Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

Daca n-ar fi sate la fiecare 5 km de drum european mi-ar ajunge viteza asta, dar nu e asa. Si in general radare gasesti tot timpul pe drumuri europene. eu de multe ori prefer drumuri judetene, acolo mergi linistit, dar poti avea alte surprize

Share this post


Link to post

Laure, in vara asta am trecut exact pe drumul Galati - Iasi de care ziceai tu ca nu este posibil sa respecti limita de viteza. Iata ca am reusit si chiar fara sa ma enervez, decat cu mica exceptie inainte de intrarea in... (na, ca am uitat) unde sunt vreo 12 km de comune unite. Acolo m-am enervat si atat. Asta nu inseamna ca am depasit viteza legala... SI eu am facut km seriosi in ziua aia, Tulcea - Iasi...

De curand am facut si eu un drum la BV cu detectorul si, sincer, nu am simtit nici-o diferenta. Desi mergeam cu 80 prin comunele de pe dn1, tto eram cel mai fraier, "jmekerii" care se "grabeau" evident ca nu o slabeau din 120-140...

Camerele astea sunt foarte bune si eu le-as mari raza de actiune si rezolutia astfel incat sa vada 5 km si sa fie puse din 5 in 5 km.

Si pe autostrada as pune la fel, minim pe fiecare pod... sa se invete minte jmekerii astia...

 

zi-le vipere ca le zici bine! dar tare mi-e teama ca suntem ultimii mohicani care PUTEM sa incalcam legea dar care NU o facem.

Edited by alx

Share this post


Link to post
Nu stiu ce scoala ai facut, dar eu am cautat si nu am gasit nicaieri vreo referire la VITEZA MINIMA. Daca, asa cum se intampla des la Posada [!] un camion merge cu 5...10 km/h si e linie continua, nu ai voie sa-l depasesti; el circula oricum "regulamentar".

Pe Posada viteza minima permisa e de 30km/h

Share this post


Link to post

@ALX: stiu, nenea... Si asta ma sperie... Ma uit cum e pe afara... D emult ma tin sa deschid un topic nou cu traducerea "California Driver Handbook" pe care mi-a trimis-o cumnatul meu (apropos, era super-zmeu in RO, acum e mielushel acolo!). Ce imi place ca la ei, cum dai pe langa lege, te opreste politia si mai departe te trimite la proces direct...

Share this post


Link to post
In Canada, de exemplu, unde astfel de sisteme functioneaza, din momentul in care ai tras pe dreapta pe autostrada pentru ca ai pana si pana cand apare o masina de tractat sunt cam 10 minute. Tot de camerele respective se folosesc sa determine acest lucru.

 

In vara a fost o vara de-a mea din Canada pe la noi, si chiar am discutat pe tema asta.

Cica politia a pus camere in mai toate intersectiile importante... si dupa cateva luni le-au dat jos pentru ca au sarit soferii in sus, ca cica le "violeaza" intimitatea...

 

Va dati seama, daca ai relatii unde trebe, poti sa afli cine cu cine si pe unde fac treburi indecente... de presa sa nu mai vorbim!

 

BTW. Aia care merg cu 160 au aceleasi relatii, deci pe ei chiar nu-i afecteaza! Sufera tot poporul de rand!!!

Edited by Berti

Share this post


Link to post

Mie mi se pare o idee aiurea, de tip ,,big brother'', un alt caz de cheltuit banii statului aiurea pe prostii experimentale. Mai degraba largeau drumul sau interziceau traficul carutelor... Vezi in UK, unde este nr cel mai ridicat de camere pe mp si tot se fura masini la greu si daca tin bine minte au aruncat vreo 2 autobuze in aer acum cateva luni, adica total inutile. Mai vine cate unul in minister cu o idee geniala si revolutionara, care costa monstruos de mult si rezolva incredibil de putin.

Share this post


Link to post

Sa nu uitam ca marea majoritate a accidentelor se petrec in oras, la/sub 50 km/h. Mi se pare mai mult decat gresit sa sustii ca ai sansa mai mare de accident cu 150 pe A2, unde ai o banda libera si dreaptă decat prin Bucuresti, cu taxiuri si operati pe creier.

 

Sa nu uitam ca este mai putin obositor un drum de o ora la 150 decat unul de 2 ore la 75.

 

Sa nu uitam ca alte solutii, mai bune, exista la banii astia. Cum ar fi banda de viteza. Eventual izolata cu blocuri de beton unde se sinucid ăia care sunt destul de inconstienti sa mearga ca sinucigasii cu 30km/h mai repede decat ceilalti.

 

Sa nu uitam ca, desi s-a discutat si pareati de acord atunci, 150 km/h intr-un Mercedes, Porsche, BMW, chiar ci un Cielo sau Espero, sunt cu TOTUL altfel decat intr-o dacie 1300. Limita asta "pentru toti" nu e ce trebuie. Nu mi se pare normal faptul ca sunt incadrat la nebun sinucigas pentru ca merg cu 150 pe cauciucuri late si suspensii sport si in acelasi timp un retard iese de pe sosea cu un trabant sau un papuc carosat, mult peste cat poate masina sa mearga, desi sub limita de viteza.

 

Sa nu uitam ca masinile noastre sunt date cu o viteza maxima, viteza la care masina este gandita sa ruleze in conditii de siguranta. Nici una nu vine cu 120 km/h. Caz in care cauza este neatentia la volan, lipsa experientei, alcoolul, sau cine stie ce.

 

Sa nu uitam ca putini contesta 50 in localitate, unde trebuie sa franezi din cauza trecerilor, prioritatilor, etc. Vitezele pe autostrazi si pe drumuri nationale in mijlocul lui Nicaieri sunt cele contestate. "Nu uitati! Pastrati viteza de 90 km/h in Baragan, ca nu se stie niciodata ce bob de grau traverseaza strada". Bleah. Singura vietate pe care am vazut-o pe zonele alea erau politistii pititi cu radarul dupa damburi.

 

Mai sunt multe lucruri care nu ar trebui uitate. Doar pentru ca vreunu isi frange gatul la 120 nu inseamna ca trebuie toti sa mergem cu 50.

 

Sa nu uitam ca, daca la 50 iei o groapa, cauza accidentului va fi "viteza neadaptata conditiilor de drum" sau "incalcarea liniei continue", nicidecum "starea drumului" sau "imbecilitatea conceptuala a drumului" sau "se lucra dar nu era nici un semn, noaptea".

 

N-au ce face cu banii? Ii ajut eu:

 

Raportul IRF atrage atentia ca, referitor la siguranta rutiera, Romania face nota discordanta fata de statele din Vest, intrucat rata accidentelor este de sase ori mai mare decat in statele UE, una dintre cauzele principale fiind starea proasta a drumurilor. Cele mai multe accidente rutiere grave din tara s-au produs pe raza localitatilor Hunedoara, Orastie, Deva, Petrosani, Calan si Turda. Un alt raport care condamna starea soselelor din tara noastra este cel al organizatiei umanitare Globetrucker, care concluzioneaza dur: "Drumurile din Romania si, in special, soselele de centura sunt intr-o stare mizerabila".

 

Ah si inca ceva, a propos de statistici tendentioase. Sa nu uitam ca aleea X unde se produce (sau nu) un accident are un trafic de 4 masini pe ora, in timp de A2 suporta de o mie de ori mai mult, pe de o mie de ori mai mare distanta. Pericolul de accident este evident mai mare. Si faptul ca odata intrat stai o ora la volan(minim). Si multe altele.

 

Si mai am o nelamurire. Daca parcurg drumul cu 140 tot timpul, cate amenzi iau? Una? Sau la fiecare camera cate o amenda? (Ne bis in idem anyone?)

 

Ar mai fi multe de discutat. Autostrada ca autostrada, dar dupa cum zicea laurentiu, la cate sătuce de 5 case sunt, la cate semne lipsesc (se ma intreb daca-s in localitate sau afara), chiar ca te apuca disperarea.

Share this post


Link to post

Personal sunt la fel de afectat de aceste inventii ... acum vreo 6-7 ani as fi facut si eu scandal...dar...intre timp am avut nefericita ocazie sa intalnesc si sa cunosc pe cineva ce a avut un accident soldat cu moartea unui individ... si nu a contat ca individul avea atat alcool in sange cat sa aprinda o casa...sau ca a circulat cu bicicleta fix intre axul soselei si marginea din dreapta... ci doar ca prietenul meu a avut 100km/h pe un drum national...

Ce m-a impresionat cel mai mult? Nu faptul ca a ramas cu dosar penal... nu faptul ca legea s-a aplicat corect...ci trauma si suferinta celui ce a omorat... "CRIMINALUL" ce nu a putut nici macar sa se scuze ca nu a stiut sau a gresit...ci doar se grabea...

Citeam prin legislatia unor tari ce pun mai multa valoare pe viata si civilizatie ca soferul este direct responsabil de viata celor din jurul lui ... Si acum ma gandesc:

- oare nu este un act de tentativa de omor atunci cand soferul trece banda dubla continuua? stiind ca in felul acesta ii poate omora pe insotitorii sai?

- oare nu este un act de tentativa de omor atunci cand soferul trece printre bariere? stiind ca in felul acesta ii poate omora pe insotitorii sai?

si multe alte astfel de exemple...din pacate.

As vrea si eu sa nu imi mai asum atatea riscuri ...de multe ori inutile...poate dupa ce imi voi lua cateva amenzi...

 

PS

 

Dat fiind faptul ca unii dintre noi au probleme cu regulamentul mi-am zis sa va reamintesc ce este in vigoare:

 

¤ 5. Viteza si distanta intre vehicule

 

Art. 154. - (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa respecte viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care circula si pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum si cea impusa prin mijloacele de semnalizare.

(2) Nerespectarea regimului de viteza stabilit potrivit prezentului se constata de catre politisti, cu mijloace tehnice certificate, in conditiile legii.

 

Art. 155. - (1) Limita maxima de viteza in localitati este de 50 km/h.

 

(2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localitatilor, administratorul drumului poate stabili pentru autoturisme si limite de viteza superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteza mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu acordul politiei.

 

(3) Pe anumite sectoare de drum din interiorul municipiilor si oraselor, tinand seama de imprejurari si de intensitatea circulatiei, administratorul drumului, cu acordul politiei, poate stabili si limite de viteza inferioare, dar nu mai putin de 30 km/h.

 

(4) Limitele maxime de viteza, in afara localitatilor, sunt:

 

a) pe autostrazi, 130 km/h;

b) pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E), 100 km/h;

c) pe celelalte categorii de drumuri, 90 km/h.

 

Art. 156. - Vitezele maxime admise in afara localitatilor pentru categoriile de autovehicule prevazute la art. 53 sunt:

 

a) 130 km/h pe autostrazi, 100 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoria A si B;

b) 110 km/h pe autostrazi, 90 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 80 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoria C, D si D1;

c) 90 km/h pe autostrazi, 80 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din subcategoriile B1 si C1;

d) 50 km/h, pentru tractoare si ciclomotoare.

 

 

extras din MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI

PARTEA I

Anul 171 (XV) - Nr. 58

Vineri, 31 ianuarie 2003

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post
in poza pe care am primit-o pe mail, jos apare Temesvaro Romania si apare si viteza masinii (97kmh) , asa ca nu cred ca e pentru decongestionarea traficului

 

Bai, ce logica ai. :P

Stai calm, urmeaza senzorii de greutate si volum :) Sa vezi ce frumos e cu aia. Stii tu TIR-urile care se chinuie sa urce pe la Posada? Sa vezi ce frumos o sa fie fie oprite inainte de a ajunge in Campina.

 

@remix, semafoarele erau un exemplu. Si ele nu trebuie neaparat sa fie pe DN1, pot sa fie si pe drumurile ce duc intr-acesta.

 

Sistemul este foarte bun. Dar asa cum voi nu vedeti decat partea cu "imi ingradeste libertatea de a calca pedala de acceleratie", probabil si cei ce il opereaza o sa vada doar viteza din toti parametrii care le sunt oferiti. Ce mama masii? Doar suntem romani.

Share this post


Link to post

1. accidentele din oras, marea lor majoritate sunt din cauza vitezei, a bauturii si a incalcarii legilor. Vorbim de accidentele cu victime. In nici-un caz din cauza ca merg vreunul cu 2 la ora.

 

2. cu cat viteza creste, siguranta scade si oboseala creste. v-o spune unul care a avut 3 ani si fro' 150k km cu masina de max 80 km/h si demaraj mai slab decat al unei dacii 1300.

 

3. faptul ca ai o masina buna NU te indreptateste sa incalci limitele de viteza. Daca ar fi asa, ar exista limite de viteza pt fiecare marca in parte. daca masina nu troncane sau nu vibreaza nu inseamna ca esti in siguranta ci ca ai senzatia sigurantei. Daca la 150km/h, exemplul tau, iti explodeaza un cauciuc, ai sanse mici sa scapi chiar daca esti intr-un mercedes. Diferentele de siguranta intre marcile de masini se opresc atunci cand depasesti 60-80 km/h.

 

4. faptul ca drumurile sunt varza, ca sunt satuce cu 5 case, ca lipsesc semne de circulatie nu scuza depasirea vitezei legale. Acestea sunt motive pentru care sa reduci viteza, nu sa o cresti!

 

Nu mai vreau sa intru in polemici si nu voi continua sa scriu sau sa citesc pe acest topic.

 

Va doresc sa nu constatati pe pielea dvs. ce inseamna viteza prea mare. Va pot da 2 exemple in care viteza legala mi-a salvat viata si 1 exemplu in care un audi a6 de 2 ani vechime a lasat paralizat un om de 26 de ani desi soseaua era buna, libera si fara satuce, fara nici-un alt participant la trafic care sa-l si deranjat.

Edited by alx

Share this post


Link to post
Laure, in vara asta am trecut exact pe drumul Galati - Iasi de care ziceai tu ca nu este posibil sa respecti limita de viteza. Iata ca am reusit si chiar fara sa ma enervez, decat cu mica exceptie inainte de intrarea in... (na, ca am uitat) unde sunt vreo 12 km de comune unite. Acolo m-am enervat si atat. Asta nu inseamna ca am depasit viteza legala... SI eu am facut km seriosi in ziua aia, Tulcea - Iasi...

De curand am facut si eu un drum la BV cu detectorul si, sincer, nu am simtit nici-o diferenta. Desi mergeam cu 80 prin comunele de pe dn1, tto eram cel mai fraier, "jmekerii" care se "grabeau" evident ca nu o slabeau din 120-140...

Mica exceptie se intinde de fapt pe vreo 20 de km sau mai bine, sa nu uitam insa distantele de cate 5 km intre restul comunelor, ca sunt destule, chiar si dupa Tecuci. Sper ca ai respectat restrictia de 60-70 in afara localitatii dintre Piscu si Tudor Vladimirescu (vreo 4 km) si intre Tudor si Hanu (tot vreo 5-6 km). Asta ca sa nu ti se para ca e diferenta intre mersul in localitate si cel "in afara". Adica se intrece orice limita, trebuie sa mergi ca melcul si afara, si doar e un drum absolut drept. :mda:

 

Si nu inseamna ca mergi "ca fraierul" cu 80 in localitate, asa merg si eu prin localitate si e mult mai relaxant decat sa merg cu 50. Daca as merge cu 50 toata portiunea GL-Tecuci (unde pana si tu te-ai enervat).

 

Daca s-ar pune camere cu radar pai s-ar imbogati toata politia intr-o saptamana, ca nimeni nu mai respecta regulile, mai ales cei care fac de 3 ori pe zi drumul. Asa macar mai suntem atenti la flash-uri, mai avem un detector etc, asa suntem monitorizati continuu si s-a dus naibii un timp mai scurt facut intre A si B.

Share this post


Link to post

Alte poze ale sistemului...

DN 1 (Bucuresti – Ploiesti):

Puchenii Mari (pe partea stanga a pasarelei de la iesirea din Puchenii Mari spre Ploiesti)

Romanesti (ultima pasarela inainte de bifurcatia de la Barcanesti pe partea dreapta spre Ploiesti).

 

 

post-1382-1130221285_thumb.jpg post-1382-1130221299_thumb.jpg post-1382-1130221309_thumb.jpg

post-1382-1130221353_thumb.jpg post-1382-1130221365_thumb.jpg post-1382-1130221322_thumb.jpg

post-1382-1130221378_thumb.jpg post-1382-1130221388_thumb.jpg post-1382-1130221335_thumb.jpg

post-1382-1130221439_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Laurentiu, sari repede cu diferenta intre o frana de la 50-60kmh si unde de la 80kmh. In metri. :P

Share this post


Link to post

"Timp mai scurt"... Voua ideea de siguranta va zice ceva? Oare tot asa o sa ganditi cand va vor astepta copiii acasa? Daca da, atunci e grav...

Share this post


Link to post

Am ABeSe :P Si oricum daca e sa-mi sara unu' in fata masinii pot sa am si 30 la ora ca tot il halesc. Nasol e ca nu mai am spoilerul din plastic negru de la matiz. Cu ala puteam sa pup si-un caine ca nu se simtea. Cine zicea de mers incet in localitate?? :) >-

 

Diferenta nu e atat de mare, in ambele cazuri dureaza ceva pana opresti.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

unele sunt decat camere de supraveghere a traficului, am vazut asta-iarna la tv rezultatele.. altele sunt mai complicate, cred ca au si detectie ..

 

ps.cu multumiri viper.. scuze .. old school.. si jucam vaporase la lb romana...

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Nu stie nimeni daca detectoarele de radar detecteaza si camerele astea? Camerele pe ce sistem stabilesc viteza de deplasare?

Share this post


Link to post

Scuze de off-topic, dar mi-a intrat ceva in ochi... Deci ar fi cam asa: "unele sunt doar camere etc..."....

Share this post


Link to post

30 mph = 56km/h

 

30 ft. (9 m) - dist de gandire

 

45 ft. (14 m) - dist de oprire

 

75 ft. (23 m) - dist de franare totala

 

 

50 mph = 80 km/h

 

50 ft. (15 m)

 

125ft. (38 m)

 

175 ft. (53 m) = dist de franare totala.

 

 

70 mph = 112 km/h

 

70 ft. (21 m)

 

245 ft. (75 m)

 

315 ft. (96 m) = dist de franare totala.

 

Laur, daca iti sare un copil in fata si dai peste el si il omori, cum va fi constiinta ta ca mergeai cu 80 si poate daca ai fi mers cu 50-60 reuseai sa il eviti? Macar la 60 ai o scuza ca ai mers cu viteza legala dar la 80 sau mai mult ai vreo scuza?

Share this post


Link to post
Am ABeSe :P Si oricum daca e sa-mi sara unu' in fata masinii pot sa am si 30 la ora ca tot il halesc.

 

Ma sperie din ce in ce mai rau ce citesc... Te bazezi pe electronica masinii? Foarte neplacut... Daca un membru al forumului (deci om cu carte, cunostinte avansate de calculatoare etc) gandeste asa, cum gandeste oare unul cu 4 clase care calca papucul incarcat cu ciment???

Share this post


Link to post

Inca un grafi cu braking distance...

 

Laur, tu chiar nu stii cat de mare e diferenta de distanta de franare intre 60 si 80 sau mai mult??? Cannot believe that...

STOPPINGDISTANCEPHOTO.jpg

Share this post


Link to post

Alx, te cheama Laurentiu? :P

 

Da, Laure, eu o calc rau de tot. Dar nu ma plang deloc de astfel de sisteme, chiar ma bucur ca exista. :P

Share this post


Link to post

De obicei, camerele folosesc pentru detectarea vitezei distanta parcursa de vehicul intre doua fotograme succesive. Nu sunt detectabile de un detector de radar pentru ca nu emit nimic ;) .

Share this post


Link to post

Yessssss! Desi nu prea cred ca ar functiona un sistem bazat pe fotograme... Dau si eu cu parerea...

Share this post


Link to post
Mai, dar aveti probleme mari de tot!!! E asa greu sa respectati legea? Nu va ajung cei 130km/h pe autostrada sau 110 pe drumuri europene? Credeti ca in Germania e mai mult, sau ce? Io v-as lua carnetele la toti, asa, usurel... Din cauza "zmeilor" de acest fel mor oameni aiurea...

 

Sa dea Dumnezeu sa puna camere cat mai multe peste tot!!! Si sa isi faca treaba!

 

P.S. pentru cei care vor sa ma atace: da, si eu am incalcat legea cu privire la viteza maxima, dar NUMAI in afara localitatii. Nu e o scuza, e o realitate.

Vipere si eu merg tare in afara localitatii (130-140 ) DAR si aici e un mare dar , din nefericire in nenorocenia asta de tara majoritatea DNurilor trec prin sate ( vezi DN1 Buc-Ploiesti ) .Chiar mergi cu 50 pe ora , sau mai bine zis ti se pare normala viteza asta ...sincer mie nu...ar putea stabili ( mai ales ca legea le permite) viteze de pana la 70 pe ora !Dar nu ...trebuie sa te tarasti ca melcul.,...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...