Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

... o masina cu motor modern cu schimb long life ...

"Long life" este in primul rand o calitate a unora dintre uleiuri, nu o cerinta a nu stiu carui motor "modern". Se poate face si o asociere LL cu ACEA A3/B3...A5/B5, cerute de unii fabricanti. Mai bine de gandit la recomandarea de a nu depasi totusi 12 luni. Ne spun unii producatori : uleiul de baza rezista, nu rezista aditivii care mai sunt pe acolo.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cand motorul e facut pentru un ulei longlife, il poti schimba la cat zice uleiul, in rest intervalul de schimb e dat de producatorul motorului, nu al uleiului.

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post
... in rest intervalul de schimb e dat de producatorul motorului, nu al uleiului.

Ca sa schimbi ulei la 15k km (inclusiv la motorul de Matiz), e nevoie de ulei LL.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Eu il schimb la 10.000 cat zice producatorul.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Schimbul e dat de ulei, nu de motor. Cu cat uleiul isi pastreaza proprietatile mai mult, cu atat il schimbi mai rar. Ramane insa problema reziduurilor din motor, ce impune schimbarea filtrului.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Schimbul e dat de ulei, nu de motor. Cu cat uleiul isi pastreaza proprietatile mai mult, cu atat il schimbi mai rar. Ramane insa problema reziduurilor din motor, ce impune schimbarea filtrului.

 

acum ,fara rautate , ma gandesc deja serios pentru data viitoare la ceva cu esteri multi si de ultima generatie.

 

producatorul motorului are dreptate numai cand se pune ulei de "origine", in cazul nostru daewoo oil,

  • Like 1

Share this post


Link to post

Va rog sa reveniti la subiectul discutiei si sa lasati "simpatiile" persoanele si offtopicul la o parte ! Prima iesire din subiectul topicului va fi generos recompensata !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am schimbat vechiul ulei valvoline 10w-40 durablend - care ajuns la aprox 7000km era foarte negru si gros si am trecut la GM 5w-30, sper sa fie o alegere buna.

In plus, inainte de schimb , am folosit si un motor flush care sper sa fi curatat motorul.

Ca filtru am folosit unul care scria GM pe cutie- nu stiu daca era original sau nu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Filtru de ulei GM nu e bun. Daca treci de la 10W40 la 5W30 e posibil sa ai surprize, urmareste periodic nivelul la ulei.

  • Like 2

Share this post


Link to post

ok - stiam ca s-ar putea sa am probleme cu nivelul si ca se poate sa-l cam pape.

-in ceea ce priveste filtrul- cred ca e mai bun decat facaturile pe care le-am avut pana acum- scria blue filter pe ele.

Asta am gasit- oricum am inteles ca e bn ca pe la 5000 km sa fie schimbat filtrul

Edited by jorky1987
  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca treci de la 10W40 la 5W30 e posibil sa ai surprize, urmareste periodic nivelul la ulei.

 

Been there done that, nici o surpriza.

  • Like 3

Share this post


Link to post

eu am trecut de la 10w 40 la 5w 30 fara probleme . singurul incovenient ca puteai pune un ulei mai bun decat GM.

Share this post


Link to post

Am ales intre Gm care era 30 ron litrul si Valvoline Syn Power- la 35 ron litrul. Stiu ca era mai bun valvoline, dar nu aveam decat un milion , asa ca am ales GM.

  • Like 1

Share this post


Link to post

GM ca marca e ulei foarte bun, nu are de ce sa-ti para rau.

  • Like 1

Share this post


Link to post

salutare eu in matizul meu am 10w40 Mobil a mers bine saracul dar acum are 8000Km de la schimb total 48mii si e cam zgomotos dar uleiul e curat si normal la nivel nici o modificare de cand l-am pus ce sa ii fac sa il schimb precizez ca masina circula in Italia unde e mai cald ca in romania din acest motiv e mai greu sa gasesti aici 5w30 de nu gresesc cel recomandat pe timp de iarna.

  • Like 1

Share this post


Link to post

GM ca marca e ulei foarte bun, nu are de ce sa-ti para rau.

 

Si eu tot GM 5w30 folosesc la Matiz fara nici o problema si sunt multumit de el. Acum am vazut ca nu se mai gaseste decat GM 5w30 dexos2 care la fel este foarte bun si il folosesc fara probleme.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Acum am vazut ca nu se mai gaseste decat GM 5w30 dexos2 care la fel este foarte bun

 

Unii ar zice ca e mai bun, deaia a inlocuit 5w30 normal.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca scrie Germany pe el, si nu am auzit pe nimeni plangandu-se, ca de la Aral de exemplu, e suficient.

  • Like 1

Share this post


Link to post

La ce-ti foloseste ? Pentru tine experienta proprie este suficienta.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

dupa aproape 3000 km cu valvoline syn power 5w 30 nu mai imi place cum merge, se aude urat in turatii ,nu mai trage ca inainte .si din toate banuiesc uleiul.

Share this post


Link to post

eu am trecut de la 10w 40 la 5w 30 fara probleme .

 

Deci nu e fara probleme totusi.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...