Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

Pai ieri si azi vremea a fost naspa. Ieri a fost polei, ani curat, apoi iar ninsoare. Mi-am mai luat 2 litri de lichid de iarna, jetexpert de la rompetrol. Nu cred ca ies cu el din iarna...

 

Alex- cu tot cu ridicat' de cod galben, eu nu schimb gumele pana nu sunt sigur ca se schimba si anotimpul. Grija mare la volan si sa ne intalnim sanatosi!

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Nici eu nu trecusem la cele de vara la Megane, dar mai mult de lene. Oricum nu-l mai miscasem de marti si oricum mai am 2 masini cu gume de iarna (Matizul si Mercedesul) cu care m-as fi descurcat la nevoie.

Si chiar si asa, cum nu ies din oras, exista autobuz/maxi-taxi/taxi. Da-o dreaku de masina.

Share this post


Link to post

N-a lipsit mult ca, pentru plimbarea la Durau, sa trec pe anvelope de vara. Dupa ce am consultat niste prognoze meteo serioase, m-am potolit ;) . Astazi nu am regretat deloc.

Share this post


Link to post

Ei, uite mai sus confirmarea! E destul sa ai o singura data nevoie de un lucru pentru a nu regreta alegerea facuta.

Tanti Romica Jurca spune ca vine primavara sau o mai tinem "la rece:?

Share this post


Link to post

Eu ma bazez pe www.accuweather.com :)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Din surse cat de cat sigure(cat se poate sigur la o prognoza meteo) saptamana viitoare vom avea temperaturi cu minus si in cursul zilei (asta in zona mea - Focsani)

Share this post


Link to post

Bre ce pandalie cu rotile astea, ce titluri de glorie, in 20-30 de minute le schimb daca vreau, mai mult imi ia sa le car sus jos, jos sus.

De parca s-a facut alegerea vietii cu schimbatul sau cu neschimbatul. S-a anuntat vreme de iarna, cine a trecut pe roti de vara avea timp sa le puna la loc cele de iarna daca merge la drum lung.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Le schimba usor aia care au jante cu anvelope separat. Eu nu am gasit jante, inca. Am vrut sa i le fur lui Uskt la Durau, da nu o slabit masina din ochi.

Share this post


Link to post

Frig si ninge!

Speram totusi sa vina primavara cu praful ei...pardon cu parfumul ei :-W

Si evident ca nici eu nu am schimbat gumele...pana in aprilie nu le dau jos, din principiu, nu vreau sa-mi stric ziua aiurea!

Edited by Aty

Share this post


Link to post

Voi va plangeti, eu dau la lopata de doua ore! :wallbanger: Si ninge ca-n miezul iernii! :spumelagura:

Share this post


Link to post

Uneori e bine sa-ti fie lene 40000000.gif

Vorba lui Tommy e naspa sa le tot cari de sus-jos si invers...

Pina dupa 1Mai cind sper sa fac iar o tura la Bicaz le las pe masina rolleyes.gif

 

L.E. 24000000.gif24000000.gif24000000.gif24000000.gif24000000.gif24000000.gif Wolf unde freza pt zapada? 24000000.gif24000000.gif24000000.gif24000000.gif24000000.gif24000000.gif

Si pe aici s-a depus destul de bine, dar se pare ca s-a linistit...sper sa nu patesc ca tine miine dimineataheadscratch.gif

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

La mine e regula ca intre 15 noiembrie si 15 martie sa am roti de iarna pe masina. Respect regula asta de 5 ani si n-am regretat niciodata.

Share this post


Link to post

Pana la 1 Aprilie e mai mult decat OK pe roti de iarna. 1. Nov - 1 Aprilie jante de tabla si anvelope de iarna!

Share this post


Link to post

Cred ca sunt printre putinii care merg pe anvelope de iarna numai vreo 2 luni pe an, de regula dupa jumatatea lui decembrie pina spre finalul lui februarie :twisted:

Ma rog, dintre cei ce folosesc roti de iarna.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Am ajuns de la Bacau. De la mine pana la Han- drum acoperit cu zapada, cu ochii cascati si cu atentie am ajuns ok (era deja tasata zapada si se putea aluneca foarte usor). De la Han pana in Bacau (de la 8 jumate pana pe la 10) carosabil partial curatat, multe utilaje la treaba, insa fleoscaraie cat cuprinde. Am luat carca de pietricele in geam, am dat la spalatoare la greu. Pe stradutele laturalnice in oras- jale mare. Drum spart, balti, antederapant dat in prostie. In afara orasului, la intoarcere, parca era alt anotimp. A dat un pic soarele si asfalul era in multe zone BEC!!! De la Han- acasa, doar cat pisca um pic frana (cat o atungeam)- intra ABS-ul imediat. Deci rau, mai rau ca la plecare.

Prin Roman era curat, am vazut multe pluguri trase de tractoare, unul dupa altul, care curatau. La intoarcere erau bobcat-uri care incarcau zapada data pe marginea drumului in remorci. Uite ca la altii se poate.

Share this post


Link to post

Eu insa prefer aliajele pentru iarna. Mult mai usor mi-a fost iarna asta sa trag pe dreapta, sa bag peria in janta si sa curat zapada de acolo, si sa plec mai departe, decat as fi putut sa o curat la o janta de tabla. Daca nu curatam zapada, nu mai puteam trece de 80 la ora. La janta de tabla imi trebuia minim apa calda, daca nu sa dau roata jos.

Si, sa fim seriosi, jantele le poti indoi in orice perioada a anului si, in plus, nu le indoi la gropile din oras prin care treci cu maxim 30 la ora, mai ales iarna, ci in afara, noaptea, la 100-120, pe un drum necunoscut, si nu-i nevoie sa fie vara sau iarna.

Share this post


Link to post

Cum dracu bre eu nu am curatat jantele deloc de zapada...cel mult ma chinuiam sa dau zapada+gheata depusa pe aripa pina in roata ca atingea :)

Depinde de gropi si noroc Laur... eu am prins una de am facut pana in 200m...nu aveam decit vreo 30-40km/h. Janta tabla indoita pe vreo 100mm cu sageata de vreo 20-25mm...am roluit-o...bani aruncati, pina la urma am cumparat jante SH "like new" de pe rezerve...

In seara asta facui patinaj artistic prin oras, polei destul. Strazile libere...am incercat sa iau o curba cu frina de mina...sa vad cum reactioneaza masina...putin "drift" controlat destul de bine. Traiasca cauciucurile de iarna :)

Share this post


Link to post

Iar ninge la noi. Sa-i bip pe aia care au spus ca nu mai e valabil codul ala galben, cu emisiunea lor meteo cu tot. Intr-o ora s-a pus pe masina lasata in fata blocului mai bine de 1 cm de zapada. Vizibilitate maxim 50m, viscol, carosabil alunecos. Nici batut nu schimb gumele de sezon.

Iarna NU se da plecata.

 

LE: sambata mi-am mai luat 5 litri de jetexpert -30 de grade. Il folosesc nediluat, dar oricum mai putin de -15 grade nu cred sa mai fie. Sau poate...

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Schimba si tu diuzele alea, pe mine ma tine un plin de vreo 4litri cate 2 luni :)

Asa se ducea la cielo, cate 2 litri la un drum.

Share this post


Link to post

Aaaa, pai nu, vineri mi-am luat 2 litri (de la statia din localitate, cu 16 lei) iar sambata mi-am luat din metro, 5 litri cu 23 lei. A fost oferta si am profitat, daca nu-l termin, ramane pentru iarna viitoare. Punga de 2 litri am pus-o toata in rezervor, iar din aia de 5 am pus doar cat sa reduc un pic volumul pungii si sa-mi incapa sub scaun (am avut masina cam plina).

Am tamburuse cu cate doua duze, probabil ca se consuma mai repede, insa nu vreau sa schimb mai nimic la masina, nu prea imi plac neaparat modificarile. Insa recunosc ca nu ma zgarcesc la curatat parbrizul, mai ales la cum a fost drumul pana la Bacau...

Share this post


Link to post
. 2cm de zăpadă şi unii nu mai pot pleca de pe loc :wallbanger:

Share this post


Link to post

A viscolit binisor toata noaptea. Si la ora aceasta inca ninge! Oare vine Craciunul?

De primavara nici nu poate fi vorba.

Share this post


Link to post

Ce frumos ninge la Oradea... 20_grumpy.gif

Share this post


Link to post

Ce frumos ninge la Oradea... 20_grumpy.gif

Sunt :o fftopic: , dar la Bucuresti e soare :tongue:

Share this post


Link to post

Soare si la Constanta, dar cica azi noapte ar fi nins :rolleyes:

Dimineata mi-am gasit masina cu geamurile inghetate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...