Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Inscrieri Dacia Logan

Recommended Posts

1700mm latime ti se pare putin???

 

Nu mi se pare putin..e OK dar impresia mea a fost de ingust raportat la inaltime. La fel mi s-ar parea si un Jeep inalt de 3+ m.

Share this post


Link to post

Ieri am condus shi eu Solnitza Clima(noua) si mi-a facut o impresie nasoala in comparatzie cu Cielo(bataie de planetara ; ushile zornaie ; AC slabutz ; pozitzie la volan incomoda ; finisare interioara neglijenta ; design aiurea la bord-prea mic) . Daca shi Logan va fi la fel(shi se pare ca asa va fi) atunci decit Logan mai bine Trabi ca-i mashina nemtzeasca... :lol:

Share this post


Link to post

Ieri am vazut Logan live.Prima impresie:urata,foarte urata,spatele ala e inaltat ca dreaq,au tras de portbagaj in sus,din fata pare ff inalta,zici ca e cocostarc.Nu stiu cum in poze arata asa bine si in realitate asa naspa.Cred ca multi dintre cei care au comadat-o or sa-si dea cu tesla in bile,cand or sa o vada.

Share this post


Link to post

Pai si te mira, Ovidiu, ca arata hidos?...doara e un hibrid intre 2-3 tipuri de masini...iar pozele pot fi ajustate pe calculator de zici ca Logan-ul e Boeing... :wink:

Share this post


Link to post

La sub 10k nu cred ca designul e un criteriu major... de ex, cand mi-am luat tico (7600$) nici macar nu m-am gandit ca ar fi frumos. La fel si cu loganul. Dar de comentat putem comenta. Nici mie nu-mi place curul... da-mi place fata. e intr-adevar putin cam prea inalt dar in schimb e si inalt inauntru astfel ca da impresia de aerisit si nu mai dai cu capul, ca la cielo.

Una peste alta, daca e si fiabila, a rupt toata concurenta!!! Doar testul asta mai e de trecut, dar e cel mai important...

 

 

PS: Am fost azi la Metav sa o vad si am ramas incantat. Maine o comand.

Share this post


Link to post
La sub 10k nu cred ca designul e un criteriu major

Alx nu major dar totusi daca nu iti place,eu cred ca aici ai 2 variante sau da sau nu,nu exista cale de mijloc.

Share this post


Link to post

cum adique? nu am inteles ce vrei sa spui... cumva ca nu poti sa zici ca e "asa si asa"?

Share this post


Link to post

Alx in opinia mea Logan e genul de masina care,la felul cum arata,iti place sau nu,nu exista cale de mijloc,clar.E daca vrei sau urata sau frumoasa nu poate fi frumushica sau uratica sau genul care are 'sani si picioare misto' dar e urata la fata,deci daca e noapte merge.

Share this post


Link to post

alx, daca te-ai hotarit, eu iti urez succes ... si sa ai bafta, consider ca la o masina luata pe NeVe, chiar si noua, ai nevoie de asa ceva ...

Share this post


Link to post
am vazut in realitate o logan, d-aia cu probe pe numar...stiti cit de uuuuuuuuuuuuuuuurita e la spate??????????????.

cred ca era varianta aia ieftina.

nu seamana de loc cu cea de la televizor.

e mai misto slz

 

Am vazut in Brasov, recent, un Logan (culoare verde inchis). Mi-a lasat o impresie foarte proasta designul masinii, foarte patratzos, disproportzionat. Trebuie sa vezi masina aproape, asa in pozele de pe Internet arata cat de cat bine ... Insa, cum viatza bate poza ...

 

Masina este inaltzata fortzat, ca sa implineasca visul romanilor de veacuri, acela de a cara in masina: circulare, masini de spalat, aragaze, frigidere, saci de ciment, > 10 persoane. De asemenea s-a indeplinit visul romanilor de veacuri, acela de a avea o masina cat de cat competitiva, produsa in Romania, pacat insa ca au intarziat cu vreo 20 de ani s-o produca.

 

Rotzile (again) sunt mici in comparatzie cu masina ... daca la Solenza se putea trece cu vederea, in cazul lui Logan, datorita proportziilor si inaltzimii masinii, rotzile sunt evident mici.

 

Ca sa aduci un Logan sa arate acceptabil, trebe sa te mai scobesti in buzunar, si la banii la care ajungi itzi iei lejer un Cielo III Standard A/C.

Toata lumea lauda Solenza cand a aparut, acum s-a cam diminuat valul de laude. Hai sa nu comparam un Logan/Solenza noi cu Cielo/Matiz/Nubira forjate cu success din 98 incoace pe drumurile proaste din Romania ... Hai sa comparam un Cielo/Nubira/Matiz forjate din 2004 cu un Logan/Solenza forjate din 2004 ...

 

Daca n-avetzi ce face, uitati-va cum evolueaza in primele luni coroziunea pe tzava de esapament la Solenza.

Share this post


Link to post

danielson, parerea mea e ca te dai in diverse. Pt mine unul e ultima data cand mai raspund la chestii aiurea si nefondate. Sa mor io daca nu scrii numai ca sa te afli in treaba...

 

Sa te combat:

 

Roti mici: La ce masina din clasa asta ai vazut tu roti mai mari decat R15??? Zi-mi si mie!!! NUmai golful sport are pe 16"...

 

Cat despre pt ce e folosita masina... Aduceti-va aminte cine aveau cielouri prin 95-97 numai tzigani, florarese, parlamentari, ma rog, oameni de o "foare buna calitate". Ce am zis aici e la fel de adevarat cu ce spuneai tu despre dacie, ca e folosita numai la carat, etc. Macar de ce nu ai spus despre aro?

 

Iar comparatia cu banii e iar absurda!!! Si daca nu am fi discutat pe larg tot aici as fi zis... cielo cel mai ieftin e 7500 euro (vezi www.daewoo.ro ) iar corespondentul la dotari la logan e 5700. E o diferenta de 1800 de euroi = 74 milioane roli pt care singura chestie care o primesti in plus sunt vreo 3 l la suta la consum... TOCMAI d-aia se compara aici un cielo second hand cu un logan nou!!!

 

Pe forumul asta un post gandit si de calitate devine din ce in ce mai greu de gasit...

Share this post


Link to post

Stati fratilor si nu va mai certati pe ceva ce inca nu se vinde .

Probabil ca o parte din "incrancenare" este indusa si de caraterul triumfalist al presei (vezi titluri ca "Viata dupa Logan" , etc. ) de parca s-au rezolvat toate problemele cu asta .

S-o vedem la lucru si apoi o putrm lauda sau critica !!

Share this post


Link to post
Stati fratilor si nu va mai certati pe ceva ce inca nu se vinde .  

Probabil ca o parte din "incrancenare" este indusa si de caraterul triumfalist al presei (vezi titluri ca "Viata dupa Logan" , etc. ) de parca s-au rezolvat toate problemele cu asta .  

S-o vedem la lucru si apoi o putrm lauda sau critica !!

 

 

Intru totu' de acord dar e unii care da cu pietre aiurea, complet nefondat. Daca e fondat ok dar sa zici ca rotile de 15" sunt mici... Probabil ar fi vrut roti de 22" ca Mercedes SLR sau roti de camion...

Share this post


Link to post

alx, aici nu e vorba de-o dispută pe baza cifrelor, ci pe baza aspectului. Şi mie mi s-a părut c-ar avea roţi prea mici pentru dimensiunile sale, aşadar dacă alte maşini de clasă similară merg pe R14 sau R15 şi arată bine, înseamnă că nu dimensiunea roţilor e problema, ci gabaritul maşinii. Asta atacăm noi, nemulţumiţii, aici.

Share this post


Link to post

Drept ii ca la inaltimea comunicata par cam mici dar ... haideti sa nu mai fim nemultumiti la pretul asta !!

Si eu am si "una si alta" si pot fi impartial recte DN face chiar cat aia 3400 de Eur cat imi iese prin recalculare acum (adica preturi "echivalente") !!

Share this post


Link to post

Mai baietzi e kestie de gust cu design-ul (mie unu' mi-a placut kiar mai mult decat ma asteptam ..Rotzi mici !?!?Adica cum mici aia de-am vazut-o eu (model de top am impresia ca avea spilerele in cul caroseriei) era pe 15 inch si nu mi s-au parut mici ...Pot fi insamai late e adv!!!....Insa masina imi place mai e mai compacta decat Clio si da bine la oki !....TYreb s-o vad si cum merge!!!!!111

Share this post


Link to post

Te ajut eu prin octombrie... :)

 

Cauciucurile sunt late de 185 si inalte de 65. Se poate pune si vreo 215 cu 45 parca dar costa un cauciuc d-ala o avere!!! Oricum probabil ca eu o sa le schimb in max un an daca sunt de kko ca doar nu o sa stau sa urle absu' tot timpul din cauza caucioacelor de kkt. Daca erau tot M800 deja le cumparam de acum dar sunt un model nou (M801) si "s-ar putea" (si mie imi e greu sa cred) sa fie bunicele...

Share this post


Link to post

Logan la acelasi pret e mai dotata decat Cielo.

 

Totusi:LA PRETURILE COMUNICATE ADAUGATI 160 EURO VOPSEA METALIZATA. Mai adaugati si pretul (necomunicat inca) pt 18 garantie extinsa si vedeti la ce pret ajungeti. (apropo: are numai 18 luni garantie si nu 24 cum a fost anuntat initial)

 

Apoi: Solenza are AC si Cielo are AC dar in mod clar ACul de pe Solenza este sensibil mai slab decat cel de pe Cielo. Ramane de vazut la Logan cum va fi.

 

Sunt multe de luat in calcul. Per total mie mi se pare ca masinile sunt cam echivalante. Cielo parca e gandita mai unitar dar in mod cert este o masina de conceptie veche, un model gata sa isi incheie cariera. Dar cine se amageste ca Logan este un model nou?

 

O comparatie mai pertinenta ar fi cu Nubira II - care este un model mai nou, are toate brizbriz-urile Logan-ului inclusiv ABS si inca cateva. In plus are 1.6, 16v basca 106cp. Dar e 10.000euro, cam cu 1800 mai mult decat Logan.

 

Sunt foarte curios cat va costa Logan cand va avea 1.6, 16v 110cp. Nu cumva 10.000euro? :P

Share this post


Link to post
danielson, parerea mea e ca te dai in diverse. Pt mine unul e ultima data cand mai raspund la chestii aiurea si nefondate. Sa mor io daca nu scrii numai ca sa te afli in treaba...

...

Pe forumul asta un post gandit si de calitate devine din ce in ce mai greu de gasit...

 

Poate e cum zici tu, si daca si ceilaltzi gandesc ca tine, atunci sa-mi spuna si nu mai deranjez forumul cu posturile mele stupide. Insa eu cred ca am incercat sa-i ajut pe ceilatzi de-aici, si nu sa-mi dau talente.

 

Comparatzi va rog:

http://www.daewoo.ro/modele/cielo/tehnic.php

cu

http://www.iatsacampina.ro/DACIA.htm

 

si vetzi vedea ce poftitzi sa va luatzi de 7-8000 de euro.

Eu mi-am zis parerea, buna-rea, data sau nu in diverse (ce expresie interesanta).

Am vazut Logan pe viu, si ca design e nereusita masina. Asta este parerea mea, fiecare are dreptul sa-si exprime parerea. Eu NU AM ZIS CA ROTZILE SUNT DE DIMENSIUNI REDUSE, ci doar ca sunt mici in comparatzie cu dimensiunile masinii. Daca pui pe tractor R16, probabil ca rotzile vor fi mici in comparatzie cu dimensunile tractorului.

Share this post


Link to post

Corect, danielsoane, dar trebuie sa-l intelegem si pe alx, el a dat avansul pentru noua Dacia si acum noi ii demolam visul ... sa-i uram succes la volanul viitorului sau nou automobil si sa nu aiba probleme cu el ... ca altfel a incurcat-o cu noi :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

Pina sa ne lamurim cu noul Golan poate isi trag si aia de la IATSA o teava ca lumea: "10060 - Connection timeout

Internet Security and Acceleration Server" hihih :lol:

Share this post


Link to post

Eu inainte sa-mi iau Matiz m-am informat, am studiat, si am decis. Chiar daca aveau totzi loozerii, sacherii, tziganii, ungurii, jvabii, secuii, polonezii si coreenii din Romania cate 2 Matize la poarta, tot nu-mi pasa ... pe mine nu ma intereseaza o masina doar ca e ultima creatzie a unei firme, sau ca altzii n-au si io am ... astea sunt chestii puerile pe care un vecin de-al meu de strada le-a aplicat tzin minte imediat ce a aparut Solenza in Romania ... acu sta cu ea in strada, cu afisul "de vanzare" pe geam ...

 

Ultima moda ? Da ... insa nu Dacia (pentru mine), pur si simplu nu ma intereseaza sa achizitzionez o Dacie. Success celorlaltzi.

Share this post


Link to post

Sigur ca da... si marmota...

 

De parca daca iti iei dacia sau, si mai rau, daewoo, e vreun motiv de lauda... come on...

 

Daca-ti iei mertzan intzeleg dar dacia??? La ce lamborghini si carrera umbla pe strazi si cu s-klass nou nu te mai baga nimeni in seama...

 

In alta ordine de idei, scuze danielson daca m-am luat prea tare de tine dar cred ca daca te distantzezi putin si-ti citesti postul iti dai seama ca chiar (i love kakophonisms!!!) te dadeai in diverse...

 

Daca ti-as fi spus: matizul e chiar facut cu bata, are farurile care seamana cu okii unui tip bolnav de strabism, rotile sunt jalnice deoarece argintiul lor contrasteaza cu majoritatea culorilor de vopsea (de ex cu albastru) si, cel mai tare, e visul romanului dintotdeauna, sa mearga aproape gratis pentru a putea sa se imprumute de la vecini de benzina necesara sa ajunga la paris sa poata cersi si sa faca un ban... NU CREZI CA AS FI FOST ABSURD??? Si, apropos, matizul nu e inaltat fortat??? pentru ce e mai inalt decat tico?

 

Per total eu nu vreau sa sustin "cauza Dacia Logan" mai da-o dracu' ca tot fiare e dar macar criticati constructiv si obiectiv... Pana si eu recunosc ca fundul e de rht... Dar asta e... Uite Ovidiu ca se poate si "asa si asa", eu nu mor dupa designul ei dar nici nu ma impiedica sa merg cu ea la drum. Pana la coada, cel mai important este cum te simti IN masina, nu cum arata pe dinafara. Eu unul imi iau masina pentru mine nu sa ma vada cartierul...

Am fost si acuzat ca sunt angajat de dacia sa fac propaganda. Va PROMIT ca daca va fi ceva de criticat la ea voi veti fi primii care veti afla si nu voi fi iertator.

 

Succes.

 

PS: Si nu mai veniti cu chestii de garantie extinsa (bullshit) care costa suplimentar sau cu garantie care a fost anuntata de 24 luni. Panzer, unde ai citit tu 24 luni, zi-mi si mie, ca eu cred ca am citit tot ce a fost scris despre ea pe internet, ziare massmedia si nu am auzit niciodata. E putin 18 luni, as fi vrut 60 ca la hyunday dar asta e, nu se poate. Dar nici nu au anuntat altceva... cel putin eu nu am auzit/citit...

Share this post


Link to post

Alx, filosofia mea este scurta: "Ia-ti masina pe care ti-o poti permite s-o întretii!" Imi pare rau ca te pierdem (sunt 100% sigur ca te vei muta "dincolo") si te rog sa ne ierti ironiile referitor la "baragladina".

Off topic: în martie am avut de ales între Solentza si Matiz. Am ales masina... Aici, în Târgoviste, o firma de taxiuri a renuntat repede-repede (6-7 luni) la Solentze si si-a cumparat 40 de Matizuri, asa prost facute cum le zici tu... Bafta multa!

Share this post


Link to post

Lasa-ti domle' omul sa-si ia ce masina vrea si sa intre pe ce forumuri vrea el.Fiecare face cu banii lui ce vrea el.si daca unii considera sa dea o caruta de bani pe o DACIA...treaba lor.Dar eu cand am avut de ales intre espero si solenza m-am gandit ca sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine si de calitate indoielnica.In general cei care au avut Dacie si au fost patiti cu niste lucruri paranormale(care sunt absolut normale la o dacie), cum ar fi ruginitul dupa o toamna mai ploioasa, participare impreuna cu vecinii de bloc la scoaterea apei din masina dupa vreo furtuna, acestia au tras niste concluzii dupa asta si uite-i pe forumul Daewoo!

Si sincer ma saturasem ca dupa fiecare spalare sa mai observ cate un nouy punct de rugina aparut pe fetele de usi.Sau a trebuit sa ma loveasca cineva si sa merg in service ca sa observ ca pragul era intr-o stare avansata de rugina, in conditiile in care la exterior era curat si stralucitor.

 

Dupa cum spuneam suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine!....si de o calitate indoielnica

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...