Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Bai prietene, tu citesti mai greu sau stai prost la logica ?! Tocmai ca m-a deranjat ca s-a furat !!! De unde ai tras tu o alta cncluzie ??? Daca tot ma combati cu ce spun, macar citeste dracu calumea ce scriu:Apoi, permite-mi tu sa te intreb de unde ai tras tu concluzia ca vorbele lui Ponta valoreaza ceva pentru mine ?! Eu am vorbit din experienta proprie, un bun prieten de-al meu mi-a spus cum a mituit reprezentantii celorllate partide (cu 10.000 de Euro in total) si o alta cunostinta, consilier local intr-un sat mi-a spus de faza cu buletinul gata stampilat, de faptul ca in sectie la numarare au cauciucurile aceea de stampila lipite de deget si cand gasesc voturi ale oponentului le mai stampileaza inca o data, pentru a fi anulate. Deci vorbesc din experiente personale, am spus clar asta. Inca o data, daca ti-e greu sa pricepi ce spun, da un semn si-ti desenez cu creioane colorate. Ce e trist pentru tine privind persoana mea as prefera sa nu-mi impartasesti tu mie, nu ma intereseaza absolut deloc. So, pastreaza-ti sentimentele pentru tine, ok, precum si concluziile tale psihologice euristice despre mine, ok ? Inca o chestie, altii omoara si fura pentru 1 milion sau mai putin, deci daca pentru tine nu valoreaza mare lucru 3k/10k euro, nu-ti inchipui ca este la fel pentru toata lumea, in conditiile in care NU INTRA NICI DRACU PENTRU FRAUDA LA PUSCARIE. So, easy money, right ?

 

Esti cam prieten cu infractorii...

Misto chestia cu stampila lipita pe deget. Tusul unde il tineau, in gura? Sau aveau hainele imbibate cu tus... Ai fost vreodata intr-o astfel de comisie? De curiozitate? Inainte de numararea voturilor, toate stampilele se strang, se pun intr-un fiset, si se sigileaza. Lipsa unei stampile conduce la neinceperea numaratorii. Nu se scoate niciun vot din urna pana nu se sigileaza stampilele si se consemneaza intr-un proces verbal semnat de toti membrii comisiei! Nu se desigileaza nicio urna pana nu se face un proces verbal cum ca aceasta este intacta. Cel care numara nu are voie sa scrie sau sa aiba vreun instrument de scris in mana. Chiar nu vedeti penibilul situatiei? Cum putea un singur reprezentant al PDL sa fure in fata celorlalti membri ai comisiei, toti anti-Basescu? Nu-ti dai seama ca toti erau cu ochii pe el?

 

 

Am dovada fraudei! De vina a fost Bugs Bunny si sustinatorii sai!

 

votul anului.jpg

Share this post


Link to post

In primul rand andrew gresesti, variatia cursului valutar de acum este direct legata de rezultatul alegerilor. Si asta in conditiile in care BNR pompeaza euroi sa tina cursul jos.

Exemplul iesirii PSD de la guvernare nu e indeajuns?

 

Eu sper sa castig ceva din devalorizarea asta, am bagat o sum marishica in euroi...

 

mircea, tu ai fost vreodata intro comisie? Eu am fost de 2 ori si pot sa spun ca de fiecare data membrii comisiei, desi de la partide diferite, au fost cam de aceeasi culoare (cand stai la un loc cu toti cam 20 de ore aflii multe). Puteam sa fac tone de manarii, am fost si singur in sala la numarare cand au iesit toti sa fumeze iar unii au semnat in alb si au plecat acasa. La o numaratoare nu ne-au iesit de nicio culoare verificarile nr celor care au votat insemnati pe liste cu nr de voturi din urna...

 

Ironia sortii este ca am fost vicepresedinte de comisie pentru alegerile locale in care a castigat Base =))

Edited by alx

Share this post


Link to post

Misto chestia cu stampila lipita pe deget. Tusul unde il tineau, in gura?

http://www.replicaonline.ro/stampile_disparute_la_sectiile_de_votare_63_si_145_din_constanta_6843.html

Habar n-am. N-am intrebat, nu m-au interesat detaliile. Presuspun totusi ca o cutiuta foarte mica de tus nu era asa greu de ascuns, asta daca este nevoie sa o ascunzi. In sectiile de votare de la sat, adica alea de care vorbesc eu, este o debandada totala. Oamenii se cunosc intre ei, iar cu promisiuni sau amenintari obtii destul de multe. Nu avea impresia ca persoana dintr-un sat amarat moare de dragul lui Antonescu sau Geoana sau Basescu atunci cand el are ceva de castigat. Suntem totusi cea mai corupta tara din Europa, nu uita asta.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Manarii nu prea ai cum sa faci ca nu-ti mai iese cheia :) restul sunt povesti !

Share this post


Link to post

Mi-e geata de topicul asta, nu l-am citit inca de cand a aparut. Dar de cateva saptamani, chiar daca intru de 6-7 ori pe forum, e in topul topicurilor necitite. Mai arunc cate-un ochi dupa vreo caterinca-ceva si uite ca am gasit.

Inainte de numararea voturilor, toate stampilele se strang, se pun intr-un fiset, si se sigileaza. Lipsa unei stampile conduce la neinceperea numaratorii. Nu se scoate niciun vot din urna pana nu se sigileaza stampilele si se consemneaza intr-un proces verbal semnat de toti membrii comisiei! Nu se desigileaza nicio urna pana nu se face un proces verbal cum ca aceasta este intacta. Cel care numara nu are voie sa scrie sau sa aiba vreun instrument de scris in mana.

Mama, m-ai lasat cu gura cascata! Nici presedintele BEC-ului nu ar fi fost asa bun la teorie. Practica in schimb te-ar omori intr-o sectie de votare. Si ti-o spun din perspectiva unui motz de sectie sau circumscripritie, la muuulte si diferite sesiuni de votare, mai mult sau mai putin patimase local. Puteam sa tin un pix si-n dinti, nu numai in mana, iar stampilele au stat foarte bine in buzunarul meu, pana le-am predat (apropo, cum as putea sa tin un pix in mana daca numar voturile?!). Ce proces verbal de sigilare?! ii mai arde lu' draku de inca o hartie in plus, pe care nu ti-o cere nimeni si nu foloseste la nimic atata timp cat toti membrii, presedintele si loctiitorul sunt in sectie cand vine ora inchiderii si toata lumea asteapta rezultatul numaratorii.

Va invit alaturi de mine in sectie, sa va treziti la 5 dimineata, toata ziua in picioare , in stres, la ora 21 sa va apucati sa numarati peste mia de voturi, apoi cu sacii de voturi la BEJ (care poate fi la 80 km distanta), iar stat in picioare, frig sau caldura prea mare intr-o sala full de suflete obosite, ca sa ajungi in sfarsit acasa la ora 13, a doua zi. Iti bagi picioarele in ea de politica si politicieni, indiferent ca sunt chiori sau comunisti.

Si colac peste pupaza, in luna decembrie, bugetar fiind, nu-ti iei salariul fiindca statul a gasit resurse sa finanteze nenorocitele de alegeri, dar salariile oamenilor care pun in miscare mecanismul, nu s-au mai gasit, ca doar e criza, nu?! :-&

Share this post


Link to post

Foarte funny discutia dintre Videanu si Dragnea de la rtv,unde Videanu sustine ca e foarte posibil si normal ca romanii din Paris sa voteze de la 7 fix la 21 fix,unul dupa altul, la interval de fix 75 de secunde!

75 de secunde unde intra si completarea declaratiei pe proprie raspundere.

Astfel s-a ajuns la 3027(sau ceva de genu) de votanti in acea sectie speciala.

 

Prin comparatie in gara de nord din B sau la facultatea de drept(unde a fost omor) au votat toata ziua maxim 700 de oameni,numarul de cabine fiind peste tot de 5.

 

Harnici 'parizienii astia,cum s-au incolonat ei frumos si la pas, de la 7 la 21..

 

Ya right..

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Nu mă pronunţ asupra a ceea ce se spune că s-a întâmplat la Paris, dar cred că faptul că la Drept a votat un om la 6 minute (14 ore * 60 minute * 5 cabine / 700 oameni) nu poate fi decât o nouă mostră de ineficienţă administrativă autohtonă.

 

Şi încă ceva. Dacă admitem că s-a întâmplat ceva la secţiile din străinătate, de unde ştim ale cui sunt voturile "în plus"? Poate că Geoană scotea de fapt 2%, pe "curat"? :D

Share this post


Link to post

Exemplele acestea imi spun ca, aici, in RO, n-avem productivitate la furat.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Şi încă ceva. Dacă admitem că s-a întâmplat ceva la secţiile din străinătate, de unde ştim ale cui sunt voturile "în plus"?

S-ar putea sa ma insel, deci nu bag mana in foc. De alegerile din diaspora se ocupa consulul, care consul este numit de guvern. In sectiile de afara stiu ca nu sunt reprezentanti ai partidelor. So, fa si tu calculele.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
... Dacă admitem că s-a întâmplat ceva la secţiile din străinătate, de unde ştim ale cui sunt voturile "în plus"? ...

Esti nostim. Intr-o procedura viciata, toate rezultatele sunt viciate. Orice minte sanatoasa, daca vrea sa obtina un rezultat corect, elimina viciile si repeta procedura. Dar, deh, asta in stiinta, nu in justitia din RO. Nu-i nimic, vorba unora, slabiciunile se platesc. Istoria recenta o dovedeste, in anii '90 a procedat la fel iliescul.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Sau aia de afara se prind ca pot completa declaratiile inca din timpul in care au stat la coada, ca tot nu aveau ce face cateva ore.

 

Altfel, din aprobarea parerilor pro-Ciutacu, anti-drept de vot pentru diaspora, inteleg de ce au putut unii vota cu comunistii.

Share this post


Link to post

Domnilor, la secţia de votare de la Ambasada din Paris (secţia nr. 52) - unde au votat 3785 de persoane - au fost prezenţi 2 reprezentanţi ai PDL, 2 ai PSD+PC şi 1 al PNL. Chiar aşa, cei 2 ai PDL şi-au făcut singuri de cap?

Ştim măcar numărul de cabine din secţie, ca să ne putem apuca de calcule?

De ce reprezentanţii coaliţiei "anti" din acea secţie (şi din altele) nu au avut nimic de spus în timpul alegerilor sau imediat după închiderea urnelor???

 

Tolin, legea electorală spune că autodenunţul cu privire la fraudă nu invalidează alegerile. Adică dacă PSD reclamă, dar tot PSD-ul e cel care a comis frauda, alegerile nu se repetă, chiar dacă rezultatele sunt viciate. Aşa că putem vorbi de repetarea alegerilor doar dacă se poate dovedi că au fost viciate în favoarea lui Băsescu. Restul sunt doar vorbe. Şi dacă vorbim doar de viciere (aşa generic), mă îndoiesc că CCR va accepta ceva...

 

LE: Aşa, for fun, urmăriţi cele 2 link-uri de mai sus în paralel. Spre exemplu, vedeţi cum la secţia nr. 54, unde singurul reprezentant al unui partid politic a fost cel al PSD-ului, Geoană a scos doar 15%...

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Zmeule,declaratia n-o primesti la coada.

 

Un lucru e sigur,in Ro a castigat Geoana la o diferenta de 15 mii de voturi.

 

Restul mi-e teama ca-i poveste de povestit povestitorilor.

 

rm.popa,sunt 5 cabine indiferent daca e o sectie din sectorul 1 sau o sectie speciala din atlantida. :)

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Probabil ca acolo nu s-a suspendat votarea de 5 ori ca la gara, probabil ca acolo omul poate completa declaratia in cateva secunde, la coada sau nu, nu avem noi de unde sa stim. Pe declaratia aia care e de fapt un formular se completeaza numele, nr ci si cnp. Eu unul le stiu pe de rost ca multe alte numere, cred ca majoritatea le stim.

 

Eu am votat la primul tur pe liste suplimentare fiind la Brasov, si nu cred ca mi-a luat 1 min si 15 ci clar mai putin, exact nu stiu sa spun dar a mers fulger.

Plus ca acolo am completat 2 declaratii si am votat pe 3 buletine din care primul avea mai mult de 2 pozitii.

 

Dar hai sa spunem minciuna, ca lui Dragnea i-a dat un vot la 20 de secunde, cu asta vine sa minta poporul =))

Probabil ca asa ii ameteste si pe judecatorii de la CC? Hahhahahaa, poate daca instanta e la antena 3 ;)

O fi fost coleg de banca cu Gionel la aritmetica? :) )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mi-l si imaginez pe presedintele comisiei din Paris cum iese la cei 3785 de votanti incolonati pe trotuar,asteptand sa ia startul catre cele 75 de secunde cu 3785 de declaratii in brate,le imparte, aia le completeaza si nu pleca nici unu cu ea s-o puna in rama acasa.

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Deci frumos si onest era sa ne spui cum Dragnea a venit sa demonstreze ca media de vot a iesit la 20 de secunde.

 

Este apa de ploaie oricum, campania s-a incheiat si toate astea cu care defileaza ei nu sunt probe de instanta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Zmeule,declaratia n-o primesti la coada.

 

 

 

Zici tu? Adica ii contrazici pe cei care au primit-o?

 

Cat sa iti ia sa pui o stampila pe o pagina?

Share this post


Link to post

Tommy

Pai el plecase de la premisa ca votantii au inceput sa apara si acolo,ca peste tot dealtfel,dupa ora 9.

 

Sunt probe impotriva bunul simt,in rest,cu probele in instanta probabil ai dreptate.

 

Zmeu,pai cine zice pe aici ca a primit-o la coada?

Eu zic ca nu-i normal sa fie asa si oricum pt cazul din Paris e imposibil.

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Auzi ca e filmat cum au completat la coada declaratia aia si ca era coada de la ora 7 formata. Altfel si un prieten de al meu a votat la otopeni la 7 dimineata, eu nu vad ce e in neregula sa votezi la 7.

 

Dar de asta a lui NiCA CA a fost sectie de votare la "casa de toleranta", ce spui? :) )

Ca a primit el sesizarile la siteul "..a rond gimail"? :) )

 

Bun, iti dai seama ca chiar sa fie cum zice el, ca iese o medie la 20 de secunde chiar, ba chiar la 10 secunde.. nu e proba in instanta?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Redam integral masurile comunicate de Prefectura:

 

 

 

Pentru sectiile speciale de votare

DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE

 

 

 

 

Dupa verificarea actului de identitate al alegatorului, presedintele biroului electoral al sectiei sau membrul desemnat de acesta ii va inmana acestuia, in vederea completarii, formularul declaratiei pe propria raspundere privind faptul ca nu a mai votat si nu va mai vota la alta sectie de votare.

 

 

Tommy ,am pierdut momentul asta.

La ora 7 se vota de obicei iliescu,acu s-a schimbat doar numele.

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Cred ca afirmatia asta

Iti bagi picioarele in ea de politica si politicieni, indiferent ca sunt chiori sau comunisti ...

ar trebui sa ne serveasca drept moto. Sint 100% de acord cu Ileana. Cu toate ca ne aflam pe un forum auto, ati observat citi colegi/utilizatori au un numar de postari tehnice ce ar putea fi reprezentat pe degetele unei miini (sau, cel mult, ale ambelor miini, dupa caz) insa au zeci de postari pe topicul asta ??? N-aveti decit sa ma injurati sau ce vreti voi ... insa atitea patimi, atacuri si jigniri gratuite nu am vazut nici pe forumuri de genul politica.ro (nu va grabiti sa intrati acolo, e doar un exemplu fictiv, nu stiu si nici nu ma intereseaza daca exista cu adevarat). Dintre cei care postati frecvent aici, oare va dati seama ca ati ajuns sa va raciti relatiile cu niste colegi din cauza politicii ??? Din punctul meu de vedere, topicul asta este ceva similar cu agresivitatea din trafic ... si nu mai detaliez, cine vrea sa inteleaga, intelege. Daca aveti ceva de cistigat prin sustinerea orbeasca a lui X sau a lui Y atunci ati fi de inteles, altfel ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Sau aia de afara se prind ca pot completa declaratiile inca din timpul in care au stat la coada, ca tot nu aveau ce face cateva ore...

... sau aia de afara au fost si mai ieficienti, ca deh, acolo e know-how, si primeau declaratiile gata completate, cu CNP cu tot si buletinul de vot gata stampilat, iar apoi, doar, le semnau. Bre, in 33s se fura o banca, dar un vot. =))

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Nu au ce demonstra, asta e trista lor realitate.

 

E o naivitate si o propaganda ieftina acuzatia de furt afara, la fel si falsificarea proceselor verbale, furtul gros s-a facut in tara.

Daca dam de-o parte pe putin 10 procente trase de antena 3 (asta e parerea mea subiectiva) operatia en-gros s-a facut la pomene electorale,

scos amaratii la vot cu bani sau intimidari de primari de toate culorile, (pnl, pdl, psd), turismul cu mirobuzul etc

Dar pentru toate astea nimeni nu poate aduce dovezi, calea legala si fireasca era reclamatia la organele locale si apoi abia la CC.

Diversiune de 2 lei, dar e distractiv.. recunosc :)

 

Salex, am fost si eu cu ani in urma intr-o comisie de vot, stiu bine cum e, si nu a fost nici asa obositor nici nu am vazut cum se pot baga

buletine in vot intre 10-12 oameni pe putin daca nu mai mult. Nu mai stiu exact, sunt mai bine 12 ani de atunci. M-am distrat atunci. :)

Pasiunea asta s-a nascut in primul rand datorita dramatismului dat/intretinut/multiplicat de tembeliziuni.

Se va linisti de la sine, natural, nu trebuie nimeni sa puna vreo frana :)

Share this post


Link to post

Tolin, legea electorală spune că autodenunţul cu privire la fraudă nu invalidează alegerile ...

rm.popa@ > sunt sigur ca Nimeni ar fi putut demonstra legea gravitatiei intr-o instanta romaneasca, nici macar daca ar fi cazut cate un mar in capul fiecarui judecator.

Ca sa nu mai repeti ca un pa-patefon tot ce zic fraudatorii, te informez ca doi participanti la un joc cu suma nula nu pot concura la aceeasi frauda, 'ntelegi, unul a facut o frauda, aia care se judeca, celalalt a facut alta frauda, aia care n-a fost reclamata. Explicatia este simpla, ei au fost concurenti si nu in cardasie.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Salex fii blind, multi isi exprima frustrarea . Ce vrei sa se certe cu nevestele? :)

 

Tolin adevar ai grait , au invatat si ai nostri furatul in 60s cu tot cu stat la coada :)

 

Intrebarea de baza este autodenunt sau nu? =)) In caz afirmativ si demonstrat nu se pune.

 

Toata panarama e o furtuna intr-un pahar cu "visichi" de la Vintu.

 

Gioana care dadea interviuri cu rujul pe buze...ups ... cu zimbetul... acum e crispat si l-a prins si radarul de 2 ori, fugea prea tare de jurnalisti.

 

Iar Basescu indeamna la reconciliere si calm =)) Nebun sa moara jiji, pune sare pe rani si un lemn pe foc :)

LE: Mazare se retrage citeva luni in Brazilia :)

 

 

Edited by moog

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...