarea Matizului pe piata in momentul asta.Eu zic sa-l pui bine pe colegul asta pentru cand vei vrea sa dai masina. :) E foarte valoros.

 

Si, on topic,Closchkutza nu trebuie sa te enervezi si sa nu mai scrii pentru ca 10 oameni iti spun ca e o rabla si ca mai bine ai vinde-o.Oricum majoritatea nu spun asta cu rautate(din ce am remarcat eu), si este un pic si vina ta, asta din cauza ca nu ai reusit sa ii faci sa-si dea seama ca de fapt esti tu foarte exigent cu masina ta, nu ca pica toate de pe ea dupa ce faci un drum.

 

Si referitor la faptul ca nu-ti vei cumpara masina decat peste 13k euro, pentru a scapa de problemele astea, eu zic ca te inseli tare.Nu vei scapa de probleme la o masina, indiferent de segmentul de pret in care se incadreaza.Intotdeauna vor fi scartaieli, zgomote ciudate neidentificate si alte alea.Vor suna altfel dar vor fi acolo.Ultimul exemplu il am in cap de la un prieten care a avut un Renault Megan hatch , cea mai scumpa varianta, si dupa ce s-a terminat garantia masinii a inceput sa ai o groaza de probleme cu ea, si probleme costisitoare, gen pompa benzina, servodirectie, compresor aer conditionat si tot asa.Si veneau una dupa alta cat sa-l dispere.Si exemple sunt multe.

Share this post


Link to post

Am primit suma asta pentru ca masina este intretinuta, se vede ca este intretinuta, in afara de o zgarietura pe bara fata, jos, langa proiector, si aia 2-3 cm lungime, vopseaua luceste ca noua, o masina curata la interior, cu mochetele curate ca atunci cand a iesit din fabrica, cu motorul nu ingropat sub un morman de praf ci curat ca si cand ar fi iesit din fabrica acum o saptamana. Omul stie toate defectele, tot ce s-a schimbat la ea si ce se vor mai schimba, stie ca am avut grija de ea. Se vede ca este o masina intretinuta si asta conteaza. A vazut caietul de service cu revizii la 5 luni si 7000km, stie ca schimb toate consumabilele mult mai repede decat este nevoie(filtru aer de 2 ori pe an cel putin, bujii la maxim 12-13k km, filtru benzina la fiecare revizie, ulei sintetic la 7k km), ma vede ca in fiecare seara stau si o incalzesc jumate de min-40 de secunde si apoi merg usurel cu ea, ca in fiecare dimineata vin cu 40 de minute mai devreme la servici doar pentru a prinde unul dintre cele 2 locuri de parcare cu umbra 95% din zi, ca masina sa nu stea in soare, intr-un cuvant ca am grija de ea. A apreciat toate chestiile astea si de asta mi-a oferit pretul asta. Tocmai pentru ca stia ca tin la ea, a plusat pretul, sperand sa ma convinga.

A mai vazut matiji, dar a zis ca nici unul nu arata asa, toate dadeau impresia de masini "folosite".

 

Da, sunt exigent cu masina asta, pentru ca eu incerc sa-i asigur o intretinere cat mai buna si astept din partea ei sa se comporte exemplar. Nu m-am uitat niciodata la bani, am ingropat in jur de 900RON anual, numai in revizii.

 

Cat despre urmatoarea masina, sunt sigur ca nu voi fi lipsit de probleme, la cata bafta am eu, dar ce sa-i faci daca astea imi plac(vezi honda(civic si accord), subaru imprezza, etc)?

Share this post


Link to post
ca in fiecare dimineata vin cu 40 de minute mai devreme la servici doar pentru a prinde unul dintre cele 2 locuri de parcare cu umbra 95% din zi, ca masina sa nu stea in soare

 

Da' nu poti face cumva sa si ponbtezi o ora de lucru in plus daca tot esti primul? :D

Sau macar asa .. o prima din aia.. angajatul anului ;)

Share this post


Link to post

Din pacate nu, nu se tine cont de pontaj, pot veni si la 11.

Share this post


Link to post

Deci practic vii cu cateva ore mai devreme, pentru locul ala de parcare :P

Share this post


Link to post

Nu, programul incepe la 9, oficial. Lumea vine pe la 8:45-9:45. Eu ajung la 8:10/8:15. Am zis ca se poate veni si la 11 pentru ca nu sta nimeni sa urmareasca asta, nu trebuie sa recuperezi. Ai terminat, pleci la 6.

Share this post


Link to post

Eu la ora aia la care ajungi tu.. inca dorm sau imi beau cafeaua cetind forumul =))

Serios acuma.. chiar se merita asa eforturi pentru o bucata de tabla in fond? :)

 

Eu nici amantei nu i-as acorda atata atentie..

Share this post


Link to post
... Eu nici amantei nu i-as acorda atata atentie..

Stii cum este, ce-i dai, aia primesti.

Share this post


Link to post

@closchkutza (la naiba ce nick ai, data viatoare il iau cu copy paste) nu mai te uita in "gura" tuturor. Multi dintre ei habar nu au ce au sub c... Important este sa iti placa tie masina. Eu in a mea am bagat o gramada de bani, multa lume mi-a spus si mie aceleasi lucruri, insa am invatat sa nu-i mai ascult, asta este, fiecare cu pasiunile lui. La mine asta este o pasiune. Tu baga in continuare, cine poate sa te ajute iti va raspunde, pe cei care fac misto, ignora-i.

 

Sa-ti traiasca buburuza!!!

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...