Jump to content
Sign in to follow this  
AND

Logan 1.4 Mpi

Recommended Posts

Tinand cont ca exista topicul acela ..liniute cu espero , si totusi n-am vrut sa creez un alt topic cu liniute , am vrut totusi sa precizez cate "liniute" am patit in seara asta. Parca ma cautau toti ! :rolleyes: . Nu am facut topic-ul sa laud masina , pt ca n-am ce sa laud ..mi-am luat-o la each liniuta :P ; ceea ce merita spus este cu cine m-am dat! ( e haios! )

 

Liniuta 1 :

Locatie : Ferentari

Invingator : Mercedes E-Klasse (model din acela 1997-98 nu stiu , ala cu faruri rotunde)

Invins : EU

Poveste : Smecherul probabil socat si infuriat ca am avut tupeul sa incetinesc si sa abordez cu viteza mica ditamai craterul in timp ce rulam in fata lui , a inceput sa-mi dea flash-uri. La semaforul urmator , ofticat pe flash-urile sale , si fiind in fata lui , am plecat gen "lasa-ma in pace" ..adica destul de tare , el bineinteles vine din urma , ma depaseste si se duce tare. Eu eram intr-a 3-a pe la 3000rpm , dau a 4-a , scade acum la 2500 si o calc dupa el! M-am tinut la aprox aceeasi distanta de el timp de vreo 10 secunde , dupa care incep sa ma apropii. Vazand asta , omul a luat-o sanatos si s-a distantat de tot !

 

Liniuta 2 :

Locatie : Dr Taberei (spre casa)

Invingator : Porsche 911 Carrera (model cred 2000 ; ca in NFS Porsche Unleashed :D )

Poveste : Omul vine pe banda a 2-a cu flash-uri , eu pe banda I..care se cam termina din cauza masinilor parcate si aveam nevoie sa ma lase sa intru. Am decis sa plec cu 'scartz' , si bineinteles asta a deranjat cei 300 cai din bolidul lu nea smecheru care s-a bagat in spatele meu . De curiozitate poate , am accelerat sa vad cat de "prost" pot face fata unui Porsche , si am asistat frumos cum a decolat pe langa mine ducandu-se into the sunset (vorba vine ..ca deja era apus soarele).

 

Liniuta 3 :

Locatie Dr Taberei (si mai aproape de casa)

Invingator : Audi A4 1.9 TDi

Poveste : Asta a fost cel mai distractiv! Totul a inceput cam de la orizont si a durat pana pe valea ialomitei. Cu semafoare , depasiri si alte distractii! Omul era grabit si dadea flash-uri disperate la absolut orice avea in fata. I-am aratat ca ma tin dupa el in timp ce depasea soferii mai cu creier decat noi...cel putin in seara asta. Ajungem la semafor la pta dr taberei...care tocmai se facuse verde , il prind pe picior gresit , el pregatindu-se sa opreasca de tot , si il depasesc cu vreo 60 la ora , el avea vreo 30. Ma ajunge din urma la poiana muntelui ( nu usor , ca-i dadusem vreo 90 pana acolo ) , unde-l las sa ma depaseasca de frica radarului (zvonuri cica pe acolo e radar..si doar o data l-am vazut :P ). Ne oprim la semafor la romancierilor unde el e primu pe banda a 2-a , pe banda I era o masina iar eu opresc in spatele ei. In momentul ala ma decid ca macar pot sa-i arat ca nu ma las asa usor! Depasesc masina (semaforul era rosu in continuare) , pe banda care e obligatoriu la dreapta , si ma pun exact in fata audi-ului pe banda 2-a pe trecerea de pietoni :tongue: HaHa! . Reactia omului a fost o ambalare serioasa a TDi-ului care banuiesc ca avea minim 101cp! Se pune verde , plec ca din tromba , cu scart ..a 1-a , 2-a , a 3-a ..am vreo 3200rpm , audi fix in spatele meu se baga in depasire pe exterior (fiindca atunci cand am plecat , m-am bagat pe banda I sa-i las loc in caz ca ma face pana ajung la intersectia urmatoare). Cand s-a bagat in depasire, a inceput sa accelereze , moment in care am bagat a 4-a si am calcat-o LA PODEA. Asadar am mers cu el bara la bara vreo 5-6 secunde in timp ce accelera si el puternic! Adica pe perioada de accelerare si a mea , si a lui , nu a reusit sa ma depaseasca! Eh ce a urmat , cred ca a fost clar momentul in care a calcat-o si el LA PODEA si a inceput sa treaca de mine , dar tocmai cand eu am incetinit pt ca urma sa virez la dreapta...asa ca nu stiu cu exactitate cat de zdravan m-ar fi facut cu manevra aia. Viteza atinsa cand eram bara la bara cu el , era putin peste 100.

Share this post


Link to post

@And, Astea sunt din ciclul ala pe care-l blamez eu cel mai tare... Soferii de Logan care se pun cu tot soiul de masini in intreceri care de care mai nebunesti... 90-100 kmh in localitate ca sa demonstrezi ce? Ca te poate face unul cu mertul, sau cu porsche sau cu audi? Pai asta o aflai si la 30 la ora omu' no offence. Genul asta de liniute... o purtare cel putin copilareasca... cred ca te-ai simtit bine, nu?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

In curand, in cadrul serialului "Liniutza la romani", episoadele:

- liniutze cu autobuze

- liniutze cu masini de gunoi

- liniutze cu utilaje de deszapezire

- liniutze cu rame de metrou

- liniutze cu carucioare de copii in parc

- liniutze cu masini de turnat asfalt

Si mai am...

Share this post


Link to post

AND> anunta-ne cand faci liniute cu masinile parcate.

Share this post


Link to post

:D asta facem toti, zilnic ;)

Share this post


Link to post

acum se intelege care e povestea cu "comportamentul" soferilor de Logan... #-o

Share this post


Link to post

hahahhahaha, eu am zis ca multi din astia cu loganul cred ca au M5.

 

dar cred ca estimarea mea a fost slabuta, vad ca se dau si cu porsche

 

and, tocmai tu spuneai ca te-ai saturat sa se faca misto de logan...

 

la ce reactie te asteptai acum?

 

ps: asteptam logan 1.x versus ferrari

Share this post


Link to post

Eu propun stergerea acestui topic. Nu incurajam cursele ilegale si nici nu cred ca e cazul sa discutam despre ele.

Share this post


Link to post

Nu inchidem pentru ca suntem curiosi de rezultatele la liniutele cu:

- o ascutitoare;

- o drujba;

- o motocositoare.

Share this post


Link to post

@alx, vad ca ai prins ideea ca se va face misto de logan :)

de asta vrei sa dispara, nu?

 

dar la cel cu liniutele la espero, de ce nu ai propus stergerea ? :) )

 

eu din contra.. as propune sa scrie toti cu loganu ce 'victorii' au avut !

si cei care s-au dat cu loganu' :)

Share this post


Link to post

AND.. da tu chiar crezi ca aia s-au pus cu tine? Una e sa faci o liniuta si alta e sa te joci un unul pe semafor... ei cam asta faceau... sa fim seriosi.

 

Cum poti sa compari Loganul cu un 911? Mai degraba compari Loganul cu Trabantul... > :)

 

Chiar asa.. Daca "dresez" (a se citi un tuning romanesc) un melc te pui cu el ??? =))

Share this post


Link to post
Eu eram intr-a 3-a pe la 3000rpm , dau a 4-a , scade acum la 2500 si o calc dupa el! M-am tinut la aprox aceeasi distanta de el timp de vreo 10 secunde , dupa care incep sa ma apropii. Vazand asta , omul a luat-o sanatos si s-a distantat de tot !

...

il prind pe picior gresit , el pregatindu-se sa opreasca de tot , si il depasesc cu vreo 60 la ora , el avea vreo 30. Ma ajunge din urma la poiana muntelui ( nu usor , ca-i dadusem vreo 90 pana acolo ) , ...

 

si te-ai lovit cu mina de noptiera si te-ai trezit > :)

Share this post


Link to post

Am citit cu inima cat un purice povestioara lui AND ... saptamana viitoare vand Cielo si achizitionez un Logan :osanale:

 

P.S. - am Canon-ul la mine astazi...am sa fotografiez un Logan busit, langa Petrom - Pacurari, Iasi... poate se calmeaza zmeii

Share this post


Link to post

Urmeaza liniute Logan vs. Passatul Rosu-Alb-Albastru cu beculete deasupra. Pe ala sigur "il faci"!

Eu nu inteleg ce legatura are ce povesteste AND cu "sporturile cu motor"? E mai mult de Cafenea!

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Pai topicul asta nu e cam deplasat, ce dracu suntem copii agitati si ne laudam cu ,,ce am luat eu la liniuta''?

 

PS: Ca sa ma incadrez in linia topicului, AND eu te-am provocat la o liniuta cu duba si n-ai avut cum ar zice americanii ,,balls'' :P

Share this post


Link to post

:D ...corect se spune "cine m-a luat la liniuta" :P Andrei

Share this post


Link to post
Invingator : Audi A4 1.9 TDi

Reactia omului a fost o ambalare serioasa a TDi-ului care banuiesc ca avea minim 101cp!

Si abia s-a tinut dupa tine... =))

 

oricum am ras cu pofta... suna ca si cand trecea un Porsche pe contrasens si pana cand te-a vazut, pana s-a asigurat, pana a intors ... Tati tati iar ai trecut de scoala... =))

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

@andreib, cred ca il "jignesti" .. cu loganul doar de la TT in sus :) )

Share this post


Link to post

and...nu mai face curse in dr taberei,.. nu trece nici macar de 60 la ora... daca ti la carnetul tau..zilele in care "concurau" masinile p'aici s-au dus.. acum poti sa te trezesti fara carnet instant... sau sa-ti vina poza acasa, dupa ceva timp.. fii atent macar la asta.. si zona in care spui de radar,..e destul de des intanlit, stiu asta pt ca il vad , circul la ore destul de tarzii sau devreme, si il vad.

sa nu mai spun ca pe bucla la materna e destul de riscant

Share this post


Link to post

Nu am comparat deloc cu 911 :| chiar n-aveti ce face..a fost toata treaba la misto.

 

@aztec : Pe bucla de la materna eram bara la bara cu A4 :dizzy:

Share this post


Link to post

asta inseamna ca l-ai lovit, nu?

Share this post


Link to post

adica ii ramasese bara lui Audi agatata de a ta si tu te chinuiai sa-l ajungi sa i-o dai inapoi? =))

Share this post


Link to post

Nope! Am efectuat fiecare manevra in siguranta. Iar imi intoarceti cuvintele! Eu nu compar Logan-ul cu nici una din masinile alea , fiecare fiind cu 50 ani in fata. Si nu am atitudinea ca pot sa stau "umar la umar" cu orice alta masina doar pt ca am ZKR , eram constient ca daca se puneau ca lumea , asa cum au si facut-o , ma faceau si m-au facut zdravan de tot. Am povestit doar pt comicul de situatie , faptul ca am avut ocazia sa ma dau cu aceste masini , mai ales 911 ala.

Edited by AND

Share this post


Link to post

1. tu nu te-ai dat cu ele (oricat de ude ar fi visele, tot vise raman)

2. tu esti masochist. dupa ce ai ales logan dintr-atatea posibilitati pe care le avei (enumerate chiar de tine), acum vrei sa faci si liniute cu el!

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...