Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

Eu am reusit azi sa imi belesc stergatoarele de parbriz . Din cauza zapezii viscolite si stergatoarelor inghetate pe barbriz banuiesc ca a sarit o biela de la locul ei. In alta ordine de idei, de multa vreme nu am vazut asa ceva prin Bucuresti. Este pentru prima data cind aproape ca am reusit sa suspend MOS-ul pe zapada. Ambreiajul a fost solicitat la greu, mirosea a ferodou grupa mare. Noroc cu un trecator care m-a ajutat putin. Culmea dracului, toata povestea s-a intimplat la 7-8 metri de locul de parcare !!! Dupa chinul de rigoare am remarcat urmele lasata in zapada de lonjeroane, esapament si alte alea ... Pare greu de crezut insa zapada trecea binisor de praguri si de mijlocul rotilor. Evident, toate astea se petreceau pe o straduta f. laturalnica. Pe bulevardele si strazile mari am circulat fara probleme ... cu exceptia stergatoarelor. Sa mergi cca 12 km fara stergatoare chiar am constatat ca reprezinta o provocare serioasa. Cel mai nasol a fost cind a trecut un tramvai de deszapezire si m-a umplut de zapada ... Nu mai povestesc senzatia de moment, m-am trezit in 0,5 sec in bezna ... De voie de nevoie cei din spatele meu au fost intelegatori, au stat fara sa claxoneze vreo 10 secunde timp in care mi-am curatat parbrizul. Oricum... si lateralele lor erau complet acoperite cu zapada :P .

Share this post


Link to post

Este pentru prima data cind aproape ca am reusit sa suspend MOS-ul pe zapada. Ambreiajul a fost solicitat la greu, mirosea a ferodou grupa mare. [...] Dupa chinul de rigoare am remarcat urmele lasata in zapada de lonjeroane, esapament si alte alea ...

 

Eu am reusit sa raman suspendat cautand un loc de parcare. Tot scutul era pe zapada. M-am chinuit un pic (cam mult)cu lopata si am iesit din impas.

Mie nu mi-a mirosit deloc a ferodou, desi am chinuit-o suficient...sau aveam eu simturile mult prea inghetate de la stat in genunchi si lopatat pe sub masina.

Altfel : ce este acela lonjeron, la ce foloseste si unde este el ?

Share this post


Link to post

S-a intors iarna! Deja am dat o ora la lopata ca sa se puna zapada la loc. Din fericire au trecut cu autograder-ul si au impins zapada pe margini, cand plec ori trec prin ori lopatez :D

Share this post


Link to post

Mda, şi prin Craiova s-au (re)întors nămeţii dar se circulă acceptabil.

Share this post


Link to post

Altfel : ce este acela lonjeron, la ce foloseste si unde este el ?

lonjeron: Grindă longitudinală din metal, asezată în scheletul sau în cadrul unei masini cu scopul de a le face rigide.

Share this post


Link to post

S-a intors iarna! Deja am dat o ora la lopata ca sa se puna zapada la loc. Din fericire au trecut cu autograder-ul si au impins zapada pe margini, cand plec ori trec prin ori lopatez :D

 

Mikey daca pleci ai grija ca au dat toata zapada la o parte cu lama si acum a ramas poleiul pe care se circula mai prost decat pe zapada. Eu am ajuns insa fara probleme in oras. Am avut parte doar de un mic blocaj la iesirea din Ovidiu(spre CT) unde din cauza poleiului nu prea puteau urca dealul cei ce veneau dinspre oras.

Share this post


Link to post

Dupa ce am veit din zona Campina unde am fost tot weekendul, pe un DN1 pe care nu imi aduc aminte sa il mai fi vazut asa in 12 ani jumate de condus, in Bucuresti m-am descurcat foarte bine pe strazi, am intrat printre blocuri sa las pe cineva acasa, apoi in spate la mine la bloc, masina si gumele s-au comportat exemplar, am iesit din locuri de unde nu credeam ca o sa reusesc...

Dar m-am impotmolit ca rromul la mal... fix in fata locului de parcare. Dupa ce am lopatzit jumatate de ora nu am mai reusit sa parchez masina (garare cu spatele) decat cu ajutorul a doi prieteni de la bloc... Si asta pentru ca sub aceasta mirifica zapada este oglinda de gheata, si nici mama gumelor de iarna nu prea te ajuta.

La cielo m-am referit mai sus :)

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Nici in cosmarurile voastre nu va doresc sa mereti prin viscolul prin care am trecut eu! :mrgreen:

 

Am plecat din Bucuresti ieri la 7 si abia sunt la Lehliu. M-am oprit aici la cineva si plec maine dimineata.. Am 30 de ore de nesomn..

Trist, de acum incolo o sa respect codul portocaliu!

Share this post


Link to post

Azi unu cu dacia trecut la 3 deste de un stalp de retea...si asta incercand sa se redreseze; inconstienti, vai de capul lor... cu "patinele" lor cu tot :(

Share this post


Link to post

Nici in cosmarurile voastre nu va doresc sa mereti prin viscolul prin care am trecut eu! :mrgreen:

 

Am plecat din Bucuresti ieri la 7 si abia sunt la Lehliu. M-am oprit aici la cineva si plec maine dimineata.. Am 30 de ore de nesomn..

Trist, de acum incolo o sa respect codul portocaliu!

 

La 7 ziua? Eu am plecat la 13 duminica din Constanta si am ajuns pe la 17:30-18:00 in Bucuresti. Tot duminica. Se mergea greu dar nu a fost blocat drumul, doar Autostrada Soarelui (za aironi).

Share this post


Link to post

Azi dimineata, Iuliu Maniu, ora 8:30. Trotuarul arata cam asa :

1.jpg 2.jpg

Ceva mai incolo, un Opel Astra se ascundea de privirile curiosilor :

3.jpg 4.jpg

 

La ora 14:30 lucrurile stateau fix la fel. Bulevardul, in schimb, era ... "negru", ca sa parafrazez un personaj celebru. Sa tot :lavolan:

Share this post


Link to post

Am uitat sa specific: 7 seara. :rolleyes:

S-a mers bine pana la Ileana.. de acolo varza.

Ziua e alta treaba, dar noaptea e crima.

Sa nu mai spun ca aveam vizibilitate 2-3 m. Erau numai troiene de zapada aduse de vant, care batea cu aprox 100 km/h.

 

Intre Lehliu si Calarasi drumul e blocat complet. Nu stiu ce-or face cei care au mai ramas pe acolo inzapeziti, pt ca zapada a ajuns si la 2m inaltime si nu trecea niciun utilaj pe acolo pentru ca nu face fata. :wallbanger:

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

Vin si eu cu o poza dintr-un loc unde am putut sa tin aparatul in mana.

post-182-126565847512_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cam asa si prin C-ta... crima si pedeapsa. Afara din oras e si mai si. Aseara, venind spre oras, ma intalesc cu un utilaj de la dezapezire pe sensul cealalt... Dobitocul umbla cu lama indreptata spre contrasens...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Si s-a dus codul galben, portocaliu si violet si totusi ningeee!

Ieri prin CT pe strazile principale s-a circulat OK(nu a apucat sa se depuna). Pe strazile secundare e durere!

Share this post


Link to post

Da vad ca a nins la voi acolo, aveti ceva zapada.

Share this post


Link to post

Eah, nitica, pe la colturi :) )

Sunt super incantat de anvelopele mele de iarna, fabricate sub celebra marca Infinity Winter Hero, care s-au comportat excelent prin toate zapezile pe unde am intrat zilele astea, inclusiv prin zapada pana la usi, nu m-au lasat in drum, franeaza excelent pe zapada, iar pe asfalt uscat se comporta mai bine decat Hankoocele originale!

Cat priveste starea drumurilor din "zona mea folclorica" (copyright @Tolin), multumiri celor de la drumuri care au dezapezit bine arterele principale dar si celor de la primaria locala care au reusit cat de cat sa curete stradutele adiacente, pe care se circula prin zapada de 2-3 cm si salutari calduroase (a se citi " arza-i-ar focul") concitadinilor mei care daca-si dezgroapa masina arunca zapada inapoi in strada si care n-au inteles ca ar cam trebui sa-si curete si trotuarul din fata casei/blocului, pentru ca pietonii sa nu mai mearga pe strada!

Share this post


Link to post

De curiozitate- cum e prin Piatra? Si cum e soseaua de la Totoiesti - Girov - Piatra? As avea maine drum- sunt curios la ce sa ma astept...

Share this post


Link to post

... salutari calduroase (a se citi " arza-i-ar focul") concitadinilor mei care daca-si dezgroapa masina arunca zapada inapoi in strada si care n-au inteles ca ar cam trebui sa-si curete si trotuarul din fata casei/blocului, pentru ca pietonii sa nu mai mearga pe strada!

 

De acord cu tine :mda:

Share this post


Link to post

Ma bucur pentru cei care au pus inapoi pe masini gumele de vara. La noi deja sunt cam 2 cm de zapada pe sosea. Maine plec pana in Bacau, sunt curios cum o fi drumul de la Hanu Ancutei spre oras... Acum cateva minute am venit acasa- abia am urcat in curte. Nu schimb gumele de iarna pana cand sunt sigur ca vine primavara. Multe succesuri la impins masina tuturor cu gume de vara!

Share this post


Link to post

Esti ironic...

Codul e valabil pana maine...

Oricum in oras se poate urca peste tot...si cu gumele de vara...

Share this post


Link to post

Mda, dar sunt oameni care nu stau DOAR in oras.

Si inca ceva: e de ajuns o secunda sa regreti ca ai schimbat gumele. Incearca si vei vedea.

Edited by EM!L
înlăturare offtopic.

Share this post


Link to post

Senzatiile sunt chiar tari. Viraj la dreapta la 20 / h in seara asta si...ea voia tot inainte.

 

Nici vorba de urcat vreo panta mai mare de 10 grade, zapada cat cuprinde, gheata, mazga, tot tacamul. Cu mari eforturi am reusit sa o bag in garaj.

Imi venea sa scot piciorul afara sa carmesc... :) )

Share this post


Link to post

Mai da la voi chiar a nins nu jucarie. Pe acilea pe la Galati vremea nu reuseste sa se hotarasca daca sa ninga sau sa ploua, asa ca face cate putin din amandoua.

Share this post


Link to post

In Piatra o fo fleoscaraie toata ziua iar treptat s-a transformat in gheata, nu polei, ca n-au dat cu nimic bebrecii astia . M-am descurcat bine cu Kumho-urile mele allseason toata iarna si ma descurc si acum, doar ca trebuie sa fiu un pic mai atent greenguy.gif

Edited by EM!L
înlăturare offtopic.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...