Jump to content

Recommended Posts

Sa o stapanesti fara evenimente neplacute, felicitari!

 

Nu esti corect informat, la Leganza distributia se schimba la 6 ani sau 90 de mii km. E bine sa faci acesta operatiune indiferent de km masinii intr-un service bun cu garantie. Daca se rupe cureaua pretul reparatiilor poate ajunge la o suma f mare. De exemplu o chiulasa de Leganza e peste 60 de milioane. Probabil operatiunea te va duce ceva gen 10 mil.

Share this post


Link to post

s-o folosesti sanatos si cati mai multi km fara probleme!

si eu ma gandesc serios sa-mi schimb cielo cu o leganza,prin primavara

Share this post


Link to post

Multumesc frumos tuturor.

@Esperatul

Multumesc foarte mult pt. pont. Eu credeam ca mai merge distributia asta si asa. Maine sau poimaine plec cu ea-n service sa vad cat ma costa.

Stie careva daca o uzura pronuntata a distributiei se manifesta prin zgomot "vizibil" sau alt simptom ? Ca nu mai dorm la noapte. :(

La relanti cel putin, eu n-aud nimic suspect.

 

P.S. In seara asta a pupat ulei Castrol Sotfec TXT 5W40 + filtru. O geometrie si o echilibrare de roti.

Total : 2.660.000 lei.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Daca zici ca e de la primul proprietar, ti-a dat carte de service?

Daca da, cand a schimbat distributia? trebuie sa scrie acolo.

Share this post


Link to post

Nu conteaza ce spune fostul proprietar, kitul de distributie trebuie schimbat.

 

PS: Nu, nu se aude nici un zgomot daca e uzata, pur si simplu se rupe, ating supapele in capul pistonului, daca esti la viteza miza indoaie supape, strica ghiduri/daca esti la viteza mare poti fa praf chiulasa sau gauri vreun piston.

Share this post


Link to post

Din pacate primul proprietar e o doamna care are cartea service dar cred ca trebuia s-o cautam impreuna pana dimineata ca s-o gasim. Asa ca am plecat fara. Ea a zis ca mi-o trimite prin posta sau cand merg pt. radiere. Oricum, femeia sigur n-a schimbat distributia, habar n-avea ce-i aia masina. De aia am si penalizat-o la pret, de la 5800 am luat-o la 5500. Stie careva cat ma costa distributia (curea + role + manopera) acum, la preturile curente intr-un service Daewoo ?

Share this post


Link to post

Oho, naspa cu distributia.

Legat de ulei : cat intra - 3,7 sau 4. Pe topic am vazut 4 dar parca-mi aduc aminte ca-n manual am citit 3,7. Azi n-a fost nevoie sa bag toti 4 litri ca sa-mi arate joja nivelul maxim. Cred c-au intrat acei 3,7. Pan'la urma cum e 3,7 sau 4 fix ?

 

Hai sa va zic ce m-a surprins placut. La schimbarea vitezelor, turatia motorului scade foarte putin (max 200 rpm). Ceea ce duce la o placuta senzatie de continuitate la schimbarea vitezelor. Parca motorul nici nu simte ridicarea talpii de pe pedala de acceleratie. La voi e la fel ?

 

Tot ceva legat de schimbarea vitezelor si turatia motorului. Sa va spun cum fac eu si dati-va cu parerea. Daca merg pe loc drept, schimb vitezele pe la 3000 rpm, daca urc schimb pe la 3300-3200 rpm in functie de inclinatie iar daca merg la vale 2800-2600 rpm tot in functie de inclinatie. E un "obicei" bun, ce parere aveti ?

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

ovi_jer, ti-ai montat cumva turbo? :shock: Sau ma inseala poza ta din avatar?

Share this post


Link to post

4l trebuie sa intre dar la golirea uleiului masina trebuie sa fie dreapta altfel nu se goleste tot.

Treaba cu scazutul turatiei la schimbarea treptelor depinde de starea IAC-ului.In mod normal el trebuie sa revina la 20-30 pasi pentru regim de relanti dar daca e obosit revine mai greu.La fel si cu regimul de mers : in mod normal trebuie sa schimbi la 2000-2500 dar daca injectoarele sant infundate sau de alt tip (adica mai mici) esti nevoit sa mergi mai turat.

Share this post


Link to post

Aha, atunci inseamna ca maine pun si cei 200 ml ramasi. Ma gandeam ca daca-i prea mult sa nu-mi afecteze simeringul.

Nu stiu ce-nseamna "20-30 de pasi".

Da, de schimbat am schimbat si eu la 2000-2500 rpm si merge la fel de bine, dar ma gandeam ca fiind un motor de turatie mai mare ar fi bine sa-l pun putin la "treaba" inainte de un nou pinion. De altfel motorul trage foarte bine, nu cere turat.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Nu irosi putere mai mult decit trebuie :P

Verifica nivelul pe joja inainte de a completa.

Share this post


Link to post

Adica sa schimb sub 2500 rpm, nu ? Presupun ca-i valabil pe loc drept si la vale, dar la deal zic eu c-ar mai trebui putin, nu ? Oricum, de azi inainte cred ca asa voi face - daca tot motorul trage tare si nu cade turatia repede, voi schimba in jur de 2500 rpm.

Joja arata cam 1mm sub maximum dar am zis eu ca inca nu s-a scurs tot uleiul asta nou in baie.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Daca e asa nu mai completa pentru ca e suficient.

Share this post


Link to post

Ok. A aflat careva pana acum ce inseamna "D-TEC" ?

Share this post


Link to post

Dynamic and Durable Technic Engine

Share this post


Link to post

Aha, eu credeam ca-i replica Daewoo la Eco-tec.

@Esperatule, ia zi, cand te "corupem" la o Leganza ? :)

 

P.S. Am pe consola centrala sub CD player un buton AF(P)C(S) parca. Langa cel de Fade si Balans. Stie careva la ce foloseste ?

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Auto Frequency Control. Este pentru posturile care transmit informatii RDS, ca sa "ramana pe post" cand se schimba frecventa radioului, adica atunci cand treci dintr-o localitate in alta pentru posturi cu acoperire nationala (ex. EuropaFM).

Share this post


Link to post

Sigur nu e AST?Asta e pentru si memorare automata.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Da, parca AST. Am banuit ca-i legat de combina pt. ca-i plasat in proximitatea celorlalte butoane.

Share this post


Link to post

Numai ce am schimbat distributia la reprezentanta Daewoo TL.

Curea Powergrip de la Gates + 1 rola intinzatoare + 2 role de ghidare. In plus, curea alternator si garnitura capac axe.

Total 8.066.000 lei.

A durat 3 ore.

Garantie 1 an si jumatate.

Multumesc sfetnicilor. :)

Share this post


Link to post

Bravo, ti-ai luat de o grija; uleiul si filtrul i l-ai schimbat, de-acum bani de benzina sa ai, sa o alergi!

Share this post


Link to post

Felicitari Bolt pentru achiziţie!

Întrebare 1: De se acordă numai un an şi jumătate garanţie la schimbatul curelei+role şi nu pentru întreaga perioadă de la un schimb la altul, respectiv 90kkm sau 6 ani.

Întrebare 2: Dacă se întâmplă să se rupă cureaua după 2 ani, rămâi doar cu paguba şi cu fluieratul în vânt?

Share this post


Link to post

Da, sa ai bani de benzina, ca sigur ii pui GPL :D

S-o stapanesti sanatos si fara evenimente.

POZE!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...