Jump to content
Sign in to follow this  
Silviano

Consum Matiz Euro 3/Euro 4

Recommended Posts

Sambata Ploiesti -Cheia-urcat la Muntele Rosu, Sacele-Brasov-Sinaia-Campina-Barajul Paltinul; inapoi Campina -Ploiesti(300km;~30km in panta 7-12% inclinatie)-consum ~15L

Share this post


Link to post

Nu pot sa cred asa ceva.Cred ca ai gresit pe undeva totusi..

Share this post


Link to post

Salut,

Am vazut o discutie cu cateva pagini in urma despre frana de motor, nu stiu daca are rost sa folosesti sistemul asta de franare exceptand conditiile extreme(sezonul rece, gheata zapada etc).. Mie personal imi place foarte mult sa merg "pe liber". Nu stiu cat economisesc sau daca se economiseste ceva la consum dar am senzatia ca las motorul sa respire( asta bineinteles cand nu ma grabesc si cand traficul imi permite lucrul asta) Consumul nu l am mai facut demult la matiz am 102 mii cu el pana acum.. Stie cineva ce solutii sa folosesc pentru curatarea injectoarelor?... Pana acum nu le am curatat deloc, doar mai puneam din cand in cand benzina cu cifra octanica mai mare...

Share this post


Link to post

Ultimul consum inregistrat numai in Bucuresti: 143km facuti cu 12l benzina Mol Tempo 95 -> consum de 8.27l/100km :drinkers: , foarte acceptabil.

Share this post


Link to post
... Mie personal imi place foarte mult sa merg "pe liber". Nu stiu cat economisesc sau daca se economiseste ceva la consum dar am senzatia ca las motorul sa respire ...

Pai, daca vrei sa respire, dai numai aer, ca in frana de motor, nu-i da ralanti, cel mai greu regim pentru el !

Share this post


Link to post
Pai, daca vrei sa respire, dai numai aer, ca in frana de motor, nu-i da ralanti, cel mai greu regim pentru el !

 

 

Buna, eu stiam ca daca faci des frana de motor pe carosabil uscat se uzeaza cutia de viteze.

Share this post


Link to post

[-X Si pe carosabil umed? Nu se uzeaza deloc, e aceeasi "uzura" ca atunci cand schimbi treptele superior!

Share this post


Link to post

Cand folosesti cutia doar la accelerare, nu se uzeaza la fel ?

Share this post


Link to post

Pai nu...

Ca se uzeaza cealalta fata a dintilor pinioanelor din CV. :mrgreen:

Share this post


Link to post
Pai nu...

Ca se uzeaza cealalta fata a dintilor pinioanelor din CV. :mrgreen:

 

 

ha ha ha

 

ha ha ha

 

 

care fata a dintilor din fata sau din spate?

Share this post


Link to post

Ultimul consum, urban only, 9.5%. Pardon, am vrut sa spun Bucuresti only. A/C aproape tot timpul.

Share this post


Link to post

Deci prin Cta cu benzina 95 de pe la Petrom aprox 7,7 , iar cu efix 98 in jur de 7, dar am avut si drum de exterior .

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Cam 7% mers si afara si in Buc destul de haotic :)

Share this post


Link to post

Ultima data cand mi s-a aprins becul la matiz, si am stat pana ramanea aprins in continuu, am alimentat cu benzina de 50 ron, adica 14,83 l. Am reusit sa parcurg 287km pana cand mi s-a aprins iar becul, din care 50 si ceva de km prin oras.Consum mediu 5.2 , eu ma declar multumit

Share this post


Link to post

Am ajuns la 6,5 numai in oras.Am aproape 14.000 km. in 11 luni si abia acum merge ireprosabil.

Share this post


Link to post

Matiz E4(intre E3 si E4 nu este nici o diferenta) nou,SE power,8.5 L/100km in oras,cam mult,nu??

Share this post


Link to post

Cred ca e cel mai mic consum de pana acum in oras al buburuzei mele :) , 20 litri - 302 km - 6.62 litri / 100 km. :banana: si pot sa zic ca merg foarte turat, in oras rar merg in tr. IV.

Share this post


Link to post

Matiz E euro4, 7%, 95% urban, Rompetrol Super euro 98. Primul plin l-a luat cu 10% (!), urmatorul cu 8%, apoi s-a stabilizat pe la 6.9-7.1%.

Un prieten si-a luat o masina identica si zice ca are consum maxim 6.5, urban+suburban.

Dealerul mi-a zis ca euro4 consuma un pic mai mult decat euro3, nu stiu cat de adevarat este.

Share this post


Link to post

Din specificatiile de pe site-ul Daewoo, asa reiese. Acum pentru E4 e dat consum extraurban 5.1%, la E3 era 4.2. Consumul urban pentru E4 este acum 7.8, iar inainte era 7.1, sau pe acolo, nu mai stiu exact. Oricum, ambele mai mari.

Share this post


Link to post

A ajuns si producatorul la consumul real? Euro 2 consuma sub specificatiile producatorului, Euro3 peste specificatii, iar Euro4, probabil respecta specificatiile. :)

Share this post


Link to post

7.3 combinat Bucuresti cu imprejurimi, mers cam haotic.

 

5.7 un drum pana la munte, 100 localitate si 110-130 afara. La dus complet cu aerul si o singura portiune scurta 150.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Matiz Euro 4,are doar 2 saptamani, primul consum, 430 km dinn care aprox 230 km extraurban pana in 110km/h si 200 km urban in trafic lejer, majoritatea timpului cu o singura persoana :28l benzina (no name), deci 6,51 l/100km. Pot sa ma declar multumit in privinta consumului

Share this post


Link to post

870 km facuti cu 57,86 litri==>6,65(circa 100 km in afara) aer foarte putin ,mers lejer,benzina Petrom.Foarte multumit.

Off topic : se apropie revizia de un an sa vedem dupa.

Share this post


Link to post

7.3 Bucuresti si imprejurimi.

 

5.9 pana la mare si inapoi, 110-140 ( mai mult spre limita inferioara a intervalului).

Share this post


Link to post

780 km cu un consum de 5,59 un drum de Bucuresti( pe autostrada cu 150 cam 10 km restul intre 100-130 si aer 70 % din drum, 5 persoane dus 4 la intors si bagaje ) si in oras cam 200 km.Mai multumit ca oricand.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...