Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Unii ii faceau si guvern ipoteticului premier.

Share this post


Link to post

EL: L-am votat pe Geoana,am facut poza cu telefonul dupa care l-am stampilat si pe Basescu ca sa anulez votul.

@Alezz: Un bou. De ce? Eu nu as risca un dosar penal pentru fotografiatul buletinului de vot pentru promisiunea unui activist de partid.

 

@Sebian: Hotnews vad ca nu se dezice de restul presei romanesti: una pui in titlu, cu totul alta in continut :) ) .

Share this post


Link to post

@andreib Nu ai inteles. :P L-a cam "ciuruit" pe activist, si nu, nici eu nu as risca dosar penal pentru a-l ciurui pe un activist amarat.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Un (foarte lung) interviu cu un mogul: "Sorin Ovidiu Vântu: Eu sunt cel care poate sa-l cumpere pe Dinu Patriciu, si nu invers. Eu nu sunt pestele mic in piata romaneasca. Am fost pirahna in anii 90. Acum sunt somn."

Restul interviului aici:

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6698869-sorin-ovidiu-vantu-sunt-cel-care-poate-cumpere-dinu-patriciu-nu-invers-nu-sunt-pestele-mic-piata-romaneasca-fost-pirahna-anii-90-acum-sunt-somn.htm

Share this post


Link to post

@Sebian: Hotnews vad ca nu se dezice de restul presei romanesti: una pui in titlu, cu totul alta in continut :) ) .

 

De ce? Asta a zis Adelu.

 

Cei care au plecat de multi ani din tara, chiar daca citesc presa si sunt informati, nu au contact direct cu realitatea. Nu sunt afectati, direct, de reglementari, de taxe si impozite, chiar si de o viziune sau alta asupra viitorului in sanatate, educatie etc. Prin urmare, votul lor ar trebui sa aiba o greutate mai mica. Se impune, in viitor, o dezbatere pe acest subiect.

Share this post


Link to post

2. BEC. CC doar va valida.

Esti in posesia documentului prin care BEC-ul spune cine este noul presedinte ? Asta ca sa pastram absurdul ca BEC-ul s-ar ocupa cu asa ceva.

Share this post


Link to post

Dragi prieteni cu afinitati rosii, delectati-va un pic cu aberatiile febletei voastre nastase. Ce Constitutie? Ce drepturi egale? Vax albina! geoana sa castige, asta conteaza :-W

 

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6698325-adrian-nastase-votul-celor-din-diaspora-trebui-aiba-greutate-mai-mica-impune-dezbatere-acest-subiect.htm

 

"Nastase a fost un premier bun(daca nu era corupt),cel mai bun premier pe care l-a avut Ro.

De apreciat ca pe vremea lui nu existau moguli!"

 

Ghici cine zice asta?

Share this post


Link to post

Ar trebui sa te deranjeze ca s-a furat. Pe mine asta ma deranjeaza foarte mult. Un scor asa de strans poate insemna ca s-a furat mult in ambele tabere, doar ca, asa cum a zis si ponta, la pdl a functionat mai bine. Din pacate e trist ca acele vorbe valoreaza ceva pentru tine. Nu ar trebui. Pe "vorbe" s-a purtat toata campania asta.

 

Foarte multi membri din comisii nu au vreo legatura cu partidul; multi sunt cunostinte ale cunostintelor membrilor de partid care mai vor sa faca un ban. Eu unul ma indoiesc sa se bage cineva la astfel de manevre; punand in balanta puscaria vs. 3.000 euro, mi-as vedea de treaba.

Bai prietene, tu citesti mai greu sau stai prost la logica ?! Tocmai ca m-a deranjat ca s-a furat !!! De unde ai tras tu o alta cncluzie ??? Daca tot ma combati cu ce spun, macar citeste dracu calumea ce scriu:

Nu m-ar fi deranjat ca Basescu sa fi castigat cu 75%, dar sa fi avut eu certitudinea ca a castigat corect.

As fi preferat ca Basescu sa castige si cu 90%, dar sa nu fi fost fraude deloc.

Apoi, permite-mi tu sa te intreb de unde ai tras tu concluzia ca vorbele lui Ponta valoreaza ceva pentru mine ?! Eu am vorbit din experienta proprie, un bun prieten de-al meu mi-a spus cum a mituit reprezentantii celorllate partide (cu 10.000 de Euro in total) si o alta cunostinta, consilier local intr-un sat mi-a spus de faza cu buletinul gata stampilat, de faptul ca in sectie la numarare au cauciucurile aceea de stampila lipite de deget si cand gasesc voturi ale oponentului le mai stampileaza inca o data, pentru a fi anulate. Deci vorbesc din experiente personale, am spus clar asta. Inca o data, daca ti-e greu sa pricepi ce spun, da un semn si-ti desenez cu creioane colorate. Ce e trist pentru tine privind persoana mea as prefera sa nu-mi impartasesti tu mie, nu ma intereseaza absolut deloc. So, pastreaza-ti sentimentele pentru tine, ok, precum si concluziile tale psihologice euristice despre mine, ok ?

 

Inca o chestie, altii omoara si fura pentru 1 milion sau mai putin, deci daca pentru tine nu valoreaza mare lucru 3k/10k euro, nu-ti inchipui ca este la fel pentru toata lumea, in conditiile in care NU INTRA NICI DRACU PENTRU FRAUDA LA PUSCARIE. So, easy money, right ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Esti in posesia documentului prin care BEC-ul spune cine este noul presedinte ? Asta ca sa pastram absurdul ca BEC-ul s-ar ocupa cu asa ceva.

Bec spune cine a castigat alegerile: Rezultate finale provizorii de la BEC: Traian Băsescu a câştigat alegerile cu 50,33%

 

Ca sa revenim la Crin, dupa mine cred ca deja impreuna cu Orban si Norica pun la cale viitorul mare partid cu doi presedinti: Crin si Gioana, presedintii excit-poll-urilor :)

Antonescu: Tăriceanu s-a dus să pupe papucul sultanului Băsescu, e jenant

http://www.realitatea.net/antonescu--tariceanu-s-a-dus-sa-pupe-papucul-sultanului-basescu--e-jenant_691060.html

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Bai prietene, tu citesti mai greu sau stai prost la logica ?! Tocmai ca m-a deranjat ca s-a furat !!! De unde ai tras tu o alta cncluzie ??? Daca tot ma combati cu ce spun, macar citeste dracu calumea ce scriu:

Ma bucur ca poti purta o discutie civilizata si matura. ;)

 

Apoi, permite-mi tu sa te intreb de unde ai tras tu concluzia ca vorbele lui Ponta valoreaza ceva pentru mine ?!

Mda, ponta nu e in tabara alora careurla ca s-au fraudat alegerile...

Sa-ti amintesc ce ai zis?

 

Vorbele alea nu au valoarea 0 barat chiar pentru oricine. Pentru mine, nu.

 

Eu am vorbit din experienta proprie, un bun prieten de-al meu mi-a spus cum a mituit reprezentantii celorllate partide (cu 10.000 de Euro in total) si o alta cunostinta, consilier local intr-un sat mi-a spus de faza cu buletinul gata stampilat, de faptul ca in sectie la numarare au cauciucurile aceea de stampila lipite de deget si cand gasesc voturi ale oponentului le mai stampileaza inca o data, pentru a fi anulate. Deci vorbesc din experiente personale, am spus clar asta.

Experienţa se referă la două aspecte: în caz particular o anume trăire a unui om sub forma unui eveniment trăit şi astfel perceput de acesta, sau în general (în sensul de experienţă de viaţă) suma tuturor trăirilor pe care o persoană le-a avut vreodată.

Ai trait tu lucrurile alea? Le-ai vazut tu? Vrei sa-ti spun si eu scenarii peste scenarii? Ai sa ma crezi?

 

Inca o data, daca ti-e greu sa pricepi ce spun, da un semn si-ti desenez cu creioane colorate.

Crezi ca vei fi in stare sa intelegi semnul? ;)

Inca o chestie, altii omoara si fura pentru 1 milion sau mai putin, deci daca pentru tine nu valoreaza mare lucru 3k/10k euro, nu-ti inchipui ca este la fel pentru toata lumea, in conditiile in care NU INTRA NICI DRACU PENTRU FRAUDA LA PUSCARIE. So, easy money, right ?

O testam pe pielea ta?

 

P.S. Am uitat... "bai" esti cu tac'tu! Da?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Bai prietene, tu citesti mai greu sau stai prost la logica ?! Tocmai ca m-a deranjat ca s-a furat !!! De unde ai tras tu o alta cncluzie ??? Daca tot ma combati cu ce spun, macar citeste dracu calumea ce scriu:

 

Da, colegu zeneseu e ardelean asa ca iarta-l si tu :D ...o fi el mai incet dar e simpatic :P

Share this post


Link to post

Cred ca PSD isi pregatesc urmatoarele alegeri aruncand in derizoriu ideea de fraudare a alegerilor cu acuzele de acum.

 

Nici macar nu le ies cele 10% voturi duble cu numarul de voturi potential fraudate (136 de mii).

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Da, colegu zeneseu e ardelean asa ca iarta-l si tu ...

 

Deci pentru asta stii ca nu iti dau bani...da?!?!? :D :P

Share this post


Link to post

Bec spune cine a castigat alegerile ...

Am inteles, BEC spune la mediafax, acesta mai pune ceva de la ea si iti spune tie, dar ce insemna rezultate provizorii ? Cine lamureste provizoratul acesta omogen: presedinte nevalidat, premier nevalidat, guvern demis cu atributiuni limitate ? Tara asta seamana teribil cu una condusa de catre un prostovan !

Share this post


Link to post

Pai Prostovanu face circul asta. Sau si acum mai blocheaza Base ceva? :) )

Share this post


Link to post

Sa-ti amintesc ce ai zis?

 

P.S. Am uitat... "bai" esti cu tac'tu! Da?

Bai fratioare, sa-ti explic. Zic niste colegi ca s-au fraudat alegerile. Apare Mircea si spune ca sunt doar vorbe care au valoarea 0 barat pentru el, fara dovezi in instanta ... Eu apar si spun ca (,) chiar daca sunt doar vorbe pentru mine nu au valoarea 0 barat. Cam asta a fost contextul, eu in sensul asta m-am referit. Ti-as explica caror persoane ma adresez cu Bai, dar mi-e frica ca nu pricepi.

Edited by smailmiami
  • Like 1

Share this post


Link to post

Zic niste colegi ca s-au fraudat alegerile. Apare Mircea si spune ca sunt doar vorbe care au valoarea 0 barat pentru el, fara dovezi in instanta ... Eu apar si spun ca (,) chiar daca sunt doar vorbe pentru mine nu au valoarea 0 barat. Cam asta a fost contextul, iar daca Mircea s-a referit acolo strict la ce a zis Ponta e altceva.

Colegii au zis ce a spus si ponta. Niciunul nu a adus dovezi concrete si clare in acest sens. Daca vorbele spuse de colegi conteaza (chiar si fara dovezi) asta include si afirmatiile lui ponta & co. Eu am inteles contextul. ;)

 

 

 

Ti-as explica caror persoane ma adresez cu Bai, dar mi-e frica ca nu pricepi.

 

Chiar as fi curios...pe PM eventual.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Nenea, colegu Sebian zice sa am rabdare cu tine ca esti mai incetisor, da' io cred ca ai bagat deja in marsarier. Eu am spus simplu ca vorbele conform carora fraudarea alegerilor NU valoreaza 0 barat pentru mine, contrazicandu-l pe Mircea. Ce legaturi ai facut tu cu Ponta, ca au zis colegii, da' a zis si Ponta, care zbiara ca s-a fraudat, da' daca zic si io ca s-a fraudat, deci zic ce-a zis Ponta, care e totuna ... Brrr, m-am pierdut ... Da' oricum, eu am postat in 2 locuri ca putea sa iasa Base si cu 75%/90%, da' sa fi fost alegeri corecte si tu tot pe dos ai priceput ! Apropo, m-am uitat, postul cu Ponta este 2689, iar postul lui Micea la care ma refer eu apare peste 3 pagini la nr. 2740 si nu zice nik de Ponta. Cum faci tu legaturile logice e un mare mister al naturii.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Problema s-a rezolvat - nu mai vrea nimeni din PNL la guvernare. S-a concluzionat ca acum tb sa accepte solutia aleasa de poporul roman.

Solutia aleasa este una din cele 2 solutii propuse de Basescu - alegeri anticipate (poporul roman va trebui sa dea 51 de procente pdl-ului) sau

vom continua cu solutia de acum care este una informatica ... vor conduce utilizand variantele iterative ... Boc 4, Boc 5, Boc 6.

...

 

Spui asta doar sa poti avea satisfactia ca ti se vor indeplini prezicerile:

Felicitari pentru cei care au castigat ceva si se bucura sincer.

Eu zic ca de azi Romania este oficial in rahat - astept restul confirmarilor ... (curs de schimb, nesemnarea acordului cu FMI ... samd) .

Hai ca-i scriu eu:

"In urma votului de pe 6 decembrie tu - Wolfman - ai reusit sa-ti injumatatesti valoarea casei pentru care mai ai un credit, sa-ti micsorezi salariul (discutam peste 2 luni pe cursul de schimb leu-euro), sa maresti pretul la gaze - (asta stiu ca nu te afecteaza dar o trec aici ca sa iti faci rost de lemne de gratar), sa ingropi pentru inca un an in deficit bugetar Romania, sa i-o tragi lui ilici ( felicitari! - dar cred ca la varsta lui nu mai simte nici o placere ), sa micsorezi consumul de curent electric (pentru ca investitorii astia lasi vor fugi de serviciile proaste e-on si de pretul mare), sa-i ingropi pe liberalii din Bacau care mai aveau trecere doar pe langa Antonescu si sa-ti arunci la gunoi toate actiunile de pe bursa din bucuresti.

 

Daca o faci din rautate doar, sa stii ca nu mai joc tarnippe cu ...capsunari (calificativul l-am preluat de la pesedeii pt. care te-ai obosit sa votezi) . Daca o intorci pe gluma dupa bunul tau obicei, sa stii ca o consider o gluma extrem de nesarata, n-ar trebui sa uiti ca mai ai rude si prieteni pe-aici.

 

Cat despre PNL, stai linistit ca nu pierd ei ocazia sa se infrupte din tort... Azi m-a socat discutia pe care am avut-o cu un personaj de la varful PNL (tu cred ca stii despre cine e vorba dar te rog sa tii pt. tine) care deborda de bucurie ca a iesit Basescu (pt. ca "pt. noi e chiar mai bine asa, cred ca o sa punem si prim-ministrul de la PNL", am incheiat citatul) desi a votat pt. geoana si mai mult de-atat a facut si campanie pt. geoana in turul 2. A fost de acord cu mine ca geoana e un prostanac si ca Basescu e inteligent si are carisma, a fost de-acord ca gestul lui Crin a fost total de rahat cand a virat spre stanga la 12 ore de la turul1.

 

Basescu merita toata stima ca si-a calcat pe inima si l-a sunat pe Crin pt. a-l invita la guvernare, ar fi meritat sa-i ignore complet pe liberali si sa incerce o coalitie cu minoritatile plus vreo 10-15 "tradatori" de la pierdanti care "au facut credite pe 4 ani pt. a-si finanta propria campanie la parlamentare" si nu le convine sa piarda locul. Insa a facut primul pas spre PNL pt a arata ca-i pasa mai mult de tara decat de propriile orgolii.

 

Basescu l-a sunat pe Tariceanu si i-a propus functia de premier... ce-mi place mie la presedintele nostru ca si linge unde scuipa...

 

Daca le intorcea spatele liberalilor cum ar fi meritat ziceai ca iar incep scandalurile, alegeri anticipate, etc. Cum o da, tot rau iese Base! :scarpin:

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Io am priceput ca l-a sunat pe Tariceanu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Tot un drac! :)

Share this post


Link to post
... Sau si acum mai blocheaza Base ceva? :) )

Inteleg ca ii e greu sa recunoasca infrangerea in fata unui prostanac.

Share this post


Link to post

Spui asta doar sa poti avea satisfactia ca ti se vor indeplini prezicerile:

 

 

 

Daca o faci din rautate doar, sa stii ca nu mai joc tarnippe cu ...capsunari (calificativul l-am preluat de la pesedeii pt. care te-ai obosit sa votezi) . Daca o intorci pe gluma dupa bunul tau obicei, sa stii ca o consider o gluma extrem de nesarata, n-ar trebui sa uiti ca mai ai rude si prieteni pe-aici.

 

Cat despre PNL, stai linistit ca nu pierd ei ocazia sa se infrupte din tort... Azi m-a socat discutia pe care am avut-o cu un personaj de la varful PNL (tu cred ca stii despre cine e vorba dar te rog sa tii pt. tine) care deborda de bucurie ca a iesit Basescu (pt. ca "pt. noi e chiar mai bine asa, cred ca o sa punem si prim-ministrul de la PNL", am incheiat citatul) desi a votat pt. geoana si mai mult de-atat a facut si campanie pt. geoana in turul 2. A fost de acord cu mine ca geoana e un prostanac si ca Basescu e inteligent si are carisma, a fost de-acord ca gestul lui Crin a fost total de rahat cand a virat spre stanga la 12 ore de la turul1.

 

Basescu merita toata stima ca si-a calcat pe inima si l-a sunat pe Crin pt. a-l invita la guvernare, ar fi meritat sa-i ignore complet pe liberali si sa incerce o coalitie cu minoritatile plus vreo 10-15 "tradatori" de la pierdanti care "au facut credite pe 4 ani pt. a-si finanta propria campanie la parlamentare" si nu le convine sa piarda locul. Insa a facut primul pas spre PNL pt a arata ca-i pasa mai mult de tara decat de propriile orgolii.

 

 

 

Daca le intorcea spatele liberalilor cum ar fi meritat ziceai ca iar incep scandalurile, alegeri anticipate, etc. Cum o da, tot rau iese Base! :scarpin:

 

Tocmai pentru ca imi pasa am zis tot ce am zis - cu ceva rautate poate dar tb sa fac ceva ca sa vedeti si cealalta fateta. Sincer daca ma gandeam la mine spuneam numai ca nu-mi pasa. Sunt de acord cu tine ca Geoana e cam prostut ... dar Base nu mai e o solutie pentru Romania din vina lui. Din faptul ca nu are cuvant a trebuit Crin sa accepte sa joace pe cartea PSD.

Lasa ca liberalii care si-au finantat locurile ca isi merita soarta. Sa nu indrazneasca sa miste in front ca vor trebui sa-l pupe in fund pe Flutur si Stoica - si astia 2 au fundurile mai late.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ok, ca sa facem un rezumat al alegeriilor: Impreuna am invins!

Edited by hitman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Sa va zic si eu o faza intamplata aseara la ciutacu.

Individul asta , impreuna cu norica nicolai si inca doi indivizi criticau vehement pe cetatenii de afara care au votat cu Base.

Spuneau aceste loaze ca acei cetateni nu platesc nimic statului roman .

Avand in vedere ca si eu am cam 2,5 ani de stat pe afara , tin sa le aduc aminte dobitocilor care sustin asa ceva , urmatoarele:

Toti banii adusi au fost investiti in tara ( am construit o casa) . Am platiti in tara toate materialele de constructii , deci statul roman a incasat 20% din suma (TVA).

Banii adusi au fost schimbati la casa de schimb ( alte taxe platite la stat ) .

In timp ce am lucrat afara mi-am platit cash asigurarile de sanantate la o firma privata , nu la stat.

Am platit la casa de pensii o anumita suma .

Tin sa le aduc aminte acestor dobitoci ca fraierii care lucreaza afara au o mare contributie atat

la mentinerea cursului de schimb cat si la mersul economiei interne .

In concluzie le urez " frigider plin" !

Edited by body
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...