Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

daca numarul este murdar in limite acceptabile, se vede destul de bine.. daca este precum la suv-urile ce le tot vad cu numere de leasing.. nu cred ca se mai vede, pt ca lipseste si din tusul negru...+noroi..

Share this post


Link to post

Intrarea “în pâine” a celor 59 de camere montate pe tronsonul Bucureşti-Sinaia n-a contribuit prea mult la ridicarea cotei de popularitate a Poliţiei, mai ales în Bucureşti, unde termenul de “miliţian” a fost pomenit ieri cu aceeaşi frecvenţă ca înainte de 1989. http://www.gandul.info/2005-12-08/social/melci_sub_lupa

Share this post


Link to post
Viteza este calculată de computer, pe baza timpului de care vehiculul are nevoie pentru a străbate porţiunea vizată de cameră. Mai mult, poliţiştii pot afla instantaneu şi viteza medie pe care o maşină a avut-o pe distanţa dintre două amplasamente ale sistemelor de supraveghere, oprindu-i pe vitezomani chiar dacă aceştia cunosc locaţia camerelor şi frânează în dreptul lor.

 

Camerele pot acoperi trei benzi pe un sens şi dispun şi de iluminare suplimentară în infraroşu, putându-şi face treaba la fel de bine şi pe timp de noapte. În plus, aparatele sunt atât de performante, încât permit şi identificarea numerelor de pe plăcuţele de înmatriculare murdare de noroi. Loviturile la adresa amatorilor de curse nebune spre Valea Prahovei nu se opresc însă aici. Nu-i nevoie ca vreun poliţist să stea cu ochii pironiţi în cameră, sistemul lucrează automat 24 de ore din 24, iar când este detectat un vehicul care depăşeşte viteza legală se înregistrează automat o imagine a acestuia, pe care apar şi data, ora, banda, sensul de mers, viteza şi localitatea unde s-a produs contravenţia. Sunt citite permanent numerele tuturor vehiculelor care trec, iar datele sunt comparate cu „lista neagră” din baza de date a poliţiei, astfel încât orice vehicul dat în urmărire va fi semnalat imediat echipajelor aflate în zonă. În viitor, sistemul va fi extins până la Braşov, va putea face şi citirea din mers a masei vehiculelor, şi va fi dotat cu un centru de coordonare de unde se va face şi emiterea automată a proceselor-verbale de contravenţie.

 

http://www.gandul.info/2005-12-07/pe_dn1

Share this post


Link to post

Ne-au terminat ca bateria astia, ne-o trag la ranga "pe automat". Cat e un leasing la helicoptere, nene ?

Share this post


Link to post

2500 infractiuni in primele 2 zile...atati au calcat pe bec :D

Share this post


Link to post

Trebuie sa isi scoata banii, nu?

Share this post


Link to post

Nu au amendat pe nimeni pe motiv ca..."s-ar putea sa fie cu amantele in masina"...de sambata incepe balamucul :D .

Ce m-a enervat de imi venea sa sparg lustra!!!o faza de tot rahatu' ..."unu cu un Espero a depasit 2 tarani care mergeau cu 40km/h peste linie dublu continua si 2 treceri peste pietoni"...sa fii vazut comentarii..."uitativa ce manevra periculoasa face acest individ cu Espero pe trecere de pietoni(de mentionat ca nu era tipenie de om sau alta masina doar cei 3)...

Acu parerea mea la ce a spus militianu ala...Pei cuvânt_urâti gutuia matii pe aia care incurca circulatia de se misca cu viteza melcului nu ii vede nimeni???normal ca o iau pe linie continua daca dau de 2-3 d'astia si traficul(inexistent) imi permite aceasta manevra...ca o fii gresit din partea mea imi asum riscul din simplul motiv ca nu am de gand sa imi bat capul cu toti prostii speriati de bombe.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Alezz, next time look better! Tipul cu Espero a depasit pe linie continua, 2 treceri de pietoni, dublare din fata (ii venea masina de pe contrasens) in conditiile in care putea face manevra prin trecere pe banda 1 care era libera!

Acum faza e ca eu ii amendam pe toti 3 si pe ala cu espero si pe aia doi care mergeau pe banda 2 in conditiile in care banda 1 era libera (Inca mai exista prevederea conform careia benzile de circulatie se incarca de la dreapta spre stanga!)

Share this post


Link to post

Eram atent la cel cu Esperoo :P ...parerea mea...amenda toti 3 X( .

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare. La carutasii care "pupa" drumul european le trimite vreo amenda acasa? Ca doar ei n-au voie pe acolo si poate prind naibii vreunul exact la dunga continua. Ce fac, stau 2 km in spatele carutei pentru ca ma halesc sticletii imediat cum il depasesc? Mai bine imi pun bull-bar la masina si il arunc de pe sosea, ca oricum n-are ce cauta acolo.

Si ce facem cu aia cu hoarcele de dacii care merg cu 80 afara? trebuie sa-l depasesc in 2 kilometri ca nu cumva sa depasesc viteza legala?

De fapt de asta ne ofticam noi cel mai mult: nu ca mergem noi cu 110 afara si 60 in localitate, ci pentru ca avem multe momente in care mergem mult mai incet decat viteza legala din cauza tuturor rablelor, a satelor, etc. Si din cauza ca altii nu stiu ce inseamna sa mergi cu masina pe drum umed, inghetat etc, nu stiu ca ABS-ul ESP-ul etc au limitele lor, sau nu stiu ca frana trebuie sa mearga la prima pedala sau nu trebuie sa ai cauciucuri din 1900 toamna noi acuma trebuie sa suferim, dupa ce bagam o groaza de bani in masini sau ne informam despre cum sa mergem eficient. Doar se vede clar la accidente: neadaptarea vitezei, stare tehnica precara etc etc. Pai eu daca imi intretin masina, verific toti parametrii astia, conduc odihnit, atent, etc, de ce sunt incadrat la fel ca cei pe care ii doare-n pix de masina?

Ajung in localitate, bine, merg cu 60, dar ma apropii de caruta, camion, meltean incarcat cu porumb, struguri, etc, care merge cu 30-40. Asadar eu nu mai merg nici macar cu viteza legala, ci cu o viteza mult mai mica decat cea legala. Si daca vrei sa-i depasesti automat cazi in extrema cealalta. In afara localitatii intalnesti cam aceleasi vehicule, iar trebuie sa depasesti, impingand masina catre 120 pentru a termina repede depasirea. Pai ce facem asa?

Adica voi fi de acord cu acest sistem atunci cand vor fi amendati si cei care incurca traficul, nu doar cei care nu respecta limitele.

Share this post


Link to post

pe cuvantul meu ...popor de nerozi mai suntem!

MIORITA FRATILOR!

Suntem la fel de bine informati dar prosti ca păstorul din miorita...De ce?

a) stim ca masinile noastre pot merge cu viteza mai mare decat cea legala--------< si dobitocu'ala stia ca are mai multe oi deat cel muntean si cel vrancean sau cel moldovean sau cum pana mea era balada)

b) stim ca depasirea limitelor legale se sanctioneaza --------<păstoru stia si el ca daca are mai multe ailalti o sa ii ia gârgălotu'

c) stim din presa ca functioneaza sistemu'---------< păstoru de la oaia sa a aflat ca o sa i-o traga'ăilalţi

d) stim ca o sa luam amenzi dar facem atata spume degeaba fratilor ---------<...

 

Propuneri personale pentru a nu sfarsi ca cel din balada:

-sa o luam pe alta parte...

-sa circulam corect...

-sa vopsim

-sa demolam

-sa ne facem asigurare "importriva amenzilor"

-sa acceptam tampeniile celor alesi pana acum...

 

Sa ne vedem de treburile noastre ca si pana acum...asa ca păstoru...

 

PS

personal am crezut ca păstorl a murit in decembrie '89 dar se pare ca ma insel...

 

PS2

de curand am fost informat despre anumite probleme ce pot aparea cand lumea citeste textu'de mai sus...ca urmare am hotarat sa schimb ciobanu' in păstor...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

stai usor

 

cred ca nu ai citit ultimele posturi.

 

problema nu e ca te sanctioneaza pentru ca mergi cu o medie de 150km/h (sa zicem), ci ca te sanctioneaza pe nedrept, in cazuri in care nu ai ce face, cum ar fi ca e drumul blocat de o caruta si tu n-ai voie s-o depasesti, desi caruta aia n-are ce cauta acolo.

 

n-o sa primeasca nimeni amenda ca o sa mearga pe banda 2 desi 1 e libera, dar o sa primeasca amenda cel ce-l depaseste.

 

de asta se oftica lumea.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Problema e ca daca pacalesti camera video cu folia aia, te vor putea da in consemn si te opreste un militian mai greu de pacalit in primul sat. Insa neexistand (inca) o lege speciala contra foliei, probabil nu va putea decat sa te sicaneze...

Share this post


Link to post

S-a discutat. Intra la capitolul "dispozitive destinate sa mascheze, sa acopere sau sa distorsioneze numerul de inmatriculare" E ilegal!

Share this post


Link to post

Tot discutabil ramane. nu acopera, mascheaza sau distorsioneaza numarul. In scrie ca numarul trebuie fie standardizat si sa poata fi citit (inclusiv noaptea) de la nu stiu ce distanta. De unghi nu scrie nimic. Asta ramane standardizat, luminat si poate fi citit de la distanta aia.

Share this post


Link to post

Nu zice nimeni ca nu ai voie sa-ti pui pe haion folie reflectorizanta si eventual sub ea sa fie scrise si niste cifre :) )

Share this post


Link to post

Identificarea placutie cu nr de inmatriculare se face usor tocmai datorita vopselei refectorizante, se aplica un filtru si din imagine ramine doar placuta si ceva zgomot. Daca la aplicarea filtrului ramien in imagine tot haionul si pe el diverse grupuri de cifre/litere, nu se mai poate incada placuta => Nu iese OCR-ul.

Legislatia prevede ca nu ai voie sa pui pe numar folie.

In +Orice camera se poate anihila prin folosirea unei dioda corespunzatore. Probelema e ca in functei de spectrul in care vede camera o dioda poate sa coste cit tspe amenzi.

Share this post


Link to post

Si daca lipesc ciferele astea reflectorizante pe bara in jurul numarului de inmatriculare?

Ca doar nu scrie nicaieri ca n-am voie cu asa ceva, nu incomodeaza, nu schimba culoarea masinii, nu acopera numarul sau alt element de siguranta.

Share this post


Link to post

N-ar "ajuta" inlocuirea vopselei reflectorizante de pe numar cu vopsea alba normala???

Share this post


Link to post

Wolfman, asta nu ai voie, nr terbuie sa fie standardizate si cele date de politie

Share this post


Link to post

...sau stergerea "accidentala" a unor segmente din numar??? Cand ma intorceam de la Sinaia, am mers destul de mult in spatele unui Touareg cu numere "arabesti" (exact asa arata numarul, ca in scrierea araba), insa cand m-am uitat mai atent era nr. de leasing de Bucuresti... Stergerea numarului se poate intampla si accidental, din cauza ploilor acide. :D

Share this post


Link to post

pai chestia aia cu stersul numerelor se poate intampla pe bune!!! Am un prieten care tocmai a inscris un Ford Mustang si cand sa dus cu el la spalatorie prima oara sa sters nr. in proportie de 50 % !!!

Share this post


Link to post

Am fost azi pe DN 1 !Am ajuns de mai mare rasul , pe un asemenea drum (relativ liber) cu 50 pe ora , e jenant si imi e scarba de poporul asta !

Acu' intrebare de baraj: de ce in Prahova in localitati e voie cu 60 +10 ( deci 70 ) iar in SAi e 50+10 (deci 60) ?????????

Edited by body

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...