Jump to content
Sign in to follow this  
danutz

Probleme La Instalatia De Racire

Recommended Posts

Senzorul de temperatura motor/cablajul acestuia.

Share this post


Link to post

Buna seara. (am gresit in titlu am scris stanga in loc de dreapta)

Alta belea cu cielo meu, iarasi in bucuresti.

Nu stiu cum in Constanta nu sunt probleme, toate apar prin Bucuresti.

Am gasit o balta sub masina in partea DREAPTA, cam in zona distributiei.

Vasul de expansiune aproape gol, cred ca imi curgea de vreo cateva zile cate putin in fiecare zi dupa fiecare drum.

Suspectez pompa de apa, pe care nu am schimbat-o odata cu distributia acum 2 ani ca mecanicul si-a dat cu pararea ca sa nu schimbam ce merge.

Ma rog, nu ma mai duc la asta dupa faza cu ambreiajul dar am mentionat pentru ca e important

 

Am desfacut capacul la distributie, primele 2 suruburi de sus si cureaua esta uscata, pun poze facute prin crapatura, era praf pe interior pe carcasa deci apa nu a intrat acolo.

 

In schimb am vazut ca erau stropite cureaua de la AC si cred cea de la alternator.

In poze unde este surubelnita rosie era umed si am curatat cu surubelnita un fel de jeg umed, moment in care am crezut ca s-a mancat garnitura de chiulasa pe partea dinspre distributie si ca tasneste apa pe acolo cand se incalzeste si face presiune.

 

Credeti ca este garnitura de chiulasa ciupita pe partea aia sau sunt sanse mai mari sa fie pompa de apa?

 

Cam cat ati mai platit pentru manopera pompa si distributie?

 

Multumesc mult in avans.

post-20095-085589300 1288986404_thumb.jpg

post-20095-081395200 1288986411_thumb.jpg

post-20095-069967900 1288986420_thumb.jpg

post-20095-044706500 1288986464_thumb.jpg

post-20095-086236100 1288986473_thumb.jpg

post-20095-040219800 1288986479_thumb.jpg

post-20095-002818100 1288986485_thumb.jpg

post-20095-084870400 1288986490_thumb.jpg

post-20095-031879800 1288986497_thumb.jpg

post-20095-061583300 1288986503_thumb.jpg

post-20095-026067100 1288986512_thumb.jpg

post-20095-071369900 1288986520_thumb.jpg

post-20095-093063800 1288986527_thumb.jpg

post-20095-098097100 1288986538_thumb.jpg

post-20095-020026100 1288986548_thumb.jpg

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Imi puteti spune macar daca pot sa ma risc sa plec cu masina spre constanta si sa opresc la fiecare 50 km sa completez cu lichid de dracire daca e cazul?

As prefera sa o bag in service in Constanta, nu aici in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Doar nu vrei sa bagi lichid rece intr-un motor fierbinte. In functie de ce pierderi de lichid ai, riscul ti-l asumi singur, parerea mea.

Share this post


Link to post

Acolo unde e antigel uscat - este carcasa termostatului. Verifica totusi furtunul de tur al radiatorului. Apoi pune apa si da drumul la motor, daca curge atat de rau vei vedea pe unde imediat cum va deschide termostatul (sau chiar inainte)

Share this post


Link to post

La termostat - radiator, parcai returul, nu?

Share this post


Link to post

Locuiesti foarte aproape de 2 spalatorii auto. Sfatul meu: mergi sa fa o spalare ca lumea de motor. Pina ajungi acolo nici macar nu o sa se incalzeasca. Dupa ce-l speli o sa iti fie mai usor sa localizezi scurgerea. Dupa parerea mea, nu e vorba de chiulasa. Problema e fix in zona pompei de apa, teoretic acolo ar trebui sa nu apara probleme de racire.

Share this post


Link to post

eu stiam ca turul...

anyways - furtunul ala gros care intra in radiator :)

Share this post


Link to post

Eu am avut cam aceleasi simptome dar se scurgea destul de putin, cam 250 ml pe luna.

Am banuit ca este pompa de apa (aveam si 125k km ) si am decis sa schimb distributia.

 

Supriza a fost ca toate cele legate de distributie si simeringuri erau super ok si problema era de la CAPACUL TERMOSTATULUI.

Era umed si cand am dat cu peria de sarma pe el a tasnit antigelul. Era oxidat din cauza antigelului de proasta calitate si neschimbat la timp de catre fosta proprietara. Nu iti poti imagina cum era inauntru de "mancat".

 

Acel capac este fix cel in care intra furtunul gros de sub capacul culbutorilor, culmea, costa doar 15-20 lei, original GM, magazin Abatorului.

Daca este acest capac stricat din pacate schimbarea lui necesita demontarea distributiei, din cate imi amintesc.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Supriza a fost ca toate cele legate de distributie si simeringuri erau super ok si problema era de la CAPACUL TERMOSTATULUI.

Era umed si cand am dat cu peria de sarma pe el a tasnit antigelul. Era oxidat din cauza antigelului de proasta calitate si neschimbat la timp de catre fosta proprietara. Nu iti poti imagina cum era inauntru de "mancat".

 

Acel capac este fix cel in care intra furtunul gros de sub capacul culbutorilor, culmea, costa doar 15-20 lei, original GM, magazin Abatorului.

 

Va multumesc tuturor, revin cu o poza cred eu edificatoare, se pare ca am depistat problema.

Apa iese din motor pe la capacul termostatului, am vazut si o bucatica de cauciuc de la garnitura distrusa.

Prin urmare o sa schimb capacul cu pricina, termostatul si pompa de apa preventiv. Sper ca garnitura aia distrusa vine cu carcasa de la termostat sau cu termostatul.

 

Mai am insa cateva intrebari:

Eu am schimbat distributia (rola si cureaua acum vreo 18 luni) si de atunci am mers cam 20.000 km din care cca 15.000 pe autostrada A2, restul in CT si Buc,

Sa schimb si cureaua daca tot o duc in service si se da jos distributia? Rola intinzatoare parca nu as schimba-o. Sau imi recomandati sa schimb si rola?

Am gasit la un magazin curea BOSCH. Acum am GATES parca nu mai stiu sigur.

@Banderas. Imi zici te rog adresa cat mai exacta a magazinului cu pricina ca pe unde am sunat eu nu am gasit capacul ala de la termostat? Este pe Bd. Abatorului?

 

PS Daca are cineva o recomandare de service de preferat cat mai aproape de zona Vitan? Eu am gasit un service pe langa targul AUTOVITAN

post-20095-005178900 1289213506_thumb.jpg

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Daca nu ai schimbat pompa de apa odata cu distributia, eu zic sa o schimbi acum, si schimba si cureaua, chiar daca are doar 20000.Rola intinzatoare mai merge.

Share this post


Link to post

Am cumparat asa:

carcasa termostat, termostat si pompa de apa

 

Maine ma duc inapoi la magazin sa iau garnitura termostat, se pare ca aveau dar nu stiau de ea cand i-am intrebat dar am sunat mai tarziu si gasisera.

Totusi nu gasesc si nu stiu daca exista garnitura si la carcasa termostatului la Cielo.

 

La magazinul de pe Vacaresti colt cu Abatorului de unde am cumparat piesele aveau doar curele coreea la vreo 40 de lei. Sa arunc cureaua GATES care are 20mii km si sa pun una din asta coreeana sau sa caut la alt magazin curea de la alt producator? Mai tin masina maxim 2 ani cred deci cam 30.000km

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Totusi nu gasesc si nu stiu daca exista garnitura si la carcasa termostatului la Cielo.

 

Clingerit, este un material special direct pentru garnituri, o confectionezi singur.

 

 

LE. Stai putin, din cite-mi aduc aminte, garnitura termostatului face etansarea chiulasa - termostat - carcasa, nu? O alta garnitura nu exista.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Carcasa termostatului arata cam asa. Eu nu stiu exact cum se potrivesc lucrurile pe acolo pentru ca nu am vazut niciodata zona aia demontata.

post-20095-066266500 1289234165_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cureti bine locasul ala din chiulasa, pui garnitura pe termostat si il pui in chiulasa. Vei observa ca termostatul/garnitura ii iesit putin in afara chiulasei. Carcasa, este cel ce va presa garnitura, iar suruburile acestuia se string apropiate, adica, cind s-au lipit de carcasa incepi a le stringe pe rind cite o juma' de tura.

Share this post


Link to post

@onlyone: ti-am scris SMS, iti trebuie doar garnitura carcasei, codul il ai pe telefon.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ma bucur ca ai identificat problema.

 

Nu as pune curea koreea la distributie, as ramane la acel Gates, are totusi putin km (de verificat vechimea).

Daca totusi vrei tot Gates, gasesti la magazinul de la Dimitrov -0722284221.

La fel, tot acolo sau la Mike pe pe sectiuna "bursa" gasesti Contitech. Eu am avut Gates si am pus noua Contitech.

Daca mergi la magazin din nou pt garnitura capac termostat si nu ai schimbat de curand simeringurile de la ax cu came si arbore, le poti lua si pe acelea, sunt maxim 20 lei ambele. Nu este obigatoriu. In functie de vechimea antigelului l-as schimba si pe acela cu unul de culoare roz, garantat 5 ani. Atentie: inainte de scimbare sa iti faca o spalare a circuitlui dacaai avut albastru/galben/verde.

 

Bafta la lucrare!

Share this post


Link to post

LE. Stai putin, din cite-mi aduc aminte, garnitura termostatului face etansarea chiulasa - termostat - carcasa, nu? O alta garnitura nu exista.

 

corect.

Share this post


Link to post

Observ ca si la Matiz ii aceiasi poveste, termostatul ii prevazut cu aceiasi garnitura.

Share this post


Link to post

Nu e aceasi, seamana, principiul de etansare e la fel, si desteptii de la magazin mi-au dat o garnitura termostat de Cielo, care e mai mare in diametru si mai subtire, si nu stiam de ce nu bate. Din nefericire la Cielo trebuie demontate o gramada sa ajungi la termostat, la Espero de 1.5, si de 1.8 doar ridici capota, desfaci 2 suruburi ale carcasei de la termostat si l-ai schimbat, nimic mai mult.

Edited by argon

Share this post


Link to post

@onlyone: ti-am scris SMS, iti trebuie doar garnitura carcasei, codul il ai pe telefon.

 

Multumesc inca odata problema e ca nu gasesc nicaieri. Nu am gasit codul nici pe situl ala cu piese daewoo din iasi.

In momentul asta sunt putin confuz, sa vad maine ce gasesc...

Multumesc inca odata tuturor si lui Banderas care mi-a deschis ochii mai bine si am vazut problema.

 

PS Antigelul doar ce il schimbasem acum vreo 2 luni cu aral roz si am pierdut o parte din el zilele astea. Ghinion. O sa mai pierd in service cealalata parte. Pacat de el.

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Maine ma duc inapoi la magazin sa iau garnitura termostat, se pare ca aveau dar nu stiau de ea cand i-am intrebat dar am sunat mai tarziu si gasisera.

Sfatul meu: mergi la magazin si ia garnitura aia. Tare mi-e teama ca discutam de acelasi lucru. Destul de putini vinzatori folosesc denumirile din catalog, majoritatea vorbesc dupa ureche.

Share this post


Link to post

PS Antigelul doar ce il schimbasem acum vreo 2 luni cu aral roz si am pierdut o parte din el zilele astea. Ghinion. O sa mai pierd in service cealalata parte. Pacat de el.

 

poate pui de care trebuie dupa ce o repari, adica anorganic verde-albastru, asta daca vrei sa nu mai ai probleme de genul si sa-ti manance ala organic roz si altele prin motor.

 

Ala roz se pune la motoarele Opel dupa 2001, spune producatorul destul de clar, pe gama daewoo motoarele sunt cu mult inainte de 2001.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Si eu care ma uitam doar sa fie fara silicati. Inainte am avut prelix de la metro - carrefour, culoare albastru de care pot sa zic ca am fost foarte multumit.

Share this post


Link to post

... aral roz ...

E foarte bun, nu din cauza lui ti-a crapat garnitura.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...