Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

Da,avem poze,parca VIPER a pus cateva pe forum da nu mai imi aduc aminte la ce topic :mda: .

Share this post


Link to post

Asa este. Eu de fapt pozasem antena GSM, dar se vede si ochiul magic. Si, da, e camera cu radar si cu ce mai vreti... S-ar putea sa fie acelasi sistem ca pe DN1...

Share this post


Link to post

Deci in concluzie dragi colegi va recomand sa va deplasati legal si daca vreti sa goniti de acum in colo mergeti undeva la tara pe macadam ca acolo nu cred sa aiba camere :) )

Share this post


Link to post

Inca, nepoate, inca! :D

 

Camere sunt multe... Astept deja si eu cateva surprize la cutie...

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca Vlad nu mai are voie sa se grabeasca la intalnire si nici eu???mama ce faze misto ieseau cu el venind tare din pasaj si eu din dreapta de la Unirii > :) .

Share this post


Link to post

Ba voie are, dar sa vedem cat ii da mana :D

Share this post


Link to post

Eu zic ca daca ar fi fost camera ca pe DN1 ar fi facut mare tam-tam. Ideea e sa iti zica ca sa te potolesti, nu sa iti dea amenda.

Share this post


Link to post

Nu masoara viteza. La fel cum nu o masoara cea de la Iancu de Hunedoara. De ce stiu asta? Simplu: nu as mai avea carnet. De cateva ori, pana acum. (Ceva de genul: you will die... twice!!)

Share this post


Link to post

Nu e obigatoriu, poate inca nu le-au dat in folosinta.

Share this post


Link to post
Nu va ganditi ca nu sunt prea precise. Aceeasi senzori inductivi se folosesc si la masurarea turatiei in motoarele auto. Se ia o excentricitatea al unui arbore si se numara de cate ori intra in raza de actiune a senzorului pe durata unui minut.

In general au zone de vizibilitate si zone invizibile. Ignora tot ce este mai departe decat x cm. Una dintre cele mai importante caracteristici cand se achizitioneaza un astfel de senzor este distanta de sesizare.

 

 

Ba eu nu pot sa nu ma gandesc ca-s imprecise. In cazul masurarii turatiei, ai intotdeauna acelasi arbore excentric care are intotdeauna aceeasi traictorie si trece prin exact in acelasi lor relativ fata de inductor. In cazul unui "radar" inductiv poti avea o masina mai mare sau mai mica care sa treaca mai aproape sau mai departe de bobina aia, iar punctul cel mai apropiat de bobina de pe traictoria masinii (cand perturbarea ar fi maxima) poate varia si el. Ar putea fi folosite ca numarator de masini, insa nu cred ca si pentru masurat viteza, cel putin nu cu o singura bobina si pe principiul asta.

Pe howstuffworks scrie ca sunt folosite ca sa te detecteze ca prezenta si atat, nu-ti masoara viteza.

Cu doua bobine care sa-ti detecteze prezenta in doua locuri diferite, si sa-ti calculeze viteza impartind distanta intre la timpul in care ai trecut prin dreptul lor, iar nu cred ca merge. Daca sunt indepartate e clar ca nu merge, iar daca sunt apropiate au eroare mare din motivele de mai sus. Ar trebui un dispozitiv prea complicat ca sa merite, radarul e mult mai simplu.

 

Eu cred ca asta e o sperietoare pentru cei cu antiradar, la fel ca si masurarea vitezei intre doua camere diferite. De unde si pana cand scrie in ca poti fi amendat pentru viteza MEDIE? De unde stie politia cu cat ai depasit restrictiile de viteza doar calculandu-ti viteza medie? Cum pot afla daca am mers cu 50 afara si 90 in localitate sau invers? Numai geniile de la politia romana pot rezolva o ecuatie cu 10 necunoscute.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Se poate sa masoare viteza cu ajutorul a doi senzori cum ai scris tu mai sus. Nu conteaza daca este o masina mai mare sau mai mica deoarece este luat doar frontul pozitiv al semnalului de la senzor. Senzorii de genul asta sunt foarte precisi. Ei nu sunt alcatuiti doar din bobina. Bobina e doar o parte a lor. Incorporeaza electronica avansata pentru a combate exact erorile de care spui tu.

Share this post


Link to post

poate ideile, ca erorile nu se combat, se aproximeaza

n-au cum sa aiba treaba cu viteza medie

trebuie sa-ti arate poza.. ce poza sa-ti dea cu viteza medie..

Share this post


Link to post

E clar ca se poate construi un asemenea dispozitiv, insa nu cred ca poate fi precis indiferent de cat de performanta e electronica de prelucrare a semnalului, sau cel putin, nu mai precis decat un radar clasic. In plus fata de argumentele de mai sus, nu vad de exemplu cum ar putea functiona atunci cand trec doua masini in paralel, pe benzi diferite, sau 4 pe ambele sensuri, indiferent de numarul de bobine.

Din nou ai mai multe necunoscute decat ecuatii... bobinele alea detecteaza efectele ADUNTE ale prezentei simultane masinilor in spatiul de control, insa nu au cum sa le separe. O analiza fourier rapida nu ar releva nimic, perturbatiile campului sunt aperiodice.

 

La naiba, avem o groaza de electronisti de marca printre noi care ar putea interveni sa ne clarifice aspectul :)

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Pai mr_, in cazul in care trec doua masini se va detecta viteza doar a primei masini. Asta e! Coincidenta sau nu (ca doar scriu aici), vad senzori inductivi in fiecare zi (firma la care lucrez ii si vinde iar eu am facut deja un training pentru ei).

Share this post


Link to post
n-au cum sa aiba treaba cu viteza medie

 

Optiunea calcularii vitezei medii nu este (inca) implementata/cumparata.

Share this post


Link to post

pai nici nu cred ca va fi, e inutila in general

poate pentru stiu eu ce 'urmarire' a traficului la scara macro, sau pentru 'urmarirea' vreunui individ anume, ar putea folosi

dar asta e asa... aruncare cu parerea, ce zic eu

Share this post


Link to post

@Wolfman Si chiar daca o cumpara... pe baza carei legi te amendeaza? Si unde te incadreaza la amenda? De unde pot sa stie daca ai incalcat limita de viteza cu 5km/h pe toata distanta, sau cu 50 intr-un sigur loc?

 

@Zmeul Daca intra doua masini, campul ala electromagnetic e perturbat de amandoua simultan si s-ar putea ca frontul pozitiv sau fie aiurit si gresit interpretat. Senzorii aia pe care ii vinzi, la ce folosesc? Sper ca nu e confidential sau reclama.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

:o fftopic: nu e confidential si nici reclama ca nu dau numele. Se folosesc in general in industrie pentru detectarea capetelor de cursa pentru diverse echipamente, monitorizarea vitezei unor motoare dupa procedeul explicat mai sus si multe altele, dar in lista de produse (inca de acum vreo 10 ani) se gasesc si pentru trafic/semafoare.

Share this post


Link to post

Pai, cum am explicat, si la motoare si la capetele de cursa monitorizeaza pozitia (sau viteza) unui obiect care are intotdeauna aceeasi traictorie fata de senzor, caz in care sunt precise. Iar la semafor, detecteaza si eventual numara masinile, nu le masoara viteza. Ar putea fi folosite ca sa masori viteza unui tren care trece intotdeauna prin acelasi loc, si sigur nu sunt doua trenuri pe aceeasi linie (sa speram :D ), insa pentru una sau mai multe masini care trec mai aproape sau mai departe de senzor, si care merg drept sau in zig-zag in in zona de detectie lucrurile se complica.

 

De fapt, discutia asta de la ce a plecat? Care e sursa de unde au aparut informatiile initiale cu privire la existenta dispozitivelor astea inductive de masurat viteza? Poate acolo sunt explicatiile care m-ar convinge...

Share this post


Link to post

Aceleasi probleme spuse de tine sunt si la radar. Ei oricum nu iti trimit acasa poza decat daca esti singur in poza (masina, nu tu) ...sau cel putin asa e la nemti.

 

PS: distanta fata de senzor (atat timp cat e in zona lui de detectie) nu conteaza.

Share this post


Link to post

Uite, descriu astia aici un sistem http://www.bast.de/htdocs_engl/htdocs/fach...rat/v5_2eng.htm

E mult mai complicat decat un singur senzor inductiv, iar tipul de vehicul luat in calcul conteaza la masuratoare (implicit si distanta la care trece de senzor), tocmai de asta e atat de complicat. In plus, e ingropat in asfalt, chestie care la noi nu cred ca s-a facut.

Share this post


Link to post

Pai stiu ca e mai complicat. Oricum nu sunt mari senzorii si pot fi introdusi dupa ce s-a turnat asfaltul. Se dau gauri si se introduc.

Share this post


Link to post

Daca tot va dati la... membri electronisti, parerea mea e ca chestia asta n-are legatura cu asa ceva decat in principiul tehnic.

Chiar va intereseaza pe voi ce se intampla la 4 masini in paralel (admitand ca ar fi 4 benzi sau ca ar circula nasulet-in/c...let)?

As putea pune pariu ca Politia nu-si va bate capul cu asa ceva. Sau le va da amenda la toti. De la caz la caz. Ia ganditi-va putin la situatia practica, nu aia teoretica. N-o sa comentez eu. Va rog pe voi sa o faceti.

Aaa... si nu uitati: orice nas isi are nasul (evident cu sh sau ş). Totusi, poimaine plec la munte. Initial ma gandeam sa o iau pe alta parte. intea de pe urma mi-a spus ca ar fi o ocazie minunata sa testez mersul... economic (topic pe aici) in timp ce ascult in "liniste" topul 2005 pe care tocmai il alcatuiesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...