Jump to content
Sign in to follow this  
nbd

Zgomot Fata Matiz

Recommended Posts

Am intrebat ieri la augsburg international dar au zis ca aduc de GM si cica toti din Europa iau de la producator, cu alte cuvinte cel de la Augsburg sustine ca nici o firma nemteasca nu face asa ceva ceea ce nu prea cre

 

 

Poate ne spune Mircea ce marca erau , daca isi mai aminteste...greenguy.gif

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior.

Share this post


Link to post

E mult de atunci. Producator nu inseamna neaparat Koreea. De fapt, cum a spus si Topser, multe din piesele de woo de pe la noi sunt facaturi chinezesti. Cumpara un produs cu holograma GM si sigur nu vei avea probleme cu el.

Share this post


Link to post

Hologramele nu sunt mare smnecherie de falsificat. Mie mi-a aratat cineva la rola. Mai bine cumpara de la ACSA sau comanda direct la magazinul fabricii.

Share this post


Link to post

Salutare. Imi pare rau ca insist, sper sa nu supar pe nimeni, dar nu am primit nici o explicatie concreta. Zgomotul (troncaneala) este extrem de puternic, nu stiu ce sa fac. Am fost pe la mai multe servisuri si toti zic ca nu are nimic. Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Salz , am si eu aceeasi problema cu zdranganetul etrierilor la Matiz ( Fabricatie 2004 si 43.000 km ) zdrangane deja de 1 an ~ acu 12.000 km . Am fost in sfarsit la doctor cu ea si am schimbat toate curelele si am vrut sa rezolv odata si problema zdranganirului pe fata. Citisem pe forum de axele glisoare si m-am dus cu tema facuta,  intr-adevar etrierii zdranganeau, dar... axele glisoare nu prezentau urme de uzura in schimb suportul de la etrieri era olarit de acolo si jocul (gaura unde intra axele glisoare in suportul de etrieri, nu gaura de la etrieri).

 

Nea mecanicu` mi-a bagat pana la urma vaselina cat cuprinde si mi-a zis ca daca mai face vedem ,Probabil sa schimbam suportii de etrier. Ce s-a intamplat era de asteptat : trancane din nou.

 

Acu` intrebarea de baza e : Are ceva daca mai merg asa cu ea troncanind? Ca s-a golit buzunarul si din somaj nu am sanse sa-l schimb. :(

 

2. Are cineva idee cam cat costa? 

 

Ms.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Salut am si eu o problema cu matizul meu de curand am ramas fara frane imi cazuse placutele de frana in timpul mersului de atunci imi ramanea etrierul blocat si se incingea roata rau ,umblam cu sticla de apa dupa mine si consuma 15 la suta pt rezolvarea problemei trebuia sa schimb garniturile de la etrier dar, cum suntem in Romania bineinteles ca nu am gasit acele garnituri si cei de la magazin mi-au recomandat sa cumpar etrierul cu totul la o suma de 360 ron ,neavand ce face l-am cumparat dar, nu de la ei de la dezmembrari cu 60 ron ,acum merge ok .Intrebarea mea este daca cineva s-a mai lovit de problema si daca stie unde se gasesc acele garnituri sau se potrivesc cu cele de alta masina gen Dacie ca ex. bucsa de la caseta de directie ? Multumesc.

  • Like 1

Share this post


Link to post

N-ai cautat suficient/unde trebuie, exista 'kit reparatie etrier'. Culisele sunt 30 ron/parte, iar eu am sacapat de troncanitul etrierelor schimbamd placutele la maxim jumatate din uzura, daca se uzeaza mai mult , stau culisele prea lungite si troncane chiar daca sunt bune...bug din fabricatie zic eu.

Edited by argon
  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut am gasit culise kit reparatie etrier la pret de 25 ron dar nu ma intreseaza pe mine ma intreseaza GARNITURILE din etrier si cilindrii pe spate pt ca alfet trebuie sa le cumpar etrierul,cilindrul complet si eu inainte la dacie gaseam set de garnituri de reparatie pt,orice ex. pompa frana ,cilindru spate ,etrier si ma gandeam ca poate exista si asa ceva la daewoo.

  • Like 1

Share this post


Link to post

...umblam cu sticla de apa dupa mine...

 

Nu se toarna apa pe discuri incinse.

  • Like 1

Share this post


Link to post

trancanitul nu e de la caseta e de la o bucsa de la axul volanului

 

Exact aceeasi problema o am si eu la Matizul din 2006, cu 18.600 km la bord.

In primavara, exasperat de zgomotele de pe fata care apareau la orice denivelare, am fost la service si dupa o inspectie sumara mi-au spus ca trebuie schimbate palierele de la amortizoarele fata (care erau intr-adevar vraiste). Le-am schimbat la ei, am plecat acasa, si surpriza, acelasi cloncanit puternic la denivelari, cu usoare rezonante in volan. M-am dus peste ei din nou...au descoperit ca e dusa si bucsa din caseta de directie. Am schimbat-o si pe ea (dupa 1 luna de asteptare, pentru ca nu aveau pe stoc); zgomotele s-au diminuat simtitor - totusi la anumite denivelari tot se mai aude un cloncanit pe fata.

Am urcat masina pe elevator la serviciu, am rugat mecanicii sa verifice toate jocurile posibile - nu exista asa ceva; insa persista acel cloncanit. Nu mai stiu ce si unde sa mai verific; cei din service mi-au zis ca masina e ok, am facut si ITP-ul - a iesit bine si el.

 

 

verifiva undeva sub volan,pe axul volan e o bucsa si de acolo face

Share this post


Link to post

Am urmatoarea problema. Cand rotile sunt virate stanga sau dreapta la maxim si dau sa plec cu masina de pe loc, sau sa urc o bordura se ude la rotile din fata o pocnitura infundata, parca imi da cineva un ciocan in cauciuc. Am facut verificari si singurul lucru care are joc este arborele de transmisie de la cutia de viteze la roti. Am atasat si imaginea ca sa evidentiez exact elementul care are joc.

Ce pot sa schimb la el, sau ce pot sa ii fac sa nu mai aiba joc? Trebuie schimbat cu totul sau se poate repara doar prin schimbarea catorva piese?

Multumesc pentru ajutor.

 

 

Share this post


Link to post

zgomotul care apare la plecarea de pe loc provine de la bucsile de cauciuc de la bara stabilizatoare, care sunt uzate; schimba-le pe toate 4, sunt si ieftine si se schimba usor.

in legatura cu jocul transmisiei, este normal; nu are sens sa umbli in cutie atat timp cat functioneaza bine sau nu e zgomotoasa.

Share this post


Link to post

trancanitul nu e de la caseta e de la o bucsa de la axul volanului

verifica undeva sub volan,pe axul volan e o bucsa si de acolo face

 

 

Salutare. sunt nou pe aici am tot cautat un raspuns la problema mea si sunt curios daca stie cineva sau daca a schimbat cineva bucsa de pe axul volanului, pozitionata exact la iesirea din tubul( mitraliera sau cum s-o numi) de sub bord. Am fost la un mag de piese daewoo si se uitau la mine ca la... ca nu au auzit de asa ceva si nu au vandut niciodata. Am vazut si eu ca in catalogul de piese matiz nu este si nu stiu unde sa mai caut.

 

post-32498-003935400 1300892803_thumb.gif

Share this post


Link to post

mie imi troncane ca naiba pe fata la denivelari sau drum stricat, acum nu stiu din ce sa fie: fie etrierii, fie bucsele de palier....deocamdata vreau sa schimb pivotii si bucsele de pe fata, dupa aceea o sa vad cam care o sa fie pasul urmator.

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Matizul meu are aproape 64kkm si de putin timp am schimbat placute, amortizoare si flanse amortizor.

Am o nedumerire legata de un zgomot, un fel de frecare care se aude sacadat atunci cand cobor o panta si in acelasi timp virez la stanga, curba inchisa din cadrul unei serpentine si in acelasi timp pun si frana. Zgomotul se aude in zona rotii dreapta. In orice alta situatie nu se aude nimic; doar in acea curba si doar la virajul stanga si numai in timpul franarii. Zgomotul se auzea si inainte de schimbarea pieselor de mai sus. Norocul e ca in zona unde circul des am doar o astfel de curba inchisa in panta. Am citit pe forum si nu am gasit nimic legat de asa ceva. Ce ar putea fi? Multumesc

Share this post


Link to post

Va salut! De curand a reinceput zgomotul din dreapta care disparuse dupa ce am schimbat amortizoarele fata si flansele. Zgomotul este de cauciuc pe cauciuc si se aude si din exterior cand apas masina in dreptul amortizorului.

Share this post


Link to post

Ce flanse ai pus, doar guma, sau montura completa turnata? Daca e prima varianta e clara treaba.

post-3429-0-43938500-1305050412_thumb.jpg

post-3429-0-17463700-1305050437_thumb.jpg

Edited by argon

Share this post


Link to post

Eu am pus montura completa la (25 ron) + rulmenti (39 ron bucata,foarte scumpi dupa mine pentru o chestoe din plastic) de la magazinul de la APACA si nu mai am zgomote deloc- sper sa fie rezistente.

Share this post


Link to post

Am pus varianta turnata, dar n-am schimbat restul pieselor care mai sunt pe-acolo, gen rulmenti, ca am crezut ca e treaba rezolvata. Mai trebuie ceva schimbat?

Edited by mai_76

Share this post


Link to post

Imi puteti spune, va rog, ce provenienta (firma) are flansa turnata? Eu am schimbat ambele flanse in noiembrie 2009, odata cu inlocuirea amortizoarelor, cu flanse de origine GM, Acum sunt varza amandoua si incerc sa vad cum sunt cele turnate (daca gasesc).

 

 

Share this post


Link to post

Nu e clar, ai schimbat doar ozn-ul de cauciuc(prima poza de mai sus) sau flansa cu totul? Flansa cu totul e cea turnata , din a doua poza. Producatorul e unul si bun

post-3429-0-56110900-1305100168_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu am pus montura completa + rulmenti (39 ron bucata, foarte scumpi dupa mine pentru o chestie din plastic)

Tu chiar crezi ca rulmentii aia sint din plastic :shock: ?

Share this post


Link to post

Nu sunt rulmenti, ci o simpla rola de alunecare - plastic pe plastic cu ceva vaselina intre, la mine cand am schimbat flansele, am gasit rulmenti metalici asemanatori la forma cu plasticele, dar banuiesc ca sunt de altceva, nu de Matiz, pentru ca in magazine se gasesc decat chestiile de plastic, care inevitabil se uzeaza, se taseaza, apar sunete ciudate, si volanul va merge greu :-?

 

poza e luata de pe forum, nu se observa din imagine, dar e plastic odinar, ce-i indoi cu mana, si-l tai usor cu foarfeca.

post-3429-0-66873600-1305101829_thumb.jpg

Edited by argon

Share this post


Link to post

Nu e clar, ai schimbat doar ozn-ul de cauciuc(prima poza de mai sus) sau flansa cu totul? Flansa cu totul e cea turnata , din a doua poza. Producatorul e unul si bun

 

 

Nu am schimbat flansa, ci doar acel plastic (cauciuc). Stiu ca m-am uitat si era cauciuc cu insertie metalica (ca o saiba) si era tot GM.

Share this post


Link to post

IA flanse cu totul, cum am pus poza de mai sus, sigilate de origine GM, si iti garantez ca vor tine mai mult ca masina. Anul trecut am dat 2x35 ron. Ai si codul pe ambalaj, in caz ca.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...