Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Corect. La cat e de accesibil internetul acum, e usor sa gasesti informatii despre fiecare tip de ulei.

Share this post


Link to post

@Augustinionut aproape 100.000 km fara depuneri nu prea exista. Din ce cauza era lucios ?

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Ca nu era sludge :D Erau depuneri carbonizate pe supape si cap pistoane, care s-au curatat cu varful surubelnitei.

Share this post


Link to post

korydon esti slab informat sau doar iti place sa vorbesti despre lucruri care nu le cunosti, in bucuresti au fost si -25*c si am facut parateste pe motorul meu de n ori pentru ca merg in fiecare zi cu matizul, in 9 ani de cand il am avut timp sa observ cum merge masina asta .

mie pe autostrada imi consum 4l/100km /h si nu papa gram de ulei si pun pariu cu tine pe ce vrei ca motor mai turat ca al meu de matiz nu exesta.

cine te pune sa folosesti daciaoil a5/b5 ca sa fiu si eu ironic asta spune totul despre tine, asa ca ai grija ce sfaturi dai pe aici sau schimba masina si clubul.

 

m-am retras dupa clubopel pentru ca se face reclama agasanta la un ulei scump si slab , cu voia moderatorilor.

s-au retras mai multi nu numai eu din cauza unor impertinenti si prost informati.

Share this post


Link to post

korydon esti slab informat sau doar iti place sa vorbesti despre lucruri care nu le cunosti, in bucuresti au fost si -25*c si am facut parateste pe motorul meu de n ori pentru ca merg in fiecare zi cu matizul, in 9 ani de cand il am avut timp sa observ cum merge masina asta .

mie pe autostrada imi consum 4l/100km /h si nu papa gram de ulei si pun pariu cu tine pe ce vrei ca motor mai turat ca al meu de matiz nu exesta.

cine te pune sa folosesti daciaoil a5/b5 ca sa fiu si eu ironic asta spune totul despre tine, asa ca ai grija ce sfaturi dai pe aici sau schimba masina si clubul.

 

m-am retras dupa clubopel pentru ca se face reclama agasanta la un ulei scump si slab , cu voia moderatorilor.

s-au retras mai multi nu numai eu din cauza unor impertinenti si prost informati.

Consumul ala de 4l/100km pe autostrada il ai daca rulezi cu ce viteza ? la 130km/h sa nu zici ca tot 4l/100km iti consuma .

Share this post


Link to post

cu 100km /h , daca era o viteza mai mare altul era consumul.un motor de matiz in mintile lui atat trebuie sa consume.

ca fapt divers mai mult de 150km pe ceas nu am incercat.

Share this post


Link to post

Ca nu era sludge :D Erau depuneri carbonizate pe supape si cap pistoane, care s-au curatat cu varful surubelnitei.

Scuzati calitatea, voi face poze si ziua.

Astea-s dupa 20 mii km si un an.

post-13903-0-32236400-1378142807_thumb.jpg

post-13903-0-30845800-1378142815_thumb.jpg

post-13903-0-71428800-1378142824_thumb.jpg

post-13903-0-25070800-1378142830_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Hm, al "meu" la 85 mii arata asa. Doar o intrebare, cat mai ai pana la schimb de ulei? Presupun ca pozele sunt recente.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

Daca tot suntem la poze, uite am facut si eu cateva, cu ocazia schimbarii garniturii de capac (cealalta garnitura nu era buna, curgea ulei pe langa ea). 85.000 km , schimb ulei facut de doua zile.

post-7957-0-10092100-1378317651_thumb.jpg

post-7957-0-72908700-1378317663_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumos, parca e poleit! Ce ulei si, ce masina? :tongue:

Share this post


Link to post

Ulei Castrol, masina Matiz 2007 E4.

Share this post


Link to post

Da' greu scrii... Castrol de care? 5W30? Numai cu asta ai mers?

Share this post


Link to post

Ca tot se pun fotografii, asa arata chiulasa cand am luat masina. Pe la ~114 mii km. Cred ca a fost folosit ulei mineral ieftin si nu l-a schimbat la timp.

post-37079-0-32743900-1378392393_thumb.jpg

post-37079-0-79567400-1378392398_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am mai vazut asa motor de Matiz. Era al unui pusti care cheltuia mai repede banii pe scaune "scoica", arcuri sport, etc. decat pe ulei bun si schimbat la timp.

@ cris06: Castrol Magnatec 10 w40 si ocazional 5 w40. Ulei 5 w30 a vazut doar la primul schimb ( ~1000 km). Am mai folosit si Aral, dar nu mult timp. Parerea mea, Castrol e mai bun, si la cantitatea necesara, nu e nici foarte scump. Max. 150 - 200 RON/ schimb, incluzand ulei (Castrol) si filtre (MANN, KNECHT). Filtrul de ulei MANN are carcasa filtrului mai mare ceea ce rezulta in suprafata mai mare al elementului filtrant. Dupa doua schimburi de ulei (si filtre) si doua mici probleme de garantie, toate reparatiile/reviziile au fost executate de mine.

 

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

@ Tonyus: ai folosit Castrol Magnatec din comertul nostru "multilateral dezvoltat"? Al meu motor a fost uns vreo 5 schimburi cu Magnatec 5W40 (10.000 km si max. 6 luni) si vreau sa-ti spun ca mi-a lasat o mazga de toata frumusetea! Ori o fi fost contrafacut (desi asta il aveau la reprezentanta Dw folosit in garantie), ori nu a fost uleiul potrivit. Cert e ca si colegul Uskt a vazut exact acelasi lucru in motorul lui. Despre Aral am mai povestit si nici nu vreau sa aud de el. Oricum, cred ca e aceeasi mancare de peste, intrucat sunt facute de BP. Ce sa zic? Felicitari!

 

 

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Pai da, din comertul nostru am achizitionat uleiul. Doar o presupunere, 5 w40 zice ca e full sintetic iar 10 w40 doar partial sintetic iar acum ceva timp am citit undeva despre uleiuri de motoare, cum ca cele semi sintetice ar avea detergenti in compozitie sau in proportie mai mare decat cele full sintetice. Uleiurile cu cel mai mare procent de detergenti ar fi cele pentru motoare diesel. Motiv lesne de inteles, ele produc cea mai multa "mazga".

Share this post


Link to post

Un ulei cu mai multi detergenti curata motorul, lasandu-l curat. Doar uleiul se murdareste. Motorul meu arata exact ca al lui x86 la ~84000km. Dupa o curatare in zona culbutorilor urmata de un motor flush, curatare baie de ulei si schimb de ulei si filtre arata mai bine decat al lui Augustin :P . Sa vedem pentru cat timp. Am folosit ulei GM 10W40 si 1/2 de sticla de aditiv Visco Stabil de la Liqui Moli. Dupa aprox 1000km am vazut ca nu mai papa ulei. Vechiul ulei, tot GM 10W40, dar la bidon de 5l imi parea a fi contafacut. Sa speram ca i-am dat de cap si cu consumul de ulei.

 

Share this post


Link to post

@ches: dar cat ulei iti manaca ? La 84k km mi se pare enorm sa iti manace ulei 10w40, sigur sunt reali km ? Mie la 147k km imi ia max.300 ml/1000 km de 5w30 la mers extra-urban si dupa ce se mai uzeaza uleiul, in prima mie imi ia foarte putin, dupa care isi cam da drumul uleiul si ajunge pe la 5000 km sa imi ia 300 ml, atunci il dau jos.

Share this post


Link to post

84.000 Km si "mananca" ulei ? Ceva nu e ok cu acel motoras. Mai ales ca zici ca e si murdar. Referitor la aditivi pentru ulei de motor, eu sunt impotriva lor. Daca ar fi asa de bun precum se lauda, ar fi demult folosit de producatorii de uleiuri. Mai bine un ulei mai "gros" de calitate, pana se gaseste timp (si bani) pentru rezolvarea corespunzatoare a problemelor motorului (segmenti, simering, etc.).

Share this post


Link to post

Un ulei cu mai multi detergenti curata motorul, lasandu-l curat. Doar uleiul se murdareste. Motorul meu arata exact ca al lui x86 la ~84000km. Dupa o curatare in zona culbutorilor urmata de un motor flush, curatare baie de ulei si schimb de ulei si filtre arata mai bine decat al lui Augustin :P . Sa vedem pentru cat timp. Am folosit ulei GM 10W40 si 1/2 de sticla de aditiv Visco Stabil de la Liqui Moli. Dupa aprox 1000km am vazut ca nu mai papa ulei. Vechiul ulei, tot GM 10W40, dar la bidon de 5l imi parea a fi contafacut. Sa speram ca i-am dat de cap si cu consumul de ulei.

 

 

din moment ce folosesti un ulei slab clitativ nu stiu ce pretentii mai ai de la motorul ala.

in motor se pune ulei bun fara aditivi, aditivii aia se depun si mai rau fac,unora nu va place deloc sa studiati un pic problema.

Share this post


Link to post

Aditivii nu se depun si nu fac mai mult rau, mai ales cei produsi de firme de top in bransa. Am pus si eu de cateva ori, mai din curiozitate, mai de nevoie...

Share this post


Link to post

mitosu cred ca se refera mai mult la aditivii cu teflon.

Share this post


Link to post

Aditivii de ulei, maxim mascheaza simptomele unei probleme, in caz fericit, sau provoaca altele. Pentru eliminarea problemelor tot trebuie sa investesti efort, timp si bani. Cate-o data bani mai putini decat costul unui asemenea aditiv de "firma de top in bransa".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...