Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Apropo de motoare(nu-mi inchideti postul) eu am pe Spark 0.8/2008 e MTECH II e vreo diferenta fata de clasicul Matiz ?

Share this post


Link to post

L-am trimis, da' din proprie experienta, nu-ti pune prea mari speriante.

 

Culmea, au si raspuns :)

 

Thank you for the enquiry regarding ACEA oils.

 

As you will appreciate Tickford completed this project many years ago and is bound by customer confidentiality. However all the members of the team that completed project have all moved on from Tickford. Additionally with several changes of ownership in the intervening period there is no information or staff experienced with this project to help directly with your enquiry.

 

I can only suggest a direct approach to the relative customer service departments of Daewoo or Chevrolet, who should have sufficient information to answer your queries.

 

Best regards

 

Tony Braddon

Share this post


Link to post

Dupa aproximativ 6500 km cu Castrol slx profesional 5w30 long life, in care mi-a consumat 500 ml. am hotarat sa il schimb. Era negru, semn ca si-a facut datoria si mi-a spalat depunerile facute de Aral. Nu inteleg de ce a consumat acest castrol? Ce are? Inainte nu imi consuma deloc vizibil pe joja in 10000 km. Motorul are 66500 km. Am pus acum Castrol magnatec 5w40. Astept sa vad daca il consuma si pe asta. As incerca apoi un Dexos 2 ca e mult mai bun la pret. Voi mai studia.

Share this post


Link to post

De ce ai renuntat la 5w30 ? Eu am 134k km si folosesc tot 5w30 desi imi haleste si mie . La mine acest dexos 2 dupa numai 3.100 km si 7 luni e negru, deci si-a facut bine treaba tinand cont ca pana am luat eu masina s-au pus numai uleiuri proaste in ea. Dupa ce ii fac o curatare cu motor flush tot 5w30 ( MOL ) ii bag. Din cate am auzit pe la colegi Castrol-ul nu mai este ce era odata, deci nu trebuie sa iti faci griji ca iti papa ulei si sa pui ceva mai gros.

Share this post


Link to post

... deci nu trebuie sa iti faci griji ca iti papa ulei si sa pui ceva mai gros.

 

 

Cum sa nu isi faca griji ca ii papa ulei? Trebuie sa isi faca griji, dar nicidecum sa puna ulei mai gros. Daca as fi in situatia asta, as pune in continuare 5w30, dar alta marca (aproape toata lumea e de acord ca Valvoline Synpower 5w30 este bun, de asemenea GM (Opel) Dexos2 5w30) si trebuie urmarit nivelul. Masina mea face 64000km (pana la 28000km s-a mers cu Mobil 10w40 si dupa aceea numai cu Synpower) si nu se vede pe joja consum de ulei.

 

@ florin_wow_2006: Esti sigur ca masina este in pozitie perfect orizontala? Am patit acelasi lucru, pana mi-am dat seama ca pozitia masinii nu era chiar orizontala (desi verificam la mine in curte, s-au lasat pavelele...).

Share this post


Link to post

Trebuia sa citezi toata fraza si poate ai fi inteles ce am vrut sa spun , la Castol ma refeream.

Share this post


Link to post

Intotdeauna am verificat nivelul in acelasi loc, in parcare. Acelasi ulei Castrol 5w30 (luat din acelasi loc), pe un VW Transporter 2500 TDI 180 CP nu consuma mai mult de 300 ml in 15000 km mers in regim taxi. Ma gandesc sa nu se infunde catalizatorul daca merg cu consum de ulei...de asta imi e teama. Voi incerca Dexos 2 peste 5000 km. Oricum nu vreau sa mai tin niciun ulei mai mult de atat.

Share this post


Link to post

si fiindca iarna bate in usa,dupa 6000 km cu mc fuchs ,am bagat elf evolution sxr 5w 40 .am facut vreo 200km cu el si motorasul merge super bine.

sigur voi ramane pe acest ulei,indiferent de perioaca anului,pentru va il mai folosesc si la cealalta masina.

 

3litri elf 100 ron+filtru mann 67/2 20 ron.

 

 

p.s.in diminetile reci,din ultima perioada,motorul facea urat cu fuchs mc 10w40.

Share this post


Link to post

1. Dupa aproximativ 6500 km cu Castrol slx profesional 5w30 long life, in care mi-a consumat 500 ml. am hotarat sa il schimb.

2. Nu inteleg de ce a consumat acest castrol? Ce are? Inainte nu imi consuma deloc vizibil pe joja in 10000 km.

3. As incerca apoi un Dexos 2 ca e mult mai bun la pret. Voi mai studia.

 

1. Detin un auto cu motor TSi pentru care se recomanda uleiul Castrol SLX profesional 5W30 pentru a asigura lubrifierea indeosebi a turbinei cu geometrie variabila la o turatie medie de 100000 rpm.

2. De aici cerinta unei fluiditati ridicate, care produce ca efect secundar aparitia unui mic consum de ulei. La mine este undeva la 200 ml/ 15000 km.

"Castrol PRO SLX / EDGE - 5W-30 gives you the confidence to demand maximum engine performance from todays latest technology, highly engineered engines, operating with tighter tolerances, requiring lower viscosity and stronger oils for variable service intervals."

3. Fiind posesorul si al unui Matiz cu numai 42 k km parcursi in 6 ani si pentru ca sambata am facut revizia anuala a masinii iti recomand cu incredere sa folosesti GM 5W30 Dexos 2. Am luat 3 litri cu numai 75 lei.

Share this post


Link to post

A folosit cineva ulei 0w40 pe Matiz ? Ce comportamnet a avut masina cu uleiul asta ( consum, ungere la temperaturi scazute, zgomot la turatii mari )?

 

 

Share this post


Link to post

Abia astept sa apara un ulei Ultra Profesional, Super 3XL, daca este o marca americanade genul Mobil 1++ sau Castrol , este si mai bine ! Eu sunt genul de om care citesc doar etichetele, care consum uleiurile ca si vinurile, din cele mai renumite tipografii. Caut ulei pentru Matiz marca Chateau Lafite Rothschild din 2008.

Share this post


Link to post

Oho, ce pretentios esti maestre ! Din cele trei categorii de ulei anexate ( daca ai fi in locul meu ) pe care l-ai alege in conditiile in care 5w30 ti-l papa si 5w40 nu ( preturile sunt modice intre 26 si 30 lei/l) ?

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare si stiu ca raspunsul e la voi! :rolleyes:

Ce se intampla daca am pus la Matiz ulei semi-sintetic :redface: ( VALVOLINE - DURAblend synthetic blend) in loc ulei de sintetic?

 

 

Pot sa il folosesc iarna asta sau trebuie sa il schimb cu cel recomandat (SynPower MST 5W-30, MXL 5W-30 sau MaxLife Synthetic 5W30 - asa recomanda Vaolvoline pt masini sub 100k km).

 

http://www.olyslager-lubricants.nl/valvoline/AllProducts.aspx?lang=eng&type=8599700d11214efb&comp=c141575c5b90dba7&use=ae6cb2491493c496&km=ae6cb2491493c496

Share this post


Link to post

Pentru Matiz se foloseste SynPower 5w30, simplu, fara alte semne, litere si numere.

Share this post


Link to post

Sau poti sa folosesti sun power 5w30 fara probleme ca vei mirosi ca un fast food! :banana:

Share this post


Link to post

Pentru Matiz se foloseste SynPower 5w30, simplu, fara alte semne, litere si numere.

 

bun, si acum intreb din nou, eu ce fac? il las pe asta semisintetic? voi avea probleme? ce risc?

Share this post


Link to post

Daca inainte ai avut sintetic , se spune ca nu e bine sa te intorci la mineral sau semisintetic. Uleiul semisintetic nu rezista la fel de mult ca cel sintetic. Adica trebuie sa il schimbi mai repede

Share this post


Link to post

bun, si acum intreb din nou, eu ce fac? il las pe asta semisintetic? voi avea probleme? ce risc?

Il lasi pe asta in motor 5.000 km sau 6 luni. Dupa aceea bagi o solutie de motor flush, un ulei de clatire ( Daewoo 5w30) si apoi poti folosi linistit 5w30 sintetic.

Share this post


Link to post

Il lasi pe asta in motor 5.000 km sau 6 luni. Dupa aceea bagi o solutie de motor flush, un ulei de clatire ( Daewoo 5w30) si apoi poti folosi linistit 5w30 sintetic.

 

 

ok. mersi de sfat.

oricum inainte de a-l pune pe asta am spalat motorul cu solutie din aia (bine nu de la Daewoo... alta)

 

dar eram curios si eu care e diferenta, de ce e mai bun sintetic pur decat in amestec pentru motorasul ala... intelegeti voi, ceva detalii tehnice...

 

 

 

p.s. de multe ori am auzit chestia asta "daca l-ai obisnuit cu un tip de ulei, trebuie sa mergi intodeauna cu ala" si nu inteleg de ce! pana la urma e doar ungerea unor metale impotriva frictiunii...

Share this post


Link to post

RedLine 5W-30 > :)

A sosit astazi la posta!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Se da Matiz 135k km ( pana l-am luat eu a mers numai cu Castrol GTX 3 , cred ca 10w40 ). Am folosit: GM Daewoo 5w30 - consum ulei 250ml/1000 km , motor silentios + consum carburant ca la carte; GM Dexos 2 - consum ulei 200 ml/1000 km, motor zgomotos + consum carburant putin mai mare ; MOL Essence 5w30 - consum 100-150 ml/1000 km, motor silentios + consum carburant ca la carte. Pe primul loc as pune MOL, pe 2 Daewoo si cel mai prost a fost uleiul GM dexos 2. La ambele uleiuri GM aveam umeda baia de ulei cu MOL nici pomeneala de asa ceva. Inainte sa bag MOL am facut o spalare a motorului si am folosit un ulei de clatire. Deci recomand MOL 5w30 ( are TBN-ul 9.8 deci merge lejer 10k km sau un an ).

 

 

Share this post


Link to post

eu deţin un matiz din februarie 2006 achiziţionat nou. de la început am folosit numai castrol 5w30. acum am 67700 km la bord. pot spune cu mâna pe inimă ca până acum nu mi-a consumat şi nu îmi consumă ulei nici macar un gram. de când a iesit din garantie imi fac shimbul de ulei singur pe o rampa la serviciu. de mentionat ca de la origini i-am facut schimbul de ulei de 2 ori pe an, primavara si toamna tarziu. merg mult numai in oras, mai rar, la cate un sfarsit de saptamana mai parasesc localitatea (bineinteles nu punem la socoteala concediile). acum am ajuns la sectiunea schimb de piese mecanica faţă

Share this post


Link to post

Salut am un matiz luat de la o femeie cu 20 000 km din 2005 si as vrea sa-i fac schimbul de ulei sa nu am probleme ,..ce ulei imi recomandati??ma gandeam la un MObil 5w4010000000.gif

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

Ia-ti o bere, un popcorn si citeste topicul asta cap-coada.

Edit: hai fie: 5W30 sintetic.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...