Jump to content
Sign in to follow this  
octabaloi

Zgomot La Suspensie Fata Aveo

Recommended Posts

Sa-i bat si eu la cap sa imi rezolve problema? Am trecut de 2 ani, parca asta era garantia la trenul de rulare.

Share this post


Link to post

am mai intalnit problema asta cu garantia..la mine scrie GARANTIE 3 ANI S-AU 100 000 KM MECANIC-ELECTRICA nu specifica nimic de legatura cu solul s-au trenul de rulare...

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Aha, deci e de bine. Multam de precizare. Cred ca si la mine scrie la fel, nu ma indoiesc.

Pe drumuri bune, nu aud suspensia, dar pe drumuri cu denivelari sau pe balastru, parca merg cu caruta. Si la mine, si la tata (aveo sedan 2006) troncane suspensia si e spatiu acolo unde ai zis tu.

Share this post


Link to post

pe drumuri mai proaste trebuie sa mergi foarte incet cu aveo...are suspensia cam tare.

Share this post


Link to post

Eu ma chinui de 2 ani de zile cu acesti indivizi din service-urile Chevrolet. Nu vor in ruptul capului sa-mi schimbe ceva la masina. Troncane parca ar fi carucior de butelii. Ieri am facut revizia a doua si le-am zis sa se uite si la amortizoare ca-mi troncane. Ce raspuns mi-au dat ei: Au uzura 70%, deci nu vi le pot schimba. Pai pe mine ma intereseaza sa le schimb din cauza usurii, sau ca se aud ca toti dracii? Nu stiu ce sa mai fac. Cred ca am sa apelez la Chevrolet Romania sau Europa cu o scrisoare/mail ceva ca nu se mai poate. Cineva trebuie sa intre in nesimtitii astia.

 

post-4863-1239178281_thumb.png

Edited by robert_11

Share this post


Link to post

Din raport se vede ca au eficienta peste 70%. E o diferenta.

Share this post


Link to post
Din raport se vede ca au eficienta peste 70%. E o diferenta.

 

Poate sa aiba eficienta si 100%, daca fac zgomote infernale, n-ar trebui sa conteze si asta?

Share this post


Link to post

La mine se aude pe dreapta fata un fel de scartait la denivelari iar cand plec de pe loc si iau curba stanga se aude un parait.Zgomotele se aud NUMAI la roata dreapta fata.Cineva vreo idee ceva?V-as fi recunoscator.

Share this post


Link to post
Poate sa aiba eficienta si 100%, daca fac zgomote infernale, n-ar trebui sa conteze si asta?

Din pacate , din punct de vedere a garantiei nu conteaza zgomotele. Practie e putin probabil ca zgomotul sa fie produs de amortizor in sine, zgomot pot produce bucsele de amortizoare, flansele de pe fata sau alte elemente ale suspensiei.

Akon, posibil sa fie rulmentii din capul amortizorului sau o planetara... Incearca sa identifici daca zgomotul este in partea superioara , spre contraaripa sau e de sub masina.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Zgomotul provine de la lipsa de ungere a bucsilor de la bara stabilizatoare.

  • Like 1

Share this post


Link to post

La masina tatei huruie incepand cu 110-120 ceva la rotile din fata. Dar huruie puternic, cu transmisia cuplata sau nu. A sunat la service- cica sa nu mai mearga cu ea- e dus un rulment. Trebuie sa sune cica la platforma, sa nu mai mearga cu ea. Luni duce masina in service. Mai are garantie inca maxim o luna.

Share this post


Link to post

La mine a aparut la un moment dat un zgomot usor in zona bordului...asa il percepeam eu cel putin. Era un fel de greieras firav si aparea numai la trecerea pe teren usor denivelat, gen piatra cubica si beton. L-am dus la service cu ocazie montat alarma si surpriza: schimbat palier amortizor pe ambele roti fata...se pare ca in bord doar se transmitea zgomotul. Totul pe garantie...piesele vin abia peste 7 zile.

Deci nu trebuie ignorat nici un zgomot, mai ales in garantie.

Share this post


Link to post

Cred ca depinde de service si nu in ultimul rand de dispozitia de moment a mecanicilor daca se schimba ceva sau trimit clientul la plimbare pe motiv ca masina nu are nimic. Altfel nu-mi explic de ce pe unii ii duc cu zaharelul ani intregi si nu schimba nici macar o bucsa (in cazuri mai fericite greseaza cate ceva pentru cateva luni de liniste), iar pe altii ii servesc foarte prompt inlocuindu-le componentele in cauza fara prea multa discutie. Se poate observa ca de la variantele de acum cativa ani de Kalos/Aveo, unele componente s-au modificat, inlaturandu-se o parte din probleme, precum bucsile de la bara stabilizatoare (zicea Ovi acum ceva timp de modelul vechi/nou al bucsilor) sau flansele de la amortizoare (cele noi sunt mai subtiri si diferenta e vizibila in zona oalelor amortizoarelor).

Share this post


Link to post

Mircea am pus pe cineva sa ''asculte'' la roata cand plec de pe loc si nu se aude afara.Aud doar inauntru parca dinspre torpedo.

Tolin raspunsul era pt mine?

Share this post


Link to post

Da.

Share this post


Link to post

La mine se aud din ce in ce mai des zgomote de la suspensia fata cand trec peste denivelari cu viteza mica ( se aude ca un "frecat" destul de suparator ).....

 

La revizie mi'au zis ca nu e nici'o problema ... totul e ok "acolo" ...

Edited by Razv

Share this post


Link to post

eu credeam ca eu is nebun si mi se pare, dar vad ca nu numai eu aud zgomotul asta infernal al suspensiei. Si se aude mai tare in partea dreapta fata. Probabil acolo antifonajul e mai bun. Si caseta asta de directie nu am mai inteles care e faza cu ea. cind vin in romania mai uit de zgomot dar cum vin la chisinau se incepe iadul. ba drumurile de la noi pot sa le compar numcai cu cele din husi mai rele pur si simplu nu am vazut in romania. :spumelagura: asa ca nu va plingeti de drumuri rele

Share this post


Link to post

Astazi am ridicat capota sa ma uit la nivelul antigelului si mi-a atras atentia o chestie. Amortizorul se prinde de caroserie cu o busca de cauciuc. La mine ori e slabit ori e uzata bucsa pentru ca e distantata de caroserie.

 

post-6548-1253527097_thumb.jpg si inca una post-6548-1253527155_thumb.jpg.

 

Asa e normal sau se mai strange? Scuze de calitatea pozelor dar atat am avut la dispozitie

Share this post


Link to post

Uite niste poze si de la mine...se pare ca distanta este mai mica

post-17550-1253531236_thumb.jpg

post-17550-1253531265_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut..asa este distanta la toate modelele,de aceea troncane la orice gaurica...eu m-am tinut de capul lor la service pana mi-au schimbat flansele si bucsile care acum stau pe oala,iar zgomotul s-a redus aproape de tot.Cand treceti pe la service cu putina autoritate se pot schimba.Zgomotul din interior erea stresant mai ales cand venea sezonul rece si mai am si telescoape pe gaz..

Share this post


Link to post
mi-au schimbat flansele si bucsile care acum stau pe oala,iar zgomotul s-a redus aproape de tot.

 

Sa inteleg ca la mine flansele sunt distruse de tot de s-au ridicat asa bucsele alea? In momentul cand apas sau ridic de masina bucsele nu se mai apropie. Ciudat; Trebuie sa merg maine la service.

Share this post


Link to post
Sa inteleg ca la mine flansele sunt distruse de tot de s-au ridicat asa bucsele alea? In momentul cand apas sau ridic de masina bucsele nu se mai apropie. Ciudat; Trebuie sa merg maine la service.

nu stiu daca te incanta cu ceva dar si la mine am o distanta de vreo 3 mm

Share this post


Link to post

Si la mine sunt distantate, ca la codeman... pana la urma, e bine sau e rau ?

Share this post


Link to post

Salut,

 

La mine la Kalos sunt mult mai distantate. Am fost la service si au spus ca nu este nicio problema.

 

Vali

Share this post


Link to post

Si la Renault Symbol sunt la fel!Nu este nici o problema...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...