Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Consum - Chevrolet Kalos/Aveo

Recommended Posts

Incep sa fiu si mai multumit de Aveoutz-ul meu, datorita consumului. (cu exceptia schimurilor repetate de discuri de frana)

 

Timisoara (Ro) - Kecskemét (H) = 440 km (dus-intors)

 

Fix 35 Litri (Rompetrol 95 aditivata) = 125 RON

 

Deci consum de 8L / 100km

(multe orase, sate 100km/h media si inafara 140-160 km/h, rar concursuri cu "shmecheri" tot romani, 175-180km/h), 4 persoane, A/C 50% din timp deschis (cand nu fumam pe geam :) )

Share this post


Link to post

Bucuresti-Cheia si intorcerea prin Brasov-Bran-Rucar-Targoviste-Bucuresti (duminica seara) ,MAI PUTIN de jumatate de rezervor ,condus un pic "sportiv" (pe 72 ii dadeam cu 140-150 km/h iar pe serpentine cu 60 km/h)

Share this post


Link to post

Pitesti-Constanta, 352 km, aproximativ 24 l. Mers autostrada 130-135 km/h, localitati 90-110 km/h, fara A/C.

Share this post


Link to post

Cluj-Brasov-Slobozia-Constanta-Neptun-Constanta-Slobozia-Buzau-Piatra Neamt-Cluj, 1730km, consumat 115l, consum aproximativ 6.6l/100km.Mers variat, in functie de drum si trafic, 50-130 km/h.

Anul trecut Cluj-Constanta si retur(prin Brasov, Ploiesti, Slobozia), consum 6,3l/100km

Share this post


Link to post

Nu credeam ca o sa ajung sa postez asa ceva pe forum : consum de oras sub 9l - mai precis 8.87 !

375 km facuti cu 33.29 litri. Masina are 11.500km si benzina folosita este Mol95.

Share this post


Link to post

Las' ca vezi tu peste 2-3 sapatamani :D

Share this post


Link to post

Si pe langa consum marit si ambuteiaje si loc de parcare la 3km de casa... :D

Share this post


Link to post
Nu credeam ca o sa ajung sa postez asa ceva pe forum : consum de oras sub 9l - mai precis 8.87 !

375 km facuti cu 33.29 litri. Masina are 11.500km si benzina folosita este Mol95.

 

 

Si eu am scos acelasi consum. Aproape. 8,7 L in oras. Parcurg 46 km zilnic. Pe un drum nu foarte aglomerat cu destu de putine ambuteiaje. La intoarcere e mai catastrofa dar la dus e lejer. Masina mea are 5020 km acum. Folosesc aceeasi benzina. Deci se poate si consum sub 9 in oras. Pentru motor 1,2.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am un Kalos din 2004, 1.4 16V. Mers doar in Bucuresti nu reusesc sa scot un consum sub 12%. Ar trebui sa ma ingrijorez?

 

Multumesc,

Vali

Share this post


Link to post

Mie mi se pare destul de decent consumul pentru Buc.

Eu rar coboram sub 13% cu Aveo...la acelasi motor.

Dar conteaza si stilul de mers f. mult...si orarul...si mai multi factori...

Share this post


Link to post

Pai, hai sa vedem...

Presupunem cei 15.000 Km pe an (desi poate e cam mult).

Presupunem 50% urban (eu fac 60%).

Presupunem un consum de referinta "ajustat" fata de datele de catalog la 10 l/%.

Presupunem 4 RON/l pretul benzinei.

Rezulta un cost suplimentar anual de... sa vedem... 15.000/2*2/100*4=600 RON.

E mult? E putin?

Mecanic vorbind, nu e neaparat motiv de ingrijorare.

In ceea ce priveste stilul, traficul, etc. pot doar sa-ti ofer o cifra de referinta estimativa a consumului meu (tot Kalos, tot 2004, tot, tot): 10,4 (admitand un 7 in afara, care in ultima vreme a mai crescut datorita vitezei si... incalzirii globale).

Share this post


Link to post

500 Km cu un plin de rezervor. Deci cam 8,7 %. Motor 1,2 Sohc. Am auzit de la un coleg care are CORSA model 2007 , motor de 1,4 16V, ca tot cam 10 - 12% ia in oras. Bine , in Bucuresti cu orice masina obtii consum mare. Eu cel putin cand plec dimineata la servici e liber in oras , iar la intors , merg pe stradute si ocolisuri , cu exceptia "Calea Plevnei" unde...nenorocire din cauza santierului de la pasajul Basarab. Si nu pot evita Calea Plevnei din pacate.

 

Stil de condus: Moderat, nici sportiv nici agale. Cand e nevoie o calc. Merg cu ea la turatii intre 2500 - 3500.

Share this post


Link to post

Cu un consum urban/extraurban de la un NewAveo 1.4 ma poate ajuta cineva? Ma gandesc sa investesc in acest model si vreau sa stiu daca a scazut consumul sau sunt doar "vrajeli" ale fabricantului...

Share this post


Link to post

Pai, cu cat zice ca a scazut? Daca a scazut cu 0,2, atunci, in Bucuresti, vei consuma doar 9,9-11,8 :)

Share this post


Link to post

Ei vorbeau de o reducere a consumului cu aproape 20% la ambele motorizari. Ma intereseaza daca este adevarat pentru ca va trebui sa-mi iau o masina noua si oscilez intre vechiul aveo in 4 usi cu motorul de 1.4 (acesta avand avantajul unui portbagaj mai mare) si noul aveo cu motor de 1.4 (avand ca avantaj consumul mai redus decat la vechea generatie si motorul care are transmisia pe lant).

Share this post


Link to post

Iote ici: http://www.chevrolet.hu/aveo-5d/aveo-5d-te...fogyasztas.html

Deci, de la 6,4 la 5,5 pentru 1,2 (SOHC des ungurii zic ceva de DOHC?) si de la 6,7 la 5,9 pentru 1,4 DOHC.

Si? Ce daca? Si pe al meu il dadeau cu consum urban 8,9 :)

Revenind, o imbunatatire sigur este, dar poate fi usor "combatuta" de stilul de condus.

Share this post


Link to post

Vreau sa aleg intre cele doua variante de caroserie si fiecare are punctele ei forte. Un atu pentru Hb ar putea fi consumul. Garantia nu ma atrage in mod special.

Share this post


Link to post
Deci, de la 6,4 la 5,5 pentru 1,2 (SOHC des ungurii zic ceva de DOHC?)

Motorul nou de 1,2l este DOHC 16v

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Care este diferenta intre SOHC si DOHC? Chiar nu stiu...

Share this post


Link to post

Scuze pentru offtopic. A pus cineva problema despre aceste tipuri de motoare si am postat si eu intrebarea repede fara sa ma gandesc la functia "search".

Termin aici offtopicul...revenim la consum.

Share this post


Link to post

Ultimul consum exclusiv urban 171 km cu 14.4 L => 8.42 % lukoil 95

Share this post


Link to post

Consum kalos 1.4 16v sedan din Bucuresti(militari) pana in Valeni de munte 14 litri de benzina 95 Petrom. S-a parcurs Aproximativ 230 km (+\- 10 km). Ce-i drept s-a mers destul de batraneste cu viteze intre 80-120.

Edited by zack

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am facut consumul in oras la Kalos 1.4 16V si nu imi vine sa cred 14%, ceea ce mi se pare enorm.

 

Deja ma gandesc sa o duc la service sa o puna pe tester, poate este ceva care sa nu fie in parametrii.

 

Imi puteti recomanda ceva?

 

 

Multumesc

Share this post


Link to post
... ceva care sa nu fie in parametrii.

Traficul din Bucuresti nu este in parametrii...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...