Jump to content
Sign in to follow this  
Rafi

Skoda Superb Il 1.8 Tsi

Recommended Posts

De vara am 235 45 17, pentru iarna 225 55 16, bine am vazut in civ ca am si dimensiunui optionale pe 18 :) , oricum cele de vara sunt extra suficiente atat timp cat ai esp activat, si nici nu mi se par dificile in oras, gropi borduri etc, atat timp cat le abordezi corect si usor.

Share this post


Link to post

cateva poze, inainte sa ma roage "pou pou" sa eliberez zona ca nu au loc masinile sa intoarca :scarpin: la ora 23 00, m-am supus :rolleyes:

post-18971-0-14605800-1478470819_thumb.jpg

post-18971-0-17482100-1478470821_thumb.jpg

post-18971-0-15443400-1478470823_thumb.jpg

post-18971-0-85514500-1478470854_thumb.jpg

post-18971-0-55085900-1478470857_thumb.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post

Intre timp, am reusit sa imi fac timp sa ii fac si geometria, dupa schimbarea bieletelor si a capetelor de bara, am facut si primul drum, in regim de autostrada plus DN.. in primul rand sunt extrem de dezamagit de anvelopele de iarna pirelli sottozero winter 210 zgomotose rau nu ma asteptam..dar fie, sa revin la masina si la tinuta de drum care imi place foarte mult, m a facut sa imi schimb stilul de condus, este foarte placut sa dispui de putere, depasirile se fac lejer fara retrogradari..etc, pilotul automat merita, cu toate ca este foarte greu sa il folosesti in mod continu mai mult de 5 10 min...

Suspensia necesita o investigatie, mai exact 4 amortizoare noi, cu posibilitatea de a interveni si asupra arcurilor... sa vedem sport...ceva mai joase...ramane de vazut, ceva ma nemultumeste...inca nu stiu ce, probabil inca sunt obisnuit cu Nubira dar...o gandim.

Consumul hehe...sincer ma asteptam la tr6 ceva mai lunga...dar nu, la 100 am 2800rpm... la 120 am 3100 rpm are raportul final destul de lung dar sincer cel putin pe motorul asta era ok ceva mai "lung" :) revenind la consum, daca mergi decent lin.. constat, fluent... 7,4 cu viteze de max 115 treci peste acest prag consumul creste usor usor pana cand te saturi de viteza mai exact la 213 aveam ~16, la 140 cu pilotul activat ~9,1..2..3 sincer nu stiu ce sa spun despre aceste cifre avand in vedere ca este primul drum lung... facut in stil romanesc 5 oameni si bagaje multe si la dus, si mai multe la intors, alimentat 40l si deocamdata am facut 400 km din poarta in poarta , si mai am benzina, sa vad cat mai merg pana ajung in punctul in care am alimentat inainte sa plec.

post-18971-0-34156200-1479672414_thumb.jpg

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

A mea scoate consumuri sensibil mai scazute. Nu lua in serios indicatiile de consum instant, in realitate variaza foarte mult, verifica la pompa sau la consumul mediu (la care mai adauga vreo 0.2-0.3L/100km).

 

La 140 pe ceas pe autostrada la drum lung (+100km) cu pneuri de vara (michelin eco verzi pe 16") a mea pe la 7.5 sau chiar sub, real (in jur de 7 pe BC). Peste 8 pe autostrada n-am reusit sa scot decat mergand absolut hapciupatic - fie in acordeon sute de km, fie cu viteze de care mai bine sa nu povestesc. Eu in vara asta am facut 1700km in Romania in perioada caldurilor si am iesit la 7.1 la Pompa, incluzand aici chiar si cateva incursiuni in Bucuresti.

 

In schimb am observat o crestere sensibila de consum cu pneurile de iarna (eu am Bridgeston Blizzak, tot pe 16").

Share this post


Link to post

Am inteles, sincer nu imi fac griji, sunt perfect constient ca nu poti scoate putere doar din aer...oricum o sa tin sub observatie acest aspect doar pentru a determina consumul.

cat despre viteza...ai mare dreptate mr_ ma oftic ca nu aveam anvelopele de vara cu zr sa vad la cat se opreste :D .

Share this post


Link to post

Daca ai deja pneuri de iarna e posibil de acolo sa fie consumul mai marisor. La mine Michelinurile energy saver chiar sunt "eco".

Share this post


Link to post

Conform producatorilor de anvelope diferentele de consum in cazul diferitelor marci si configuratii sunt de maxxx 3% (a nu se intelege 3L la suta)

Treapta a sasea este pusa pentru a gadila orgoliul posesorilor de motoare Otto in "confruntarea" cu posesorii de motoare Diesel

Turatia in treapta 6 a este egala cu ce-a din tr 5 Dacia 1310....fii linistit si Honda are acelasi raport in tr6

Share this post


Link to post

post-18971-0-72751300-1481029032_thumb.jpg din categoria, merge prea bine motorul dar trebuie sa ii caut eu nod in papura, m-am apucat sa caut pe marele internet tot felul de hibe probleme etc in rusa si alte heroglife..noroc cu google translate, si asa am descoperit cum ca micul senzor de temp se murdareste destul de rau in timp si nu e bine, asa ca am purces la treaba, 4 grade afara cel putin asa spunea pe bord, un sigur surubel TORX mama lor, trebuie sa refac tot tacamul de scule cu masina asta.. si l-am desfacut, era extrem de jegos, pacat ca nu i-am facut poza inainte, am reusit sa il curat pana la "piele" ca nu se mai vedea decat o sarma neagra si cam atat, efectiv era piatra pe saracul senzor...

ASA CA la vara, acum este mult prea frig pentru o astfel de operatiune, vreau sa desfac toata admisia,, pentru ca este intesata de senzori si alte nebunii si sa o fac boboc.

Intre timp "salupa" functioneaza foarte ok, in continuare ma enerveaza suspensia care deja i-am pus gand rau http://www.tuning-cars.ro/produs.php?id=383&t=/Piese-Tuning-Auto/Suspensii-sport/Arcuri-sport/Arcuri-sport-Eibach-ProKit-Skoda-Superb-E10-79-007-01-22/ poate poate DEAR SANTA :D

Share this post


Link to post

Poate facem schimb de suspensii ,a mea este prea..... sport :mrgreen:

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Chiar ma intrebam cand o sa te apuci de suspensie :) ) Din cate imi amintesc si tu ai "rau" de inaltime :)

Share this post


Link to post

😁 😁 ce sa fac, trebuie sa stau pe medicamentatie, pentru rau de inaltime, asta pana strang tot ce imi trebuie 😊

Share this post


Link to post

Din categoria, las-o ba ca merge asa, de cand am achizitionat masina nu am schimbat placutele in ideea ca o fac cu ceva vreme inainte de itp.. un pitic.. 😀 asa ca le am schimbat la limita limitelor 😱

post-18971-0-46808900-1490725438_thumb.jpg

post-18971-0-30324200-1490725464_thumb.jpg

post-18971-0-14332100-1490725974_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mai aveai destula carne pe placute... nu e nici pe aproape de limita :)

Share this post


Link to post

Totusi, pe spate m-am panicat putin , nu vedeam placuta pe interior 😤😊😯

Share this post


Link to post

Felicitari pentru marca aleasa :thumbl:

E deprimant sa vad pe majoriatea Daewoo placute gen marca "Phu-Thai" de 30 de RON setul.

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Buna observatia cu Daewoo :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai aveai destula carne pe placute... nu e nici pe aproape de limita :)

 

Aia vroiam sa zic si eu, :) Ultima data am ajuns sa aprind senzorul pe spate si am observat cu stupoare ca atunci cand se aprinde becul in bord mai sunt maxim 2mm de "carne", daca ai discul cu santuri cred ca ajunge si la fier pe alocuri, la mine nu a fost cazul de data asta.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Sincer a fost gresala mea sa nu ma uit mai atent, cel putin pe spate, ca pe fata stiam sigur pentru ca le am dat jos cand am schimbat rulmenti, dar pentru mine alea pe spate mi se par super uzate, totusi ma gandesc la schimbul de caldura care se face mult mai repede din cauza suprafetei mai mici de contact.

Share this post


Link to post

Ne-am ITP izat :D , un mic dezechilibru pe fata 289 stanga 303 dreapta, spatele aproape identic la fel si frana de mana, in rest nu sunt probleme, doar ceva de genu sa mai bag si benzina de 99 din cand in cand... nu stiu ce ii arata lui acolo...

post-18971-0-27653700-1490955770_thumb.jpg

post-18971-0-68884700-1490955774_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Benzina de 99 daaaaa sigur

Am pus eu de 100 si ,,,,,,,,frectie ,consum la fel, putere aceasi.

""Domne parca e alta masina""" :-@

 

Share this post


Link to post

Cu rezervorul gol, bagat frumos un flacon de aditiv de tip "Injector cleaner" de calitate, adaugat 15-20 litri de benzina si iesit din oras. Tinuta in 4000-4500 RPM vreo ora; sa vezi apoi ce rotund merge si cum dispar toate "problemele" de pe tester. Cu benzina de 99 am si eu rezerve, nu numai ca nu am avut impresia ca masina merge mai bine ci chiar din contra.

Share this post


Link to post

Cel mai bun comportament al consumului si al motorului l am vazut/simtit cu benzina de la Rompetrol, asa ca o sa o incing putin cu niste aditiv, si benzina de acolo.

Share this post


Link to post

Wait for it, 😁 din pacate iar am avut ghinionul sa petrec ceva vreme prin spitale.. dar revin in forta 😁 si deja am multe pentru ea, o sa revin cu poze dupa fiecare operatiune. 😊

Share this post


Link to post

Dupa lungi asteptari, mama lor de nemti, am primit arcurile, si dai si monteaza/modifica, asa ca a primit un set de Eibach pro kit cu amortizoare refacute...recalibrate...etc cum au vrut pitici care imi dicteaza aceste operatiuni :D plus flanse cu rulmenti noi, bielete si alte mici bucsulite care se puteau inlocui in momentul demontari amortizoarelor.

 

Pareri dupa nici 100km...alta masina, suspensie ferma dar in acelas timp confortabila pentru drumurile noastre,confort care s-a diminuat cam cu 30% fata de cum era masina procent care ma astept sa scada putin imediat dupa ce uleiul din amortizoare isi mai pierde o idee din proprietati,garda la sol a scazut cu 3 cm pe fata si vreo 3,5 pe spate, fapt care a dus la o garda la sol decenta pentru o masina de zi cu zi, si cat de cat suficienta "sufleteste" pentru pitici de mai sus :D , in rest nu pot decat sa am un zambet tamp pe fata de cate ori ma urc la volan si simt o masina cu un comportament ce ma caracterizeaza. :>

 

to be continued.... :aloooecineva:

 

post-18971-0-72328500-1498492147_thumb.jpg pacat ca nu am apucat sa le si vopsesc putin asa de amorul artei...

post-18971-0-28316500-1498492150_thumb.jpg

post-18971-0-06434700-1498492154_thumb.jpg

post-18971-0-13109000-1498492158_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...