Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Istoria e aia care e, nu aia care se preda la biblioteca.

 

Tu ai votat?

 

 

 

Dar tu daca erai in excursie sau la munca, sau o ruda de a ta care munceste acolo sa isi intretina familia de aici, are voie sa voteze?

Te plangi de capsunari ca nu l-au votat tocmai pe cel care vroia sa le dea 25 de mii de euro? E adevarat, nici eu nu inteleg cum au putut refuza..

 

Nu va mai spun ca au votat datorita faptului ca e legal sa votezi, banuiesc ca deja e prea mult pentru "dorinta" unora de intelegere, sa ma exprim si eu politic, ca tot suntem pe topic de.

 

Oamenii aia au votat cum au votat pentru ca au vazut cum trebuie sa fie.

 

Da, recunosc cu umilinta ca am votat in Belgia pe liste speciale. Am votat cu Geoana dar sunt sigur ca votul meu si a celor din jurul meu au fost numarate la Basescu pentru ca altfel nu se ajungea la procentul respectiv. Comentariul meu referitor la modul in care se scrie istoria e putin ironic dar foarte corect.

Cei care a-ti votat cu Basescu va doresc tot binele din lume. (am o gramada de prieteni la care tin care au facut asa!)

 

Singurul lucru pe care il sustin este acela ca in conditiile de criza economica, cu riscul de deficit de 9%, cu o inflatie de peste 10%, in conditii de recesiune si fara sa fie prezentata o solutie politica din partea lui Basescu la situatia din tara, parerea mea e ca cei care l-au votat, au gresit.

Faptul ca a spus ca vina pentru situatia din tara este din cauza mogulilor nu inseamna ca ti-a dat solutia.

Tb sa spuna ca daca iese el face bani la ciocan sau la traforaj sau ia banii de la Voiculescu si ii da celor care n-au suficienti (ex. Cocos, Videanu, Preda), ca ia banii de la UE pe programele de turism sexual organizate de Udrea - doream o solutie.

Acum a inceput cu ar putea numi un premier agreat de liberali sau va declansa alegeri anticipate. Astea sunt solutii !?

Efectele acestui manelism politic le veti vedea foarte repede si stiu ca ma afecteaza si pe mine in conditiile in care eu muncesc si traiesc in alt stat unde copilul imi merge la scoala, unde imi platesc impozitele, TVA-ul, asigurarile samd.

Share this post


Link to post

Dar demonstrati dragi simpatizanti ai PSD.

Asa cum spunea cineva mai sus, aceste presupuneri, pareri, acuze sunt zero barat.

 

"Proces verbal incheiat astazi 06/12/2009 intre X reprezentant al Partidului... si Y privind primirea sumei de 1leu reprezentand mita electorala..." .

Asa ceva nu exista, deci nu exista dovezi. Exista marturii ale unor oameni pe care le putem crede sau nu,e optiunea fiecaruia.

 

Poti sa nu-l iubesti pe Basescu fara sa fii simpatizant PSD sau alt partid.

Edited by soldoveanul

Share this post


Link to post

"Proces verbal incheiat astazi 06/12/2009 intre X reprezentant al Partidului... si Y privind primirea sumei de 1leu reprezentand mita electorala..." .

 

Poti sa nu-l iubesti pe Basescu fara sa fii simpatizant PSD sau alt partid.

 

Fara dovezi, intr-un stat normal cum ne place sa credm ca suntem nu poti inainta o actiune oficiala asa ca, zero barat.

 

L.E. Daca nu esti simpatizant PSD, sunt convins ca poti veni si cu o dovada(auzita) din partea acestora.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Singurul lucru pe care il sustin este acela ca in conditiile de criza economica, cu riscul de deficit de 9%, cu o inflatie de peste 10%, in conditii de recesiune si fara sa fie prezentata o solutie politica din partea lui Basescu la situatia din tara, parerea mea e ca cei care l-au votat, au gresit.

 

Pai si cine te contrazice aici?

Trebuie sa fii idiot sa contrazici pe cineva care spune ca pe termen scurt Geoana nu este mai bun pentru mediul economic romanesc.

Share this post


Link to post

 

sunt convins ca poti veni si cu o dovada(auzita) .

 

Citeste postul 2701. Am mai vorbit cu o persoana intoarsa din Italia azi, care povestea cum erau "sfatuiti" oamenii sa mearga la vot.

Despre autocarul donat de un partid din Romania unui partid din Moldova stii? A recunoscut primarul de Chisinau...fara sa dea nume-evident.

Share this post


Link to post

Despre sms-urile electorale ai auzit? Eu am primit doar de la Antonescu. Cei din jurul meu au primit de la Geoana.

So?

Unii au avut Dacie, altii au avut Reno. Get over it.

 

Ceea ce atrage atentia cel mai mult in declaratia de avere a lui Ionut Costea sunt datoriile de circa trei milioane de euro pe care le-a facut anul trecut si care au ca termen scadent anul acesta si anul viitor. Acesta a facut in 2008 un imprumut de 1.477.500 de euro, bani luati de la Unicredit Tiriac Bank si pe care trebuie sa-i restituie pana in 2010. Cumnatul lui Mircea Geoana a mai facut doua imprumuturi anul trecut, unul de 1.168.000 de euro si altul de 200.000 de euro. Banii au fost luati de la societati nebancare si au ca termen de rambursare anul 2009.

 

Ce teapa si-a luat asta. =))

Share this post


Link to post

Despre sms-urile electorale ai auzit?

 

Primit, cum puteau sa ma evite... Dar de la altcineva, nu dau nume. Probabil, de aceea in Bucuresti a castigat cine a castigat, iar in judetul in care locuiesc acel cineva.

Share this post


Link to post

Da, recunosc cu umilinta ca am votat in Belgia pe liste speciale. Am votat cu Geoana dar sunt sigur ca votul meu si a celor din jurul meu au fost numarate la Basescu pentru ca altfel nu se ajungea la procentul respectiv. Comentariul meu referitor la modul in care se scrie istoria e putin ironic dar foarte corect.

Cei care a-ti votat cu Basescu va doresc tot binele din lume. (am o gramada de prieteni la care tin care au facut asa!)

Pai esti in deplina contradictie cu matale insuti. Acuzi mai mult sau mai putin voalat pe cei care au votat afara pentru ca si-au exercitat un drept, dar tu insuti votezi. Poate totusi ajungi la intelegere cu propriul eu.

 

.. parerea mea e ca cei care l-au votat, au gresit.

Parerea ta.. eu nu am ajuns la atata intelepciune sa acuz de gresela un singur pe care macar nu l-am vazut sau auzit.

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce nu intelegi, moldovenii posesori de pasapoarte romanesti (deci UE) au toate motivele sa ii multumeasca lui Basescu pentru ce a facut pentru ei.

Si eu, daca ma crezi, am toate motivele sa ii multumesc (real, fara misto) lui Basescu, dar nu am votat cu el. Nu tot ce s-a intamplat bun se datoreaza lui Basescu, iar ce este rau, lui Geoana. Imi vine greu sa inghit acest 95% vs 5%, mai ales ca PSD facea parte din guvernul care a modificat Legea cetateniei. Pe de alta parte, capsunarii au acces mai mult decat crezi tu la televiziunile romanesti, deci pica si motivatia ta. Imi vine greu sa accept procente de 80%, 90%, 95%.

 

@Bella: Esti penibila TU, ca sa-ti intorc jignirea gratuita, tu cum imi demonstrezi mie ca alegerile NU au fost fraudate ?! Cu declaratia si/sau numerele vreunei instituii a statului ?! Toate sunt la nivelul cel mai de jos al increderii, cel putin pentru mine. Mersi, deci nu. Accept rezultatul, dar nu-mi poate demonstra nimeni ca Basescu a castigat in mod REAL aceste alegeri. Si la faza cu admiratori PSD, nu te baga intr-o discutie daca habar n-ai cu cine vorbesti, sau macar nu te hazarda unde nu stii. Nu sunt membru al niciunui partid si nici n-am fost, iar in primul tur am votat cu Antonescu, iar in al doilea impotriva lui Basescu. Tragi concluzia ca sunt admirator PSD ?! E stupida !

Share this post


Link to post

:o fftopic: Miami, vezi ca Bella are cuc, nu pasarica...

Share this post


Link to post

:o fftopic: Si Solcanu are! Nu-i o problema!

Share this post


Link to post

Am primit si eu sms-ul in cauza de la geoana, duminica la ora 18 dar scarba m-a impiedicat sa fac ceva

Share this post


Link to post

Si in ce consta fraudarea alegerilor ? Sariti cu argumente :) Cum se face, cine se baga si de ce.

Share this post


Link to post

Fraudarea? cea mai mare fraudare s-a facut cu televizorul: nu votati cu proiectul johanis nu o sa aveti guvern!

Nah, acum din cauza orgoliului prostanacului nu se poate accelera procesul de numire al unui nou guvern.

Acelasi prost care a bagat tara in criza politica cand a scos partidul de la guvernare si a dat jos guvernul.

Se vede si pentru ultimu' corb cine provoaca criza politica doar din dorinta de putere!

Nu e ceva grav inca, sper ca pina vineri sa avem decizia si partidele sa negocieze pina atunci, altfel se prelungeste criza politica peste orice asteptare.

Share this post


Link to post

Pai esti in deplina contradictie cu matale insuti. Acuzi mai mult sau mai putin voalat pe cei care au votat afara pentru ca si-au exercitat un drept, dar tu insuti votezi. Poate totusi ajungi la intelegere cu propriul eu.

 

 

Parerea ta.. eu nu am ajuns la atata intelepciune sa acuz de gresela un singur pe care macar nu l-am vazut sau auzit.

Hai fara "matale" ca ne-am jucat cu aceleasi jucarii cand eram mai mici. ;) ... parca cu triburile.

 

Citeste inca o data posturile mele si nu numai pe ultimul si nu le scoate din context, fa schema logica si ai sa vezi ca nu m-am contrazis. :P

 

Referitor la faza johanis ... sa inteleg ca ti-au dat un guvern? Cine e premier la tine?

Edited by baden

Share this post


Link to post

Eu stiu ca e un pronume de politete, asa cum da si dex-ul, dar scuze daca a parut un invectiv :)

 

Lasand insa jucariile si intorcandu-ne la jocuri, eu cred ca mister Crin din dorinta de a-si conserva pozitia in partid, maine va vota cu Base.

Ar fi o performanta: in mai putin de 3 saptamani sa voteze cu EL, cu Gioana, si apoi cu Basescu. Dar sa vedem :)

 

 

Later edit: la mine premier e inca Boc, si desemnat e Negoita. Probabil ca el va fi viitorul premier, dar cabinetul va avea o componenta modificata.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Astia sint de belea cu contestatea alegerilor.

Se autodenunta si semneaza "Un anonim". In loc de "Cum AM fraudat alegerile" modifica baietii in "Cum AU fraudat alegerile". Ca amindoua variantele sint corecte e alta poveste.Iar rid singur cind imi aduc aminte de V Ponta "Sistemul lor a functionat mai bine" =))

Au scos 130 jdemii de voturi furate :) Cam atit au furat ei ...cred.

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Bella: Esti penibila TU, ca sa-ti intorc jignirea gratuita, tu cum imi demonstrezi mie ca alegerile NU au fost fraudate ?! Cu declaratia si/sau numerele vreunei instituii a statului ?! Toate sunt la nivelul cel mai de jos al increderii, cel putin pentru mine. Mersi, deci nu. Accept rezultatul, dar nu-mi poate demonstra nimeni ca Basescu a castigat in mod REAL aceste alegeri. Si la faza cu admiratori PSD, nu te baga intr-o discutie daca habar n-ai cu cine vorbesti, sau macar nu te hazarda unde nu stii. Nu sunt membru al niciunui partid si nici n-am fost, iar in primul tur am votat cu Antonescu, iar in al doilea impotriva lui Basescu. Tragi concluzia ca sunt admirator PSD ?! E stupida !

 

Daca te face sa te simti mai bine(sa accepti mai usor votul democratic) sunt penibila. Nu am afirmat ca alegerile au fost corecte, mai mult, ca Basescu nu a furat...dar, dupa logica mea penibila pana nu vor exista dovezi clare recunoscute de o institutie a statului nu pot sa afirm nimic asa cum o faci tu si altii pe acest topic.

Nu spun ca justitia sau alte institutii sunt de incredere/independente/impartiale insa astea sunt regulile democratiei(chiar si ale celei dambovitene) si, pana una alta trebuie sa ne supunem lor. In caz contrar luam fiecare o arma sau un grup de "prieteni" si ne facem singuri dreptate(ca doar la voi in Craiova exista astfel de specimene mai mult decat in alte parti).

 

:o fftopic: Si Solcanu are! Nu-i o problema!

 

Atat te duce mintea pe tine...ar trebui sa sap pentru a ma cobora la nivelul tau.

Share this post


Link to post

A aparut o noua teorie (a spus-o si Nasu', acum cateva minute, citând-o pe Dragoteasca de la Realitatea): daca pâna pe 21 Decembrie noul Presedinte (Basescu) nu depune juramantul, trebuie sa paraseasca Cotroceniul.

Atunci Geoana, presedintele Senatului, îi ia locul ca interimar. Deci, PSD-ul vrea sa mute contestatiile pâna spre acea perioada, cu noi alegeri sau nu.

Share this post


Link to post

... eu cred ca mister Crin din dorinta de a-si conserva pozitia in partid, maine va vota cu Base.

Tu discuti cu un presedinte nevalidat ? Alti nu-si permit pierderea de vreme.

 

... noul Presedinte (Basescu) ...

Cine i-a zis ca-i nou si nu vechi ?

Share this post


Link to post

Dragi prieteni cu afinitati rosii, delectati-va un pic cu aberatiile febletei voastre nastase. Ce Constitutie? Ce drepturi egale? Vax albina! geoana sa castige, asta conteaza :-W

 

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6698325-adrian-nastase-votul-celor-din-diaspora-trebui-aiba-greutate-mai-mica-impune-dezbatere-acest-subiect.htm

Share this post


Link to post

Un coleg de servici mi-a spus asta: Duminica a venit cineva la mine si mi-a dat 100ron sa-l votez pe Geoana.

EU: Si ce-ai facut?

EL: L-am votat pe Geoana,am facut poza cu telefonul dupa care l-am stampilat si pe Basescu ca sa anulez votul.

EU: Belea!

EL: I-am aratat poza de pe telefon omului cu Geoana votat,mi-am luat banii si am plecat acasa.

Totul s-a petrecut undeva in ILFOV.Traiasca PCR(PSD)

Acum sa-i vad pe Patriciu,Vantu,Becali,Ciuvica etc cum au fugit ca potarnichile si s-au ascuns de ochii lumii.De nu le-o trage Basexu fara vaselina de nu se vad.

Share this post


Link to post

Hahahhaa, tare faza :) )

 

Tu discuti cu un presedinte nevalidat ? Alti nu-si permit pierderea de vreme.

 

 

Cine i-a zis ca-i nou si nu vechi ?

 

1. Crinulet va discuta poimaine, altfel pleaca cu Gionel sa-si faca ei doi un partid nou, frumos, social-liberal (PSL), ca tot se iubesc asa mult.

2. BEC. CC doar va valida.

 

Am vazut caterinca lui Dragnea azi, daca el crede ca va avea sanse macar 1% in demersul lui in fata oricarui judecator cu ce a prezentat el,

atunci cred si eu ca are 100% sanse.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@Alezz

Le-o trage pe naiba..eventual la un spritz. :drinkers:

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Vorbele alea nu au valoarea 0 barat chiar pentru oricine. Pentru mine, nu. As fi preferat ca Basescu sa castige si cu 90%, dar sa nu fi fost fraude deloc. De fuart s-a furat enorm, nu stiu cine mai mult, tind sa cred ca PDL, dar la fel de bine putea sa fure PSD mai mult.

Ar trebui sa te deranjeze ca s-a furat. Pe mine asta ma deranjeaza foarte mult. Un scor asa de strans poate insemna ca s-a furat mult in ambele tabere, doar ca, asa cum a zis si ponta, la pdl a functionat mai bine. Din pacate e trist ca acele vorbe valoreaza ceva pentru tine. Nu ar trebui. Pe "vorbe" s-a purtat toata campania asta.

 

 

 

 

Inca o chestie, daca Base si ai lui stiau ca au castigat si ca sondajele sunt fraudate, DE CE aveau fetele alea pamantii la 21:00 ? De ce nu erau radiosi ?!

S-a mai spus si pe aici s prin politica, e aiurea sa reactionezi precum gionel. SIncer, nu am vazut imaginile de care zici, dar bunul simt imi spune sa nu ma bucur prea devreme cand nu e cazul.

 

...Simplul membru de partid dintr-un sat sarac de la tara alege o suta si mai bine de milioane facuti pe moka sau sa numere voturile bine ?!

Foarte multi membri din comisii nu au vreo legatura cu partidul; multi sunt cunostinte ale cunostintelor membrilor de partid care mai vor sa faca un ban. Eu unul ma indoiesc sa se bage cineva la astfel de manevre; punand in balanta puscaria vs. 3.000 euro, mi-as vedea de treaba.

 

 

Asa ceva nu exista, deci nu exista dovezi. Exista marturii ale unor oameni pe care le putem crede sau nu,e optiunea fiecaruia.

 

1.Marturiile se fac in fata instantei sub juramant. Restul e apa de ploaie.

2. Ce te face sa crezi ca nu au fost platiti sa declare un lucru sau altul?

 

 

Tu discuti cu un presedinte nevalidat ? Alti nu-si permit pierderea de vreme.

 

Corect, nu-si mai permit pierderea de vreme, au pierdut-o discutand cu un ipotetic presedinte si cu un ipotetic premier. :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...