Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

chestia cu viteza medie sunt 99.99% sigur ca NU se aplica si n-o sa se aplice in viitorul apropiat. Nu au cum s-o justifice, decat daca schimba legislatia.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Nu se aplica! Atat timp cat nu pot sa-ti demonstreze cu o poza ca ai depasit viteza, nu au ce-ti face. In Ro, legal, poti merge in fata masinii de politie cu 70 in localitate, daca nu are radar, nu te poate amenda pentru depasire de viteza. Practic, gasesc ei motive...

Share this post


Link to post

Pai stati putin, atunci ce tot atata valva cu camerele astea ? Asta inseamna ca e super simplu, adica in dreptul sau cu ceva timp inaintea camerelor, ca le stiu unde sunt, incetinesc legal, iar in rest bag mare. Asta nu ar afecta aproape deloc media orara. Mai ales ca intre Ploiesti si Comanrnic nu sunt camere si sunt 2 benzi cu asfalt bun.

Share this post


Link to post

Pai si de ce sa solicit aiurea masina mergind 50km/h-150km/h cind pot merge 120-150km/h pe DN1A (Tirgoviste) si tot 1h30min fac pina la Sinaia iar peisajul este superb .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

pai zic eu ca apar probleme cand ninge... ca deh pe partea aia nu prea se da zapada...

Share this post


Link to post

Cind ninge nu mai este nici o problema se poate circula si pe DN1 oricum nu se mai vad placutele decit daca vrei sa se vada :P

Share this post


Link to post
pe DN1A (Tirgoviste)

 

off... DN1A nu trece prin Targoviste!

Share this post


Link to post

Întrebare: Dacă te prindeau 5 radare mobile cu viteza mai mare decât cea legală, pe această distanţă, plăteai 5 amenzi, acum dacă circuli pe toată distanţa cu viteză mai mare decât cea legală, câte poze (amenzi) primeşti?

Share this post


Link to post

@ticolino Dn1A se bifurca catre Targoviste la un moment dat, deci merge si spre Targoviste!

Share this post


Link to post

Am citit ca daca masina are nr strain o opreste???

Asa si?

Ma pune s aplatesc amenda pe loc, sau ce?

Ca de trimis in EU SIGUR nici o sansa...si pe loc spun canu am bani la mine...si ce pot sa faca?

Doar intrebare... :D

Share this post


Link to post

Pe moment iti da amenda pe care o platesti la primul CEC Exista si varianta ca apoi sa fii data in consemn la frontiera si nu poti iesi pana nu dovedesti ca ai platit amenda. Ai grija ca amenda se scrie pe numele tau, nu pe masina.

Share this post


Link to post

Deci sunt oprit si mi se inmaneaza amenda? sau vine acasa poza...

Share this post


Link to post

te opreste si te pune sa semnezi!

cat despre trimis in ue... se poate, domnu...! romania este parte a conventiilor internationale cu privire la legislatia rutiera asa ca este posibil sa ti-o trimita in ue!

 

lamentati-va baieti si luati-o pe targoviste... sa vezi acolo cruci ce o sa apara pe marginea drumului...

Share this post


Link to post

nu stiu care au fost interesele cu aceasta crispare pe DN1

mie personal, mi se pare un experiment tampit

Share this post


Link to post

hai sa iti expun situatia din punctul meu de vedere:

acum merg cu aceeasi viteza cum mergeam si inainte. nu mai sunt blocaje si nu mai sunt viteji care sa ma puna in pericol. sa fiu sau nu de acord cu masura asta?

un prieten a venit in jur de 6-7pm duminica de la munte... se pregatise de steptat in otopeni dar... surpriza... se mergea incet 40-50 km/h dar continuu... se opreau doar la cele cateva treceri de pietoni...

din punctul meu de vedere eu sunt superfericit... pana si carcotasii sugerau dimineata sa se mearga targoviste.

singurul impediment o sa fie atunci cand va trebui sa ma duc la targoviste dar cred ca o sa o iau... prin... sinaia ca mai scap de nebuni...

Share this post


Link to post

am inteles ratiunea ta

 

eu pina la ai mei am 450km, merg cam o data la o luna-doua

de cele mai multe ori plec .. o data cu picarea noptii

as face vreo 9 ore daca as merge legal, as ajunge dimineata,

si nu e doar asta, stresul ca mereu mereu sa fii cu ochi pe kilometraj..

o scapi usor peste 60 oricum ai merge

 

viteza nu e singurul factor ce provoaca accidente, si cred ca nici cel mai dur

 

ps. ah, si radare nu prea luam multe nici inainte de a avea detector, dar te ajuta sa fii mai relaxat la kilometraj :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
cat despre trimis in ue... se poate, domnu...! romania este parte a conventiilor internationale cu privire la legislatia rutiera asa ca este posibil sa ti-o trimita in ue!

Eu nu am zis ca nu pot s-o trimita...dar financiar e un efort prea mare...si nu prea se justifica ( cel putin asa era si la unguri pana sa intre-n EU...nu cred eu ca politistii din ROm sunt mai cu mot > :) ) si mai ales ca eu pot face contestatie..si povestea continua ..si banu curge...

 

:) >- Si cine a spus ca semneaza? Sa recunosc...sa fim seriosi, ii dau adresa si il invit s-o trimita aici...sa pot face si contestatie si proces, nu?

 

:D Ceva exemple concrete?

:drinkers:

 

Si daca Rom tot e parte a acestor conventii, cum se face ca permisul de Rom nu e recunoscut, ca vechimea din Rom nu e recunoscuta????? :D

Edited by tuf5075

Share this post


Link to post
viteza nu e singurul factor ce provoaca accidente, si cred ca nici cel mai dur

 

este factorul principal care cauzeaza accidente in .ro. nu sustine altfel ca te bombardez cu cinspe mii de statistici...

Share this post


Link to post

:) hai ca esti simpatic

nu cred asta, si-ti spun si de ce

majoritatea accidentelor sunt acrosaje usoare de oras

apoi, un numar mare dintre ele sunt provocate la viteza se cumuleaza cu alcoholu'

poate te referi doar la cele foarte dure, acolo e posibil

Share this post


Link to post
Întrebare: Dacă te prindeau 5 radare mobile cu viteza mai mare decât cea legală, pe această distanţă, plăteai 5 amenzi, acum dacă circuli pe toată distanţa cu viteză mai mare decât cea legală, câte poze (amenzi) primeşti?

 

 

Nu ştiu şi nu mai întreba prostii de astea =))

Share this post


Link to post

aceasta atitudine este caracteristica unui novice in ale condusului/masinilor... sau faci parte din categoria: mie nu mi se poate intampla...

sau din categoria: eu am masina tare domne... limitele legale sunt pt fraierii cu dacii...

 

Este incredibil ca mai sunt asa de multi oameni care gandesc asa si asta in special pe un forum dedicat...

 

Eu am un coleg de birou care zice asa: Da domne, merg tare si ilegal, dar nici nu ma plang daca iau 5-6 radare pe luna. Stiu ca e si mai periculos si asta e.

Macar asta nu e in faza de negare...

Share this post


Link to post
am inteles ratiunea ta

 

eu pina la ai mei am 450km, merg cam o data la o luna-doua

de cele mai multe ori plec .. o data cu picarea noptii

as face vreo 9 ore daca as merge legal, as ajunge dimineata,

si nu e doar asta, stresul ca mereu mereu sa fii cu ochi pe kilometraj..

o scapi usor peste 60 oricum ai merge

 

viteza nu e singurul factor ce provoaca accidente, si cred ca nici cel mai dur

 

ps. ah, si radare nu prea luam multe nici inainte de a avea detector, dar te ajuta sa fii mai relaxat la kilometraj :)

 

 

Daca ai primi la fiecare drum o amenda de minim 4 mil, ai mai merge asa?

 

Eu cred ca la noi, din lipsa de autostrazi se face o confuzie mare si se nasc dispute aiurea. Adica de ce nu-ti da voie sa mergi cu 130km/h prin localitate.

 

Parerea mea, daca ai peste 50km/h, si Doamne fereste iti sare un copil in fata masini, iar tu tocmai ai 6 ore de condus ... crezi ca mai poti sa eviti ceva, daca mai e si noapte si tocmai trece un meserias cu becuri de faza mare puse la faza mica, sau are un far cis ce-ti bate drept in ochi.

 

Eu cred ca viteza este "principalul vinovat", cati parinti ai auzit ca nu cumpara bicicleta la copil, sau nu-l lasa singur cu ea in fata blocului? Oare de ce? Pentru ca circula niste nebuni pe stradutele dintre blocuri cu viteza?

Daca pun damburi pt. reducerea vitezei, sar toti in sus ca le strica masina, dar ca sunt unii care merg cu viteza mare printre blocuri...

 

Daca ar fi dupa mine, as mari amenzile pt. viteza, dar eu le-as face pe sistemul, amenda fixa + procent din venitul lunar.

Si as pune camere la fiecare intersectie din Bucuresti.

 

Noroc ca nu este dupa mine...

Share this post


Link to post

@alx:"aceasta atitudine este caracteristica unui novice in ale condusului/masinilor... sau faci parte din categoria: mie nu mi se poate intampla..."

 

da esti bun la categorisiri

afla ca nici eu si nici multi altii care-i cunosc si care merg aproximativ ca mine, nu suntem nici incepatori si nici tampiti, nici nu am luat vreodata mai mult de 3-4 radare pe an

 

dar inca o data, nu te grabi in a caracteriza nepotrivit pe cel care nu e de acord cu tine

Share this post


Link to post

daca te inscrii in categoria amintita de mine, asta e, nu e vina mea.

as putea sa zic: treaba ta! dar nu pot sa zic asta pt ca atitudinea asta creeaza victime si, din postura de potentiala victima, nu pot sa raman tacut...

 

PS: Nu era vorba de a fi de acord cu mine ci de a fi de acord cu realitatea, cu ceea ce se intampla in jur...

Share this post


Link to post

mai alex, tu te faci ca nu-ntelegi

nu am zis ca-s de acord sa mearga kamikaze, am zis foarte clar ca e un stres tampit sa mergi sute de km cu 60 la ora si afara cu o suta, da?

 

n-am zis omule sa se mearga cu 150 in localitate

 

vrei sa mergi economic.. treaba ta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...