Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Consum - Chevrolet Kalos/Aveo

Recommended Posts

Pe vreme rece trebuie sa fi foarte gingas cu acceleratia prin Bucuresti. Daca lasi nervii sa te napadeasca si vrei sa recuperezi timpul pierdut in cei 50 m pana opresti iar ai sanse sa se duca si mai sus.

Share this post


Link to post

Au trecut ani de cand nu am mai facut un calcul de consum. C-ta - Buc 212 km pana la intrare. Alimentat MOL la primul click = 13,2 l CO 95, a rezultat un consum 6,22 l . De mentionat autostrada numai 120 km/h din motive de trafic si vant lateral. AC-ul folosit doar la plecare cca 10% din parcurs pentru dezaburire.

Share this post


Link to post

Ultimul consum extraurban Bacau-Urziceni,120 in afara ,50-70 localitati...14.3 L la 248 Km => 5.7 %

 

P.S benzina a fost lukoil 98,calcul a fost facut de la plin la plin pana la primul click de pompa.

Share this post


Link to post

Parca nu am citit pe nicaieri care ar fi viteza economica...din propriile constatari fara sa fac calcule parerea mea ca ar fi in zona 110 km/h. Constatarea se bazeaza pe estimarea nr. de km ramasi de parcurs de pe calculatorul de bord...la un moment dat estimarea scade intr-un regim de 80-90km/h dupa care urcand viteza la aprox. 100-110 km/h incepe sa creasca. La valori de peste 120 km/h nu are rost sa vorbim acolo cred ca toata lumea a constatat rapiditatea golirii rezervorului.

Share this post


Link to post

Se vede ca a venit frigul ... coboara acul de la benzina intr'o veselie. Mi'a sarit si mie de 10 consumul in perioada asta ...

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Consumul economic este de obicei la viteze de ~90 km/h,aici imi consuma mie cel mai putin(la fel si in cartea tehnica consumul extraurban este indicat la viteza de 90 km/h si nu intamplator).

La indicatia vitezometrului de 100 km/h , viteza reala (masurata de GPS) este de 91 km/h.DEci daca vreti consumuri mici extraurbane conduceti in intervalul 100-110 km/h (e o obs. pur empirica fara nici o sustinere stiintifica) :)

Share this post


Link to post

Mi-am batut recordul la consum... 103 km numai prin aglomeratia urbana de iarna cu 13 litri de benzina (calculat de la plin la plin). Deci 12.6 l/100. :o

Share this post


Link to post

Am noul model de Aveo 5door (motor 1.4 - 100 cai). Masina are 2900 KM.

Consum: urban 11 litri; extraurban 7 litri

 

Modul de condus este normal, alternez momente in care ma dau la ea cu momente de mers logic :) . Oricum, nu sunt genul care sa accelereze catre un semafor rosu ptr a frana ca nebunu dupa. Oricum, sper ca peste inca niste mii de km va mai scadea nitel consumul.

 

Pe kalosul din 2004 (1.4 - 94 cai) am la consum ceva de genul 10 litri urban si 6-7 extraurban (si a fost o masina chinuita).

Share this post


Link to post

Era interesant de urmarit la inceput. Acuma dupa 43k km deja nu mai are nici un farmec.

O sa fac consumul in aceasta "vacanta" am de facut un drum brasov-pitesti-brasov-braila-pitesti-brasov sa vad cat iese. Oricum sper sa nu ma ingrozesc

Share this post


Link to post

Pana la urma cat consuma un Kalos?Model 2006?Vreau un consum urban (atat pentru Bucuresti , cat si pentru alt oras) si un consum extraurban.

Share this post


Link to post

Un motor 1.2 (2006) consumă între 8 şi 12 în oraş (de regulă între 9 şi 10).

În extraurban între 6 şi 7,5.

Share this post


Link to post

Motor 1,4/16V (2004, pe rechin):

- urban (Bucuresti) 10,4/9-11 (mediu/interval~vara-iarna)

- extra 7,0 (6-8,5) (mediu/interval~90-150)

- mediu 9,1 (dupa 67,000 Km, 60% urban)

Share this post


Link to post

Motor 1,2/8v,8000 km, consum oras (Arad) intre 8-10 L, iar extraurban intre 6-7,5 L, benzina Petrom 95. In urban cu un pasager, iar extraurban cu trei pasageri. A crescut consumul in sezonul rece, dar la mine inca nu este relevant consumul, poate pe la 10-15k km.

Share this post


Link to post

Un mixt intre 7,2 si 7,9 mi-a iesit in majoritatea cazurilor.

Pe afara am scos cel mai putin 6,2 la suta de km. Cred ca as putea scoate si mai putin, nu am avut conditii ideale.

Share this post


Link to post

Care ar fi conditiile ideale?

Share this post


Link to post
Care ar fi conditiile ideale?

 

Din punctul meu de vedere as obtine consumul cel mai mic extraurban pe autostrada unde sa merg cu 100km/h si sa nu trec de 3000rpm.

Nu au fost ideale pentru ca in drumurile lungi unde am putut calcula un consum extraurban am intalnit: ceata, ac on, gropi la greu si am redus pe portiuni lungi, 50-60km/h in localitati, etc.

Share this post


Link to post

Un mixt intre 7,2 si 7,9 mi-a iesit in majoritatea cazurilor.

Pe afara am scos cel mai putin 6,2 la suta de km. Cred ca as putea scoate si mai putin, ...

 

Spune-ne ce motor ai, pentru ca nu se vede la profil! Pentru un motor de 1,2L este excelent, iar pentru cel de 1,4L este extraodinar (fara conditii ideale).

=D>

Share this post


Link to post

Am remediat la profil. Motor 1,4. Faza e ca nu prea trag de motor. Decat la depasiri, la fac in forta, chiar daca ii mai "asez" pe cei din spate. In rest incerc sa ma incadrez mereu intre 2000-3000rpm.

Daca imi permiteti, media mediilor la consum as spune ca e 7,5 litri la suta de km parcursi. Noi avem si un trafic mai lejer, nu se compara cu balamucul din Bucuresti.

Share this post


Link to post

:uff: Aveo sedan; 1,4-16v; la 12000 km(aprox. 5800 km exterior si 6200 km interior) consum mediu 8,4 lt %

Share this post


Link to post

Ernest , ti se pare mult?

 

Ciolanus... ai scos 7,5 urban???

Share this post


Link to post

A spus 7,5 mediu.

Share this post


Link to post

ultimul consum mi-a iesit 6.15 %. benzina efix 95, euro5 :P

Share this post


Link to post

Extern, nu?

Share this post


Link to post

Bacau-Bucuresti , facut plin Rompetrol efix 95 iesire din Bacau,plimbat cativa zeci de km prin Bucresti,facut iar plin Rompetrol iesire din Bucuresti => 294 km cu 16,6 L adica 5.6 %

Share this post


Link to post

5,6%....umblat si prin Bucuresti. :o Ai luat lectii de condus de la Shumacher???????? :-?

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...