Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

Poate la dacie.

 

(Vechea berlina)

 

Nu are relevanta masina, presupun ca vezi la TV o groaza de eroi care mor in BMW-uri si-n alte masini tari cu "sisteme performante de franare". :rolleyes:

Share this post


Link to post

Una este sa mergi regulamentar ceva mai repede pe un drum care permite si alta e sa depasesti cu "bmw-uri" pe linie continua preferabil si in curba fara vizibilitate.

Share this post


Link to post

Si mie imi convin noile viteze, dar mai e cale lunga pana acolo.

 

Mai trebuie sa treaca si de Camera Deputatilor, trebuie promulgata de Baselu, etc. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Este excelent motivul initiatorului amendamentului la OUG69-2007

Citez:

Nicolai a susţinut că această majorare este absolut necesară.

„Atâta vreme cât într-o ţară civilizată există autostradă, un drum expres şi un parc auto care este sigur şi competitiv la a rula cu aceste viteze, este anormal să introduc o limitare, ca şi cum m-aş comporta în faţa unei infrastructuri care este total nepregătită”, a susţinut ea.

Senatorul liberal a citat cercetări care susţin, paradoxal, că „o viteză adaptată condiţiilor de drum poate funcţiona şi cu caracter preventiv pentru comiterea unor accidente”.

 

Dar si mai tare e...

Deşi în sală nu erau mai mult de 60 de senatori, preşedintele de şedinţă, senatorul PNL Norica Nicolai, a anunţat că în favoarea acestui proiect de lege s-au pronunţat 72 de senatori, număraţi de secretarii de şedinţă.

 

Sursa http://www.monitorulsv.ro/showstire.php?ti...al&id=37913

Share this post


Link to post

Astia din parlament saracii sunt asa de nauciti de cate calatorii fac in tarile alea civilizate ca au ajuns sa le confunde cu Romania...

Share this post


Link to post

Nu erau 60 de senatori dar era nepoata-sa care vota pentru ceilalti.

Share this post


Link to post

Daca se promulga aceasta ordonanta, si se va mari limita de viteza in oras, cred ca va urma o perioada in care contul bugetelor locale se va umfla considerabil. De ce? Simplu: pentru ca asa cum parca s-a mai spus pe aici pe undeva, daca limita a fost 50, am circulat cu 60,; daca limita va fi 60se va circula cu 70. Aici o vor musca multi soferi daca se va modifica si articolul care spune ca se sanctioneaza depasirea limitei de viteze cu peste 10 km/h. Lucru ce s-ar putea intampla-parerea mea.

Share this post


Link to post

@BH_ZNS:

Normal ar fi sa nu se elimine aceea marja de eroare de 10 KM/h tocmai pentru simplul si unicul motiv ca este pe post de marja de eroare! Adica, radarele, ca orice aparat de masura, au abateri, iar aceasta limita de 10 KM/h, peste cea legala, ar indeparta, teoretic vorbind, orice discutie privind precizia cu care se inregistreaza viteza! Asta fara sa mai amintesc de situatiile absolut intamplatoare cand uneori , iti mai scapa 2-8 KM/h in plus!

 

In rest ai perfecta dreptate! Se va circula cu 70 KM/h si sa vezi atunci accidente facute de "schumacheri"! :wallbanger:

Edited by Vulturul

Share this post


Link to post

Sincer sper sa nu ma lungesc .

1. E clar interventie electorala ca multe altele.

2. NU ma ajuta daca ma lasa sa circul cu 100 km/ora pe Splai cand acolo , mergand cu +10 km/ora ( adica de la 50 la 60 ) ecuperezi cateva secudne . Problema e la blocaje si daca tot ne arunca cu seminte in ochi macar sa fi fost constructive, gen semafoare sincronizate, semafoare care sa circule, amendarea IN FORTA SI FARA IERTARE a celor ce blocheaza intersectii.

Se paote face simplu prin camere de luat vederi si multe alte mijloace.

3. Accidentele grave NU se intampla la 70-80 km/ora decat daca se trece pe rosu, se taie calea samd cazuri in care e la fel de dureros si la 50 si la 80 km/ora. Altfel, pe drum drept si liber de obstacole, 60-70 e banal.

La nivel de oras pe un drum de 9 km la orice ora ( ma refer la Bucuresti ), avand aceasta eventuala + 10 km/ora CRED ca se pot recupera 20-40 secunde. Ne-am scos !

 

Una peste alta, ne-au pus borduri cand noi nu avem drumuri. Tot un rahat.

Share this post


Link to post

Sincer nu cred ca vreunul din cei ce au postat aici respecta cu strictete limita actuala de 50 kmh.Asa ca mare diferenta nu o sa fie doar la plata evetualelor amenzi care vor fi cu 1 pct mai mici si tinand cont de faptul ca punctul de amenda se va majora la 50 lei e ceva.

In legatura cu stabilirea de responsabilul drumului a unei limite de maxim 80 kmh in localitate e o chestie simpla.Sunt strazi , (pot da exemple din Galati , Faleza, b-dul George Cosbuc etc.) unde o limita de 50 kmh ar congestiona traficul astfel incat prin marirea limirei de viteza la maxim 80 kmh se fluidizeaza traficul.

Si inca ceva in Galati de circa 2-3 ani limita de viteza e 60 kmh.

Share this post


Link to post

Lasand la o parte limitele de viteza care oricum nu ne avantajeaza prea mult atat timp cat nu avem drumuri pe care sa circulam in oras, vreau sa va supun atentiei o alta problema.

Desi s-a mai discutat, ma intereseaza parerea voastra referitore la manevra de depasire. Un prieten de-al meu a depasit o alta masina, fara a depasi viteza legala, manevra s-a inceput pe linie discontinua insa la revenirea pe banda de circulatie, incepuse linia continua si el a calcat-o. Bineinteles echipajul de politie statea exact in puntul de unde se putea vedea linia continua, l-a oprit si conform legii au vrut sa-i dea amenda si sa-i suspende permisul pentru 30 de zile.

 

Codul rutier nu specifica exact ca la revenirea pe bada de circulatie sa nu incalci linia continua ci spune asa:

 

Art. 118

Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a)sa se asigure ca acela care îl urmeaza sau îl preceda nu a semnalizat intentia începerii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune în pericol sau fara a stânjeni circulatia din sens opus;

b)sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c)sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

d)sa reintre pe banda sau în sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra în conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

...

Art. 120

(1)Se interzice depasirea vehiculelor:

...

i)când pentru efectuarea manevrei se încalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se încalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;

j)când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre de evitare a coliziunii;

...

 

Ce parere aveti? Recunosc ca am fost si eu in situatia de a incepe o depasire "regulamentar" si de a o incheia prin taierea liniei continue, insa am avut "norocul" sa nu ma pandeasca nici un echipaj.

Share this post


Link to post
3. Accidentele grave NU se intampla la 70-80 km/ora decat daca se trece pe rosu, se taie calea samd cazuri in care e la fel de dureros si la 50 si la 80 km/ora. Altfel, pe drum drept si liber de obstacole, 60-70 e banal.

Exact. Daca-ti taie calea si nu e totuna sa te izbesti cu 80 KM/h sau cu 50 KM/h.

 

 

@dreamlike:

Parerea e clara:

Art. 120

(1)Se interzice depasirea vehiculelor:

...

i)când pentru efectuarea manevrei se încalca marcajul continuu

El era in plina desfasurare a manevrei de depasire! Cand a revenit pe sensul de mers a incalcat linia!

Edited by Vulturul

Share this post


Link to post

Art. 120

(1)Se interzice depasirea vehiculelor:

...

i)când pentru efectuarea manevrei se încalca marcajul continuu

 

Asa ca asta este Dreamlike, au dreptate.

Share this post


Link to post

Multumesc, e bine de avut in vedere aspectul, desi cauzele ar putea fi obiective si independente de vointa ta, esti pasibil de sanctiune.

Share this post


Link to post

Nu e adevarat. Poti efectua depasirea daca incepi manevra pe linie discontinua... si poti reveni pe linie continua. Doar nu esti medium sa stii unde se termina linia discontinua.

Share this post


Link to post

Nu stiu articol de lege, dar confirm ca e adevarata chestia cu revenirea pe linie continua.

Share this post


Link to post

Putin offtopic poza.

E veche dar stau si ma uit la ea si ma inreb, la ce imi ajuta + 10 km/h in plus ?

post-3313-1193488907_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Art. 120

(1)Se interzice depasirea vehiculelor:

...

i)când pentru efectuarea manevrei se încalca marcajul continuu

Practic se refera la inceperea efectuarii manevrei si nu la finalizarea ei. Daca ati observat, in multe locuri de unde incepe linia continua, pe o distanta de cativa metri este dublata de linie intrerupta, exact pentru aceste cazuri. Normal ar fi ca cei care marcheaza drumurile sa aiba putin habar de ceea ce fac si sa nu marcheze dupa ureche.

Share this post


Link to post
E veche dar stau si ma uit la ea si ma inreb, la ce imi ajuta + 10 km/h in plus ?

 

In Bucuresti, nu, acolo e o situatie speciala, ceva de genul Fasia Gaza. In schimb, e bun la un DN care trece prin sute de sate si satulete in care trebuie (trebuia) sa mergi cu 50 km/h.

Share this post


Link to post
@iulian19: Un articol de lege, ceva? :rolleyes:

 

Stii bancul cu blonda care mergea pe contrasens pentru ca banda continua nu ii permitea revenirea pe sensul corect? :D

Nu cred ca e specificat asa ceva in lege, e just common sense.

Share this post


Link to post
Practic se refera la inceperea efectuarii manevrei si nu la finalizarea ei. Daca ati observat, in multe locuri de unde incepe linia continua, pe o distanta de cativa metri este dublata de linie intrerupta, exact pentru aceste cazuri. Normal ar fi ca cei care marcheaza drumurile sa aiba putin habar de ceea ce fac si sa nu marcheze dupa ureche.

 

 

Esti bun de gazeta pentru remarca asta. :D

 

Acolo au voie sa depaseasca cei care vin din sens opus.

 

In rest, VAXXi are dreptate.

Share this post


Link to post
Acolo au voie sa depaseasca cei care vin din sens opus.

 

 

Chiar si cand depasirea este interzisa si pentru ei pe aceeasi portiune?? Think about it. ;)

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa ma gandesc. E in decret. De unde stii ca e interzisa?

Share this post


Link to post
Nu stiu articol de lege, dar confirm ca e adevarata chestia cu revenirea pe linie continua.

Pai din auzite stiam si eu dar...nu pot sa pun prea multa baza pe informatii "din auzite".

 

Stii bancul cu blonda care mergea pe contrasens pentru ca banda continua nu ii permitea revenirea pe sensul corect? :D

Asa. Si? / :)

Repet:

@dreamlike:

Parerea e clara:

...

Art. 120

(1)Se interzice depasirea vehiculelor:

...

i)când pentru efectuarea manevrei se încalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se încalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;

...

 

El era in plina desfasurare a manevrei de depasire! Cand a revenit pe sensul de mers a incalcat linia!

Intoarcerea pe banda face parte tot din manevra de depasire, nu? :D

In cazul acesta, nu depasesti! Asta ar fi concluzia logica!

 

Nu cred ca e specificat asa ceva in lege, e just common sense.

Mda. O sa-i spun agentului chestia asta! =))

 

Oricum, nu tin mortis la ideea mea! Sunt de acord ca s-ar putea sa ma insel. Tot ce-mi doresc e o referire la acest aspect intr-o lege! Exista? :scarpin:

 

 

 

Acolo au voie sa depaseasca cei care vin din sens opus.

@BH_ZNS: Zmeul are dreptate! :)

Edited by Vulturul

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...